PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενας χρόνος σχεδόν Vodafone για το σπίτι και?



focuZ
23-08-09, 23:58
και τον τελευταίο καιρό μιλάω μόνη μου στο τηλέφωνο. ...κάποια στιγμή ούτε ακούω ούτε με ακούν. Πάντα βέβαια υπήρχαν διάφορα προβλήματα. Η φάση είναι, τώρα τελευταία, ότι το ίδιο συμβαίνει και στο κινητό μου, Vodafone και αυτό. Έκανα παράπονα και σε μια μέρα μου είπαν πως τα έφτιαξαν. Τέλος, τους είπα πως θέλω να φύγω και να τους γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό για να μην πληρώσω τίποτα. Δέχθηκαν, αλλά που να πάω τώρα? Ο ΟΤΕ ακριβός (αλλά καλός), βρίσκομαι 1 χιλιομετρο μακριά του (πόλη Θεσσαλονίκη). Forthnet ,Tellas, ή Hol?

(Ας σημειωθεί πως με το ίντερνετ τα πηγαίναμε πολύ καλά, τώρα τελευταία και αυτό παρουσίασε μια μικρή πτώση, αλλά όχι σημαντική)

mondeo
24-08-09, 00:48
Περίμενε λίγο καλή μου φίλη.Μετά την εξαγορά του 18% της HOL από την Vodafone αναμένονται εξελίξεις.Θα βγούν νέα πακέτα από Σεπτέμβρη.Ήδη η Vodafone απέσυρε τα πακέτα Double Play.

Υ.Γ.Βάλε την SIM κάρτα που έχεις γιά το σταθερό σε ένα κινητό τηλέφωνο και κάνε τις συγκρίσεις σου.
Ποιό Voice Box έχεις;
Sagem μυρίζομαι........

focuZ
24-08-09, 00:55
σε ευχαριστώ για την απάντηση,
σε κινητό έχω την sim, για το Voice Box τα είχαμε ξαναπεί σε ένα άλλο ποστ. Το πήγα πίσω, ήμουν έτοιμη να παρω το panasonic, και παράλληλα μου λανσάρουν μια συσκευή κινητή vodafonε με bluetooth δώρο, την δέχομαι και από τότε πάμε από το κακό στο χειρότερο. την επιστρέφω γιατί δεν άκουγα τίποτα, μου δίνουν πάλι μια vodafone, την δοκιμάζουμε, την πάω σπίτι μου και σε λίγες μέρες "αρχίζω να μιλώ μόνη μου". νόμιζα με κινητή συσκευή θα υπήρχε βελτίωση, αλλά τίποτα, συμπέρασμα= φταίει η γραμμή..

ariadgr
24-08-09, 00:57
συμπέρασμα= φταίει η γραμμή..

Αφού δεν υπάρχει γραμμή.
Το δίκτυο κινητής μόνο.

sdikr
24-08-09, 00:59
σε ευχαριστώ για την απάντηση,
σε κινητό έχω την sim, για το Voice Box τα είχαμε ξαναπεί σε ένα άλλο ποστ. Το πήγα πίσω, ήμουν έτοιμη να παρω το panasonic, και παράλληλα μου λανσάρουν μια συσκευή κινητή vodafonε με bluetooth δώρο, την δέχομαι και από τότε πάμε από το κακό στο χειρότερο. την επιστρέφω γιατί δεν άκουγα τίποτα, μου δίνουν πάλι μια vodafone, την δοκιμάζουμε, την πάω σπίτι μου και σε λίγες μέρες "αρχίζω να μιλώ μόνη μου". νόμιζα με κινητή συσκευή θα υπήρχε βελτίωση, αλλά τίποτα, συμπέρασμα= φταίει η γραμμή..


Από αλλή τηλεφωνική σύνδεση έχεις δοκιμάσει;
Γιατι αν λές οτι έχεις πρόβλημα και στο σταθερό και στο κινητό μήπως το πρόβλημα είναι αλλού

focuZ
24-08-09, 01:06
=Αφού δεν υπάρχει γραμμή.
Το δίκτυο κινητής μόνο.

έτσι είπε η υπάλληλος για την κινητή "γραμμή", ας το πω έτσι!! Ναι γραμμή δεν υπάρχει.




Από αλλή τηλεφωνική σύνδεση έχεις δοκιμάσει;
Γιατι αν λές οτι έχεις πρόβλημα και στο σταθερό και στο κινητό μήπως το πρόβλημα είναι αλλού

πως να δοκιμάσω από άλλη σύνδεση? κατα την γνώμη σου τι μπορεί να φταίει για να το ψάξω?

ariadgr
24-08-09, 01:23
Από αλλή τηλεφωνική σύνδεση έχεις δοκιμάσει;
Γιατι αν λές οτι έχεις πρόβλημα και στο σταθερό και στο κινητό μήπως το πρόβλημα είναι αλλού

Έχει κινητο-σταθερή από τη Vodafone. Οι κλήσεις δρομολογούνται από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της Vodafone. Τι εννοείς "απο άλλη τηλεφωνική σύνδεση";

focuZ
12-09-09, 11:54
Ας δώσω εγώ την τελευταία απάντηση, καθώς πέφτει συνέχεια η γραμμή και εδω και δυο μέρες δε μπορώ ούτε να πάρω αλλά ούτε και να δεχτώ κλήσεις.

mondeo
13-09-09, 10:40
Δοκίμσε με μία επώνυμη κινητή συσκευή της προκοπής.
Ξέχνα τις Κινεζίες τύπου συσκευή Vodafone.
Αν και κατά τη γνώμη μου έπρεπε να προτιμήσεις το Panasonic.
Τα προβλήματα αυτά υπάρχουν μόνο μέσα στο σπίτι;
Αν βγείς στο μπαλκόνι βελτιώνεται η κατάσταση;
Άλλο κινητό Vodafone υπάρχει στην οικογένεια;(σύνδεση,καρτοκινητό οτιδήποτε)
Λειτουργεί κανονικά;

konc
13-09-09, 12:02
Έχετε δει τη διαφήμιση του ΟΤΕ που ο τύπος σκαρφαλώνει στις καρέκλες και κρατάει την κεραία ψηλά? Ε, σιχαθήκαμε... Κάτι το "σταθερό" που για ένα χρόνο κάνουμε ταρζανιές, κάτι το μπάχαλο λογιστήριο που έστελνε ότι να΄ναι και ποτέ δεν βρέθηκε άκρη, κάτι που τελειώνει ο 1 χρόνος προσφοράς του 2play και από 'δω και πέρα οι χρεώσεις είναι γελοίες...

ΟΤΕ ξανάρχομαι. Τουλάχιστον ξέρω τι θα δίνω, αλλά ξέρω και πως θα μιλάω
Με όλους τους άλλους δεν ξέρω ούτε τι θα δίνω, ούτε πως θα μιλάω.

Μην την ψάχνετε με το "σταθερό" της vodafone, ξεφορτωθείτε το εκτός και αν είστε φάτσα με την κεραία της. Αν χρησιμοποιείτε κανονικό κινητό δεν υπάρχει περίπτωση να μιλάς από κάθε γωνία του σπιτιού σου. Αν χρησιμοποιείτε την συσκευούλα που βάζεις τη sim και βγάζει έξοδο για τηλέφωνο, θα πρέπει να τη "στολίσετε" όπου τη βολεύει στο σπίτι και όχι όπου θα θέλατε.

mondeo
13-09-09, 15:15
Έχετε δει τη διαφήμιση του ΟΤΕ που ο τύπος σκαρφαλώνει στις καρέκλες και κρατάει την κεραία ψηλά? Ε, σιχαθήκαμε... Κάτι το "σταθερό" που για ένα χρόνο κάνουμε ταρζανιές, κάτι το μπάχαλο λογιστήριο που έστελνε ότι να΄ναι και ποτέ δεν βρέθηκε άκρη, κάτι που τελειώνει ο 1 χρόνος προσφοράς του 2play και από 'δω και πέρα οι χρεώσεις είναι γελοίες...

ΟΤΕ ξανάρχομαι. Τουλάχιστον ξέρω τι θα δίνω, αλλά ξέρω και πως θα μιλάω
Με όλους τους άλλους δεν ξέρω ούτε τι θα δίνω, ούτε πως θα μιλάω.

Μην την ψάχνετε με το "σταθερό" της vodafone, ξεφορτωθείτε το εκτός και αν είστε φάτσα με την κεραία της. Αν χρησιμοποιείτε κανονικό κινητό δεν υπάρχει περίπτωση να μιλάς από κάθε γωνία του σπιτιού σου. Αν χρησιμοποιείτε την συσκευούλα που βάζεις τη sim και βγάζει έξοδο για τηλέφωνο, θα πρέπει να τη "στολίσετε" όπου τη βολεύει στο σπίτι και όχι όπου θα θέλατε.

Εγώ πάντως έκανα αίτηση γιά HOL Double Play Lite.Είμαι μακρυά από το DSLAM πιάνω γύρω στα 7Mbps(τι 6 τι 7) και χρόνο ομιλίας τρώμε γύρω στα 200 λεπτά το μήνα.Μου πάει γάντι.πΟΤΕ έχω να πληρώσω 4 χρόνια,ξεσυνήθισα να μου τα παίρνουν δεν γυρνάω με τίποτα.

focuZ
13-09-09, 23:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδά.

Το ίδιο συμβαίνει και με το κινητό μου-sony ericsson. Σαββατοκύριακο από την Χανιώτη-Χαλκιδικής δεν είχα πρόβλημα. Όταν το σταθερό-sharp δουλεύει έχω παρατηρήσει ότι αντέχει για 15 λεπτά. έχω δοκιμάσει όλες τις θέσεις στο σπίτι. αυτή την ώρα δεν έχω τηλέφωνο. Μπορεί να κουδουνίσει όταν με καλούν ή όταν καλώ εγώ, αλλά μετά κενό. Στα μηνύματα δεν έχω πρόβλημα. Η φάση είναι ότι μιλούσα με την βόνταφον και συναίβει εκείνη την στιγμή. Θα το δουν και θα το φροντίσουν.....
Το σκέφτηκα και εγώ για τον ΟΤΕ, αλλά είναι ακριβούλης..

mondeo
13-09-09, 23:12
Το πιθανότερο λοιπόν είναι να υπάρχει κάπου στο σπίτι σου ή τριγύρω παρεμβολή.Είναι λοιπόν υποχρέωση της Vodafone να στείλει τεχνικούς γιά να κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους και μετρήσεις.
Μέσα στο σπίτι,πόσες γραμμές σήμα έχεις;

focuZ
13-09-09, 23:44
φτάνει και στο ανώτερο,5 ή 6 γραμμές. συνήθως τόσο είναι, αλλά το έχω δει να πέφτει για λίγο και στις 2.

bored01
14-09-09, 03:31
To θέμα είναι πολύ απλό. Από τη στιγμή που ξέρετε ότι το Vodafone Για το Σπίτι είναι στη πραγματικότητα σύνδεση κινητής τηλεφωνίας και λειτουργεί ακριβώς όπως το κινητό (με τη διαφορά ότι έχει σταθερό νούμερο και χρεώσεις) το πρώτο πράγμα που πρέπει να ελέγξετε πριν το βάλετε είναι αν η Vodafone έχει καλό σήμα στο σπίτι σας. Γιατι αν έχει τότε δεν έχετε πρόβλημα ούτε με το κινητό ούτε με το "για το σπίτι" (όπως στο δικό μου σπίτι ή στο εξοχικό μου που έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία). Αν πάλι δεν έχει είναι δεδομένο ότι θα έχετε προβλήματα.

Δυστυχώς ζούμε στην Ελλάδα και για πολλούς λόγους (που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα) καμία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας δεν μπορεί να εγγυηθεί φουλ σήμα παντού, ακόμα και στα αστικά κέντρα. Προβληματικές περιοχές για τη κάθε εταιρεία (πολλές φορές χωρίς δική της υπαιτιότητα) υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Και στο 99% των περιπτώσεων άμεση επίλυση ακόμα και μετά από 1000 παράπονα δεν είναι δυνατό να υπάρξει (π.χ τοποθέτηση νέας κεραίας στη περιοχή).

Τα ίδια έπαθε φίλος μου. Έβαλε το Vodafone Για το Σπίτι στο εξοχικό του και δεν μπορούσε να μιλήσει. Το κόβει και βάζει το Cosmote At Home και πάλι τα ίδια. Ενώ θα μπορούσε πολύ απλά να διαπιστώσει πως και οι δύο εταιρείες δεν έχουν καλό σήμα στη περιοχή πριν αγοράσει τα πακέτα τους.

Η υπηρεσιία αυτή έχει νόημα μόνο όταν έχεις σταθερά φουλ σήμα στο σημείο που πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις. Διαφορετικά ούτε λόγος. Αφήστε που πλέον συμφέρουν καλύτερα τα πακέτα των υπόλοιπων εναλλακτικών (telephony ή double-play) και από άποψης τιμής και από άποψης ποιότητας. Η συγκεκριμένη υπηρεσία συμφέρει μόνο σε εξοχικά (για να αποφύγεις τα τζάμπα πάγια στον ΟΤΕ και το κόστος εγκατάστασης). Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που το double-play πακέτο της Vodafone καταργήθηκε και σύντομα θα δίνει το κανονικό double play της hol.

focuZ
14-09-09, 12:43
Καλημέρα,

είχα πάντα σήμα στο σπίτι και ακόμα έχω. Το πρόβλημα το έχουν πολλοί και μόλις έμαθα ότι έπεσε μια κεραία τους.

mondeo
14-09-09, 15:21
Αν έχεις σήμα στο σπίτι το πρόβλημα είναι σίγουρα παρεμβολή.Εγώ θέλω να μου πεις αν έξω από το σπίτι π.χ. σε ένα μπαλκόνι όλα λειτουργούν σωστά.Πρόσεξε ιδιαίτερα αν έξω από κάποιο παράθυρο μέσα από το οποίο σε βολεύει να μπει η συσκευή δουλεύει χωρίς προβλήματα.Πες μου και θα σου πω τι να κάνεις.

focuZ
14-09-09, 17:18
και στο μπαλκόνι τα ίδια, μόνο αν κατέβω κάτω και απομακρυνθώ μερικά μέτρα τότε δουλεύει!

mondeo
14-09-09, 17:46
Λοιπόν να σου πω τι έκανα εγώ.Εγώ δεν είχα πρόβλημα σήματος.Το μόνο που μου έκανε ήταν ότι άκουγα όταν μίλαγα το γνωστό ήχο που ακούς όταν πλησιάσεις ένα κινητό τηλέφωνο την ώρα που μιλάει, σε ένα ανοιχτό ραδιόφωνο.Καταλαβαίνεις τι λέω αυτό το τζζζ τζζζ τζζζ.
Κατ'αρχήν να σου πω ότι το Voice Box που έχω είναι το Ericsson G30 (http://www.fixedwirelessterminal.com/ericsson_g30/index.html).
Τι έκανα λοιπόν;
Αρχικά το τοποθέτησα στο κλιμακοστάσιο μέσα σε ένα ντουλάπι.Δεν είδα βελτίωση.Στη συνέχεια αγόρασα αυτή (http://cgi.ebay.com/New-4-5dB-GSM-External-Phone-Antenna-Signal-Booster-SMA_W0QQitemZ350244337976QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item518c307938&_trksid=p3286.c0.m14) την κεραία και την έβγαλα στην ταράτσα.Το πρόβλημα εξαφανίστηκε.Βέβαια με βοήθησε και το G30 (εξαιρετική συσκευή) που έχει αποσπώμενη κεραία με βύσμα Reverse SMA όπως τα ADSL Routers.
Δεν ξέρω αν το δίνουν ακόμα από την Vodafone.Ούτε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα σου λύσει το πρόβλημα.Εξ'άλλου είμαι πολύυυυυ μακρυά γιά να έλθω γιά δοκιμή.
Αυτά.

Edit:
Μόλις είδα στο site της Vodafone ότι το Ericsson G30 διατίθεται.

focuZ
15-09-09, 00:10
πολύ καλή δουλειά mondeo, αυτό με την εξτρά κεραία είναι απίθανο. Να πω ότι το τηλέφωνο επανήλθε και έχουν επικοινωνήσει μαζί μου δυο φορές. Θα το κάνω αυτό με το ericsson και την κεραία, το βρίσκω πολύ βοηθητικό για ισχυρή λήψη. Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

mondeo
15-09-09, 16:21
Να είσαι καλά!
Χαίρομαι που βοήθησα!
Πες μας τα αποτελέσματα.

tassos1978
28-09-09, 09:37
Σε αραιοκατοικημένες περιοχές είναι ότι καλύτερο το VF για το σπίτι... Τοποθετώ την κάρτα SIM σε κινητό τηλέφωνο κι έχω το σταθερό μου 1.5-2χλμ μακρυά (εντός ζώνης εννοείται). Αυτό γίνεται επειδή σε τέτοιες περιοχές υπάρχουν αισθητά λιγότερες κεραίες, άρα και μεγαλύτερη ακτίνα ζώνης.
Επίσης έστειλα sms ενεργοποίησης 30MB δωρεάν (με €3,5/μήνα) κι όντως (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις) έχω internet (το κινητό ρυθμισμένο στο pc ως modem). Και σταθερό, και dialup δηλαδή (δεν υποστηρίζεται επίσημα από VF).

@ ADSLgr.com All rights reserved.