PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος ζητά χέρι βοηθείας! ISP+Ping



TolisThess
11-02-06, 00:34
Καλησπέρα σε όλους,

Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε σε μερικά πράγματα. Έχω σύνδεση Tellas 384/128 εδώ και ένα χρόνο η οποία έληξε και αναμένω ακύρωση. Την γραμμή την ήθελα κυρίως για downloads και gaming. Τα downloads ήταν σχετικά καλά αλλά το ping στα παιχνίδια αισχρό. (2k-20k ping).

Ως αδαής και εγώ είπα ότι φταίει ο ISP μου. Μπήκα εδώ λοιπών για να κάνω μια έρευνα αγοράς για νέο ISP και μπορώ να πω οτι έχω φτάσει σε όρια εγκεφαλικού;) . Οι λόγοι:

1. Δέν μπορώ να καταλάβω απο τα λεγόμενα πελατών όλων των εταιριών εδώ ποιός είναι ο καλύτερος ISP αφού ΟΛΟΙ κράζουν όλους για τον α ή β λόγο. Χάλια ο ΟΤΕ ο ένας, αίσχος η FORTHNET στη Θεσ-νίκη ο άλλος κτλπ Ποιός ISP έχει την καλύτερη σύνδεση με εξωτερικό;

2. Από ότι κατάλαβα απο τα posts εδώ, παίζει ρόλο αυτό το DSLam ή πως το λένε. Εγώ που μένω περιοχή Συνδήκα Αν. Θεσ-νίκη πως θα ελένξω το DSLam της περιοχής μου;

3. Ύστερα απο τη πτώση τών τιμών σκεφτομαι για 1024, αξίζει η τσάμπα λεφτα θα δώσω;

4. Ένα post εδώ αναφέρει ότι ο ΟΤΕ στην Ελλάδα περιορίζει τον αριθμό παραλαβής μικρών packets το οποίο είναι σημαντικό για games και Voip. Αληθεύουν αυτά η τα λένε έτσι; Η Tellas 384-128 πάντως σε ping σε games όπως SWG, D&D online που έχω παίξει είναι ΦΡΙΧΤΗ σε σημείο που το gaming ειναι αδύνατο! Παίζει ρόλο η ταχύτητα σύνδεσης ή όχι; (η isdn της HOL έχει ΠΟΛΥ ανώτερο ping από την 384 μου!!!!)

Θα σας παρακαλούσα να με βοηθούσατε σ'αυτά τα ερωτήματα γιατί εχω ζαλιστεί μαυτα που διαβάζω εδώ :(

ZORO
11-02-06, 01:56
1. Try it your self δηλαδή ζήτα demo από διάφορους ISP και δες ποιος σε καλύπτει περισσότερο. Επίσης η κατάσταση των ISP είναι μια δυναμική κατάσταση που αλλάζει και εξαρτάται από το διαθέσιμο bandwith που διαθέτει σε σχέση με των αριθμό των συνδρομητών της. Π.χ. μέχρι πριν κανά 2 μήνες η forthnet θεωρούνταν από τους πιο αξιόπιστους ISP. Με της πρόσφατες προσφορές της απέκτησε αρκετούς νέους συνδρομητές με αποτέλεσμα αρκετοί από τους πελάτες της να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα τόσο με ταχύτητες όσο και με ping. Πρόσφατα προχώρησε σε αναβάθμιση οπώτε φαίνεται η καρτάσταση να αρχίσει να ομαλοποιείται ξανά.

2. Άμεσα δεν μπορείς να το ελέγξεις αλλά κάτι που μπορεί να σου δώσει μια ασφαλή σχετικά πρόβλεψη για το εάν φταίει το dslam του ΟΤΕ είναι ο έλεγχος μς demo από διαφορετικούς ISP εάν δοκιμάσεις π.χ. με 5 διαφορετικούς ISP και με όλους δεν έχεις τα επιθυμυτά αποτελέσματα αυτό σημαίνει ότι φταίει το dslam σου. Επίσης στο ίδιο dslam παίζει ρόλο και η κλάση σου. Δηλαδή μπορεί η κλάση των 384 να είναι μπουκομένη ενώ των 512 να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα. Εξαρτάται από το πόσοι πέλατες υπάρχουν στην συγκεκριμένοι κλάση.

3. Όπως σου ανάφερα στο 2 υπάρχει περίπτωση αλλάζοντας κλάση να δεις βελτίωση αφού λογικά υπάρκουν πολοί λιγότεροι χρήστες στα 1024 από τα 384, εκτός εάν στο dslam σου ανοίκουν αρκετά γραφεία και επιχειρήσεις που συνδέονται στα 1024. Αλλά και πάλι δεν υπάρχουν εγγυήσεις θα πρέπει να το δοκιμάσεις by your self.

4. Αυτό ισχύει είναι κάτι που το έχει παραδεχθεί και ο ΟΤΕ. Σύμφωνα με τον ΟΤΕ είναι πρόβλημα των μηχανημάτων του. Το άσχημο είναι ότι σύμφωνα με απάντηση που δόθηκε σε κάποιο μέλλος του forum το πρόβλημα θα λυθεί με αντικατάσταση των μηχανημάτων του η οποία υπολογίζεται σε περίπου 2 χρόνια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.