PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευτράπελα από το σύστημα μηχανογράφησης του ΟΤΕ



ipo
24-08-09, 20:06
1.
Το Μάιο έκανα αίτηση για να κόψω ένα λογαριασμό που είχα στο όνομά μου στον ΟΤΕ (τηλέφωνο + ADSL). Κάλεσα το 134, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να επισκεφτώ κατάστημα ΟΤΕ, όπως κι έκανα. Η ευγενική υπάλληλος με εξυπηρέτησε, δίνοντάς μου τα σχετικά έγγραφα, που συμπλήρωσα, ενώ πέρασε online το αίτημα.

Μετά από 20 μέρες μου έρχεται λογαριασμός στο σπίτι, από τη σύνδεση που είχα διακόψει, με τα πλήρη πάγια, χωρίς να φαίνεται ότι είναι εκκαθαριστικός. Καλώ το 134 και μου λένε ότι δεν έχω κάνει αίτηση διακοπής. Καλώ το κατάστημα (Κηφισιάς) και βρίσκω την υπάλληλο που με είχε εξυπηρετήσει (κρατάω ονόματα). Μου λέει ότι έχει κάνει την αίτηση διακοπής και ότι το βλέπει στο σύστημά της, ενώ μου λέει ότι θα με καλέσει σε μία ώρα, μόλις μάθει τι έγινε.

Με καλεί μετά από 3 ώρες (αφού την ξανακάλεσα, επειδή αργούσε) και μου λέει ότι εκείνη την περίοδο είχε πρόβλημα το σύστημα του ΟΤΕ και δεν περάστηκε από το online αίτημα, παρόλο που το πέρασε εκείνη. Δεκτόν λοιπόν. Μετά από ερώτησή μου, επιμένει ότι το αίτημα θα περαστεί με την αρχική ημερομηνία αίτησης, ώστε να μην πληρώσω άλλα 30 ευρώ πάγια, για το μήνα που πέρασε στο μεταξύ. Μάλιστα πρότεινε να περάσω από το κατάστημα, μετά από λίγες μέρες και να κάνω εγγράφως αίτηση εκκαθάρισης, ώστε να πάρω πίσω τα χρήματα.

Καλοπροαίρετος λοιπόν, πάω στο κατάστημα, βρίσκω άλλο υπάλληλο, ο οποίος μου λέει ότι δεν υπάρχει τέτοια έγγραφη αίτηση, αλλά γίνεται αυτόματα με το λογαριασμό που θα μου έρθει.

Κάποια υπάλληλος μου πρότεινε:
"Μην πληρώσετε το λογαριασμό καθόλου, αφού έτσι κι αλλιώς κάνατε διακοπή, ώστε να γλιτώσετε τη διαδικασία εκκαθάρισης, κι ας χρωστάτε στον ΟΤΕ."
Παρόλα αυτά εγώ, για να είναι ηθικές οι διαδικασίες και να μην φαίνομαι ότι έκλεισα το λογαριασμό και την κοπάνησα, πήγα και τον πλήρωσα. Περίμενα δηλαδή επιστροφή 10€, αλλά πήγα και πλήρωσα άλλα 60€, ώστε να κλείσει μηχανογραφικά σωστά η διαδικασία με τη διόρθωση-εκκαθάριση του τελευταίου μήνα.

Ενώ λοιπόν περίμενα πλέον 70€ επιστροφή, μου ήρθε 50€, επειδή το αίτημα διακοπής περάστηκε με νεότερη ημερομηνία.

Ηθικό δίδαγμα: Ο ηθικός και καλόπιστος αφαιμάσσεται από τον ΟΤΕ.


2.
Μου ήρθε λογαριασμός σε άλλο νούμερο που είναι ενεργό. Ήταν PSTN τηλεφωνική γραμμή με OTE talk κι έγινε PSTN με conn-x talk. Και τι βλέπω: Χρέωση σε αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

Μαθαίνω λοιπόν από τον ευγενικό υπάλληλο του 134, ότι κατά τη διαδικασία προσθήκης του conn-x (1 εβδομάδα περίπου), ακυρώνεται το OTE talk και χρεώνονται κανονικά όλες οι αστικές και υπεραστικές κλήσεις, κάτι για το οποίο δεν ενημερώθηκα. Δηλαδή με το που αιτείσαι μία υπηρεσία, ακυρώνονται όλες οι άλλες και ίσως επανενεργοποιηθούν, με το που θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία που αιτείσαι.

Άλλα 10€ χρέωσης λοιπόν.

Είμαι λοιπόν με 30€ απρόσμενων χρεώσεων, χρήματα για τα οποία ο ΟΤΕ θα μου είχε στείλει κάμποσα εξώδικα και απειλές. Μάλλον δε θα μπω στον κόπο να τα διεκδικήσω, απλά το γράφω για να ενημερώσω τους πελάτες του να είναι περισσότερο κακόπιστοι για να μη χάσουν χρήματα.

maik
24-08-09, 20:28
Το 2. ειναι απλα απαραδεκτο. Τα αλεξιπτωτα:whistle: κανουν θραυση.

akilleas
24-08-09, 20:31
1.
Ηθικό δίδαγμα: Ο ηθικός και καλόπιστος αφαιμάσσεται από τον ΟΤΕ.
Και όχι μόνο.
Τελικά με τον σταυρό στο χέρι δεν κάνεις τίποτα σ'αυτή τη χώρα

ipo
08-10-09, 11:36
"Το λοιπό", έχουμε και συνέχεια.

Εκδόθηκε κι άλλος λογαριασμός, μετά τον τελευταίο εκκαθαριστικό (ήταν πιστωτικός 50€), σύμφωνα με τον οποίο χρωστάω 0,02€.

Έλεος πια. Προσπαθώ εδώ και 5 μήνες να κλείσω μία τηλεφωνική γραμμή στο όνομά μου. Έκανα την αίτηση κατάργησηςς το Μάιο, έχει πάει Οκτώβριος κι ακόμα το παλεύετε. Έχουμε κι άλλα να κάνουμε, από το να ασχολούμαστε με το ανεπαρκές μηχανογραφικό σας σύστημα. :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.