PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas αναβάθμιση (πάλι)



gy
12-12-03, 19:04
Λοιπόν,
επειδή κάποιοι είναι νεώτεροι στον χώρο της πληροφορικής και δεν έχουν εμπειρία σε θέματα για τα οποία γράφουν (ονόματα δεν λέμε και υπολήψεις δεν θίγουμε) θυμίζω. Ποιός ISP ήταν ο πρώτος που έβαλε ΕΠΑΚ ; Μετά από πόσο καιρό και με ποιά μέσα απέκτησαν και οι άλλοι ISP ΕΠΑΚ ; Όποιος το βρει κερδίζει μία συνδρομή πΟΤΕΝΕΤ :o :o

Προσωπικά στο κέντρο της Δάφνης που είμαι δεν έχω δει ποτέ ταχύτητες 38-40Κ Μόνο μία φορά (Σαβατοκύριακο νωρίς το πρωί) είδα 28Κ και αυτήν την ώρα είμαι στα 10Κ (σύμφωνα με το ADSLgr SpeedMeter). Δεν βγαίνω ομως να γκρινιάζω συνέχεια για τα πολύ κακά pings ούτε για την απαράδεκτη ταχύτητα μου. Απλά έχω στο συρτάρι μου την ανυπόγραφη σύμβαση που μου έστειλε η Tellas. Αν τα πράγματα δεν βελτιωθούν μετά την αναβάθμιση της Tellas από τον πΟΤΕ απλά δεν θα την υπογράψω και θα φύγω χωρίς να πληρώσω μία.

keleytis
12-12-03, 19:28
Kala pou mou to thimises
An den ipograpsw den plirwnw? KALH FASH!!!!!!!!!!!! :D :D :D

omorfh
12-12-03, 19:42
Kala pou mou to thimises
An den ipograpsw den plirwnw? KALH FASH!!!!!!!!!!!! :D :D :Dxaxa to thema einai oti ypograpseis den ypograpseis tha prepei na plhrwseis file mou!mexri na se kopsoun bebaia! :lol:

gy
12-12-03, 19:58
Αν δεν υπογράψω δεν πληρώνω και επειδή δεν έχουν πουθενά την υπογραφή μου (που με αυτήν δεσμεύομαι στην σύμβαση με την Tellas) δεν μπορούν να κάνουν νομικά τίποτα. Θέλω να στηρίξω οποιαδήποτε αντι-πΟΤΕ εταιρία αλλά δεν πρόκειται να κάτσω να .... για κανέναν ISP. Αν με θέλουν για πελάτη τους πρέπει να βρουν τον τρόπο να πιέσουν τον πΟΤΕ να παραδώσει τις αναβαθμισμένες γραμμές και εγώ θα τους στηρίξω με όποιον τρόπο μπορώ εντός και εκτός ADSLgr forum.

nnn
12-12-03, 20:04
στα log files τους φαίνεται από που προέρχεται η κάθε σύνδεση και πολύ εύκολα μπορούν να σε εντοπίσουν.

και αν σου στείλουν χαρτί πληρωμής που θα φαίνεται ότι είσαι εσύ που χρησιμοποίησες το δίκτυο τους,πως θα το αρνηθείς?

omorfh
12-12-03, 20:22
στα log files τους φαίνεται από που προέρχεται η κάθε σύνδεση και πολύ εύκολα μπορούν να σε εντοπίσουν.

και αν σου στείλουν χαρτί πληρωμής που θα φαίνεται ότι είσαι εσύ που χρησιμοποίησες το δίκτυο τους,πως θα το αρνηθείς?EIDES O NNN XEREI TI LEEI....AN EKANES XRHSH THS YPIRESIAS THA PLHRVSEIS MY FRIEND!

camelot21
12-12-03, 21:33
δικαστικος ετσι και παει δεν μπορουν παιδια να του κανουν τιποτα και ας εχει χρησιμοποιησει το δικτυο τους.εχουν καμια υπογραφη δικια του εαν ναι κ παω πασο εαν οχι δυστηχως που το λεω αλλα θα του κλ@@ουν μεντες.

avatarious
12-12-03, 22:26
kai egw pistevw oti dikastikws den mporei na ginei tipota(pragmatika i ipografi den ipokathistatai me tipota ektos ixografisis tis sinomilias kai peraiterw apodeixis oti isoun esy) alla den katalava to noima aytis tis kouventas..einai mia simfwnia kyriwn pou vasizetai se mia dieykolynsi tis tellas pros tous sindromites...

gy
12-12-03, 22:52
Παιδιά εδώ δεν λέμε για διευκολύνσεις. Αυτά είναι μεταξύ φίλων,γνωστών κτλ.
Η Tellas πουλάει και εγώ/εμείς αγοράζουμε. Αν πάμε σε ένα μαγαζί και το φαγητό που μας σερβίρουν είναι χαλασμένο θα το πληρώσουμε δεν κατάλαβα. Δεν έχω τίποτα με την Tellas αλλά αν είναι μάπα το καρπούζι ( πάλι τη διαφήμηση τους θυμήθηκα) συγνώμη αλλά δεν θα πάρω. Ούτε δέχομαι να πληρώσω εγώ τα σπασμένα της κόντρας πΟΤΕ - Tellas. Επιτέλους δεν υπάρχει μονοπώλιο πιά στην Ελλάδα αν δεν λειτουργεί σωστά ο ανταγωνισμός υπάρχουν και η ΕΕΤ, η επιτροπή ανταγωνισμού και η Ευρωπαική Ένωση. Ας βγει να πει η Tellas τα πράγματα με το όνομά τους και δεν νομίζω να μείνουμε και εμείς αδιάφοροι. Ο empire τι λεέι ;
Αν κάνουμε όλοι μαζί μιά διαμαρτυρία κάτι θα γίνει. :evil: :evil:

ermis333
13-12-03, 00:13
Εγώ κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη εβδομάδα αν δεν λυθεί το πρόβλημα δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν στο 13800 (άσχετο αν δεν φταίνε αυτοί) γιατί εντάξει ρε φίλε να καθυστερήσει ο ΟΤΕ αλλά μέχρι πότε;;;

keleytis
13-12-03, 00:43
Ok an lithei peite kai mena re paidia, an arxisete kai pate panw apo 40kb peite moun dw an telika ftaiei i Tellas !

Erimis333 sto 13800 re file kai na tous pareis ti na tous peis?
Oi pio polloi einai pitsirikia pou oti kseroun einai mesw seminariwn, pou thelw na kataliksw? Oti tha tous les esy ton pono tous kai aytoi tha exoun parei ayto to ifos oti kai kala to skeftontai! :lol: :lol: :lol: :lol:

gy
13-12-03, 08:01
Τα παιδιά στο 13800 δεν φταίνε γιατί είναι υπάλληλοι και ό,τι τους λένε να πούνε στους πελάτες αυτά και λένε. Το λέω γιά τελευταία φορά γιατί δεν θέλω να γίνω γραφικός : Εγώ νομίζω ότι ο πΟΤΕ σκόπιμα δεν παραδίδει γραμμές στην Tellas. Είναι κάτι που το έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και είναι επομένως ένοχος μέχρι να αποδείξει ότι άλλαξε συμπεριφορά και νοοτροπία.
Το θέμα μου είναι εμείς τι κάνουμε ;
Αν είμαστε ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Ο empire και όλοι σε αυτό το forum έχουν δείξει ότι δεν δέχονται αφέντη τον κάθε πΟΤΕ και δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια :!:

keleytis
13-12-03, 09:31
Wraia kai ti na kanoume? Mipws na katevoume sto Sintagma, sto ena xeri na kratame to modem kai sto allo ena screenshot me tin taxitita kai na kanoume diamartiria??? :lol: :lol: (Joke :P )

Einai kalo na eimaste enwmenoi kai mono etsi tha petixoume kati ! To thema einai oti diekdikoume kati pou oi alles aneptigmenes xwres to thewroun aytonoito kai dedomeno! :?

gy
13-12-03, 09:48
Να κάνουμε όλοι μαζί οι ενδιαφερόμενοι πελάτες της Tellas ένα mail με παραλήπτη τον πΟΤΕ με κοινοποίηση στην ΕΕΤ, επιτροπή ανταγωνισμού και Ευρωπαική Ένωση που να λέει : Εμείς οι πελάτες τις Tellas υποπτευόμαστε ότι καθυστερεί σκόπιμα ο πΟΤΕ να ικανοποιήσει την αίτηση αναβάθμιση της Tellas και εκμεταλεύεται την καθστέρηση αυτή γιά να χάσει πελάτες ο ανταγωνιστής του που λέγεται Tellas. Αν δεν τηρήσει άμεσα ο πΟΤΕ το χρονοδιάγραμμα παράδωσης του έργου και πάει από σήμερα σε αύριο θα προχωρήσουμε σε δικαστικά μέτρα εναντίον του.
Για τις νομικές λεπτομέρειες ρωτάμε τον δικηγόρο του SSB δείτε εδώ :
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3257
Τι λέτε να το βάλουμε σε ψηφοφορία το θέμα ;

keleytis
13-12-03, 10:02
Xmmm kali idea! :D
Kai den to vazeis? Ti exoume na xasoume! :mrgreen:

ermis333
13-12-03, 10:19
Ξέρετε ποια είναι η πλάκα με τον ΟΤΕ, πως το χρονοδιάγραμμα που έχει δώσει είναι ανεπήσιμο, έτσι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ώς deadline ούτε ως δέσμευση με αποτέλεσμα η Tellas και η κάθε Tellas να μην μπορεί να του κάνει τίποτα....


Πάντως δε νομίζω να πάρει παραπάνω μέρες και μέχρι την Τρίτη πιστεύω να έχει λυθεί το όλο σκηνικό, όχι τίποτα άλλο αλλά έγινε και αυτή η βλακεία με το Black-Out και πήγαν πίσω οι εργασίες!

gy
13-12-03, 10:20
Έχω ενημερώσει τον empire σχετικά και θα σας πω μόλις έχω νέα

sonic
13-12-03, 10:29
Εγώ έχω την εξής απορία....

Απο την στιγμή που η Tellas γνωρίζει οτι η υπηρεσία που προσφέρει αυτή τη στιγμή είναι προβληματική , πρέπει να την πληρώσουμε? Οκ , ο ΟΤΕ κλπ... αλλά εγώ τι φταίω σαν καταναλωτής(χρήστης)...... ????

Γιατι στο κάτω κάτω το πρόβλημα είναι της Tellas που δεν είχε προβλέψει και όχι του Οτε που είναι γνωστό τι Μ@#$#$ς που είναι ......

PALADIN
13-12-03, 10:29
είμαι μέσα, βάλτε το ONLINE καί το στέλνουμε.

sonic
13-12-03, 10:34
Το σχόλιο πάει σε αυτούς που έχουν υπογράψει....

gy
13-12-03, 10:51
Όσο σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε να πω βέβαια κάτι που με τον θυμό μου ξέχασα. :oops:
ΔΕΝ μπορούμε στην διαμαρτυρία μας προς τον πΟΤΕ και τους άλλους να γράψουμε κάτι που δε μπορούμε να αποδείξουμε νομικά γιατί αλλιώς κινδυνεύουμε να φάμε μήνυση απο τον πΟΤΕ για συκοφαντική δυσφήμηση. Γι αυτό και πρέπει να συμβουλευτούμε και δικηγόρο για το πως θα διατυπώσουμε την διαμαρτυρία μας και κυρίως για να μην βάλουμε τον empire και το site του σε μπελάδες (ας μην είμαστε αχάριστοι γιατί ο empire έχει κάνει πολλά για μας και τα συμφέροντα μας) και κάποιες φορές από κάποιους πολύ λίγους τα έχει "ακούσει" κιόλας από πάνω.

TeaMeR
13-12-03, 11:50
Μέσα και γώ

Nik0s
13-12-03, 14:51
μέσα

Antony
13-12-03, 15:13
Paidia oti apofasisete einai mesa.Edo kai dio vdomades pou eho ADSL me tin Tellas den eho dei pano apo 22kb kai tis teleutaies meres katavaso me 8.3kb!!!!!!To 13800 olo gia ton OTE mou lene.Kala an meta tis 16 den doulepsei A-P-S-O-G-A to ADSL tha tou paro kai eite einai ashetos ipalilos eite ohi tha ta akousoun.Den KOLONO katholou na pao kai sta kentrika tous.Oloi mazi gia kalitero ADSL paidia mipos kai ginei tipota.

PALADIN
13-12-03, 15:37
Εκείνο που μου την σπάει χοντρά με την Τελλάς είναι οτι όταν τους πέρνεις τ/φ να παραπονεθείς δεν σου λένε ότι κάνουν αναβάθμισει καί ότι σε λίγες ημέρες ολα θα είναι καλά αλλά σε παραμυθιάζουν με τις γνωστές Μα@#$κίες τους ότι φταίει ο οτε κπλ κλπ.

Ο οτε φταίει γιατί καθυστερεί αλλά καί τα ζώα της Τελλάς θα μπορούσαν να προβλέψουν ότι η διασύνδεσή τους βαράει κόκκινο. Γιατί δεν κάνανε ανβάθμισει νωρίτερα;

Εντάξη, αλλά δεν είναι ανάγκη να μας λένε καί την παραμύθα τους κάθε φορα που περνουμε τ/φ για παράπονα.

Να πούνε καθαρά: "ΚΑΝΟΥΜΕ UPGRADE"._


Καί κάτι αλλο, σήμερα πέρασα απο Εξάρχεια καί είδα κάτι συνεργεία να χώνουν ΟΙ.
Ισως να έχει σχέση με την Τελλάς.

JohnyB
13-12-03, 15:44
dsl_ole
Den katalabes oti tin anabathmisi tin kanei o ote kai oxi i tellas
Ti perimenes na soy poyne,oti ftaiei i Tellas.
O pOte's einai aytos poy dimioyrgei ta problimata ....opws panta!!! :evil:

PALADIN
13-12-03, 16:00
ο οτε κάνει αναβάθμιση στην διασυνδεση του με την Τελλάς στην Αθήνα.
η Τελλάς δεν έχει πρόβλημα στην Θεσσαλονίκη όπως κανένας άλλος ISP δεν έχει πρόβλημα στην Αθήνα.

Αρα το πρόβλημα είναι πολύ συγκεκριμένο: Διασύνδεση ΟΤΕ-ΤΕΛΛΑΣ στην Αθήνα.

Αυτό γιατί δεν το λένε ευθέως.

chatasos
13-12-03, 21:32
Επειδή έχει ξαναγραφτεί, αλλά δεν τα διαβάζετε όταν πρέπει.....


5.3.1 Η παροχή της υπηρεσίας Ο.Κ.ΣΥ.Α. ολοκληρώνεται εντός των κατωτέρω
οριζοµένων χρόνων, εφόσον υφίσταται η απαραίτητη υλικοτεχνική υποδοµή για τη
φυσική πρόσβαση του Πελάτη στον πλησιέστερο στις εγκαταστάσεις του διαθέσιµο
ΑΤΜ κόµβο του ∆ικτύου HellasStream, άλλως εφαρµόζονται τα οριζόµενα υπό τον όρο
ii του παρόντος άρθρου.

i. Ο συνολικός µέγιστος (τυπικός) χρόνος παράδοσης της υπηρεσίας Ο.Κ.ΣΥ.Α,
δηλαδή το ακριβές χρονικό διάστηµα που µεσολαβεί από την ηµεροµηνία
προσήκουσας κατάθεσης της σχετικής αίτησης µέχρι την υλοποίηση της
φυσικής σύνδεσης και την παράδοσή της υπηρεσίας Ο.Κ.ΣΥ.Α., είναι:

Α. Γραµµή 2 Mbps έως 45 εργάσιµες ηµέρες
Β. Γραµµή 34 Mbps έως 60 εργάσιµες ηµέρες
Γ. Γραµµή 155 Mbps έως 90 εργάσιµες ηµέρες

ii. Οι ανωτέρω χρόνοι προσµετρούν από την ολοκλήρωση της κατασκευής της
απαραίτητης υλικοτεχνικής υποδοµής για την υλοποίηση της υπηρεσίας.

iii. Τυχόν καθυστερήσεις στις ανωτέρω διαδικασίες, οι οποίες οφείλονται σε
πράξη ή/ και παράλειψη του Πελάτη ή/ και οποιουδήποτε τρίτου, όπως π.χ. η
µη ύπαρξη εσωτερικού δικτύου οικοδοµής, η µη σωστή ρύθµιση του
εξοπλισµού του σύµφωνα µε τα πρωτόκολλα επικοινωνίας ή/ και η µη ή η µη
έγκαιρη παροχή στον ΟΤΕ της απαραίτητης για την ολοκλήρωση των
απαιτούµενων εργασιών πρόσβασης στις εγκαταστάσεις του, δεν
προσµετρώνται κατά τον υπολογισµό των ανωτέρω χρόνων παράδοσης

iv. Ως ηµεροµηνία λειτουργίας της υπηρεσίας Ο.Κ.ΣΥ.Α., θεωρείται η επόµενη
εργάσιµη ηµέρα από την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Οριστικής Παράδοσης
– Παραλαβής της σύνδεσης του εξοπλισµού του Πελάτη, µέσω του δηµόσιου
δικτύου HellasStream του ΟΤΕ, στον ΕΕΑΠ.


Χωρίς να ξέρω πότε έγινε η αίτηση από την Tellas για τα 155, σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα έπρεπε να την είχε κάνει 90 μέρες πριν. Μέχρι όμως να περάσουν αυτές οι 90 μέρες ο ΟΤΕ είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΩΧΥΡΩΜΕΝΟΣ.

gy
13-12-03, 22:17
Λοιπόν φιλε chatasos μου έδωσες μοναδική ιδέα θα στείλω στην Tellas αυτό :

5.3.1 Η παροχή της πληρωμής προς την Tellas Α.Ε. ολοκληρώνεται εντός των κατωτέρω
οριζοµένων χρόνων, εφόσον υφίσταται η απαραίτητη υλικοτεχνική υποδοµή για τη
φυσική πρόσβαση του Πελάτη στον πλησιέστερο στις εγκαταστάσεις του διαθέσιµο
DSLΑΜ κόµβο του δικτύου ADSL, άλλως εφαρµόζονται τα οριζόµενα υπό τον όρο
ii του παρόντος άρθρου.

i. Ο συνολικός µέγιστος (τυπικός) χρόνος πληρωμής της Tellas Α.Ε.,
δηλαδή το ακριβές χρονικό διάστηµα που µεσολαβεί από την ηµεροµηνία
προσήκουσας κατάθεσης της σχετικής αίτησης µέχρι την πληρωμή της
συνδρομής και την κατάθεση των χρημάτων στο ταμείο της Tellas Α.Ε., είναι:

Α. Γραµµή ταχύτητας έως 384Κ 45 εργάσιµες ηµέρες
Β. Γραµµή ταχύτητας έως 200Κ 60 εργάσιµες ηµέρες
Γ. Γραµµή ταχύτητας έως 100Κ 90 εργάσιµες ηµέρες και βλέπουμε

ii. Οι ανωτέρω χρόνοι προσµετρούν από την ολοκλήρωση της κατασκευής της
απαραίτητης υλικοτεχνικής υποδοµής για την υλοποίηση της υπηρεσίας.

iii. Τυχόν καθυστερήσεις στις ανωτέρω διαδικασίες, οι οποίες οφείλονται σε
πράξη ή/ και παράλειψη της Tellas Α.Ε. ή/ και οποιουδήποτε πΟΤΕ, όπως π.χ. η
µη ύπαρξη εσωτερικού δικτύου υποδοµής, η µη σωστή ρύθµιση του
εξοπλισµού του σύµφωνα µε τα πρωτόκολλα επικοινωνίας ή/ και η μη
έγκαιρη παροχή στον πελάτη του απαραίτητου bandwidth για την ολοκλήρωση των
απαιτούµενων εργασιών του, δεν προσµετρώνται κατά τον υπολογισµό των ανωτέρω χρόνων πληρωμής

iv. Ως ηµεροµηνία λειτουργίας της ADSL σύνδεσης, θεωρείται η επόµενη
εργάσιµη ηµέρα από την ομαλή και απρόσκοπτη σύνδεση του εξοπλισµού του Πελάτη, µέσω του
δικτύου ADSL της Tellas Α.Ε. στον πΟΤΕ.
:D :D :D

DK
14-12-03, 02:45
Ξέρετε ποια είναι η πλάκα με τον ΟΤΕ, πως το χρονοδιάγραμμα που έχει δώσει είναι ανεπήσιμο, έτσι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ώς deadline ούτε ως δέσμευση με αποτέλεσμα η Tellas και η κάθε Tellas να μην μπορεί να του κάνει τίποτα....


Πάντως δε νομίζω να πάρει παραπάνω μέρες και μέχρι την Τρίτη πιστεύω να έχει λυθεί το όλο σκηνικό, όχι τίποτα άλλο αλλά έγινε και αυτή η βλακεία με το Black-Out και πήγαν πίσω οι εργασίες!

Βλακεία για την οποία ευθύνεται ποιός(άλλος); :)

O OTE προσπαθεί να σαμποτάρει τους ανταγωνιστές του με όποιο τρόπο μπορεί.Πολύ απλά._

@ ADSLgr.com All rights reserved.