PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με torrents και ιους....



e_akis
10-02-06, 07:24
Οταν βαζω ειτε στο Shareaza ειτε στο LimeWire να καταβασω το "ασδφ"(πχ) αρχειο,μου βγαζει παρα πολλα μικρα αρχεια του τυπου "ασδφ torrent.rar ". Που προφανως ειναι torrent ..:shifty:
το θεμα ειναι οτι γιατι παντα χτυπαει ο Norton:rant: και βρισκει ιους σαυτα τα αρχεια?
Ετσι ειναι ή παντα πεφτω εγω πανω σε ιους?:whip:
Βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει με αυτα τα torrents...... :wall: :wall:

wizardakis
10-02-06, 07:35
Οταν βαζω ειτε στο Shareaza ειτε στο LimeWire να καταβασω το "ασδφ"(πχ) αρχειο,μου βγαζει παρα πολλα μικρα αρχεια του τυπου "ασδφ torrent.rar ". Που προφανως ειναι torrent ..:shifty:
το θεμα ειναι οτι γιατι παντα χτυπαει ο Norton:rant: και βρισκει ιους σαυτα τα αρχεια?
Ετσι ειναι ή παντα πεφτω εγω πανω σε ιους?:whip:
Βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει με αυτα τα torrents...... :wall: :wall:

Πετα τον παλιοΝορτονα!Βαλε Nod32.Προλαβαινεις.;)

e_akis
10-02-06, 13:42
δηλαδη ο ιος που βρισκει ειναι μουφα?:shifty:
σιγουρα πραματα?

alexisazen
10-02-06, 15:20
1)Γιατί χρησιμοποιείς το Limewire ή Shareaza για να βρεις *.tor αρχεία; Που ξέρεις ότι είναι αξιόπιστα ή άμα ο tracker υπάρχει ακόμα; (Αντίθετα ένα torrent listing site έχει μια φήμη να προστατεύσει)

2) Τα RAR αρχεία μπορεί να λέγονται έτσι, αλλά ποιος ξέρει τι πραγματικά έχουν μέσα;

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει ακριβώς πως λειτουργούν τα τόρρεντς, ψάξτο λίγο παραπάνω(πχ google torrent listing site) ή στείλε pm αν έχεις πρόβλημα.

no_logo
10-02-06, 17:32
Οταν βαζω ειτε στο Shareaza ειτε στο LimeWire να καταβασω το "ασδφ"(πχ) αρχειο,μου βγαζει παρα πολλα μικρα αρχεια του τυπου "ασδφ torrent.rar ". Που προφανως ειναι torrent ..:shifty:
το θεμα ειναι οτι γιατι παντα χτυπαει ο Norton:rant: και βρισκει ιους σαυτα τα αρχεια?
Ετσι ειναι ή παντα πεφτω εγω πανω σε ιους?:whip:
Βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει με αυτα τα torrents...... :wall: :wall:


τα aρχεία που λες είναι ψευτικα και τα αποτελέσματα του search(για τα ψευτικα πάντα) παράγονται αυτόματα. Αν δηλαδή κάνεις search για το X αρχείο θα σου βγάλει και παραπλήσια με την ονομασί που θες αποτελέσματα.



δηλαδη ο ιος που βρισκει ειναι μουφα?:shifty:
σιγουρα πραματα?

οχι δεν είναι μούφα


Πηγαινε εδώ http://www.shareaza-security.com/ και εγκατέστησε το security φίλτρο στο Shareaza.

Διαβασε και αυτό http://forums.shareaza.com/showthread.php?s=&threadid=44625

no_logo
10-02-06, 17:37
1)Γιατί χρησιμοποιείς το Limewire ή Shareaza για να βρεις *.tor αρχεία; Που ξέρεις ότι είναι αξιόπιστα ή άμα ο tracker υπάρχει ακόμα; (Αντίθετα ένα torrent listing site έχει μια φήμη να προστατεύσει)

2) Τα RAR αρχεία μπορεί να λέγονται έτσι, αλλά ποιος ξέρει τι πραγματικά έχουν μέσα;

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει ακριβώς πως λειτουργούν τα τόρρεντς, ψάξτο λίγο παραπάνω(πχ google torrent listing site) ή στείλε pm αν έχεις πρόβλημα.


πάντα η χρήση tracker είναι η πλέον αξιόπιστη.
Να ξέρεις όμως πως με το shareaza εχεις την επιλογή να φτιάξεις torrents χωρίς tracker (trackerless) που θα μοιραστούν μέσω του shareaza στο G2 άνετα. Το έχω κάνει κάμποσες φορές, εχω σπείρει με αυτό το τρόπο αρκετά αρχεία και εχω κατεβάσει επίσης.
Η πιο χρήσιμη λειτουργία του ήταν με φίλο στην αμερική που το έστειλα το torrent με email και του έκανα upload αρχείο 2GB μόνο σε αυτόν χωρίς tracker.

alexisazen
10-02-06, 18:39
πάντα η χρήση tracker είναι η πλέον αξιόπιστη.
Να ξέρεις όμως πως με το shareaza εχεις την επιλογή να φτιάξεις torrents χωρίς tracker (trackerless) που θα μοιραστούν μέσω του shareaza στο G2 άνετα. Το έχω κάνει κάμποσες φορές, εχω σπείρει με αυτό το τρόπο αρκετά αρχεία και εχω κατεβάσει επίσης.
Η πιο χρήσιμη λειτουργία του ήταν με φίλο στην αμερική που το έστειλα το torrent με email και του έκανα upload αρχείο 2GB μόνο σε αυτόν χωρίς tracker.

Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό που λες :oneup:
αλλά (όπως φαντάζομαι και εσύ καταλαβαίνεις) το πρόβλημα του Άκη ήταν πιο απλό και βασικό, όσο αναφορά τη χρήση των τόρρεντς και την εύρεση των *.tor αρχείων. (Ας είναι καλά τα pm ;) )

Αυτό που λέω είναι ότι είναι υπερβολικά αναξιόπιστο να ψαχνεις να βρεις *.tor αρχεία μέσω p2p όταν μπορείς να τα βρεις πολύ πιο εύκολα και αξιόπιστα αλλού.

no_logo
10-02-06, 18:46
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό που λες :oneup:
αλλά (όπως φαντάζομαι και εσύ καταλαβαίνεις) το πρόβλημα του Άκη ήταν πιο απλό και βασικό, όσο αναφορά τη χρήση των τόρρεντς και την εύρεση των *.tor αρχείων. (Ας είναι καλά τα pm ;) )

Αυτό που λέω είναι ότι είναι υπερβολικά αναξιόπιστο να ψαχνεις να βρεις *.tor αρχεία μέσω p2p όταν μπορείς να τα βρεις πολύ πιο εύκολα και αξιόπιστα αλλού.

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αυτός είναι ο λόγος που εκανα ξεχωριστό post για σένα και δεν το ένωσα με το αλλο:p

Το πρόβλημα ήταν πως δεν είχε/έχει εγκατεστημένο το security filter, χωρίς αυτό κάθε search θα έχει μολυσμένα/ψευτικα αρχεία

alexisazen
10-02-06, 19:38
Μιας και έχουμε κάνει hi-jack το νήμα εδώ και ώρα, ένα quote από προηγούμενο μύνημα σου

που θα μοιραστούν μέσω του shareaza στο G2 άνετα
Εδώ τι εννοείς? Έχοντας διαβάσει το how-to σου Shareaza και torrents Αφού τα έφτιαξες ως trackerless torrent θα μοιραστούν ως τορρεντς και όχι με το G2 (αν βέβαια υπάρχει το αρχείο και στα άλλα δίκτυα και έχεις φτιάξει σωστά στο τόρρεντ μπορείς να τραβήξεις/δώσεις και στα άλλα δίκτυα). Όταν και οι δύο clients (uploader/downloader) είναι Shareaza, μέσω ποιού πρωτοκόλου γίνεται η μεταφορά? τορρεντ ή G2;

Αν σε ενδιαφέρει μια μεταφορά 1-1 όπως με το φίλο σου στην Αμερική δε θα θες τα άλλα δίκτυα πέρα του torrent σωστα?

Αν μπορείς γράψτο λίγο πιο αναλυτικά γιατί μπερδεύτηκα. (Από τις ερωτήσεις μου ελπίζω να καταλαβαίνεις τι περίπου έχω καταλάβει... :redface: )

no_logo
11-02-06, 01:14
θα μοιραστούν σαν torrents, δηλαδή με την χρήση torrent αρχείου, ταχύτητες torrent (δηλαδή default το 80 με 90% της upload δυνατότητας του χρήστη) αλλά μόνο μέσω του G2 δικτύου μια και κανένάς αλλος client δεν "καταλαβαίνει" τα trackerless torrent αρχεία.



Αν σε ενδιαφέρει μια μεταφορά 1-1 όπως με το φίλο σου στην Αμερική δε θα θες τα άλλα δίκτυα πέρα του torrent σωστα?

δεν έχει καμία σημασία μπορούν και τα δίκτυα να προσθέτουν στο download του αλλου με πρόσθεση πηγών στο βαθμό που αυτές υπάρχουν. Αν θες όμως 1-1 ανταλλαγή αρχείου όπως στο δικό μου παράδειγμα παραπάνω τότε το torrent δεν θα το βάλεις στην share λίστα του shareaza, αλλά στο φάκελο torrents που δεν είναι "μοιραζόμενος" στα δίκτυα.

Για να αποφύγω παραξηγήσεις τα torrent αρχεία που κατεβάζουμε από τους διάφορους trackers μπαίνουν στον torrent φάκελο που δεν είναι share, ενώ τα trackerless torrent αρχεία μπαίνουν στο φακελο downloads του shareaza για να μπορούν να γίνουν upload από κάθε χρήστη του shareaza που τον ενδιαφέρει.

e_akis
12-02-06, 15:26
κατεβασα το αρχειο που ηθελα (απο torrent) και τωρα βλεπω στο φακελο που το κατεβασα ενα σωρο *.rar αρχειακια!Τα unzip ολα σε ενα φακελο και ειμαι οκ?:redface:

no_logo
12-02-06, 15:40
κατεβασα το αρχειο που ηθελα (απο torrent) και τωρα βλεπω στο φακελο που το κατεβασα ενα σωρο *.rar αρχειακια!Τα unzip ολα σε ενα φακελο και ειμαι οκ?:redface:


με το winrar νομίζω πως πρέπει να αποσυμπιέσεις το πρώτο αρχείο (δες τις αριθμήσεις) και τα υπόλοιπα θα αποσυμπιεστούν αυτόματα. Ετσι νομίζω τουλάχιστον

vgiozo
12-02-06, 15:55
Συνήθως είναι το μόνο μη αριθμημένο αρχείο ή το τελευταίο αριθμημένο που πρέπει να αποσυμπιέσεις...
...πάντοτε (σ' όσες περιπτώσεις το έχω ελέγξει -- ας μην μπλέξουμε με τα προβλήματα της επαγωγής) έχει διαφορετικό μέγεθος απο τα υπόλοιπα, μικρότερο...
...κι αυτό γιατί αν μέσω winrar θελήσεις να κατατμήσεις ένα αρχείο, θα πρέπει να ορίσεις το μέγεθος των μερών...οπότε το τελευταίο θα έχει μικρότερο μέγεθος απο το ορισμένο ανώτατο μέγεθος...

...έτσι μπορείς να αναγνωρίσεις ποιό αρχείο πρέπει να αποσυμπιέσεις...

no_logo
12-02-06, 16:01
νομίζω πως είναι με μορφή ***rar00

ή κάπως ετσι

vgiozo
12-02-06, 16:07
είναι σε μορφή *.r00 (αριθμητικά ψηφία)...είτε υπάρχει κάποιο ξεχωριστό με την ίδια ονομασία και την κατάληξη .rar (*.rar), είτε το αρχείο που πρέπει να αποσυμπιεστει είναι το τελευταιο της σειράς πχ TheWorldAtWar.r46

e_akis
12-02-06, 16:28
δε πολυ καταλαβα..... εμενα τελειωνουν :
asdf.r00.....47,68mb
...
asfd.r33.....47,68mb
asdf.r34.....21,75mb
asdf.rar......47,68mb
asdf.sfv......934b (ασχετο μαλλον)

Ποιο πρεπει να αποσυμπιεσω πρωτο?

απο'οτι καταλαβα ειναι το asdf.rar σωστα?

vgiozo
12-02-06, 16:33
...εγώ θα δοκίμαζα το asdf.rar

η παραπάνω παρατήρηση για το μικρότερο αρχείο μάλλον ισχύει μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει ξεχωριστό αρχείο *.rar..στην περίπτωση αυτή το .rar αρχείο είναι ίσο σε μέγεθος με όλα εκτός απο το τελευταίο αριθμημένο, για το οποίο συμβάινει ό,τι συμβαίνει με το τελευταίο αριθμημένο, όταν δεν υπάρχει αρχείο .rar...
...το επιβεβαίωσα μόλις...

e_akis
12-02-06, 16:34
ρε τωρα τελειωσε το κατεβασμα αλλα στον φακελο δεν ειναι ολα του winrar.τα τελευται 6 αντι για να λεει "αρχειο συμπιεσης WinRAR" τα λεει "αρχειο R30" και "αρχειο R31" κτλ!!!!
HELP:worthy:

e_akis
12-02-06, 16:35
αν αποσυμπιεσω λαθος τι γινεται????:shifty: :shifty:

vgiozo
12-02-06, 16:43
το αρχείο .rar είναι το αρχείο που χρειάζεται να αποσυμπιέσεις...

...δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά συνήθως (αν όχι πάντα) μετά το αρχείο *.r29 (με εξαίρεση το τελευταίο), τα επιμέρους αρχεία δεν λαμβάνουν το εικονίδιο του winrar, σαν να μην αναγνωρίζονται ως winrar αρχεία...
...αγνόησέ το...

e_akis
12-02-06, 16:44
μαλιστα!και τωρα?ξερω οτι εχω ξεφυγει αλλα κατανοηστε με!
Τωρα πρεπει να το κανω Mount?(εχω το isobuster κανει για να τρεξει η εικονα?:redface: )

vgiozo
12-02-06, 16:47
αν το αρχείο είναι σε μορφή image πχ ..iso, bin/cue, .mdf/mds κτλ χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σαν το alcohol 120% ή τα deamon tools

e_akis
13-02-06, 22:00
Να ρωτησω κατι αλλο???
Οσο πιο πολλους tracker εχει ενα torent τοσο πιο γρηγορα δε παει ή κανω λαθος ??
Αν νος , πως μπορω να βρισκω και να τους προσθετω...??
Ελπιζω να μην πεταξα μπαρουφα...:vava:

@ ADSLgr.com All rights reserved.