PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράμετροι γραμμής



scientist
26-08-09, 10:05
Έχω HOL μόνο internet έως 24 από πέρυσι τον Απρίλιο. Η γραμμή ξεκίνησε να συγχρονίζει, τότε, στα 9,8MBps με ποιο σύνηθες τα 9,5MBps. Μέσα σε ένα μήνα είχα πάει στο 5,5-6 στο οποιο και παραμένει σταθερά από τότε. Έχω μιλήσει με την HOL , έχω ανοίξει τίκετ, αλλά το κοιτάνε ... Τέλος πάντων δεν ασχολούμαι με αυτούς.
Θελω να σας δείξω τα της γραμμής μου από το ρούτερ να μου πείτε γνώμες.

Local Tx Power:12.4 dB
Remote Tx Power:20.5 dB
Local Line Atten.:37.5 dB
Remote Line Atten.:20.5 dB
Local SNR Margin:11.5 dB
Remote SNR Margin:12.0 dB
Main Tx Line Rate:1016 Kbps
Rx Line Rate:5835 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream):6352 Kbps

treli@ris
26-08-09, 12:33
Αυτο -> Max Attainable Line Rate(Down Stream):6352 Kbps τα δειχνει ολα. Ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να σου δωσει το DSLAM

Βεβαια, τα 9.5mbps που λες οτι επιανες παλια ερχονται σε αντιθεση με αυτη την τιμη. Ισως να εχουν αλλαξει κατι.

Παντως αυτη τη στιγμη καλυτερα να κατεβεις σε 6αρι πακετο γιατι τζαμπα πληρωνεις παραπανω

valen_gr
26-08-09, 20:11
εχεις βαλει καμια προεκταση?

soft_2730
26-08-09, 21:09
μηπως εχεις δυο συσκευες τλ/νου σε διαφορετικες μπριζες?βγαλε και τα φιλτρα εαν εχεις ενδιαμεσα.;)

scientist
26-08-09, 21:14
Μήπως θα ήταν καλύτερα να περάσω σε κανένα conn-x μπας και δω ξανά τα 9-10 ή και παραπάνω;

valen_gr
26-08-09, 22:25
ναι, γιατι το conn-x φερνει αλλη γραμμη στο σπιτι ???οχι!
Μηπως απλα θα ηταν καλυτερο να γινει ενας ελεγχος σε καλωδια/πριζες/συνδεσμολογιες κτλ πρωτα?

mondeo
26-08-09, 23:21
Μήπως θα ήταν καλύτερα να περάσω σε κανένα conn-x μπας και δω ξανά τα 9-10 ή και παραπάνω;

Αν έχεις καλωδιακό πρόβλημα η αλλαγή παρόχου ΔΕΝ θα φέρει την Άνοιξη.
Βγάλε αρχικά ΟΛΕΣ τις συσκευές τηλεφώνου και τα φίλτρα τους και δοκίμασε συγχρονισμό μόνο με το ρούτερ.Δοκίμασε επίσης αν είναι εύκολο να συνδέσεις το ρούτερ στον κατανεμητή του σπιτιού σου ακριβώς στο σημείο που έρχεται το καλώδιο από το δίκτυο του ΟΤΕ.Έτσι θα έχεις μιά πρώτη εικόνα αν το πρόβλημα είναι εσωτερικό ή εξωτερικό.

scientist
27-08-09, 10:19
Τα παραπάνω τα έχω κάνει από τις πρώτες ημέρες που είδα την γραμμή να πέφτει κάτω από τα 9. Η διαφορά προς τα επάνω ήταν από 0 μέχρι και 0,3 Mbps. Εν τω μεταξύ έχω μπει στο site της ΕΕΤΤ που έχει έναν χάρτη και σου δείχνει πόσο μακριά από το κέντρο είσαι και η τιμή που μου δίνει γράφει "έως 1400 m" το οποίο νομίζω είναι ιδιαίτερα θετικό για να επιτύχω όχι απλά 10 αλλά αρκετά παραπάνω.

Ακούω ιδεές.

makpon
27-08-09, 10:56
Βάση παραμέτρων της γραμμή σου θα έπρεπε να συνχρονίζεις 14Μbps

valen_gr
27-08-09, 20:08
Βάση παραμέτρων της γραμμή σου θα έπρεπε να συνχρονίζεις 14Μbps

λαθος.
Η τιμη τελικου συγχρονισμου ΔΕΝ καθοριζεται μονο απο το attenuation & το SNR Margin

Βλεπεις εσυ πουθενα τον πραγματικο θορυβο της γραμμης? ποσα bit/bin δινει σε καθε τονο?

scientist
28-08-09, 00:09
Επειδή με προβληματίσατε σήμερα έκανα και πάλι το παραπάνω. Σύνδεσα μόνο το router στην γραμμή, στο σημείο που έρχεται ο ΟΤΕ, και πήρα πάνω κάτω τα ίδια [100kbs παραπάνω έδειχνε]

@ ADSLgr.com All rights reserved.