PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει περάσει κανείς SSD στο λάπτοπ του;



IPL
27-08-09, 12:24
Καλησπέρα,

Έχω ένα Macbook Pro και φλερτάρω με την ιδέα να του περάσω έναν Intel SSD σε μερικές μέρες. Η τιμή του SSD είναι τσουχτερή και σκέφτομαι να γλιτώσω χρήματα και να κάνω την αλλαγή μόνος μου χωρίς να το πάω σε κάποιον τεχνικό.

Ξέρω πως να αλλάξω τον σκληρό μόνος μου, ξέρω πως να κάνω το υπάρχον HDD cloning (έχω βρει δωρεάν software), το θέμα μου είναι πως να συνδέσω τον SSD με το λάπτοπ ώστε να τον κάνω clone. Υπάρχει κάποια θήκη με καλώδιο σύνδεσης με το λάπτοπ (USB ή Firewire) ώστε να βάλω μέσα τον SSD και να τον συνδέσω με το λαπτοπ ώστε να κάνω το cloning; Πως αλλιώς μπορώ να συνδέσω τον SSD με το λάπτοπ εξωτερικά; Μιλάμε για 2,5'', SATA II.

Ευχαριστώ.

crypter
27-08-09, 12:38
Μπορεις πολυ ευκολα να συνδεσεις και τον ssd και τον παλιο δισκο σε ενα αλλο pc και οχι στο λαπτοπ οποτε και θα σου ειναι αρκετα πιο ευκολο. :)

IPL
27-08-09, 12:41
Μπορεις πολυ ευκολα να συνδεσεις και τον ssd και τον παλιο δισκο σε ενα αλλο pc και οχι στο λαπτοπ οποτε και θα σου ειναι αρκετα πιο ευκολο. :)

Σωστό αλλά δεν παίζει άλλο pc δυστυχώς.

v5net
29-08-09, 03:22
αν εχεις χρηματα για Macbook Pro και intel SSD με τσουχτερη τιμη οπως λες τοτε θα πρεπει να εχεις και για τεχνικο.

IPL
29-08-09, 09:21
αν εχεις χρηματα για Macbook Pro και intel SSD με τσουχτερη τιμη οπως λες τοτε θα πρεπει να εχεις και για τεχνικο.

Έχω και για Porsche αλλά δεν πρόκειται να αγοράσω. Δεν είναι λογικός τρόπος σκέψης κατά την άποψή μου (φιλικά το λέω, χωρίς παρεξήγηση).

Το Macbook Pro είναι 1,5 χρονών και σκέφτομαι πως θα του μεγαλώσω την ζωή όταν του βάλω τον SSD. Θα τον πάω παραπάνω χρόνια κάνοντάς το πιο γρήγορο.

Anyway, το θέμα λύθηκε, βρήκα λύση. Ευχαριστώ πάντως.

asxetos22
29-08-09, 09:52
Γιατί δε λες τη λύση εδώ, έτσι ώστε κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα να μη ψαχτεί πολύ, όπως εσύ?

IPL
29-08-09, 10:07
Σωστά, μαλλον είναι νωρίς ακόμα για να σκέφτομαι!

Λοιπόν, αν ψάξετε στο ebay η στο google για 'hard drive SATA enclosure' θα βρείτε πολλές λύσεις. Βασικά

1. αγοράζεις ένα τέτοιο,
2. βάζεις μέσα τον νέο δίσκο,
3. το συνδέεις με το λάπτοπ,
4. κάνεις clone τον σκληρό σου
5. βγάζεις τον δίσκο από το enclosure και τον βάζεις στο λάπτοπ
6. παίρνεις τον παλιό και το βάζεις πάλι στο enclosure και τον έχεις πλέον σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο

Οι τιμές για το enclosure είναι πολύ φτηνές (μέχρι κ 5 ευρώ με παράδοση Ελλάδα) και έρχονται με USB cable για την σύνδεση, βίδες, κατσαβιδάκι, οδηγείες κλπ.

Εγώ αγόρασα αυτόν

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400067580995

Elpis
29-08-09, 16:39
Υπαρχουν λαπτοπ με ssd?

asxetos22
29-08-09, 17:19
http://en.wikipedia.org/wiki/ASUS_Eee_PC

Elpis
29-08-09, 18:29
Ναι το asus eee το ξερω, ειχε πριν βγουν ssd "μαζικα" , κανενα καινουργιο 15.4" καλο λαπτοπ αν εχει!

crypter
30-08-09, 05:40
Μπα, αλλα δεν σε εμποδιζει τιποτα στο να βαλεις μονος σου ssd στο λαπτοπι. Ετσι και αλλιως 1-2 βιδες υποθεση ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.