PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει καταντησει αηδια πλεον. Τα νευρα μου!!!



Sebu
11-02-06, 14:17
Είναι το 3ο Σαββατοκυριακο που μενω χωρις ADSL.
Την 1η φορα το Σαββατο 28/1 αποσυχρονιζει-συχρονιζει και δεν βλεπει κανεναν παροχο.Δηλωνω βλαβη Δευτερα (δεν ηξερα οτι το 121 δουλευει Σαββατο-Κυριακη) Τριτη πρωι 8.30 παιρνει τεχνικος απο το DSLAM μιλαμε και μεσα σε 1 λεπτο ειχε επανελθει η συνδεση σημαδι οτι το λαθος ειναι απο τη μερια τους (το 9105 μου εβγαζε σφαλμα στη επικοινωνια DSLAM-BBRAS του ΟΤΕ ενω το Sagem σφαλμα 721 "ο απομακρυσμενος διακομιστης δεν βρεθηκε)(ειχα δοκιμασει και με 4νετ που εχω,και με οτενετ και με demo HOL).
Το προηγουμενο Σαββατο 4/2 παλι τα ιδια.Αποσυχρονιζει-συχρονιζει και no ip.Παλι τα ιδια συμπτωματα,παλι την ιδια μερα μετα της 14.00 που κλεινει το 121. Κυριακη πρωι δηλωνω βλαβη.Δευτερα πρωι 8.35 παιρνει ο τεχνικος απο το DSLAM του εξηγω τι και πως,οτι γινεται ιδιες μερες και ωρες αρα εχει καποιο pattern, του λεω ποσο γρηγορα φτιαχτηκε την προηγουμενη φορα (σε λιγοτερο απο 1 λεπτο) και μου λεει θα το τσεκαρω και θα ξαναπαρω.Στις 9.30 σκαει μυτη τεχνικος, ξυπναει τον αδερφο μου,στηνει τα συνεργα του(λαπτοπ,ρουτερ,ιστοριες) και φυσικα συνδεεται κανονικα γιατι στο μεταξυ το ειχαν φτιαξει. (Αμα χρεωσει ασκοπη μεταβαση θα τους π@δ@ξω).
Τριτο Σαββατο σημερα, στις 10.15 με το που εχω σηκωθει και κανω να μπω στο forum τσουπ κοκκινο wan ip,restart και φυσικα μια απο τα ιδια.Δηλωσα βλαβη και περιμενω απο Δευτερα.

Πλεον συμπτωση που επαναλαμβανεται με τα ιδια συμπτωματα και ημερες-ωρες παυει να ειναι συμπτωση.Δυο πραγματα συμβαινουν.Ειτε καθε Σαββατο η καρτα στην οποια ειμαι κανει απεργια και δεν δρομολογει τη συνδεση στον BBRAS ειτε καθε Σαββατο την ιδια ωρα παει η κα Κουλα στο DSLAM Νεου Φαληρου για καθαρισμα-ξεσκονισμα και ολο τυχαια βγαζει το δικο μου καλωδιο απο την καρτα.
Υπαρχει βεβαια και 3ο ενδεχομενο να ειναι δαιμονισμενη η καρτα μου και καθε Σαββατο προς Κυριακη λογω εκκλησιασμου να τρελλενεται.

Ετοιμασα επιστολη καταγγελία-διαμαρτυρια με αποδεκτη την ΕΕΤΤ και κοινοποιηση ΕΚΠΟΙΖΩ,ΙΝΚΑ,Υπουργειο Μεταφορων,ΓΓ Καταναλωτη και ΟΤΕ.Οχι πως περιμενω οτι θα γινει κατι αλλα λεμε τωρα.

Απλα ηθελα να μοιραστω τη στεναχωρια και την τσαντιλα μου μαζι σας.Οχι τιποτα αλλο ειμαι κρυωμενος και θα μεινω εντος ΠΣΚ οποτε ηθελα λιγο dsl να περασει η ωρα μου γ@@ω τον ΟΤΕ μου.

slaughter
11-02-06, 14:53
Κουραγιο σε μερικα χρονακια (καμια 10ρια) θα τα σκεφτεσε κ θα γελλλλας. Θα λες στα παιδια/εγγονια τις αυτες τις ιστοριες κ θα μενουν καταπληκτα....:)

voger
11-02-06, 15:05
Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Φώναζα και χτυπιόμουν ότι κάτι πρέπει να γίνει γιατί συμβαίνει μόνο σε ώρες που δεν μπορώ να βρω κανέναν κτλ. Τελικά ήρθε κάποιος από τον ΟΤΕ και αφού έκανε μετρήσεις αποφάνθηκε ότι φτάνει η εσωτερική καλωδίωση του κτηρίου. Τράβηξα καινούριο καλώδιο UTP από την έξοδο του OTE μέχρι το modem και το πρόβλημα λύθηκε.

@GT
11-02-06, 15:34
Εκτός από το καλώδιο μπορεί να φταίει και το DSLAM.
Εμένα μου έκανε παλιότερα τέτοια και έφταιγε η κάρτα ( πόρτα ) ήταν ελαττωματική.

surf_boy7
11-02-06, 15:39
Μην ελπίζεις, οσο ο πΟΤΕς έχει το μονοπώλιο δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα.

Sebu
12-02-06, 00:41
Ναι το θεμα ειναι οτι τωρα πληρωνω και κερατιατικα στο ΕΠΑΚ και dsl χωρις να εχω.

Φωναζω εδω και 3 βδομαδες οτι η πορτα εχει προβλημα και ειναι ελλατωματικη και να με αλλαξουν αλλα αυτη κανουν απλως reset στην καρτα.

Με εχουν γραμμενο στο λουτσο τους.

Αυτο πλεον ειναι κοροιδια.

Μα δεν ειναι θεμα συχρονισμου για να φταει η καλωδιωση.Καθε Σαββατο πρωι χανει στιγμιαια το συχρονισμο και οταν επανερχεται δεν βλεπει ιντερνετ.Συχρονιζει μεν αλλα τιποτα αλλο.Και επειδη τις 2 αλλες φορε το εφτιαξαν τοπικα απο κει υποθετω οτι καποια μ@λ@@ια γινεται στο dslam.

Hwoarang
12-02-06, 01:02
Άντε να βρεις το δίκιο σου....:down:

Sebu
14-02-06, 00:08
12 και ουτε 1 τηλεφωνημα

3 συνεχομενη μερα χωρις adsl και φυσικα χωρις κανενας τεχνικος να παρει τηλεφωνο.

8 μερα συνολικα τις τελευταιες 20

Μα καλα δεν θα επρεπε καποιος να αντιμετωπισει με τετοια συνεχομενη βλαβη ως σοβαρη και επειγουσα??

Ξερει κανεις τα dslam του ΟΤΕ αν στεγαζονται απαραιτητα σε γραφεια-κτιρια του ΟΤΕ (π.χ Oteshop) ή αν μπορουν να βρισκονται και αλλου. Γιατι στο Νεο Φαληρο δεν θυμαμαι να εχουμε κεντρο ή γραφεια ΟΤΕ.

Επισης μηπως καποιος εχει κανενα κεντρικο τηλεφωνο τεχνικων adsl σε καποιο dslam ή στο μεγαρο μπας και μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι στο 121 μου λενε οτι δεν εχουν τηλεφωνα (λες και αν ειχαν θα μου τα εδιναν)

teo_L20
14-02-06, 15:54
Καλό κουράγιο!

Sebu
14-02-06, 18:15
Λοιπον 12.00 το μεσημερι σημερα πηρα τηλ το 1242 για να μαθω την πορεια της βλαβης και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο. Η βλάβη λέει δηλωθηκε απο τους τεχνικους ως διορθωμενη το πρωι αλλα στο σπιτι ο αδερφος μου μου λεει οτι εξακολουθει να υφισταται.

Φυσικα το τι ακουσε ο κακομοιρης ο υπαλληλος στο 1242 δεν λεγεται.

Μα ειναι ποτε δυνατον να κλεινει τετοιου ειδους βλαβη χωρις να επικοινωνησεις με τον πελατη για να δεις αν το προβλημα επιλυθηκε ή οχι.

Αυριο πρωι πρωι θα κατηφορησω στον ΟΤΕ Πειραια και οποιον παρει ο χαρος.

Μηπως ξερει κανεις κανενα τηλεφωνο για βλαβες adsl στην Αθηνα με το οποιο να μιλας απευθειας με τεχνικους??Ας το στειλει εστω και με pm.

yiapap
14-02-06, 18:17
Μηπως ξερει κανεις κανενα τηλεφωνο για βλαβες adsl στην Αθηνα με το οποιο να μιλας απευθειας με τεχνικους??Ας το στειλει εστω και με pm.Δες το υπόμνημα Χρήσιμα Τηλέφωνα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31481)

Sebu
15-02-06, 00:10
Γιαννη το έχω δει αλλά δεν είδα κάποιο για τεχνικούς Αθήνα μόνο για Θεσσαλονικη.Αθηνα δινει ενα τηλ στο μεγαρο για το Γραφειο Σχεδιασμου ADSL και τα γνωστα 121,1242.
Εκτος και αν το Γραφειο Σχεδιασμου εκτελει και χρεη τεχνικών λογω εθελουσιας :twisted:

Οποτε αυριο που λεω να περασω απο τον Οτε του Πειραια ο προϊσταμενος θα ειναι και υπαλληλος,και τεχνικός και καθαριστρια και το παιδι για τον καφε.Αν εφτιαχνε και μια adsl περιποιημενη απ'ολα αλλα οχι πιττα-πιττα σκετο καλαμακι μονο θα του ημουν ευγνωμων.

slacker
15-02-06, 03:17
Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο forum αλλά δε γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία: Με κάποιο χαρτί που θα πιστοποιει τη βλάβη μπορείς να αποφύγεις τη χρέωση για τις ημέρες που δεν ειχες adsl. κάποιος που γνωρίζει θα μπορούσε να βοηθήσει..

ParanoiD
15-02-06, 03:26
Ναι, πρόσεχε μη σε χρεώσουν κερατιάτικα για κάτι που δεν έκαναν (δηλαδή να διορθώσουν τη βλάβη). Έχω ακούσει να γίνεται κάποιες φορές. Επίσης μπορεί να σου έρθει κάποια επιπλέον χρέωση στο λογαριασμό του σταθερού σου χωρίς να φταις εσύ για τη βλάβη.

Sebu
15-02-06, 19:45
Σημερα το πρωι περασα απο τον ΟΤΕ Πειραια. Αφου οι υπαλληλοι με στελνανε απο τον Αννα στον Καϊφα τελικά κατέληξα στον προϊσταμενο. Αφου του εξηγησα το προβλημα στο ορθιο (προσπαθουσε να με αποφυγει) μου ειπε πως δεν μπορει να κανει τιποτα και να επιμεινω να δηλωνω βλαβη στο 121 και στο 1242 ή να κανω εγγραφη καταγγελια.

Για καλη μου τυχη ειχα προνοησει και ειχα μαζι μου τυπωμενο αντιγραφο της καταγγελιας το οποιο και του εδωσα. Εκει ψιλοταραχτηκε γιατι δεν το περιμενε. Τοτε πηρε την καταγγελια και πηγαμε στο γραφειο του οπου πηρε τηλεφωνο καποιον στο Μεγαρο στις Καταγγελιες-Παραπονα και αφου μιλησανε ο αλλος του ειπε να μπει στον υπολογιστη του να δει τις βλαβες.

Για καλη μου τυχη η οθονη του ηταν γυρισμενη λιγο προς την μερια μου οποτε εβλεπα τι ελεγε. Λοιπον εχει δηλωμενες τις 8 βλαβες αυτους τους 9 μηνες απο τις οποιες οι 4 τελευταιες ειναι των τελευταιων 19 ημερων. Στις βλαβες εχει μια στηλη "Ποιος ειναι υπευθυνος για τη βλάβη" και "Ειδος βλαβης".

Στις 4 τελευταιες στο "Ειδος Βλαβης" αναφερει επακριβως αυτα που ελεγα στο 121 ενω στο "Ποιος Φταιει" εγραφε στις 2 πρωτες περιπτωσεις "Κωλλετη", στην 3η περιπτωση "DSLAM-Καρτα" και στην 4η παλι "Κωλλετη". Αφου μιλησε για καμποση ωρα με τον αλλο του ειπε προφανως να στειλει την καταγγελια με fax σε 2 ατομα.Εκει κλεισανε το τηλεφωνο και γυρισε σε μενα οπου μου ειπε οτι αυτος δεν ειναι αρμοδιος.

Ειναι διαπιστωμενο προβλημα σε επιπεδο DSLAM-BBRAS Κωλλετη και ο μονος αρμοδιος ειναι οι τεχνικοι. Το μονο που εκανε ηταν να με παει σε μια κυρια στην οποια ειπε και εδωσε αριθμο πρωτοκολου στην καταγγελια για να προωθηθει στα κεντρικα.

Σε ερωτηση μου τι θα γινει με εμενα που αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα επι 20 μερες και πληρωνω και ADSL και dial up για να κανω τη δουλεια μου, μου απαντησε οτι δεν ειναι υπευθυνος αυτος και πως αλλοι θα αποφασισουν αν,τονιζω αν, θα πρεπει να μου πιστωσουν καποιες μερες.

Μετα απο αυτο και αφου ολοι νιπτουν τα χειρας τους εφυγα.

Το θεμα ειναι ποτε θα παει η ρημαδοκαταγγελια στα Κεντρικα (βεβαια το γεγονος οτι εχω στα χερια μου αριθμο πρωτοκολου ειναι κατι-απο το ολοτελα)?

Αφου βλεπουν ολοι στο ιστορικο βλαβων οτι επι 3 εβδομαδες συνολικα 9 μερες δεν εχω adsl με τις 5 τελευταιες να ειναι συνεχομενες και οτι ειναι σε ολες τις περιπτωσεις διαπιστωμενο προβλημα στην επικοινωνια DSLAM-BBRAS Κωλλετη γιατι δεν κανουν κατι???

Χτες βραδυ εστειλα την ιδια καταγγελια και στην ΕΕΤΤ,στη Γενική Γραμματεια Καταναλωτη και κοινοποιηση στον ΟΤΕ, στου Υπουργειο Μεταφορων-Επικοινωνιων και στην Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.

Σημερα το μεσημερι που πηρα τηλ το 121 να δω μπας και την ξανακλεισανε τη βλαβη για να την ξανανοιξω μου ειπε η τηλεφωνητρια οτι η βλάβη ναι μεν είχε κλείσει από τους τεχνικούς αλλά με τη σήμανση να περάσει συνεργείο από το χώρο μου.Μέχρι και τις 15.00 δεν είχε περάσει τεχνικός οπότε πιστεύω να περάσει αύριο.

Πάντως το πράγμα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Δεν ξερω αν θα γινει κατι (πλεον εχω απογοητευτει με την ανικανοτητα και την αδιαφορια τους). Εχω φτασει να αναπολω της μερες της dial up που δεν ειχα προβληματα συγχρονισμου,BBRAS,DSLAM, αλλα εμπαινα με χαμηλες μεν ταχυτητες,ακριβα αλλα χωρις να τραβιεμαι 3 βδομαδες χωρις ανταποκριση και με επιπτωσεις στη δουλεια μου (εχω καταντησει να μιλαω συνεχεια στα τηλ με τον ΟΤΕ ή καθυστερω στη δουλεια για να περιμενω τηλ απο τους τεχνικους ή να τρεχω στον καθε ΟΤΕ μαγαζο).

Sebu
15-02-06, 19:45
Πιστεύετε αν κάνω αίτηση για αναβάθμιση γραμμής σε 512 θα φτιάξει?Δηλαδή όταν αναβαθμίζεις γραμμή σε αλλάζουν πόρτα (ειναι αλλες πορτες για 384,αλλες για 512 και αλλες για 1024????) ή επαναπρογραμματιζουν την πορτα στην οποια ηδη εισαι???

Γιατι αν σε αλλαζουν πορτα τοτε πιστευω να ξεφυγω απο την προβληματικη!!!Αν επαναπρογραμματιζουν την παλια τοτε δεν αξιζει τα 8 ευρω παραπανω.

ThuNderGr
15-02-06, 19:58
Από όσο ξέρω δεν αλλάζεις πόρτα... αν κάνω λάθος διορθώστε με:)

nnn
15-02-06, 22:02
Και εγώ ξέρω ό,τι δεν σου αλλάζουν πόρτα(σίγουρα),σου αλλάζουν το virtual path σου(νομίζω).

Πόρτα αλλάζουν σε περίπτωση μη επιδιορθώσιμης βλάβης,μετακόμισης σε άλλο κέντρο κλπ.

ParanoiD
16-02-06, 02:30
Δεν σου αλλάζουν πόρτα. Το πιο ΚΡΑΥΓΑΛΕΟ (το τονίζω) που μπορείς να κάνεις, αν έχεις πχ PSTN, είναι να την αναβαθμίσεις σε ISDN, οπότε σε βάζουν αναγκαστικά σε άλλο DSLAM. Βέβαια σαν λύση είναι όντως υπερβολική !

Sebu
16-02-06, 15:29
Νεοτερα απο το μετωπο

Σημερα το πρωι που ημουν στη δουλεια περασε τεχνικος απο το σπιτι.Ευτυχως ηταν εκει ο αδερφος μου.

Ανοιγει λοιπον ο τεχνικος το λαπτοπ και το ρουτερ του και δοκιμαζει να συνδεθει.Συγχρονιζει αλλα δεν παιρνει ip.Τρελενεται.Το κλεινει το ξανανοιγει.Συγχρονιζει αλλα δεν παιρνει ip.Για να μην τα πολυλογω ο αδερφος μου μετρησε 15 ανοιγοκλεισιματα. Τελικα την 16η φορα συχρονισε και πηρε ip.

Ο τεχνικος εμφανως ενοχλημενος ζηταει το τηλεφωνο και πηρε καποιον προφανως στο dslam.

Ευτυχως ηταν καλο παιδι και εξυπηρετικος και μετεφερε live τη συνομιλια στον αδερφο μου.Αυτος έλεγε στον αλλο στο dslam οτι εκανε 15 φορες να συνδεθει και ο αλλος του ελεγε οτι ειναι φυσιολογικο και οτι ποτε δεν παιρνει ip με την πρωτη.

Το κλεινει το ξανανοιγει με τον αλλο ακομα στην γραμμη.Συχρονιζει αλλα δεν παιρνει ip.Του λεει και ο αλλος απο την αλλη οτι δεν βλεπει καμια κληση απο την γραμμη μας.Παλι πηρε ip κατα την 10.

Την ιδια στιγμη το δικο μας ρουτερ (9105) δεν εμπαινε με καμια προσπαθεια.

Με τα πολλα κλεινουν το τηλεφωνο και ο τεχνικος λεει στον αδερφο μου οτι απο τη στιγμη που δουλευει εστω και με τη δεκατη με το δικο του ρουτερ δεν ειναι προβλημα της γραμμης και αφου το δικο μας δεν μπαινει μαλλον ειναι χαλασμενο το ρουτερ.

Μα του λεει ο αδερφος μου ουτε με το Sagem μπαινει.Αντε δοκιμαζουν και με το Sagem ουτε και αυτο δουλευε.Ο τεχνικος εβγαλε και το Sagem προβληματικο.Μαλιστα με την ατακα "Περιμενεις τωρα αυτο το πραγμα να δουλευει?Αυτο δεν ειναι μοντεμ".

Τελος παντων ειπε στον αδερφο μου να δοκιμασουμε το ρουτερ σε καποιον αλλο που εχει dsl.Αν δεν δουλευει ουτε εκει ειναι χαλασμενο και παμε για αλλο.Αν ομως δουλευει τοτε ειναι ελλατωματικη η πορτα και πρεπει να την αλλαξουν.

Επειδη ομως του ειπε η αλλαγη πορτας ειναι χρονοβορα διαδικασια που απαιτει πολλα ατομα και κοπο για να γινει δεν μπορει να γινεται συνεχεια και πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιει το ρουτερ,για αυτο να μην τους κοροϊδεψουμε λεγοντας οτι τσεκαραμε το ρουτερ αλλα να μην το εχουμε τσεκαρει και τους βαλουμε να τρεχουν αδικα.
(Συγγνωμη ρε παιδια αλλα αυτη την πορτα με γερανο θα την φερουν?Μπας και θα ειναι απο την "Μπαλομενος Door" με θωρακιση απο τιτανιο και κλειδωμα σε 15 σημεια και θελει τοσο κοσμο να τη βαλουν??ΕΛΕΟΣ!!!)


Τα ωραια ομως ειναι μετα.

Αφου εφυγε ο τεχνικος κανα μισαωρο μετα ο αδερφος μου δοκιμαζε με το δικο μας(9105) αλλα τιποτα.Ξαφνικα του ερχεται η φλασια να αρχισει να ανοιγοκλεινει το ρουτερ οπως εκανε ο τεχνικος με το δικο του αλλα να μην το αφηνει να προλαβει να συγχρονισει τελειως και να δοκιμασει να παρει ip.

Και ω του θαυματος στη δεκατη προσπαθεια συνδεθηκε.

Βεβαια μετα που δοκιμασε με το φυσιολογικο τροπο παλι συνδεθηκε οποτε δεν ξερω αν επαιξε καποιο ρολο.

Τωρα που το ξανασκεφτομαι επειδη το προβλημα συνεβαινε παντα Σαββατο (τα 3 τελευταια Σαββατα) περιπου 5 μερες απο την προηγουμενη επισκευη του μηπως επεφτα αυτα τα Σαββατα στο γνωστο βαλε-βγαλε που μας πεταει η 4νετ για να αλλαξουμε ip και στην επαναφορα κολλαγε η πορτα και δεν εβγαινα προς τον BBRAS????



Το κρισιμο που θελω τη βοηθεια σας είναι αλλο:

α)Αξιζει να δηλωσω οτι το ρουτερ δουλευει και ειναι χαλασμενη η πορτα και να προβουν σε αλλαγή της ή θα μπλέξω χειροτερα περιμενοντας ποτε θα αποφασισουν να την αλλαξουν.

β)Εχει αλλαξει ποτε κανεις ελλατωματικη πορτα να μου πει ποσο καιρο περιπου κανει και αν ισχυουν αυτα που ειπε ο τεχνικος περι δυσκολιας,καθυστερησεων και τα ρεστα.

γ)Φοβαμαι πως αν δεν δηλωσω βλαβη πορτας και δουλεψει καλα για καποιο διαστημα και μετα παλι χαλασει δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτουν τη βλαβη της πορτας αλλα θα ξανατραβηξω τα ιδια απο την αρχη.

δ)Η πορτα που θα με πανε ειναι καινουρια οποτε δεν θα εχω προβληματα ή ειναι καποια διορθωμενη ή που καποιος αλλος ειχε προβληματα και θα κανουν δοκιμες με εμενα??


Θα εκτιμουσα μια οσο το δυνατον πιο γρηγορη απαντηση απο την πλευρα σας καθως θελω να δηλωσω τη βλαβη της πορτας μεχρι αυριο.Στη βραση κολλαει το σιδερο ειδικα τωρα που τους βρηκα ζεστους.

Σας ευχαριστω.

Sebu
18-02-06, 01:04
Παραδιδομαι.Δεν παει πια αλλο.

Δεν θα διαταραχτει η ψυχικη μου ηρεμια για τους μ@λ@κες.

Πριν απο μια ωρα αποσυγχρονισε και μεχρι τωρα δεν εχει συγχρονισει.Δεν βρισκει καν γραμμη να συγχρονισει.

Δεν αξιζει πλεον.Χαρισμα τους τα λεφτα.Δεν θα αρρωστησω εγω για τους ανικανους και τους κακομοιριδες που δεν μπορουν να μου προσφερουν αυτα για τα οποια πληρωνω.

Η μονη λυση ειναι να τη διακοψω για να βρω την υγεια μου.

Αληθεια την βλαβη πορτας πως την δηλωνεις στο 121 ωστε να προχωρησουν σε αντικατασταση με δεδομενο οτι ειπε π τεχνικος προχτες οτι ειναι η εσχατη λυση???

Nikiforos
19-02-06, 11:43
Παιδιά θα σας πω την ιστορία που έπαθα εγώ να τρελαθείτε, βασικά έχει σχέση με την όλη γραμμή, αλλά το γράφω εδώ επειδή τελικά έμεινα ΤΕΛΕΙΩΣ χωρίς ADSL! Το Σαβατο το προηγούμενο στην πολυκατοικία μου μετακόμισε στο υπόγειο ένας ηλεκτρολόγος το κουτι του ΟΤΕ μερικά μέτρα παραπέρα. Αυτό έγινε μέχρι τις 14:00. Στις 18:30 είδα ότι αποσυχρωνίστηκε η ADSL και μετά ξαναήρθε. Μετά από λίγο έσβησε το netmod!!! πάει και η isdn. Στο μεταξύ η adsl έκανε πορτοκαλί το λαμπάκι και ήρθε μετά και δούλευε για λίγο ενώ ISDN δεν είχα!!! Μετά πάπαλα όλα! Δηλώνω βλάβη και κάθε ΜΕΡΑ έπερνα το 121!!! 4 συνεργεία ήρθανε ελέγξανε τα ΠΑΝΤΑ και τελικά είπανε ότι φταιει το κουτί κάτω και δεν ειναι δικιά τους δουλειά! Την Κυριακη τα έλεγξα εγώ στο κουτί ΟΛΑ τα καλώδια 20 στο σύνολο που πάνε ανά ζεύγη. και ΟΛΑ είχανε για τα άλλα σπίτια 0.14 volt και εμένα εκτός από 0 ήτανε και βραχυκυκλωμένα! τα καλώδια ήτανε οκ που πάνε στο σπίτι μου. Ο οτε είπε ότι έφταιγαν τα δικά μου και να ρίξω άλλα καλώδια ΚΑΤΩ!!!! μετά από προσπάθειες του πατέρα μου το κεντρικό καλωδιο το είχε τσακίσει ο ηλεκτρολόγος! και το φτιάξαμε ΕΜΕΙΣ! και μετά βλέπω τάση 97,6 volt!!!! 2 φορές με χτύπησε και το ρεύμα! τους ξαναλέω ότι έχει τάση και ξαναέρχονται την επόμενη. ο οτε τι έκανε? αντί να μετρήσει δοκιμάζανε με κατσαβίδι!!!!!! ΕΛΕΟΣ!! η ασχετοσυνη σε όλο της το μεγαλείο! τελικά τους χτύπησε το ρεύμα και μου τα ξηλώσανε!!!! λέγοντας ότι δεν ξέρουνε τι γίνετε και να αλλάξω το ΔΙΚΟ μου καλώδιο γιατί θα τους κάψω την πλακέτα του ΟΤΕ και θα την πληρώνω μετά!!!! ΕΛΕΟΣ! τελικά τα σύνδεσα και το netmod δούλευε!!! παίρνω το 8001126000 (τεχνικοί isdn) μου ο προιστάμενος και ΜΟΝΟ ηξερε ότι η τάση στις isdn γραμμές λόγω netmod είναι μέχρι 115 volt και το λέει και στο βιβλίο του! για να δουλεύει ένα κανάλι ΑΝ κοπει η ΔΕΗ! Αυτό ΚΑΝΕΙΣ δεν το ήξερε?????? και το ρεύμα σε χτυπαει γιατί ΑΝ περνουνε τηλ η τάση στιγμιαία γινετε εναλλασόμενη! αλλά και πάλι δεν ΕΧΩ ADSL καθόλου! βρήκα το splitter καμένο στην έξοδο για το ADSL modem, έβαλα καινούριο που έιχα και άλλο router και τα λαμπακια δεν ανάβουνε καν λες και δεν έχω καν ADSL! τι γίνετε? το έχω δηλώσει ήδη στο 121! εν τω μεταξύ η περιοχή μου είχε και πρόβλημα λέγανε! τι να πω ρε γμτ ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ! έτσι και με χρεώσουνε για τα συνεργεια μα το ΘΕΟ θα παω στα κανάλια σε κανέναν ΕΥαγγελάτο να γελασετε όλοι με τα χάλια του ΟΤΕ!

Nikiforos
21-02-06, 17:47
Τελικά σήμερα ήρθε τεχνικός σπίτι για την ADSL! και είδε ότι δεν έχω καν μετά εκανε ένα τηλ στο κέντρο που ανήκω και μετά από λίγο είχα!!! LOOOLLL λέει ότι την είχανε κλείσει!!!! και το splitter δεν έχει καεί! Καλά νέα ε?:worthy::worthy::worthy:

nnn
22-02-06, 01:25
Πολύ καλά.:oneup:

FFGR
22-02-06, 02:59
Πρέπει να τα διαβάσεις για να τα πιστέψεις ...
Μα καλά ΠΟΣΟ άσχετοι μπορεί να είναι ? Ο ρωσοπόντιος ηλεκτρολόγος που δουλεύει στον πατέρα μου ΞΕΡΕΙ ότι δεν βάζεις κατσαβίδι στο έτσι χωρίς προφυλάξεις :rolleyes:

Τουλάχιστον ήρθε πίσω το δίκτιο σου

Sebu
28-02-06, 15:28
Το δραμα συνεχίζεται.Το προτελευταιο ΣΚ η dsl ανα 2 ωρες αποσυχρονιζε,εμενε down και μετα ξαναγυριζε για λιγες ωρες,ξαναεπεφτε κοκ.

Στο ενδιαμεσο της βδομαδας αν διαστηματα εχανε το συχρονισμο για 2-3 λεπτα αλλά επειδη ειχα το προγραμματακι που κανει reboot το ρουτερ ξαναπερνε γραμμη γρηγορα.

Το τελευταιο ΣΚ δηλαδη προχθες απο τα ξημερωματα της Κυριακης στις 03:00 μεχρι και τωρα η γραμμη εχει αποσυχρονισει και δεν μπορει να ξανασυχρονισει.Το adsl λαμπακι δηλαδη στο 9105 ηταν νεκρο μεχρι και τις 13:00 σημερα.

Απο τις 13:00 μεχρι και τωρα κανει προσπαθεις να συχρονισει.Αλλοτε συχρονιζει κραταει 1-2 λεπτα και πεφτει,αλλοτε συχρονιζει αλλα δεν παιρνει ip ενω εδω και μερικα λεπτα οπως με ενημερωνει live ο αδερφος μου δεν μπορει παλι να συχρονισει.

Απο το 121 μου ειπαν οτι για αλλη μια φορα η γραμμη βρεθηκε οκ και οτι θα ξαναπερασει συνεργειο.Επισης σε ερωτηση μου για να δηλωσω βλαβη ελαττωματικης πορτας και να μου αλλαξουν πορτα μου ειπαν πως δεν υπαρχει τετοια βλαβη και αφου μιλησε με τον εποπτη της μου ειπε να καλεσω το 134 για αλλαγη πορτας (@$#@%@$!%^@$^)

Μα δεν υπαρχει κανεις που να μπορω να απευθυνθω για να μου αλλαξουν τη ρημαδοπορτα??
Ειμαι 5 συνεχομενο ΣΚ χωρις adsl και συνολικα πανω απο 12 μερες.Η πλακα ειναι οτι επειδη κλεινουν τις βλαβες εστω και εικονικα(χωρις δλδ να τις εχουν διορθωσει ουσιαστικα) εγω θα πληρωσω κανονικα για αυτες τις 12 μερες που δεν ειχα dsl.Ασε που προβλεπω να μου χρεωνουν και 3 ασκοπες επισκεψεις τεχνικου.

Δηλαδη για να καταλαβω απο μενα θα βγαλουν τα σπασμενα της εθελουσιας???Α ρε π@υτ@ν@ Vivo και Telepassport να μην καλυπτεται τον Πειραια να σηκωθω να φυγω απο την κ@λ@εταιρια.

Πλεον οποτε βλεπω διαφημιση του Χατζημ@λακ@ για τον οτε(με μικρα γιατι δεν ειναι εταιρια αλλα μαγαζακι) ριχνω μουτζες στην τηλεοραση.

Αφου σκεφτομαι να βγαλω διαφημιστικο σποτακι.

Δεν ξερω μονο αν θα το λεω α) "Παμε Στοιχημα ADSL Σαββατοκυριακο"
β) "Παμε Στοιχημα ADSL up-down(κατα το over-under)"
γ) "πΟΤΕ την Κυριακή"

Αν εχετε αλλες δημιουργικες προτάσεις θα ηθελα να τις ακουσω.

apostol70
28-02-06, 17:28
ADSL το ΣΚ? :lol: :rofl: Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

pescarus
28-02-06, 18:00
Ρε παιδια κάθομαι τόση ώρα στον υπολογιστή και διαβάζω του καθενός τις "μπαρούφες", είτε δικές του είτε των "τεχνικών". Για να βάλουμε τα πράματα στη θέση τους :
1. Η πόρτα για να αλλαχθεί είναι 5' λεπτά δουλειά. Δυο καλώδια ξηλώνονται και αλλάζουν πόρτα.
Όμως φανταστείται πως τα άτομα που εργάζονται σε αυτόν τον τομέα δεν έχουν να κάνουν μόνο με το ADSL. Οπότε είναι εύλογο το χρονικό διάστημα 1-2 ημερών.
2. Πολύ σπάνια περίπτωση να υπάρχει πόρτα χαλασμένη. Σε περίπτωση που όντως είναι κατά την πρώτη ενεργοποίηση διαπιστώνεται και το πρόβλημα.
3. Πολλές φορές συγχρονίζει το modem αλλά δεν βλέπει internet.....Τοτε προσέξτε να έχετε τα DNS του provider σας.
4. Στο 90% των προβλημάτων παίζει ρόλο η εσωτερική καλωδίωση ενός κτιρίου. Δεν μπορεί τηλεφωνία - ADSL να περνάει απο πάχος καλωδίων που είναι για θερμοσίφωνα ή από καλώδια που άμα τα κουνήσεις από την υγρασία πέφτει σκουρά και σου μένουν στο χέρι.
Αυτά για αρχή έπεται συνέχεια....

Sebu
28-02-06, 18:37
Πρωτον η dsl δουλευε υποδειγματικα επι 9 μηνες
Δευτερον το 9105 δουλευε και δουλευει αψογα οπου το εχω δοκιμασει
Τριτον το σπιτι ειναι ολοκαινουριο δεν εχει κλεισει ακομα ενα χρονο ζωης και ολες οι καλωδιωσεις ειναι καινουριες και υποδειγματικες
Τεταρτον οταν συχρονιζει αλλα δεν παιρνει ip pescarus δεν ειναι θεμα dns.Ειναι θεμα ειτε παροχου ο οποιος αδυνατει να σε κανει authenticate ειτε ΟΤΕ ο οποιος λογω προβληματος στην επικοινωνια DSLAM-BBRAS αδυνατει να περασει την "κληση" στον παροχο.
Πεμπτο τα προβληματα ξεκινησαν ξαφνικα το τελευταιο Σαββατο του Γεναρη και επαναλαμβανονται εκτοτε καθε ΣΚ.
Εκτο τις 2 πρωτες φορες το διορθωσαν τοπικα σε επιπεδο DSLAM μεσα σε λιγα λεπτα
Εβδομο δεν μπορει τα προβληματα που ξεκινησαν ενα ωραιο πρωι υστερα απο 9 μηνες να οφειλονται στην πλευρα μου αφου,ουτε εχω αλλαξει σπιτι,ουτε εχω αλλαξει εξοπλισμο ουτε τιποτα.Τα τηλεφωνα στις πριζες ειναι τα ιδια,τα φιλτρα ειναι τα ιδια,το ρουτερ ειναι το ιδιο,ο παροχος ειναι ο ιδιος.
Οκτω δεν θα πληρωσω εγω τα κινεζικα που αγοραζει ο ΟΤΕ αν αυτα στην καθε αναποδια καιγονται(ειχε συμβει μεσα Γεναρη τριπλο μπλακ αουτ στην περιοχη μου-παρολα αυτα το ρουτερ δεν επαθε τιποτα αφου λειτουργει αψογα σε 2 αλλες γραμμες ενω τα ρουτερ των φιλων μου αρνουνται πεισματικα στην δικη μου)
Εννεα για αυτο pescarus πριν ποσταρεις καλο ειναι να διαβαζεις πρωτα ολο το ποστ και μετα να βγαζεις συμπερασματα.
Δεκα εγω απλως ανεφερα τι μου ειπε ο τεχνικος ο οποιος διαπιστωσε ελαττωματικη πορτα με αυτα που ειδε να συμβαινουν και με τα συμπτωματα να επαναλαμβανονται καθε ΣΚ.
Εντεκα εκτος πλεον και αν ειναι κανενας στο DSLAM καθε ΣΚ ο οποιος παιζει με τα καλωδια και αποσυνδεει μονο εμενα γιατι δεν εχουν διαπιστωθει αλλα προβληματα στην περιοχη μου.

pescarus
28-02-06, 19:29
Φαίνεται τότε πως η πόρτα σου απεργεί το σ/κ!!!!
Πόσο μακριά εισαι από το κέντρο του ΟΤΕ( dslam)??

Sebu
03-03-06, 18:57
Δεν εχω ιδεα.Με το μπλακ ουτ του προηγουμενου ΣΚ καηκε η καρτα στην οποια ημουν συμφωνα με τον ΟΤΕ.Την αλλαξανε Τριτη απογευμα.Η γραμμη δουλεψε κουτσα στραβα μεχρι σημερα το μεσημερι που με ειδοποιησε ο αδερφος μου οτι σταματησε να συχρονιζει παλι.

Δεν νομιζω να εχει να κανει η αποσταση γιατι επι 9 μηνες δουλευε χωρις προβλημα και καθολου θορυβο.Να φανταστεις ειχα max attainable rate down 8 mbit και up 1,2 mbit.

Τωρα μετα απο ολα αυτα τον τελευταιο 1,5 μηνα εχω max attainable rate 6 mbit down & 800kbit up.

Δεν ξερω ακριβως που ειναι το DSLAM του Νεου Φαληρου.Αν εχεις ιδεα πες μου.

Παντως εχω βαρεθει να ασχολουμαι.Θα κατσω να απολαυσω το 3ημερο.Το πολυ πολυ γυριζοντας να την διακοψω και να βρω την υγεια μου.

Ισως στο μελλον αν οι ανταγωνιστες vivo και telepassport φτασουν στον Πειραια ή αν ο ΟΤΕ αποφασισει να γινει εταιρια να αποφασισω να ξαναβαλω.

Υπο αυτες τις συνθηκες δεν αξιζει.Και εγω που νομιζα οτι επειδη επι 9 μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα παρολα αυτα που διαβαζα για αλλους οτι ημουν κωλοφαρδος.

Τελικα η τυχη με εγκατελειψε απο οτι φαινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.