PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος Απενεργοποίησης



Arkady
22-08-09, 22:59
Πριν απο περίπου 6 μήνες, οι γονείς μου έκαναν σύνδεση νέας γραμμής στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL (αριθμός 213....), σε κάποιο πακέτο τηλεφωνίας, χωρίς internet/adsl.

Επειδή όμως δεν έμειναν καθόλου ευχαριστημένοι (κακή ποιότητα ήχου, το τηλέφωνο συχνά δεν δούλευε κλπ), εν συνεχεία μετέφεραν την γραμμή στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Στον τελευταίο λογαριασμό της HOL όμως τους χρεώθηκε ένα Τέλος Αποσύνδεσης περίπου 70€ αν θυμάμαι καλά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Εφόσον δεν παραλάβανε ποτέ κάποιο εξοπλισμό (πχ router) -αφού είχαν πακέτο τηλεφωνίας μόνο- έχει το δικαίωμα η HOL να τους χρεώσει Τέλος Αποσύνδεσης?
Αν ναι, με ποιό αιτιολογικό?

Απ'όσο γνώριζα τέλος αποσύνδεσης οι εναλλακτικοί χρέωναν μόνο σε περίπτωση που ο πελάτης είχε παραλάβει κάποιο router, οπότε χρέωναν -θεωρητικά- το κόστος του.

fritzentzoulas
22-08-09, 23:26
δυστηχως τους κακομαθαμε να βαζουνε Τέλος Αποσύνδεσης
το λεει και συμβολαιο

valen_gr
22-08-09, 23:27
Oχι, χρεωνει τελος αποσυνδεσης για τον βρογχο που πληρωσε η HOL στον ΟΤΕ...
Μιας και ηταν νεα κατασκευη βρογχου... (213 νουμερο).

Arkady
22-08-09, 23:30
Oχι, χρεωνει τελος αποσυνδεσης για τον βρογχο που πληρωσε η HOL στον ΟΤΕ...
Μιας και ηταν νεα κατασκευη βρογχου... (213 νουμερο).

Γνωρίζεις πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ στην HOL τον βρόγχο?

ariadgr
23-08-09, 01:08
Γνωρίζεις πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ στην HOL τον βρόγχο?

Χοντρικά 50 ευρώ (δεν έχω πρόχειρο το ακριβές νούμερο).

Ωστόσο αν είχαν δηλώσει βλάβες όταν το τηλέφωνο δεν δούλευε, είχε κακή ποιότητα κλπ. και η εταιρία δεν κατάφερε να επιλύσει τα ζητήματα, να μην πληρώσουν τα 70€, και να στείλουν ένα fax ότι η πρόωρη διακοπή έγινε με υπαιτιότητα της εταιρίας για τους τάδε λόγους, και λόγω αυτού ζητάνε να αφαιρεθούν τα 70€.

Arkady
23-08-09, 11:07
Χοντρικά 50 ευρώ (δεν έχω πρόχειρο το ακριβές νούμερο).

Ωστόσο αν είχαν δηλώσει βλάβες όταν το τηλέφωνο δεν δούλευε, είχε κακή ποιότητα κλπ. και η εταιρία δεν κατάφερε να επιλύσει τα ζητήματα, να μην πληρώσουν τα 70€, και να στείλουν ένα fax ότι η πρόωρη διακοπή έγινε με υπαιτιότητα της εταιρίας για τους τάδε λόγους, και λόγω αυτού ζητάνε να αφαιρεθούν τα 70€.

Τα 70€ τα χρεώνουν για τον βρόγχο?

ariadgr
23-08-09, 12:16
Τα 70€ τα χρεώνουν για τον βρόγχο?

Ναι, με την έννοια ότι έχουν υπολογίσει ότι το ποσό αυτό θα το αποσβέσουν στο 12μηνο από τα πάγια, ενώ αν φύγεις νωρίτερα δεν θα έχουν προλάβει.
Όπως οι εταιρίες κινητής με τις επιδοτήσεις.

nnn
24-08-09, 22:12
Ο βρόχος νοικιάζεται για 1 χρόνο από τον ΟΤΕ για αυτό και το τέλος απενεργοποίησης.

Arkady
24-08-09, 22:16
Ο βρόχος νοικιάζεται για 1 χρόνο από τον ΟΤΕ για αυτό και το τέλος απενεργοποίησης.

Ναι αλλά εφόσον έμειναν συνδρομητές για περίπου 6 μήνες, δεν θα έπρεπε να πληρώσουν τμήμα του κόστους μόνο και όχι ολόκληρο?

nnn
24-08-09, 22:20
Η ποινή μπαίνει αποτρεπτικά για να μην μένουν με βρόχους που δεν μπορούν να διαθέσουν ενώ θα πληρώνουν ενοίκιο.

Arkady
24-08-09, 22:34
Η ποινή μπαίνει αποτρεπτικά για να μην μένουν με βρόχους που δεν μπορούν να διαθέσουν ενώ θα πληρώνουν ενοίκιο.

Ίσως, αλλά αφού εισέπραξαν τα πάγια 6 μηνών (αντί ενός έτους), θα έπρεπε να χρεώσουν το ήμισυ της ποινής, ήτοι περίπου 35€

nnn
24-08-09, 23:37
Η ποινή είναι αντικίνητρο διακοπής.

djT
25-08-09, 01:51
Η ποινή είναι αντικίνητρο διακοπής.

Εμ !!! πως θα πλουτίσουν αλιιώς άραγε?

nnn
25-08-09, 11:10
Εμ !!! πως θα πλουτίσουν αλιιώς άραγε?
Δεν πλουτιζουν, συνεχίζουν να πληρώνουν στον ΟΤΕ την γραμμή μέχρι να κλείσει 12μηνο.

valen_gr
25-08-09, 19:07
Ίσως, αλλά αφού εισέπραξαν τα πάγια 6 μηνών (αντί ενός έτους), θα έπρεπε να χρεώσουν το ήμισυ της ποινής, ήτοι περίπου 35€

Καμια σχεση, διακοψεις δεν διακοψεις , η HOL στον ΟΤΕ θα πληρωσει ολο το ποσο.
Αμα διακοψεις στους 6 μηνες, τα ιδια θα πρεπει να πληρωσει στον ΟΤΕ . Για 12 μηνες ειναι!

gangel
25-08-09, 22:13
Στο hol double play & tv μετά το 12μηνο μετατρέπεται σε αορίστου η σύμβαση; Δηλαδή αν διακόψω στον 15 μήνα πχ δε πληρώνω τέλος απενεργοποίησης (penalty);

nnn
25-08-09, 22:19
Μετά τους 12 δεν έχει ποινή αν γίνει αορίστου.

Arkady
25-08-09, 22:24
Καμια σχεση, διακοψεις δεν διακοψεις , η HOL στον ΟΤΕ θα πληρωσει ολο το ποσο.
Αμα διακοψεις στους 6 μηνες, τα ιδια θα πρεπει να πληρωσει στον ΟΤΕ . Για 12 μηνες ειναι!

Κατανοητό, αλλά το να διακόψεις τον 1ο μήνα δεν είναι το ίδιο με το να διακόψεις πχ τον 11ο. Διότι στην 1η περίπτωση η εταιρεία έχει εισπράξει 30 ευρώ ενώ στην 2η 330€. Το ποσό όμως που θα αποδώσει στον ΟΤΕ παραμένει το ίδιο.

Όπως είπε και ο nnn προηγουμένως, το penalty είναι αντικίνητρο και το εφρμόζουν με την λογική ότι εφόσον "έσπασες" το συμβόλαιο, θα πληρώσεις ολόκληρο το penalty καθώς έτσι τους συμφέρει.

Στην κινητή τηλεφωνία παλαιότερα αν έσπαγες συμβόλαιο νωρίτερα απο το 12μηνο, δεν επέστρεφες ολόκληρο το subsidy που είχες πάρει αλλά μόνο το αναπόσβεστο ποσό, τακτική σαφώς τιμιότερη.

valen_gr
26-08-09, 20:09
Κατανοητό, αλλά το να διακόψεις τον 1ο μήνα δεν είναι το ίδιο με το να διακόψεις πχ τον 11ο. Διότι στην 1η περίπτωση η εταιρεία έχει εισπράξει 30 ευρώ ενώ στην 2η 330€. Το ποσό όμως που θα αποδώσει στον ΟΤΕ παραμένει το ίδιο.



Oχι ακριβως, πρεπει να υπολογισεις και τι ποσοστο απο αυτα τα 330 ευρω αποτελει ΚΕΡΔΟΣ για την εταιρεια. Εκτος απο αυτα που χρωστα στον ΟΤΕ για την γραμμη σου, εχει και αυτη τα δικα της κοστη. Εαν πχ, στο τελος του χρονου βγει οτι απο τα 330 ευρω, εχει 100 ευρω κερδος, και τα υπολοιπα 230 ηταν εξοδα (υπαλληλοι, εξοπλισμος-ρουτερ, μεταφορικα κτλ), σημαινει πως εαν σου αφαιρει απο εκει το κοστος κατασκευης του βρογχου, θα αφαιρει απο τα κερδη της. Ο ΟΤΕ σε χρεωνει σε νεα συνδεση τελος ενεργοποιησης. Η HOL δεν σε χρεωνει(προσφορα μεν, στον τιμοκαταλογο και καλα χρεωνεται), και στην ουσια δεχεται να χρεωθει απο τα κερδη της τα χρηματα για την νεα συνδεση, μονο βεβαια στην περιπτωση που παραμεινεις πελατης, διαφορετικα, δεν δεχεται να "φαει" απο τα κερδη της, και σε χρεωνει κανονικα(μιας και σε χανει απο πελατη, δεν σου κανει την χαρη...)

Vitruvian78
27-08-09, 09:22
Νομίζω πως το καλύτερο θα ήτανε να το ψάχνανε λίγο περισσότερο το θέμα με τις βλάβες. Να τους κυνηγάγανε να φτίαξουν τα προβλήματα. Αν τελικώς η εταρία δεν κατάφερνε να λύσει τα προβλήματα, τότε φεύγεις και δεν σου ζητάνε και τιποτα, όταν εγγραφως τους έχεις δηλωμένες συνεχόμενες βλάβες

valen_gr
27-08-09, 20:02
Απλα να σημειωσω εδω , οτι και στο συμβολαιο η εταιρεια αναφερει ρητα οτι ουδεμια ευθυνη φερει για βλαβες του δημοσιου τηλ. δικτυου που αποτελει χωρο ευθυνης του ΟΤΕ. Εαν δλδ καποιου η τηλεφωνια παει απο βλαβη σε βλαβη και συνεχεια δηλωνεται απο HOL στον ΟΤΕ βλαβη και αποκαθισταται (εχω δει πελατη που καθε 2-3 εβδομαδες του διακοπτεται η συνδεση, μια στον ΓΚ, μια στο καφαο,μια εχει επαφη με αλλο βρογχο, μια εχει ενωση, μια το ενα μια το αλλο, ειναι πραγματικα καταραμμενος αυτος) τοτε ναι μεν δεν φερει ευθυνη η HOL, τυπικα μπορει απλα να μην σε χρεωσει/πιστωσει για το διαστημα που δεν ειχες υπηρεσιες, αλλα δεν θα αποδεχτει ευθυνη για βλαβη/βλαβες σε χωρο ευθυνης ΟΤΕ ωστε να σε αποδεσμευσει αζημιως και να ζημιωθει η ιδια...

sdikr
27-08-09, 21:24
Απλα να σημειωσω εδω , οτι και στο συμβολαιο η εταιρεια αναφερει ρητα οτι ουδεμια ευθυνη φερει για βλαβες του δημοσιου τηλ. δικτυου που αποτελει χωρο ευθυνης του ΟΤΕ. Εαν δλδ καποιου η τηλεφωνια παει απο βλαβη σε βλαβη και συνεχεια δηλωνεται απο HOL στον ΟΤΕ βλαβη και αποκαθισταται (εχω δει πελατη που καθε 2-3 εβδομαδες του διακοπτεται η συνδεση, μια στον ΓΚ, μια στο καφαο,μια εχει επαφη με αλλο βρογχο, μια εχει ενωση, μια το ενα μια το αλλο, ειναι πραγματικα καταραμμενος αυτος) τοτε ναι μεν δεν φερει ευθυνη η HOL, τυπικα μπορει απλα να μην σε χρεωσει/πιστωσει για το διαστημα που δεν ειχες υπηρεσιες, αλλα δεν θα αποδεχτει ευθυνη για βλαβη/βλαβες σε χωρο ευθυνης ΟΤΕ ωστε να σε αποδεσμευσει αζημιως και να ζημιωθει η ιδια...


Ναι αλλά ο πελάτης δεν πληρώνει παγίο ΟΤΕ, η HOL και η κάθε εταιρία θα πρέπει να βρει το πως θα το κάνει.

Αν δεν βγαίνει, ας μην πουλάει κάτω του κόστους, μην ξεχνάμε την εκθέση απο την ΕΕΤΤ που λέει ξεκάθαρα οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των βλαβών προς τον ΟΤΕ ήταν τελικά θέμα του παρόχου, που αντί πρώτα να ψάξει το δικό του κομμάτι επιλέγει την ευκολή διαδρομή του στείλε το στον ΟΤΕ, θα βρούνε το πρόβλημα και μετά το φτιάχνουμε.


Οχί και τόσο φανταστικό σενάριο.


πελ. Καλησπέρα σας δεν έχω τηλέφωνο.
τεχ. Ναι βγάλτε το modem, αλλάξτε υπολογιστή, antivirus etc
πελ. Ναι τα έχω κάνει όλα αυτά.
τεχ. ααα τότε είναι πρόβλημα γραμμής!
πελ. μα internet έχω μια χαρά!
τεχ. και όμως είναι πρόβλημα γραμμής, θα το στείλω για επείγον στον ΟΤΕ
......
.....
πελ. Ναι για σας συνεχίζω να μην έχω τηλ.
τεχ. ναι βλέπω εδώ οτι ο ΟΤΕ εκάνε ελέγχο αλλά δεν βρήκε πρόβλημα, θα το ξαναστείλω στον ΟΤΕ σαν υπερ επείγον!
....
....
......
πελ. συνεχίζω να μην έχω τηλ.
τεχ. ο ΟΤΕ φταίει
Πελ. και πείτε μου αγαπητέ, αφού έχω τηλεφωνία μέσω voip, δήλαδη, αφού έχω internet με τον δικό σας server τότε θα έπρεπε να δουλεύει, δεν έχω pstn
τεχ. αααα μισό λεπτό. αααα έχετε δίκαιο σε 30 λεπτά θα είσαστε εντάξει!
πελ. (δεν γράφω τι είπε)

valen_gr
27-08-09, 21:39
Μα δεν λεμε κατι το διαφορετικο. Απλα λεω οτι η HOL δεν αναλαμβανει ευθυνη για κατι στο οποιο δεν μπορει να βαλει χερι, και δεν εχει και την ευθυνη συντηρησης/ σωστης λειτουργιας (το δημοσιο τηλεφωνικο δικτυο).
Εαν χαλασει η γραμμη μας, δεν φταιει η HOL. Μπορει η βλαβη να ειναι λογω φυσιολογικης φθορας, μπορει να ειναι και λογω εργασιων ΟΤΕ, η λαθων του ΟΤΕ (πχ λανθασμενες αντιστοιχιες κτλ).
Δεν εχει σχεση το κοστος ενος προιοντος με το εαν ευθυνεται μια εταιρεια για κατι η οχι.

Σχετικα με τις βλαβες, δεν δινονται ετσι αερα στον ΟΤΕ, ουτως η αλλως ΔΕΝ συμφερει την εταιρεια να τον κανει αυτο, μιας και βλαβη που γυρναει πισω στον παροχο απο τον ΟΤΕ, γυρναει με την αναλογη χρεωση (50Ε) για τον ελεγχο που εκανε ο ΟΤΕ. Μονο στην περιπτωση υπαιτιοτητας του ΟΤΕ δεν χρεωνεται ο παροχος.
Βεβαια, εδω μπαινει και αλλο θεμα στο παιχνιδι, πως οι βλαβες που δηλωνονται στον ΟΤΕ, γυρνανε πισω με υπαιτιοτητα παροχου, η βλαβη παραμενει, και ο παροχος χρεωνεται, ξαναδινεται βλαβη, παλι τα ιδια, μεχρι που τελικα δινεται συνδιαστικο ραντεβου, τεχνικος ΟΤΕ+ τεχνικος παροχου, οπου και τελικα εντοπιζεται η βλαβη, σχεδον παντα με υπαιτιοτητα ΟΤΕ, και αποχρεωνεται και ο παροχος για ολες τις προηγουμενες βλαβες που γυρισαν πισω με υπαιτιοτητα παροχου.Βεβαια, τετοιες πρακτικες, χαλανε τα στατιστικα, γιατι για μια βλαβη με ευθυνη ΟΤΕ, μπορει να καταγαφτηκαν 3 βλαβες, οι 2 με ευθυνη παροχου, η 1 με ευθυνη ΟΤΕ. Δεν ξερω τι γινεται με αλλους παροχους, αλλα η HOL τουλαχιστον ελεγχει τις βλαβες με δικα της μεσα, και υστερα δινει ΟΤΕ οταν απαιτειται, δεν εχει την πολυτετλεια να χρεωνεται 50αρικα τζαμπα δινοντας τα παντα στον ΟΤΕ...
Και τελος, απο το DSLAM, τα εργαλεια ελεγχου, δεν ειναι 100%, και δεν δινουν παντα 100% απαντηση ακριβη, ειδικα σε μεγαλες αποστασεις, και πολλες φορες ο τεχνικος που ελεγχει μια γραμμη, και βλεπει πχ βραχυκυκλωμα στα ΧΨ μετρα, δεν μπορει να ξερει με σιγουρια εαν το βραχυκυκλωμα ειναι στο δικτυο του ΟΤΕ η στον χωρο του πελατη...(ευθυνη πελατη).

sdikr
27-08-09, 21:57
Μα δεν λεμε κατι το διαφορετικο. Απλα λεω οτι η HOL δεν αναλαμβανει ευθυνη για κατι στο οποιο δεν μπορει να βαλει χερι, και δεν εχει και την ευθυνη συντηρησης/ σωστης λειτουργιας (το δημοσιο τηλεφωνικο δικτυο).
Εαν χαλασει η γραμμη μας, δεν φταιει η HOL. Μπορει η βλαβη να ειναι λογω φυσιολογικης φθορας, μπορει να ειναι και λογω εργασιων ΟΤΕ, η λαθων του ΟΤΕ (πχ λανθασμενες αντιστοιχιες κτλ).
Δεν εχει σχεση το κοστος ενος προιοντος με το εαν ευθυνεται μια εταιρεια για κατι η οχι.

Σχετικα με τις βλαβες, δεν δινονται ετσι αερα στον ΟΤΕ, ουτως η αλλως ΔΕΝ συμφερει την εταιρεια να τον κανει αυτο, μιας και βλαβη που γυρναει πισω στον παροχο απο τον ΟΤΕ, γυρναει με την αναλογη χρεωση (50Ε) για τον ελεγχο που εκανε ο ΟΤΕ. Μονο στην περιπτωση υπαιτιοτητας του ΟΤΕ δεν χρεωνεται ο παροχος.
Βεβαια, εδω μπαινει και αλλο θεμα στο παιχνιδι, πως οι βλαβες που δηλωνονται στον ΟΤΕ, γυρνανε πισω με υπαιτιοτητα παροχου, η βλαβη παραμενει, και ο παροχος χρεωνεται, ξαναδινεται βλαβη, παλι τα ιδια, μεχρι που τελικα δινεται συνδιαστικο ραντεβου, τεχνικος ΟΤΕ+ τεχνικος παροχου, οπου και τελικα εντοπιζεται η βλαβη, σχεδον παντα με υπαιτιοτητα ΟΤΕ, και αποχρεωνεται και ο παροχος για ολες τις προηγουμενες βλαβες που γυρισαν πισω με υπαιτιοτητα παροχου.Βεβαια, τετοιες πρακτικες, χαλανε τα στατιστικα, γιατι για μια βλαβη με ευθυνη ΟΤΕ, μπορει να καταγαφτηκαν 3 βλαβες, οι 2 με ευθυνη παροχου, η 1 με ευθυνη ΟΤΕ. Δεν ξερω τι γινεται με αλλους παροχους, αλλα η HOL τουλαχιστον ελεγχει τις βλαβες με δικα της μεσα, και υστερα δινει ΟΤΕ οταν απαιτειται, δεν εχει την πολυτετλεια να χρεωνεται 50αρικα τζαμπα δινοντας τα παντα στον ΟΤΕ...
Και τελος, απο το DSLAM, τα εργαλεια ελεγχου, δεν ειναι 100%, και δεν δινουν παντα 100% απαντηση ακριβη, ειδικα σε μεγαλες αποστασεις, και πολλες φορες ο τεχνικος που ελεγχει μια γραμμη, και βλεπει πχ βραχυκυκλωμα στα ΧΨ μετρα, δεν μπορει να ξερει με σιγουρια εαν το βραχυκυκλωμα ειναι στο δικτυο του ΟΤΕ η στον χωρο του πελατη...(ευθυνη πελατη).


Τότε τα παράπονα τους στην ΕΕΤΤ με στοιχεία, γιατί η ΕΕΤΤ που εκάνε εφόδο αλλά πράγματα βρήκε.

το παραπάνω φανταστικό ήταν με την Hol, δεν εκάνε κανέναν ελεγχό αν το πρόβλημα ήταν δικό τους

Αν δεν δίνουν ακρίβη απάντηση τότε γιατί τα κάνουν χρήση;

valen_gr
27-08-09, 22:32
Ωραια, επειδη ο φανταστικος διαλογος που γραφεις ειναι ακριβως αυτο, φανταστικος, επειδη γνωριζω πως λειτουργει ολο το σκηνικο, απεχει παρασαγας απο αυτα που λες. Το ποιος τρωει τα προστιμα απο την ΕΕΤΤ, και για ποιο λογο,νομιζω εχει φανει...
Σε καθε περιπτωση, δεν θελω να εμπλακω σε ενα OTE vs HOL vs EETT θεμα, δεν ειναι το τοπικ μας αυτο.
Σου λεω τι ισχυει στην HOL που γνωριζω, και ο φανταστικος διαλογος που ακους, πολυ πιθανο να ισχυει σε "τεχνικα τμηματα" τυπου teleperformance , που ουτε καμια προσβαση εχουν να δουν γραμμες κτλ, και οντως, τετοιους διαλογους ακους...
Το οτι το 1st lvl της HOL εγινε πλεον βλαβοληψια μονο, και οταν μιλας με τεχνικο, μιλας με το 2nd lvl απευθειας , που εχει διαχειρηση στην γραμμη σου, εαν απο τα διαγνωστικα που βλεπει, κρινει πως ειναι βλαβη γραμμης , θα το στειλει ΟΤΕ, διαφορετικα θα ενημερωθεις εαν ειναι προβλημα στον χωρο, εξοπλισμου, υπηρεσιας κτλ.
Δεν φευγει ετσι αερα βλαβη ΟΤΕ οπως περιγραφεις...

sdikr
27-08-09, 22:40
Ωραια, επειδη ο φανταστικος διαλογος που γραφεις ειναι ακριβως αυτο, φανταστικος, επειδη γνωριζω πως λειτουργει ολο το σκηνικο, απεχει παρασαγας απο αυτα που λες. Το ποιος τρωει τα προστιμα απο την ΕΕΤΤ, και για ποιο λογο,νομιζω εχει φανει...
Σε καθε περιπτωση, δεν θελω να εμπλακω σε ενα OTE vs HOL vs EETT θεμα, δεν ειναι το τοπικ μας αυτο.
Σου λεω τι ισχυει στην HOL που γνωριζω, και ο φανταστικος διαλογος που ακους, πολυ πιθανο να ισχυει σε "τεχνικα τμηματα" τυπου teleperformance , που ουτε καμια προσβαση εχουν να δουν γραμμες κτλ, και οντως, τετοιους διαλογους ακους...
Το οτι το 1st lvl της HOL εγινε πλεον βλαβοληψια μονο, και οταν μιλας με τεχνικο, μιλας με το 2nd lvl απευθειας , που εχει διαχειρηση στην γραμμη σου, εαν απο τα διαγνωστικα που βλεπει, κρινει πως ειναι βλαβη γραμμης , θα το στειλει ΟΤΕ, διαφορετικα θα ενημερωθεις εαν ειναι προβλημα στον χωρο, εξοπλισμου, υπηρεσιας κτλ.
Δεν φευγει ετσι αερα βλαβη ΟΤΕ οπως περιγραφεις...


Ναι αλλά όπως είπα δεν είναι και τόσο φανταστικός :whistle:

valen_gr
27-08-09, 23:06
ο καθενας στην αποψη του και αυτα που ξερει.....Εγω σου λεω καποια πραγματα που ειναι γνωστα, πχ η αλλαγη δομης στο τεχνικο της HOL(1st lvl πλεον ειναι βλαβοληπτικο), πραγματα οπως η χρεωση ΟΤΕ προς παροχο για αναιτιες βλαβες κτλ, τωρα, εαν σε αυτα ταιριαζουν αυτα που λες, τι να σου πω....η μου μιλας για αρχαιο διαλογο, η για περιπτωσαρα...δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις πλεον σε τεχνικο για βλαβη γραμμης και σε καποιο σημειο της κουβεντας να μην γινει ενα line test/ SELT .

sfed
01-09-09, 02:08
Χαίρετε, η γραμμή μου σε άλλο πάροχο ενεργοποιήθηκε 4 σεπτ του προηγούμενου έτους. Αν εγώ σήμερα συμπληρώσω τη online αίτηση της hol θα πληρώσω τέλος ενεργοποίησης?

harris
01-09-09, 02:10
Εφόσον έχεις υπογράψει τις συνήθεις συμβάσεις των παρόχων με την ετήσια δέσμευση, όχι, δεν έχεις τίποτα να πληρώσεις ;)

kalicatzaros
01-09-09, 02:14
Χαίρετε, η γραμμή μου σε άλλο πάροχο ενεργοποιήθηκε 4 σεπτ του προηγούμενου έτους. Αν εγώ σήμερα συμπληρώσω τη online αίτηση της hol θα πληρώσω τέλος ενεργοποίησης?

Καλύτερα να περιμένεις να περάσει η ημερομηνία που κλείνεις χρόνο για να είσαι σίγουρος :)

harris
01-09-09, 02:16
Ναι, προφανώς μιλάμε για τις 4/9 και μετά ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.