PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με ταχυτητα επεξεργασιας video...



Salvador
11-02-06, 20:35
Θελω να ρωτησω απο καποιον που το εχει επιχειρησει/εφαρμοζει ,αν συνισταται εξωτερικος δισκος USB για να μπορεις να κανεις μονταζ πανω σε αυτον ομως.
Δηλαδη θεωριτικα ο USB 2 ειναι πιο γρηγορος απο εναν σκληρο που ειναι IDE ή SATA αλλα δεν θα υπαρχει προβλημα που ειναι εξωτερικος,plug&play κτλπ?
Επειδη θελω να παρω εναν 200αρη που θα τιγκαρει με καποια videos απο cam και αν μπορω να δουλεψω με εξωτερικο θα με βολεβε ακομα περισοτερο.
Η ταχυτητα αναγνωσης/αντιγραφης παντως απο εξωτερικο δισκο σε IDE ή το αντιστροφο ειναι σφερατη.
Αναφερομαι σε περιπτωση που κανω κατι μεγαλο capture απο DV cam και το δουλεψω απο αυτον τον σκληρο ομως στο premiere.
Και οχι μονο premiere που δεν θα εχει τοσο μεγαλο προβλημα επειδη θα ειναι DV το capture αλλα και afterFX κτλπ...
Το κανει καποιος αυτο?
Συνισταται ή να παρω εναν SATA? (δεν θελω scsi,δεν εχω controller)

Patentman
11-02-06, 20:55
Δεν συμφερει καθολου. Οι εξωτερικοι ειναι και πιο αργοι σε ρυθμο διαμεταγωγης αλλα εχουν και υψηλα latencies = χαμενα καρε ή/και αργοπορεια ολοκληρωσης επεξεργασιας.

Το σωστο setup σε video editing:

1. Ενας δισκος να εχει το λειτουργικο (ΧΡ χρηστης ειμαι για ΧΡ θα σου πω το ολο setup). (PATA ή SATA)
2. Ενας δισκος (RAID0 κατα προτιμηση) θα εχει το προς επεξεργασια βιντεο (αναγνωση) (PATA ή SATA)
3. Ενας δισκος (RAID0 κατα προτιμηση) θα εχει το επεξεργασμενο προσωρινο αρχειο (εγγραφη) (PATA ή SATA)
4. Ο δισκος #2 θα παιζει τον ρολο της εγγραφης του προσωρινου αρχειου απο τον δισκο #3.

Αν θελεις προσθετεις και εναν δισκο για το pagefile των windows αν και δεν ειναι απαραιτητο, απλα θελει τουλαχιστον 1GB μνημης.

Ολοι οι δισκοι εσωτερικοι και σε κοντρολλερ που δεν εχει ψηλα latencies.

Εισαι ετοιμος να παρεις το 100% του συστηματος επεξεργαστη & μνημης τωρα. ;)

ΥΓ. γνωμη μου δοκιμαζοντας απειρα video editing προγραμματα ειναι πως το Ulead Media Studio Pro7 & 8 ειναι πολυ καλυτερα και ταχυτερα.

Salvador
11-02-06, 20:57
ετσι..αυτο σκεφτομουν το latency που θα φαινοταν μονο σε επεξεργασια σκληρη
και οχι στην αντιγραφη/επικοληση που κανει απο usb σε ide (το κανει σε κανονικες ταχυτητες)
ευχαριστω πολυ,καλυφθηκα.
Παω για εναν ακομη εσωτερικο SATA που θα μου βγει και πιο φτηνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.