PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας με τον ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

dsl_user
27-08-09, 19:26
Έχω σύνδεση 8Mbps από τον ΟΤΕ και τις τελευταίες 2 ή 3 ημέρες έχω φοβερά χαμηλές ταχύτητες. Μιλάμε για ταχύτητες download που είναι μικρότερες και από 1Mbps σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Το router συγχρονίζει κανονικά στα 8, το snr margin είναι περίπου 30, όσο είναι το κανονικό για τη γραμμή μου και γενικά δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή adsl.

Παρόλ' αυτά το downloading γίνεται με τραγικά χαμηλές ταχύτητες. Και δε γίνεται αυτό από ένα μόνο server για να πεις ότι είναι φορτωμένος ο server αλλά γίνεται σχεδόν από όλους. Δεν μπορεί κατά σύμπτωση όλοι να έχουν πρόβλημα. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι από το testmy.net είχα ταχύτητα κατεβάσματος σε κάποια μέτρηση 177kbps (σχεδόν 40 φορές μικρότερη από την κανονική!). Και όπως είπα δεν είναι το μόνο. Η μοναδική περίπτωση που μετράω μεγάλη ταχύτητα είναι όταν από το speedtest.net επιλέγω τον server της on telecoms. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις έχω σημαντικά μειωμένες ταχύτητες.

Ξέρω ότι τα speed tests δεν είναι αξιόπιστα αλλά δεν μπορεί ΟΛΟΙ οι server να έχουν πέσει ξαφνικά τόσο πολύ. Ακόμα και από τον ftp του ntua έχω 350-400kbytes/sec, το μισό του κανονικού. Ενώ από την java έχω από 75-110kbytes/sec ενώ συνήθως χτύπαγα 700άρια έως 800άρια. Επίσης οι ιστοσελίδες ανοίγουν πολύ πιο αργά από το κανονικό.

Ούτε για μπουκωμένο dslam φαίνεται γιατί τα pings έχουν φυσιολογικές τιμές. Λογικά αν ήταν μπουκωμένο το dslam θα έπρεπε τα pings να εκτοξευτούν στα ύψη με τόση μείωση ταχύτητας. Ή μήπως κάνω λάθος; Ακόμα σημειώστε ότι αυτές οι μικρές ταχύτητες ισχύουν όλες τις ώρες και όχι μόνο τις ώρες αιχμής.

Έχει κανείς απ' όσους έχετε σύνδεση connx παρόμοιο πρόβλημα;

zoug100
27-08-09, 20:29
κατεβασε απο εδω (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) το 1GB αρχειο.
και επισης αυτο (http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/nForce/15.26/15.26_nforce_winxp32_international_whql.exe&lang=us&type=nForce) απο nvidia.
αν και σε αυτα εχεις χαμηλη ταχυτητα να παρει να τους δηλωσεις βλαβη.

gecko
27-08-09, 21:02
Γενικά ο ΟΤΕ τις τελευταίες ημέρες έχει αργο κατέβασμα σε torrents & browsing. To θέμα είναι τα μπουκωμένα dslam ή οτι με το connx tv όλο το bandwidth δίνεται σε αυτους τους users?

dsl_user
27-08-09, 22:07
κατεβασε απο εδω (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) το 1GB αρχειο.
και επισης αυτο (http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/nForce/15.26/15.26_nforce_winxp32_international_whql.exe&lang=us&type=nForce) απο nvidia.
αν και σε αυτα εχεις χαμηλη ταχυτητα να παρει να τους δηλωσεις βλαβη.

Από το πρώτο κατεβάζει με περίπου 350kbytes/sec. Από το δεύτερο με περίπου 120kbytes/sec.


Γενικά ο ΟΤΕ τις τελευταίες ημέρες έχει αργο κατέβασμα σε torrents & browsing. To θέμα είναι τα μπουκωμένα dslam ή οτι με το connx tv όλο το bandwidth δίνεται σε αυτους τους users?

Στην περιοχή της Κύμης δεν υπάρχει conn-x tv.

Μάλλον πρέπει να δηλώσω βλάβη. Ποιο είναι το τηλέφωνο για προβλήματα στην παροχή Internet; Το αντίστοιχο της πρώην Otenet δηλαδή.

zoug100
27-08-09, 22:37
παρε αρχικα στο 1242.ειναι γραμμη για το connx.για βλαβες ειναι το 121 αν δεν κανω λαθος.

dsl_user
27-08-09, 22:50
Ευχαριστώ.

yian
28-08-09, 12:56
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ και τουλάχιστον ακόμη ένας γνωστός μου.
Είμαστε και οι δυο στην Χαλκίδα με συνδέσεις ΟΤΕΝΕΤ.

fireman1966
28-08-09, 13:37
Και από Αλιβέρι μία από τα ίδια...............

hammered
28-08-09, 15:10
Χτες το βράδυ το browsing μου ήταν τέλειο και το κατέβασμα σφαιράτο. Σήμερα όλο το web σέρνεται. Βασικά σέρνεται όταν θέλει να κατεβάσει τα δεδομένα της σελίδας.
Είμαι Θεσσαλονίκη(γύρισα πριν 2 μέρες) και έχω 2mbps download line.

viardon
28-08-09, 15:13
+1 απο Θεσσαλονίκη σήμερα αργά τα ζά

........Auto merged post: viardon πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σε κατέβασμα όμως σφαίρα.
Σελίδες με τίποτα

nnn
28-08-09, 15:26
Σε άλλο θέμα είδα να αναφέρεται πως έχει πρόβλημα η Oteglobe.

taguchi
28-08-09, 15:27
Ακόμα ένα για Θεσσαλονίκη σήμερα, από Καμάρα. Σέρνεται το σύμπαν εδώ :)

ziptek
28-08-09, 15:30
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320196

nmavro73
28-08-09, 16:06
Είδατε βρε. Μόλις συμβεί κάτι αμέσως σας ενημερώνω

hammered
28-08-09, 16:52
Εντάξει το σερφάρισμα επανήλθε τώρα. Ευτυχώς το έφτιαξαν πολύ γρήγορα.

dsl_user
28-08-09, 18:03
Εμένα εξακολουθεί να έχει το ίδιο χάλι που έχει εδώ και μέρες.

yian
28-08-09, 19:22
Πριν λίγο που μίλησα με το 1242 δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Ο υπάλληλος που μίλησα αφού κάναμε όλα τα σχετικά συμφώνησε πως έπρεπε να κατεβάζω με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και πρότεινε να το δώσω βλάβη στο 121. Μίλησα και με το 121, έδωσα βλάβη και αναμένουμε .....
Είναι και το Σ/Κ στη μέση ....

UPDATE
Πριν λίγο μέσω ενός φίλου που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ εδώ στη Χαλκίδα έμαθα πως την περασμένη Τετάρτη (τότε που άρχισαν τα προβλήματα) έγινε κάποια αναβάθμιση.
Δεν ήξερε περισσότερα για την ώρα αλλά θα με ενημερώσει αν έχει κάτι νεότερο.
IMHO έχει να κάνει με το ConnX TV το οποίο σύντομα θα αρχίσει να διατίθεται στην περιοχή μας.

E_lectron
31-08-09, 17:43
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και γω λίγο πιο έξω από Χαλκίδα, εδώ και κάποιες μέρες. Δεν είχα δει το σχετικό θέμα εδώ και χθες πήρα την απόφαση να καλέσω το 1242. Φυσικά δεν είχαν ιδέα αν στην περιοχή μας εκτελούνται κάποιες εργασίες και μου πρότειναν να δηλώσω βλάβη. Μετά από όσα διάβασα όμως, η δήλωση βλάβης μάλλον άσκοπη θα ήταν. Αναφέρετε παρακαλώ αν ακόμα υπάρχει πρόβλημα σε Χαλκίδα και γενικά στην Ευβοία.

dsl_user
31-08-09, 22:14
Εγώ εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα. Έχω πάρει δύο φορές το 121, μία την προηγούμενη εβδομάδα και μία σήμερα. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα. Πριν από λίγο πήρα το 1242 και με παρέπεμψαν στο 121. Μού είπαν μάλιστα ότι βλέπουν πως έχει καταχωρηθεί η βλάβη μέσω του 121 που πήρα σήμερα.

Θα πρέπει να αρχίσουμε να τους ενοχλούμε όλο και πιο συχνά μπας και ξυπνήσουν και κάνουν κάτι.

EDIT: Μόλις μίλησα με γνωστό μου από Χαλκίδα. Έχει κι εκείνος πρόβλημα.

E_lectron
01-09-09, 17:21
Τελικά χθες δήλωσα και γω βλάβη ωστόσο σήμερα δεν με ενημέρωσε κανείς. Κάλεσα και πάλι το 121 και όπως μου είπαν θα προχωρήσουν σε κάποια αναβάθμιση. Μπαρμπούτσαλα βέβαια. Περιμένω να δω αν θα έχω κάποια ενημέρωση από αύριο.
Ευβοιώτες για δώστε αναφορές. Έχει κι άλλος κόσμος πρόβλημα ή τελικά πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά;

mid-range
02-09-09, 15:11
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
02/09/2009 15:08:11
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 173.68Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 50.38kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test
τι γίνετε ρε .. μου χει σπάσει τα νεύρα .. δε μπορώ να κάνω τπτ .. εχετέ καμιά ιδεα; :angryr: ty

dsl_user
02-09-09, 17:45
mid-range από Εύβοια είσαι ή από αλλού;

Εμένα σήμερα οι τεχνικοί του ΟΤΕ εξέτασαν τη γραμμή μου και είδαν ότι όντως οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές. Μου είπαν να περιμένω ως την επόμενη βδομάδα που θα γίνει κάποια αναβάθμιση. Δεν ξέρω αν θα γίνει μόνο εδώ ή θα είναι γενικότερη για την Εύβοια. Να δούμε όμως αν θα αλλάξει κάτι. Πάντως όλο και περισσότεροι μαθαίνω ότι έχουν πρόβλημα.

E_lectron
02-09-09, 18:17
Επικοινώνησα και γω εκ νέου με το 121. Η ενημέρωση που έλαβα είναι ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες κάτι που οφείλεται σε γενικότερη αναβάθμιση φάσματος όπως μου είπαν. Αρά το πρόβλημα είναι γενικότερο και θα πρέπει να αναμένουμε για την αποκατάστασή του. Το πότε αυτό ακριβώς θα γίνει δεν γνώριζαν να μου πούνε.

mid-range
02-09-09, 20:09
φίλε dsl_user μυκήνες (αργολίδα) είμαι .. αν πάρω και εγώ τηλ. στο 121 θα βγάλω άκρη ή να μην ασχοληθώ καθόλου με τους καμένους;

manicx
02-09-09, 20:23
Επιβεβαιώνω το πρόβλημα. Παρατηρώ υψηλότερα pings αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι δεν μπορώ να δω και μερικές ιστοσελίδες...

dsl_user
02-09-09, 22:05
φίλε dsl_user μυκήνες (αργολίδα) είμαι .. αν πάρω και εγώ τηλ. στο 121 θα βγάλω άκρη ή να μην ασχοληθώ καθόλου με τους καμένους;


Πιστεύω ότι είναι καλό να πάρεις τηλέφωνο. Όσο περισσότεροι και όσο περισσότερο τους ενοχλήσουμε τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε να τους κάνουμε να ξυπνήσουν. Γιατί μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν πάρει είδηση τι συμβαίνει.

Εκτός αν ξέρουν και κάνουν το κορόιδο. Αλλά και σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να τους ενοχλήσουμε.

E_lectron
03-09-09, 06:08
Γεγονός είναι πάντως ότι το πρόβλημα φαίνεται να παρουσιάζεται σποραδικά σε διάφορες περιοχές αλλά όχι στο σύνολο των συνδρομητών. Αντε να δούμε πότε θα το λύσουν όμως γιατί αυτό το γενικό και αόριστο δεν μου αρέσει καθόλου.

gksl45
04-09-09, 14:37
Χαλκίδα, πρόβλημα εδώ και μία εβδομάδα. Ταχύτητα download από Nvidia στο 1/8 της συνήθους.

E_lectron
04-09-09, 17:04
Εγώ πάντως δήλωσα για ακόμη μια φορά βλάβη. Την πρώτη μου είπαν ότι έγινε έλεγχος ψηφιακά και έκλεισαν το θέμα χωρίς να βρούνε κάτι. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι γίνονται γενικά αναβαθμίσεις. Από την άλλη όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι γείτονάς μου δεν έχει κανένα πρόβλημα επομένως τους κάλεσα ακόμη μια φορά και περιμένω να δω τι θα γίνει..
Επίσης επικοινώνησα με την oteglobe μιας και τα pings προς nvidia και microsoft είναι απαράδεκτα αλλά από αυτή την πλευρά δεν έβγαλα άκρη.

dsl_user
04-09-09, 23:21
Και εδώ ακόμα τα ίδια χάλια έχει.

yian
05-09-09, 17:46
Μετά μια εβδομάδα από τη δήλωση της βλάβης στο 121 και αφού δεν είχα καμιά ειδοποίηση τους έστειλα το ακόλουθο μήνυμα μέσω του site της ΟΤΕΝΕΤ:

"Από τις 26/08 αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα στη adsl σύνδεση μου (24 Mbit) στην περιοχή της Χαλκίδας.
Οι ταχύτητες downloading έχουν φτάσει στο 1/10 των αρχικών.
Επικοινώνησα με το 1242 αλλά δεν βγάλαμε άκρη και μετά από προτροπή τους δήλωσα βλάβη στο 121 την Παρασκευή 28/08.
Έως σήμερα δεν έχω απολύτως καμιά ειδοποίηση αν και μου ζήτησαν τηλέφωνο επικοινωνίας και η κατάσταση παραμένει η ίδια.
Εφ' όσον έχετε σαν σημαία σας την άμεση εξυπηρέτηση των πελατών σας και τις ανωτέρου επιπέδου υπηρεσίες σας σε σχέση με τους ανταγωνιστές σας θα περίμενα περισσότερα από εσάς.

Ευχαριστώ."

Και μετά από 3 ώρες πήρα την εξής απάντηση:

"Αγαπητέ κύριε,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι
περαιτέρω ενημέρωση για το ζήτημά σας,πέραν αυτής που σας δώθηκε
τηλεφωνικά από την αρμόδια τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ,μπορείτε να αντλήσετε από το
πλησιέστερο υποκατάστημα του ΟΤΕ, που αναλαμβάνει τον προγραμματισμό
την εγκατάσταση και την βλαβοληψία των ADSL γραμμών ανα περιοχή

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση."

Τι να τους πεις τώρα .......

E_lectron
05-09-09, 18:27
Yian εγώ πιστεύω ότι συμπεριφέρονται με την ίδια αναισθησία όλων των υπολοίπων πάροχων. Αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει. Ωστόσο με τις συνεχείς ενοχλήσεις από μέρους μας μπορεί να κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις επιδιόρθωσης.
Προσωπικά η δεύτερη δήλωση βλάβης που έκανα ακόμα δεν έχει κλείσει όπως με ενημέρωσαν και πιαθνόν να στείλουν συνεργείο στο σπίτι μου. Βέβαια ως τεχνικός και γω γνωρίζω ότι το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής μου, επομένως ακόμα και να έρθουν δεν θα διαπιστώσουν κάτι. Μετά από προσπάθεια κατάφερα επίσης και βρήκα το τηλέφωνο του τοπικού κέντρου του ΟΤΕ της περιοχής μου. Από εκεί με παρέπεμψαν σε τηλέφωνο βλαβών ιντερνετ της Χαλκίδας, το οποίο και κάλεσα αλλά μάταια περίμενα να το σηκώσει κάποιος. Ενημερωτικά να πω ότι ο αριθμός αυτός είναι το 2221049200. Για ότι νεώτερο γενικά από το πρόβλημα που φαίνεται να έχουμε αρκετοί,ας κρατήσουμε up το εν λόγω topic.

Tiven
08-09-09, 20:39
Και στο Καματερό σέρνεται το σύμπαν εδώ και μέρες..

E_lectron
09-09-09, 20:46
Έχουμε κάποιο νεώτερο από το πρόβλημα που εξακολουθεί ακόμα να υφίσταται;

dsl_user
09-09-09, 22:00
Τίποτα ακόμα.

E_lectron
11-09-09, 06:13
Έπειτα από 3 δηλώσεις για βλάβη και επανηλλημένα τηλεφωνήματα η κατάσταση παραμένει ως έχει δυστυχώς. Στο 121 ή μόνη πληροφορία που έχουν είναι ότι γενικά και αόριστα γίνoνται αναβαθμίσεις.
Στο 1242 απλά τους λες τον πονό σου και το μόνο που έχουν να σου προτείνουν, αφού δεν έχεις αυτό που πληρώνεις, είναι η υποβάθμιση της ταχύτητας. Με άλλα λόγια βράσε όρυζα. Μα δεν υπάρχει κάποιος να μας ενημερώσει υπεύθυνα;; Αν με έπερναν τηλέφωνο και μου έλεγαν να κάνω απλά υπομονή δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Όμως νιώθω ότι μας αντιμετωπίζουν με μια αναισθησία και απάθια κι αυτό είναι που με κάνει και τα πέρνω.
Όταν κάθε 2μηνο τους πληρώνω 110 ευρώ φροντίζω να είμαι συνεπής, αυτοί όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα γιατί να κάνουν τον κινέζο;;;

dsl_user
11-09-09, 12:06
Αυτή την ώρα βλέπω σημαντική βελτίωση σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες, ωστόσο το αποτέλεσμα απέχει πολύ από τις ταχύτητες που είχα πριν αρχίσει το γνωστό πρόβλημα.

Το αποτέλεσμα όμως διαφοροποιείται πολύ από server σε server.

Ενδεικτικά:

Από otenet κατεβάζω με πάνω από 700KBytes/sec (πολύ κοντά στο max δηλ.) από περίπου 350 τις προηγούμενες μέρες.

Από forthnet 5.83Mbit/sec από 1 κόμμα κάτι.

Από testmy.net περίπου 900Kbit/sec (πολύ κάτω του κανονικού) από γύρω στα 300.

Από Java 300Kbytes/sec από 75 ως 110 τις προηγούμενες μέρες.

Θα δώ πώς θα πάει και τις επόμενες ώρες.

E_lectron
11-09-09, 16:23
Κι εγώ αυτή την στιγμή μετά από ανάλογα τεστ βλέπω σημάδια βελτίωσης αλλά σε τίποτα δεν παρουσιάζει την πρώτερη κατάσταση.

icy20
14-09-09, 10:20
Καλημερα.Ειχα γραψει σε αλλο θεμα τις προαλλες αλλα μαλλον εδω ειναι το σωστο σημειο.Εκανα νεα συνδεση (isdn) στο νεο σπιτι και αιτηση για 24αρι οτε.

Λοιπον παω συνδεω το baudtek πανω και τι βλεπω...

Attenuation 50-59 db!!!!!!LOL

Bεβαια οπως καταλαβαινετε η συνδεση πανω απο 4mbit δεν πηγε ποτε...Λεω οκ.Παω κατω στον κατανεμητη στο σπιτι.Συνδεω εκει το ρουτερ.Τα db παραμενουν ιδια αλλα επιασα 5 mbit και 512 upload ενω πριν ειχα 300κατι...

2 Παρατηρησεις.Αυτα τα νουμερα τα ειδα με ΜΟΝΟ το router πανω στον κατανεμητη.Αν εβαζα το τηλεφωνο πηγαινε γυρω στα 4 κατι και αν εβαζα και την δευτερη γραμμη (isdn) τοτε επεφτε στα 3 κατι και το upload 350...
Ειναι λογικο στον κατανεμητη να συνδεονται 2 στην ιδια υποδοχη?Γιατι ετσι μου τα εχει συνδεσει ο οτετζης.Στο αλλο σπιτι που ειχα isdn δεν νομιζω οτι ηταν ετσι...

Επισης το σπιτι απο οτι ειδα στο ΕΕΤΤ ειναι γυρω στα 2 χλμ απο τον κομβο.Αυτη η αποσταση σιγουρα δεν δικαιολογει attenuation 55-60!!!Εσεις τι λετε?Να ζητησω αλλαγη καλωδιου?Κανονικα θα επρεπε να εχω απο 30 εως 40db λογικα...

ΥΓ Η περιοχη ειναι κατω πευκη...

dsl_user
15-09-09, 18:52
Επί τέλους έφτιαξε. Δεν είναι τέλειες οι ταχύτητες αλλά πάντως ικανοποιητικές.

E_lectron
15-09-09, 19:56
Όντως τα πράγματα έστρωσαν. Ο επιμένων νικά.;)

E_lectron
16-09-09, 19:54
Επειτα απο 5 μέρες δηλωσης της 3 κλησης στο 121 για βλαβη, με πήρανε τηλέφωνο το πρωί απο το Α/Κ της περιοχής μου για να με ενημερώσουν οτι όντως τελικά το πρόβλημα ήταν εξαιτίας αναβαθμίσεων...Από μέσα μου σκέφτηκα "μας υποχρεώσατε":p Τεσπα. Τέλος καλό όλα καλά. Αλλά ας φροντίσει και ο ΟΤΕ να είναι πιο συνεπής στις ενημερώσεις του.

Tiven
18-09-09, 11:19
Εδώ τα πράγματα έστρωσαν μόνο ξημερώματα και πρωί. Από μεσημέρι και μετά πάλι σέρνονται τα πάντα..

Pantelas100
20-09-09, 16:33
Ρε παιδιά να ρωτίσω και εγώ κατι τώρα??Baudtec router εχω καταρχήν.Έχω κάνει άνοιγμα πόρτας για το uTorrent το firewall on και το SPI off.Άνοιξα την συγκεκριμένη πόρτα αλλα η ταχύτητα δεν κσεπερνά τα 120kb/s.Δεν έχω βάλει όριο στο Download. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα...και δεν νομίζω να φταίει το αρχείο....γιατί έχω δικιμάσει πολλά και μόνο για λίγο πιάνει ταχύτητα 190-200 και μετά ξανά 80-120.Πρέπει να ανοίξω και άλλες πόρτες;;; Ποιές είναι οι κανονικές ταχύτητες λήψης torrent με 8άρα σύνδεση;; Τι να κάνω (εκτός απο το να αλλάξω εταιρία)

georgefocus
22-09-09, 22:23
Εδώ πάντως στην Αγιά Λάρισας τις τελευταίες μέρες πάμε με ρυθμό χελώνας.

georgefocus
26-09-09, 20:25
Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει ειδικά αυτή την ώρα.

Πήρα στο 8011135555 αλλά είναι όλοι οι άσχετοι εκέι μέσα.
Μου είπε μια κοπέλα να επανεκκίνησω το router, να ξαναπεράσω τους κωδικούς, να συνδεθώ με το καλώδιο ethernet, να επανεκκινησω τον υπολογιστή και ότι της κατέβαινε στο μυαλό της.

Savoulinho
29-09-09, 15:59
Παιδιά έχω connex 24 και συγχρονίζει σχεδόν πάντα στα 8.39. Δεν πάει ποτέ παραπάνω(το τσέκαρα στο speedtest).
Noise Margin
up/down9 dB
9 dB

Attenuation
up/down21 dB
25 dB

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

balander
30-09-09, 07:10
Ναι, να το βαλεις σε Adsl2+ mode.

Savoulinho
30-09-09, 10:35
Ναι, να το βαλεις σε Adsl2+ mode.

Τhanks. Το έβαλα σε adsl2+ και τώρα ανέβηκε στα 9.22mbps το download και στα 0.83mbps to upload. Πάλι δεν πάει παραπάνω όμως κολλάει εκεί...

baskon
30-09-09, 11:24
Μιλαμε για συγχρονισμο η για ταχυτητα κατεβασματος?Η και για τα δυο?
Οπως και να εχει τη ταχυτητα κατεβασματος δε τη μετραμε με speedtest..Ειναι αναξιοπιστο.Κατεβασε καποιο μεγαλο αρχειο απο Nvidia.com,ΑΤΙ ή αλλου (βαριεμαι να βαλω Links,εχουν μπει χιλιαδες φορες,αν καποιος δε βαριεται ας βαλει) και δες με ποσο κατεβαζεις.
Αν βεβαια συγχρονιζεις με 9+ τοτε αποκλειεται να κατεβασεις με πανω απο 950 κb/s.

Για τη ταχυτητα συγχρονισμου σου μπορουν να φταινε 2 πραγματα.
1.Η γραμμη του Οτε που ερχεται μεχρι το σπιτι οποτε δε μπορεις να κανεις τιποτα αμεσα..
2.Η εσωτερικη σου καλωδιωση. Για αρχη παντως αποσυνδεσε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες συνδεσε το ρουτερ μονο του στη πριζα και δες ταχυτητα.
Μετα δοκιμασε το και σε αλλες πριζες του σπιτιου.Ισως καποια να σου δινει καλυτερη ταχυτητα..
Το τελικο σταδιο και για να εισαι σιγουρος οτι δε φταιει η εσωτερικη σου καλωδιωση ειναι μια δοκιμη κατευθειαν στον κατανεμητη της πολυκατοικιας..
Επισης αν ειναι δυνατον μια δοκιμη και με αλλο ρουτερ.

Και μετα παμε στο δυσκολο σημειο.Αν φταιει η γραμμη του Οτε αναφορα βλαβης και αν επιμεινεις παρα πολυ(ή εχεις κανα γνωστο) μπορει να σου κανουν καμια αλλαγη ζευγους μηπως δεις ασπρη μερα :) ή αν εισαι ακομα ποιο τυχερος μπορει απλα να θελει ενα σεταρισμα η πορτα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.