PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Windows 7 λειτουργούν χωρίς ενεργοποίηση για 120 μέρες



mob
24-08-09, 10:58
Τα Windows 7 λειτουργούν χωρίς ενεργοποίηση για 120 μέρες

Η Microsoft επιτρέπει σε οποιονδήποτε να εγκαταστήσει και να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε έκδοση των Windows 7 για 30 ημέρες χωρίς να χρειάζεται κλειδί ενεργοποίησης, οι επιδόσεις του λειτουργικού συστήματος δεν είναι υποβαθμισμένες κατά τη διάρκεια της δοκιμής.
Η περίοδος χάριτος των 30 ημερών μπορεί να παραταθεί έως και τρεις ακόμη φορές - σε ένα σύνολο 120 ημερών - χρησιμοποιώντας ένα βοηθητικό πρόγραμμα που ονομάζεται το Software License Manager (slmgr). Αυτό το εργαλείο βολικά παρέχεται μαζί με τα Windows 7.
Το πως να χρησιμοποιήσετε το slmgr για να επεκτείνει τη δοκιμαστική περίοδο των Windows Vista, αναφέρθηκε για πρώτη φορά από τον Brian Livingston στις 15 Φεβρουαρίου του 2007. Παρόμοια διαδικασία ισχύει και για τα Windows 7

Με λίγα λόγια, αν εγκαταστήσετε τα Windows 7 χωρίς κλειδί ενεργοποίησης ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση των 30 ημερών.
Για να δείτε πόσες ημέρες έχετε, κάντε κλικ Start, δεξί-κλικ Computer, και επιλέξτε Properties. Στο κάτω μέρος του παραθύρου κάτω από τα παράθυρα ενεργοποίηση, θα δείτε τον αριθμό των ημερών που απομένουν σε δοκιμαστική περίοδο.
Όταν ο αριθμός αυτός πλησιάσει επικίνδυνα κοντά στο μηδέν, μπορείτε να επεκτείνετε την δοκιμαστική περίοδο χωρίς άλλες 30 ημέρες, με τα παρακάτω βήματα:

* Βήμα 1: Κάντε κλικ στο κουμπί Start, All Programs, Accessories. Κάντε δεξί κλικ στο Command Prompt και να επιλέξετε το τρέξιμο ως διαχειριστή. Πληκτρολογήστε τον κωδικό πρόσβασης διαχειριστή.
* Βήμα 2: Πληκτρολογήστε την ακόλουθη εντολή και πιέστε Enter:
slmgr -rearm Σημειώστε ότι υπάρχει κενό μετά το slmgr και την παύλα.
* Βήμα 3: Κάντε επανεκκίνηση των Windows 7.

Μετά την επανεκκίνηση του OS, το παράθυρο διαλόγου Ιδιότητες που περιγράφονται ανωτέρω θα δείχνουν ότι τα Windows 7 έχουν επεκτείνει πάλι την δοκιμαστική περίοδο σε 30 ημέρες
Μπορείτε να εκτελέσετε το παραπάνω τέχνασμα συνολικά τρεις φορές.
Προφανώς η ανανέωση του χρόνου είναι κάθε φορά 30 ημέρες και η διαδικασία πρέπει να γίνεται πριν τη λήξη των 30 ημερών

Αρχική Πηγή: Windows Secrets (http://windowssecrets.com/2009/08/20/01-Use-any-version-of-Windows-7-free-for-120-days)
Πηγές: ComputerWorld (http://www.computerworld.com/s/article/9136859/Windows_7_will_run_120_days_for_free_Microsoft_confirms?taxonomyId=12) και Telegraph (http://www.telegraph.co.uk/technology/microsoft/6066383/Windows-7-free-for-first-120-days-says-Microsoft.html)

gtklocker
24-08-09, 11:10
Θα την πατησουν έτσι, ξανά.

Όπως είχε γίνει με τα Vista, θα γινει, με 500 rearms μέχρι το 205000.

asxetos22
24-08-09, 11:18
Θα την πατησουν έτσι, ξανά.

Όπως είχε γίνει με τα Vista, θα γινει, με 500 rearms μέχρι το 205000.

Ναι, λες και δε το ξέρουν... δε τρώνε κουτόχορτο στην MS.
Από αλλού στοχεύουν στα έσοδα, και όχι στον οικιακό χρήστη.

mob
24-08-09, 11:20
Η διαδικασία αναφέρεται σε διαχειριστές συστημάτων αλλά ο καθένας μπορεί να τη χρησιμοποιήσει αφού δεν αναφέρεται κάτι αντίθετο στους όρους χρήσης
προφανώς είναι σύννομη για 3 χρήσεις, μετά .....

το Windows Secrets στο παραπάνω link έχει και τον τρόπο να μετατρέψετε τα Win7 Ultimate σε Pro ή Home Premium με τη διαγραφή ενός μόνο αρχείου του ei.cfg
εάν το διαγράψετε και κάψετε μετά ένα νέο DVD (το οποίο θα κάνετε bootable)
θα πάρετε κατά τη φάση της εγκατάστασης το παρακάτω μενού
http://download.windowssecrets.com/images/wsn/W20090820-Windows7-Installer.gif

gtklocker
24-08-09, 11:38
Το δοκίμασα.

Δεν δούλεψε, αλλά νομίζω κάποιο μέλος του forum μου είχε πεί ότι δούλεψε.

RASTAVIPER
24-08-09, 11:41
Το rearm είναι η πιο κλασική διαδικασία όπως και στα VISTA για να διατηρήσεις για μεγάλο διάστημα την κανονική λειτουργία τους χωρίς κάποιο κωδικό ή crack.

dancerman
24-08-09, 12:10
επιτελους γνησια ελληνικα professional και υσηχασε το κεφαλι μου απο κρακ και απ'ολα

Hetfield
24-08-09, 12:30
Ναι, λες και δε το ξέρουν... δε τρώνε κουτόχορτο στην MS.
Από αλλού στοχεύουν στα έσοδα, και όχι στον οικιακό χρήστη.
Το κουτοχορτο το τρωνε πολλοι εδω μεσα και ανα το κοσμο και λενε κι ευχαριστω :whistle:

manosdoc
24-08-09, 13:03
Αυτό το νέο είναι γνωστό από εποχής Vista.
Δεν πρόκειται για δοκιμαστική περίοδο.
Πρόκειται για παράταση της περίοδου χάριτος σε περίπτωση που δεν είσαι κοντά σε Internet προκειμένου να ολοκληρώσεις την ενεργοποίηση.

Leobelbas
24-08-09, 13:03
Εαν θελετε περισσοτερο χρονο και εχετε ολοκληρωσει τα 3 rearms, μπορειτε να επανεγκαταστησετε τα 7 και ετσι να εχετε αλλα 3 διαθεσιμα... ;)

kokoretsi
24-08-09, 13:16
Εαν θελετε περισσοτερο χρονο και εχετε ολοκληρωσει τα 3 rearms, μπορειτε να επανεγκαταστησετε τα 7 και ετσι να εχετε αλλα 3 διαθεσιμα... ;)
Πλάκα πλάκα ξέρω κόσμο που κάνει κάθε βδομάδα format. Τζάμπα λειτουργικό :oops:

nothing
24-08-09, 13:26
Πλάκα πλάκα ξέρω κόσμο που κάνει κάθε βδομάδα format. Τζάμπα λειτουργικό :oops:

ε χωρις παρεξηγηση ας παρουν μια mobo με express gate να μην μπλεκουν κιολας και να μπαινουν internet γιατι δε παιζει να εχουν σοβαρα προγραμματα και να κανουν καθε λιγο και λιγακι στησιμο λειτουργικου εξαρχης :p

Jazzer
24-08-09, 13:46
Πλάκα πλάκα ξέρω κόσμο που κάνει κάθε βδομάδα format. Τζάμπα λειτουργικό :oops:

Καλά υπάρχει κόσμος δηλαδή που δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει από τα συνεχή format, για να μην αγοράσει το λειτουργικό ; Aπίστευτο ! :p

papresa
24-08-09, 14:41
Εγώ ή ο καθένας που έχει ΧΡ (ή Vista) αν δεν θέλουμε μετά τις 30 μέρες ή τέλος πάντων τις 120 μπορούμε να επιστρέψουμε κανονικά στο λογισμικό μας ή θα πρέπει να το επανεγκαταστήσουμε;

Jimi
24-08-09, 15:08
Εμένα δεν με απασχολεί τόσο το πόσες μέρες θα είναι ενεργοποιημένο όσο το γεγονός ότι η RC1 (7100) είναι καλύτερη από την RTM (7600). Πως τα καταφέρνουν κάθε φορά εκεί στην MS και τα κάνουν μαντάρα στο τελικό προϊόν, δεν το καταλαβαίνω. :hmm:

manosdoc
24-08-09, 15:46
Εμένα δεν με απασχολεί τόσο το πόσες μέρες θα είναι ενεργοποιημένο όσο το γεγονός ότι η RC1 (7100) είναι καλύτερη από την RTM (7600). Πως τα καταφέρνουν κάθε φορά εκεί στην MS και τα κάνουν μαντάρα στο τελικό προϊόν, δεν το καταλαβαίνω. :hmm:

Νομίζω είσαι ο μοναδικός που τον απασχολεί.

Giannis_1986
24-08-09, 18:06
Παιδια σορρυ για την ερωτηση-βλακεια, αλλα θελω πραγματικα να ξερω (και δεν ξερω γι' αυτο ρωταω):

Εχω XP SP3.
Για να δοκιμασω και γω τα Win 7 με τον τροπο που λετε, τι πρεπει να κανω?
-Format
-Κατεβασμα και εγκατασταση των Win 7 + επανεγκατασταση ολων των προγραμματων μου
-Μετα απο 120 μερες, ξανα φορματ, εγκατασταση των ΧΡ και ξανα εγκατασταση ολων των προγραμματων μου

??

Καπως ετσι παει?

efthlouk
24-08-09, 18:37
Εναλλακτικά, έχεις σκεφτεί τη λύση του dual boot; Θα σε γλυτωσει από όλη την παραπάνω διαδικασία και όταν πια δρ θα θες τα 7, διαγραφεις το διαμέρισμα και όλα οκ!;):)

manosdoc
24-08-09, 19:08
Παιδια σορρυ για την ερωτηση-βλακεια, αλλα θελω πραγματικα να ξερω (και δεν ξερω γι' αυτο ρωταω):

Εχω XP SP3.
Για να δοκιμασω και γω τα Win 7 με τον τροπο που λετε, τι πρεπει να κανω?
-Format
-Κατεβασμα και εγκατασταση των Win 7 + επανεγκατασταση ολων των προγραμματων μου
-Μετα απο 120 μερες, ξανα φορματ, εγκατασταση των ΧΡ και ξανα εγκατασταση ολων των προγραμματων μου

??

Καπως ετσι παει?

Έτσι πάει, αν και το βήμα κατέβασμα δεν υπάρχει επίσημα.
Η RC σταμάτησε να διατίθεται για Download, η RTM υπάρχει για κατέβασμα στα Technet/MSDN/MSDN-AA αλλά αν έχεις εκεί πρόσβαση θα είχες και κλειδί.

Πιο σωστά θα ήταν να μας πεις τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου, να δούμε αν παίρνει σωστά τα windows 7 και αν επιθυμείς μπορείς να τα αγοράσεις ( Την έκδοση upgrade μια και έχεις XP ) και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

Με το XP Mode είσαι καλυμμένος για όλα τα προγράμματα των XP, ΑΝ, λέμε ΑΝ κάποιο δεν λειτουργεί σωστά ακόμα και μετά από αλλαγή στην συμβατότητα.

Giannis_1986
24-08-09, 19:32
Κατεβασμα δεν υπαρχει επισημα? :(
Μαλιστα...
Εμεινα πισω φαινεται... :(

Οκ.

Κατεβασα και ετρεξα το Windows7UpgradeAdvisor και μου βρηκε 1-2 ασυμβατοτητες (εχω παλιο PC), αλλα με καποιες μικρο-αλλαγες και ΑΝ διατειθονταν ακομη τα Win 7, θα τα εβαζα και εγω. Αλλα αφου δεν διατειθενται...

manosdoc, απο που μπορω να τα αγορασω (αν ηθελα)? Πωλουνται στην Ελλαδα?

mob
24-08-09, 20:07
Κατεβασμα δεν υπαρχει επισημα? :(
Μαλιστα...
Εμεινα πισω φαινεται... :(

Οκ.

Κατεβασα και ετρεξα το Windows7UpgradeAdvisor και μου βρηκε 1-2 ασυμβατοτητες (εχω παλιο PC), αλλα με καποιες μικρο-αλλαγες και ΑΝ διατειθονταν ακομη τα Win 7, θα τα εβαζα και εγω. Αλλα αφου δεν διατειθενται...

manosdoc, απο που μπορω να τα αγορασω (αν ηθελα)? Πωλουνται στην Ελλαδα?

στα ράφια από τέλος Οκτωβρίου - καλά είσαι πολύ ...... πίσω λέμε :p

manosdoc
24-08-09, 20:08
Κατεβασμα δεν υπαρχει επισημα? :(
Μαλιστα...
Εμεινα πισω φαινεται... :(

Οκ.

Κατεβασα και ετρεξα το Windows7UpgradeAdvisor και μου βρηκε 1-2 ασυμβατοτητες (εχω παλιο PC), αλλα με καποιες μικρο-αλλαγες και ΑΝ διατειθονταν ακομη τα Win 7, θα τα εβαζα και εγω. Αλλα αφου δεν διατειθενται...

manosdoc, απο που μπορω να τα αγορασω (αν ηθελα)? Πωλουνται στην Ελλαδα?


Κατέβασμα υπήρχε μόνο στην Release Candidate έκδοση.
Μην παίρνεις στα σοβαρά το Upgrade Advisor, πες μας λιγάκι τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή. Αυτά που είναι απαραίτητα είναι 1GHz επεξεργαστής, 1GB μνήμης. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα.

Δεν πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα. Θα πωλούνται από τις 22 Οκτωβρίου.
Αν θες μπορείς να προ-αγοράσεις τώρα και να σου έρθει εκείνη την μέρα από Online Shops όπως το Amazon.

Μπορείς αν βρεις κάποιον που να έχει το iso των RC να σου το δώσει ώστε να τα δοκιμάσεις.
Η microsoft για την RC δίνει ακόμη κλειδιά επίσημα εδώ :
http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/download.aspx

Διαλέγεις 32/64bit και παίρνεις κλειδί.
Η ισχύς της RC είναι μέχρι τις 1 Μαρτίου. Μετά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα τα απεγκαταστήσεις ή θα τα αγοράσεις.

Ψάξτο λίγο, όλο και κάπου θα βρεις το iso της RC να το δοκιμάσεις.

Giannis_1986
24-08-09, 20:25
manosdoc thanks!
1-2 διευκρινησεις:

1)Λες "Η microsoft για την RC δίνει ακόμη κλειδιά επίσημα εδώ :
http://www.microsoft.com/windows/win.../download.aspx"

Με αυτο το κλειδι μπορω να κατεβασω/εγκαταστησω την RTM εκδοση που υπαρχει ακομα? (δεν εχω ιδεα γι'αυτο ρωταω)

2) Το pc μου ειναι amd athlon 3200, 1gb ram. Να το τολμησω να τα βαλω?



θα ρωτησω κατι γνωστους που ασχολουνται περισσοτερο και μπορει να βρω αυτη την rc που λες. Ετσι λεγεται? Windows 7 RC?

manosdoc
24-08-09, 20:30
manosdoc thanks!
1-2 διευκρινησεις:

1)Λες "Η microsoft για την RC δίνει ακόμη κλειδιά επίσημα εδώ :
http://www.microsoft.com/windows/win.../download.aspx"

Με αυτο το κλειδι μπορω να κατεβασω/εγκαταστησω την RTM εκδοση που υπαρχει ακομα? (δεν εχω ιδεα γι'αυτο ρωταω)

2) Λες "Η ισχύς της RC είναι μέχρι τις 1 Μαρτίου." Εννοεις 01/03/2010?

3) Το pc μου ειναι amd athlon 3200, 1gb ram. Να το τολμησω να τα βαλω?

θα ρωτησω κατι γνωστους που ασχολουνται περισσοτερο και μπορει να βρω αυτη την rc που λες. Ετσι λεγεται? Windows 7 RC?

1. Όχι τα κλειδιά που δίνει αφορούν αποκλειστικά την RC (Release Candidate).
Η RTM έκδοση είναι αυτή που θα πωλείται και ως εκ τούτου το κλειδί απαιτεί αγορά, αφού αυτό είναι το τελικό προιόν.

2. Ναι ασφαλώς. Τα κλειδιά που δίνει επίσημα η Microsoft για την RC ισχύουν μέχρι τον Μάρτιο του 2010 !

3. Το PC σου δεν έχει κανένα πρόβλημα να σηκώσει τα Windows 7.
Μια αναβάθμιση μνήμης με 15-20 ευρώ μνήμης DDR/DDR2 θα ήταν τρομερή βελτίωση αλλά με 1GB μνήμης δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.
Μπορεί να έχεις και το Aero αναλόγως του τι κάρτα γραφικών έχεις.

4. Ναι λέγεται Windows 7 RC

Giannis_1986
24-08-09, 20:41
okay φιλε! Ευχαριστω! Μιλαμε για την Windows 7 RC x86 ετσι? Που ειναι γυρω στα 2.5GB? Σωστα? (τηλεφωνησα σε ενα κολλητο και μπορει να τα εχει, δεν ξερει και αυτος, του τα εβαλαν)

Και σε εκεινο το site της MS για το κλειδι που λες, οταν θα παω θα διαλεξω γλωσσα English και για 32bit, ναι?

και αμα τα κατεβασω, τα γραφω σε dvd και μετα εκεινο το dual boot που ειπαν τα παιδια, ναι?

........Auto merged post: Giannis_1986 πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


στα ράφια από τέλος Οκτωβρίου - καλά είσαι πολύ ...... πίσω λέμε :p

συγνωμη... μαθαινα γουιντσερφινγκ:(

mob
24-08-09, 20:43
(...) συγνωμη... μαθαινα γουιντσερφινγκ:(

και καλά έκανες - μακάρι να μάθαινα κι εγώ :)

manosdoc
24-08-09, 20:47
okay φιλε! Ευχαριστω! Μιλαμε για την Windows 7 RC x86 ετσι? Που ειναι γυρω στα 2.5GB? Σωστα? (τηλεφωνησα σε ενα κολλητο και μπορει να τα εχει, δεν ξερει και αυτος, του τα εβαλαν)

Και σε εκεινο το site της MS για το κλειδι που λες, οταν θα παω θα διαλεξω γλωσσα English και για 32bit, ναι?

και αμα τα κατεβασω, τα γραφω σε dvd και μετα εκεινο το dual boot που ειπαν τα παιδια, ναι?

........Auto merged post: Giannis_1986 πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



συγνωμη... μαθαινα γουιντσερφινγκ:(

Ναι σε όλα.
Μπορείς και dualboot σε άλλο partition ή και format και καθαρή εγκατάσταση. Είναι δικό σου θέμα, αλλά θα πρέπει να έχεις ένα άλλο partition ελεύθερο.
H εγκατάσταση είναι υπερβολικά εύκολη και γρήγορη και καμία σχέση με αυτό που γνώρισες στα XP.

Μεσσήνιος
25-08-09, 09:57
Με το γκοστ τις ΝΟΡΤΟΝ θα δουλευει?
Απο το να κανεις φορματ συνεχεια ειναι πιο ευκολο.

grayden
25-08-09, 14:49
Τα images είναι από τους βασικούς λόγους που υπάρχει το εν λόγω feature.

manolstuff
25-08-09, 22:48
καλύτερα γνήσια να τελειώνεις

άλλωστε windows μια φορά πληρώνεις και τα έχεις μετά

ενώ στα διάφορα προγραμματάκια μπορείς να κάνεις σκόντο ;-)
αν και καλύτερα θα ήταν να βοηθάμε τους μικρούς προγραμματιστές αλλά τι να κάνουμε....

πάντως αν περιμένει να βγάλει λεφτά από τις εταιρείες σώθηκε, δύσκολο το βλέπω να κάνουν αλλαγή σε 7. Εδώ κάποιες πολυεθνικές έχουν 2000 ακόμα...

mob
25-08-09, 23:36
manolstuff για τα γνήσια συζητάμε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.