PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυροσβεστικό αεροσκάφος τύπου PZL κατέπεσε



vasilis_val
27-08-09, 13:27
Πυροσβεστικό αεροσκάφος τύπου PZL κατέπεσε στις 12:45 δύο μίλια δυτικά της Κεφαλονιάς. Η τύχη του πιλότου αγνοείται.

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα σωστικά συνεργεία εντόπισαν τον πιλότο, πριν από λίγο, και όπως ανακοίνωσε το ΓΕΑ, είναι νεκρός. Τα συγκεκεριμένα αεροσκάφη, δεν διαθέτουν σύστημα εκτίναξης. Δυστυχώς ένας ήρωας που πάλευε για το καλό όλων μας, άφησε την τελευταία του πνοή στους αιθέρες.

SALONIKAG
28-08-09, 01:03
συλλυπητηρια στην οικογένεια του και στους οικείους του...Να τον θυμούνται πάντα γιατί έπεσε στο καθήκον!
αλλα εχω μια απορία..Ο πιλότος ήταν απόστρατος Σμήναρχος ετών 55...Πώς γίνεται να πιλοταρει ενας ε.α και όχι ε.ε ιπτάμενοι?

djuan1988
28-08-09, 09:32
Δεν ήταν σμήναρχος. Ήταν ταξίαρχος και δεν ήταν εα.

Βέβαια δεν έπρεπε να πετάει, αυτό είναι σίγουρο...

iloxos
28-08-09, 13:53
συλλυπητηρια στην οικογένεια του και στους οικείους του...Να τον θυμούνται πάντα γιατί έπεσε στο καθήκον!
αλλα εχω μια απορία..Ο πιλότος ήταν απόστρατος Σμήναρχος ετών 55...Πώς γίνεται να πιλοταρει ενας ε.α και όχι ε.ε ιπτάμενοι?

RIP....:(

με αυτού του τύπου αεροσκάφη πετάνε ε.α

jkoukos
28-08-09, 18:52
Ότι θέλουν γράφουν μερικοί. Ιπτάμενο προσωπικό στην Πολεμική Αεροπορία υπάρχει μόνο ως εν ενεργεία, απόστρατος κανείς.

djuan1988
28-08-09, 21:07
Πραγματικά γιατί γράφεται ότι θέλετε; Ε.ε ήταν ο άνθρωπος και όχι σμήναρχος όπως γράφουν, αλλά ταξίαρχος.

opener
28-08-09, 21:23
Δεν ήταν σμήναρχος. Ήταν ταξίαρχος και δεν ήταν εα.

Βέβαια δεν έπρεπε να πετάει, αυτό είναι σίγουρο...


Πραγματικά γιατί γράφεται ότι θέλετε; Ε.ε ήταν ο άνθρωπος και όχι σμήναρχος όπως γράφουν, αλλά ταξίαρχος.
Εχω την εντυπωση οτι ολοι επαναλαμβανουν αυτα που διαβαζουν.
Και επειδη το ιδιο γραφεται παντου, αν εσυ επιμενεις στο αντιθετο, καλο θα ειναι να γραψεις και το που στηριζεις το επιχειρημα σου.


3. Την άμεση ονοματοδοσία της παρακείμενης πλατείας στο χώρο της θυσίας, στη θέση Λιθάρια, του Κατελειού σε πλατεία «ΣΜΗΝΑΡΧΟΥ ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΚΩΤΟΥΛΑ».
http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7800&Itemid=38
---------------
Την μετονομασία της βάσης ΜΑΕΔΥ της Πολεμικής Αεροπορίας στην Κεφαλονιά, σε βάση «ΣΜΗΝΑΡΧΟΥ ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΚΩΤΟΥΛΑ» πρότεινε στην ηγεσία του ΥΠΕΘΑ και του ΥΠΕΣΔΔΑ ο Βουλευτής Κεφαλληνίας και Ιθάκης κ. Αλέξανδρος Παρίσης, ως μια ελάχιστη τιμή προς τον εκλιπόντα Σμήναρχο που έχασε τη ζωή του εν ώρα καθήκοντος, κατά τη συντριβή του πυροσβεστικού αεροσκάφους που επιχειρούσε.
Η πρόταση έγινε αμέσως δεκτή και πρόκειται σύντομα να υλοποιηθεί με την πρέπουσα τελετή.
http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7801&Itemid=38

djuan1988
28-08-09, 21:29
Στο ότι τον ξέρω...

opener
28-08-09, 21:45
Στο ότι τον ξέρω...
Τα συλλυπητηρια μου.
Οποτε οφειλω να ομολογησω οτι ολοι στην Ελλαδα (και ειδικα αυτοι εδω= "...πρότεινε στην ηγεσία του ΥΠΕΘΑ και του ΥΠΕΣΔΔΑ ο Βουλευτής...") δεν ξερουν τι τους γινεται.

no_logo
29-08-09, 07:56
Συνολικά 30 πετζετέλ έχουν ενταχθεί στην δύναμη των πυροσβεστικών αεροπλάνων από το 1983 που παρελήφθησαν απο την Πολωνία.
Από αυτά τα 12 έχουν πέσει και έχουν σκοτωθεί 6 άτομα

George978
29-08-09, 08:01
Συνολικά 30 πετζετέλ έχουν ενταχθεί στην δύναμη των πυροσβεστικών αεροπλάνων από το 1983 που παρελήφθησαν απο την Πολωνία.
Από αυτά τα 12 έχουν πέσει και έχουν σκοτωθεί 6 άτομα

πες και κανα συλληπητηρια :down:

no_logo
29-08-09, 08:04
πες και κανα συλληπητηρια :down:

κουμάντο στο δικό σου πληκτρολόγιο ;)

George978
29-08-09, 08:21
βρε πες βρε μη φοβασαι δε θα παθεις τπτ

SALONIKAG
29-08-09, 09:10
ο μακαρίτης ήταν Σμήναρχος ε.α και ανακλήθηκε σε υπηρεσία για να πιλοτάρει τα PZL λόγω της αντιπυρικής περιόδου.
Το δυστύχημα προκλήθηκε λόγω της σύγκρουσης του αερσκάφους σε καλώδια της ΔΕΗ...
Ακόμα μια φορά συλλυπυτήρια..

oasiss24
29-08-09, 14:13
Ότι θέλουν γράφουν μερικοί. Ιπτάμενο προσωπικό στην Πολεμική Αεροπορία υπάρχει μόνο ως εν ενεργεία, απόστρατος κανείς.


Κάνεις λάθος φίλε μου... Οι ε.α. έχουν το δικαίωμα και αφοτου αποχωρήσουν μπορούν σαν "συμβασιούχοι" συνήθως εξάμηνα κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών και επανέρχονται σε ενεργό δράση αποκλειστικά για πυροσβετικά αεροπλάνα τέτοιου τύπου και εντάσονται στο πυροσβεστικό τμήμα της πολεμικής αεροπορίας... Αυτό το λέω έχοντας γνώση μιας και 2 γνωστοί μου έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα...


Καλό ταξίδι στον αδικοχαμένο πιλότο και τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογένεια του.

jkoukos
29-08-09, 17:46
Κάνεις λάθος φίλε μου... Οι ε.α. έχουν το δικαίωμα και αφοτου αποχωρήσουν μπορούν σαν "συμβασιούχοι" συνήθως εξάμηνα κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών και επανέρχονται σε ενεργό δράση αποκλειστικά για πυροσβετικά αεροπλάνα τέτοιου τύπου και εντάσονται στο πυροσβεστικό τμήμα της πολεμικής αεροπορίας... Αυτό το λέω έχοντας γνώση μιας και 2 γνωστοί μου έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα...
Το γράφεις και 'συ ο ίδιος. Και για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, δεν υπάρχει πυροσβεστικό τμήμα στην Πολεμική Αεροπορία, αλλά υπάρχουν αεροσκάφη (που για λόγους που δεν είναι του παρόντως) πετούν από ενεργά μέλη της και μόνο, για σκοπούς αεροπυρόσβεσης και αμοίβονται με κανονικό μισθό από τον προϋπολογισμό του ΥΕΘΑ, σε αντιδιαστολή με τους απόστρατους που τους παρέχεται συντάξιμος μισθός από το ΥΠΠΟ.

Γενικά ως στρατιωτικός είσαι ενεργός ή απόστρατος, ποτέ και τα δύο μαζί.

no_logo
29-08-09, 19:03
σε αντιδιαστολή με τους απόστρατους που τους παρέχεται συντάξιμος μισθός από το ΥΠΠΟ.


http://www.yppo.gr

ΥΠΠΟ λέμε το υπουργείο πολιτισμού

:hmm:

jkoukos
30-08-09, 11:21
Σωστά λάθος δικό μου, υπουργείο Οικονομίας (και για την ακρίβεια Γενικό Λογιστήριου του Κράτους).

@ ADSLgr.com All rights reserved.