PDA

Επιστροφή στο Forum : PC για την μάνα μου!



chimaros
11-02-06, 23:03
Η μάνα μου αποφάσισε ότι χρειάζεται καινούργιο PC. Μέχρι τώρα βολευόταν με έναν 686(?) με 64 mb μνήμης και κάρτα γραφικών 8mb τρέχοντας windows 98 και η απαιτητικότερη εφαρμογή πού τρέχει είναι το Word! Θα ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με τα εξής:
1) Monitor LCD 17" με πολύ μικρό πλαίσο (κάδρο) χρώματος μπεζ!!! Να είναι πολύ ξεκούραστο στα μάτια (το latency μάλλον είναι δευτερεύουσας σημασίας) και να έχει ένα στοιχειώδες μεγαφωνάκι.
2) Επεξεργαστή, motherboard και μνήμη. Νομίζω ότι για το word μπορεί να αρκεστεί θαυμάσια σε ένα motherboard με ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών (να υπάρχει όμως slot γιά κάρτα γραφικών - αχρείαστη να είναι) - επίσης να διαθέτει modem, USB θύρες, στοιχειώδη κάρτα ήχου και ethernet σε περίπτωση που την πείσω να βάλει adsl. Noμίζω ότι με έναν celeron (όποιον έιναι best buy αυτήν την στιγμή) θα είναι καλυμμένη καθώς και μνήμη 512mb.
3) Γιά σκληρό σκέφτομαι έναν 80άρι seagate
4) Koυτί: Μπέζ και ήσυχο!
Παρακαλώ να ληφθεί υπ'όψιν ότι το PC είναι γιά την μαμά η οποία δεν παίζει quake! :p
Tα σημαντικότερα κριτήρια είναι η αξιοπιστία και το "value for money" του συστήματος! :rolleyes:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με ανυπομονησία προτάσεις και σχόλια!:clap:

ArChEaN
11-02-06, 23:09
Δηλαδή τι πρόταση μπορεί να θέλεις για ένα PC γραφείου των 250€;

Ήμαρτον....

viron
11-02-06, 23:31
Πές της να δεί το καινούργιο ιMac με DualCPU. Και το ΜacMini καλό είναι. Βύρων.

Patentman
11-02-06, 23:39
Καλη μητρικη για να ειναι σταθερο και απροβληματιστο και οτι πιο φθηνο στα υπολοιπα.
256ΜΒ μνημης αρκει για αυτο που θες και με το παραπανω ακομα και σε ΧΡ.

ASUS P5LD2-VM με onboard καρτα γραφικων και PCI EXPRESS και καρτα δικτυου, ηχου και πολλα USB.
Celeron D341
256MB DDR2
Western Digital WD800JD
Μοντεμ: Zoom Model 3025 V.92 56K-PCI Modem αν το βρεις παρτο με κλειστα ματια, παιζει και σε χαλια γραμμη και δινει το μεγιστο. Εχει και On board DSP. ;) Μονο με βολτα απο στουρναρη και ψαξιμο απο ιντερνετ. Περιπου 20ευρω.
Μην παρεις κανενα sotmodem ειτε USB (ολα ειναι) ειτε PCI (τα φθηνα μοντελα, περιπου 12 ευρω), ΜΑΚΡΙΑ απο softmodem (winmodem).

WAntilles
11-02-06, 23:46
Εσύ δεν θες υπολογιστή αλλά κάτι άλλο.

Πάρ' της ένα Μακ Μίνι.

Patentman
11-02-06, 23:53
Δεν σε συμφερει οικονομικα να το φτιαξεις μονος σου με το δεδομενο (χαμηλης) απαιτησης να δουλευει το Word (ειτε να στο συναρμολογησουν με αυτα τα υλικα).

Παρε ενα ετοιμο windows συστηματακι αλλά να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις και τα οποια προβληματα του (ασταθεια, ασυμβατοτητα, χαμηλη μακροζωια).

ισως το μακ μινι να σε βολεψει (ασχετος απο μακ)

Hwoarang
12-02-06, 00:04
ναι ένα έτοιμο. Δεν έγινε και τίποτα. Μια χαρά θα τα πάει. με 300-400 είσαι μια χαρά

kadronarxis
12-02-06, 00:12
Καλη ιδέα το mac mini.
Θα σου δοθεί ευκαιρία να δεις και εσύ από κοντά το λειτουργικό Mac OS X.

:clap:

Πύρρος
12-02-06, 00:17
Το σημαντικότερο εξάρτημα για φτηνό, έτοιμο σύστημα: ένα flash drive στο οποίο θα την μάθεις να κάνει συχνά-πυκνά backup. Αυτό θα μου πεις είναι πάντα καλή ιδέα, αλλά όταν είσαι σε ετοιματζήδικο μηχάνημα με που αγοράστηκε και στήθηκε από τρίτους για να είναι το φτηνοτεροτερότερο, χρειάζεται διπλή προσοχή.

Η άλλη οδός είναι να βάλεις τα πιο αργά καλά εξαρτήματα που θα βρεις, αλλά ίσως σου παραπάει το κόστος για word & πασιέτζα.

tommygun
12-02-06, 14:18
και βεβαια σε συμφερει να το φτιαξεις μονος σου, πιο φτηνα θα σου ερθει

και σιγα μην παρεις mini mac να πληρωσεις κερατιατικα τα διπλα λεφτα? (600 αντι 300)


Απλα θα της παρεις ενα ωραιο και φτηνο mac style case 48Ε :D
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802269

και γιατι να παρεις celeron Preshot με 133 διαυλο, οταν σου ρχεται πιο φτηνα να παρεις τον πιο ισχυρο και κρυο ΑΜD,
και με το cool & quiet να εχεις ησυχια και ακομα πιο χαμηλες θερμοκρασιες?

cpu AMD 754 Sempron64 2600+ 65E
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559512

μητρικη ΜSI με onboard vga & AGP θυρα 55Ε
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523494

μνημη TWINMOS DDR400 256ΜΒ lifetime 22E
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554622

δισκο 80GB Samsung γιατι ειναι ο πιο αθορυβος 52Ε
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305504

DVD-RW 43-44E
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DVD%20RECORDER

ποντικι MS optical 8E
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570633

πληκτρολογιο απο 3E
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%D0%CB%C7%CA%D4%D1%CF%CB%CF%C3%C9%CF

floppy 6E


ηχειακια με 4Ε γιατι οι ΤFT δεν εχουν και αν βρεις καμμια που να εχει, θα εχει μεγαλο πλαισιο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505003


TFT 17αρα Αcer (καλη εικονα, ομορφο πλαισιο, 3 χρονια εγγυηση) 244Ε
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168718


συνολο περιπου 310Ε το PC και 244Ε η oθονη = περιπου 550 Ε


Δεν προκειται να βρεις φτηνοτερο value4money
συγκρινε το φτηνοτερο του eshop με ΤFT να καταλαβεις:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912013


ΥΓ ξεχασα το μοντεμ, βαλε 20Ε που λεει ενας φιλος παραπανω για καλο, αν και με 5-6 Ε την κανει τη δουλεια της :D

chimaros
12-02-06, 22:20
Μπορεί να μην είναι υψηλές οι απαιτήσεις του μηχανήματος αλλά νομίζω ότι αν είναι φτιαγμένο με σωστά εξαρτήματα η αξιοπιστία του αυξάνεται κατακόρυφα - και αυτό είναι το ζητούμενο. Εγώ δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την απαιτούμενη ενημέρωση να επιλέξω υλικά αλλά είμαι βέβαιος ότι τα "ετοιματζίδικα" PC του σούπερμάρκετ δεν είναι ότι καλύτερο γι'αυτό και απευθύνθηκα στο forum.
Ευχαριστώ πολύ τους Patentman και tommygun για τις συγκεκριμένες απαντήσεις στο ερώτημα!!! :D

Reef
15-02-06, 19:37
PC για την μάνα μου!

:lol: :lol:

Όλα τα λεφτά

αν σου πω οτι η μανα μου εχει βαλει adsl εδω και 3 μηνες?

sdikr
16-02-06, 00:45
αν σου πω οτι η μανα μου εχει βαλει adsl εδω και 3 μηνες?

Θα ελεγα να την προσέχεις μην σου βάλει κανα trojan στον υπολογιστή ώστε να βλέπει τι κάνεις!!

:p

Reef
16-02-06, 01:58
Θα ελεγα να την προσέχεις μην σου βάλει κανα trojan στον υπολογιστή ώστε να βλέπει τι κάνεις!!

:p

χαχαχα μαμα χακερ!

κατα το μαμα ρεΐβερ :up:

mich83
16-02-06, 02:04
Εσύ δεν θες υπολογιστή αλλά κάτι άλλο.

Πάρ' της ένα Μακ Μίνι.

Ε ποτέ! :worthy: Ο WAN πρότεινε να πάρει μήλο. (Έστω και με το σχόλιο).

TheCondor
16-02-06, 02:54
Ε ποτέ! :worthy: Ο WAN πρότεινε να πάρει μήλο. (Έστω και με το σχόλιο).

Ακριβως... ΜΗΛΟ :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

ipo
18-02-06, 15:42
Κι εγώ συμφωνώ με τις προτάσεις του tommygun μαζί με το καλό modem zoom.

Θα τονίσω όμως να βάλεις 512 Mbyte RAM και όχι 256. Η διαφορά τιμής είναι 22 ευρώ και πίστεψέ με ότι αξίζει με το παραπάνω τα χρήματά της. Έχω δει περιπτώσεις να κολλάνε τα XP με έναν ie και ένα word μόνο ανοιχτά επειδή έχουν μικρή μνήμη.

Επίσης για οθόνη θα πρότεινα όσες Philips έχουν την εγγύηση "perfect panel", που δίνει 3 χρόνια zero pixel. Η παρακάτω οθόνη με 277 ευρώ έχει ηχεία και DVI:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156284

Βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις το DVI με την on-board κάρτα οθόνης. Νομίζω ότι αυτές δίνουν μόνο VGA output.

Reef
18-02-06, 23:22
512 Mb Ram οπωσδηποτε ! με 256 θα σερνεται εγω ειχα 256 στο γραφειο και κρεμαγε μονο με εμπορικο προγραμμα και openoffice ανοιχτο φρικη!

princess
19-02-06, 03:58
και γω θα συμφωνησω με τα 512 στη ραμ ειδικα αν ειναι για xp
κατα τα αλλα ριξε μια ματια κατα κωτσοβολο μερια... εχει ενα συστημακι πολυ φθηνο που πρεπει να κανει για τη δουλεια που θελεις και ειναι και κομψοτατο - το προτεινα στην κουμπαρα μου γιατι βαριομουνα να στησω μηχανημα απο την αρχη κι αποσο θυμαμαι για σερφαρισμα και δουλεια γραφειου ειναι οτι πρεπει...

και δεν καταλαβαινω ρε παιδια... η μαμα του παιδιου πρεπει ναναι στην ηλικια μου αντε λιγο πιο μεγαλη... γιατι ναναι περιεργο οτι χρειαζεται καινουργιο Pc δηλαδη;:hmm:

johnkall69
19-02-06, 06:39
Μάλλον θα είναι μεγαλύτερη απο εσένα!
Το ποιο πιθανό που το βρήκανε παράξενο θα είναι γιατί είναι κάπως σπάνιο ηλικίες 45+ να ασχολούντε γενικά με PC λόγο του ότι είναι άλλη γενιά εκείνη και δεν ασχολιότανε. ;)

Reef
19-02-06, 06:42
και γω θα συμφωνησω με τα 512 στη ραμ ειδικα αν ειναι για xp
κατα τα αλλα ριξε μια ματια κατα κωτσοβολο μερια... εχει ενα συστημακι πολυ φθηνο που πρεπει να κανει για τη δουλεια που θελεις και ειναι και κομψοτατο - το προτεινα στην κουμπαρα μου γιατι βαριομουνα να στησω μηχανημα απο την αρχη κι αποσο θυμαμαι για σερφαρισμα και δουλεια γραφειου ειναι οτι πρεπει...

και δεν καταλαβαινω ρε παιδια... η μαμα του παιδιου πρεπει ναναι στην ηλικια μου αντε λιγο πιο μεγαλη... γιατι ναναι περιεργο οτι χρειαζεται καινουργιο Pc δηλαδη;:hmm:

η μανα μου ειναι 58 και εχει ενα ΑΜD Sempron , adsl 256 και gmail

johnkall69
19-02-06, 06:49
Ωραίο πράγμα να βλέπεις τις μεγαλύτερες ηλικίες (απο εμάς) να ασχολούντε με τεχνολογία αλλα δυστηχώς σπάνιο! ;)

blend
19-02-06, 17:27
Ωραίο πράγμα να βλέπεις τις μεγαλύτερες ηλικίες (απο εμάς) να ασχολούντε με τεχνολογία αλλα δυστηχώς σπάνιο! ;)

Αλλά υπαρκτό! :mrgreen:

teo_L20
19-02-06, 17:49
Oχι και πάρα πολύ σπάνιο.
Στην πολυκατοικία μας με 9 οικογένειες οι 4 έχουν Pc for mother Τους!

Reef
19-02-06, 18:42
oπως ειπε και η princess το mother ειναι σχετικο, υπαρχουν και μαναδες στην ηλικια μου ή και μικροτερες, μαλλον στην ηλικια εισαγωγης στη νεα τεχνολογια θα πρεπει να επικεντρωθουμε

princess
19-02-06, 19:50
ειναι σχετικο αυτο... ξερω πολλες γυναικες -και οχι μονο- στην ηλικια μου η και μεγαλυτερες που αναγκαστικα πρεπει να ασχοληθουν γιατι πλεον το απαιτει η δουλεια τους -και δεν ενδιαφερονται παρα να μαθουν τα απολυτως απαραιτητα. Το ασχημο ειναι οτι ξερω επισης πολλες κοπελες σε ηλικιες 20+ οι οποιες η δεν ενδιαφερονται καθολου, η ενδιαφερονται μονο για να μαθουν να κανουν τη δουλεια τους... Παντως μαλλον κανεις δε θα ηθελε μια μαμα που να εχει για χομπι τους υπολογιστες ετσι δεν ειναι;

:redface:

Patentman
19-02-06, 19:52
Παντως μαλλον κανεις δε θα ηθελε μια μαμα που να εχει για χομπι τους υπολογιστες ετσι δεν ειναι;
Εχει μια βαση αυτο και μαλλον ετσι ειναι. Αλλο ενασχοληση και αλλο χομπι.

Reef
19-02-06, 20:38
ειναι σχετικο αυτο... ξερω πολλες γυναικες -και οχι μονο- στην ηλικια μου η και μεγαλυτερες που αναγκαστικα πρεπει να ασχοληθουν γιατι πλεον το απαιτει η δουλεια τους -και δεν ενδιαφερονται παρα να μαθουν τα απολυτως απαραιτητα. Το ασχημο ειναι οτι ξερω επισης πολλες κοπελες σε ηλικιες 20+ οι οποιες η δεν ενδιαφερονται καθολου, η ενδιαφερονται μονο για να μαθουν να κανουν τη δουλεια τους... Παντως μαλλον κανεις δε θα ηθελε μια μαμα που να εχει για χομπι τους υπολογιστες ετσι δεν ειναι;

γιατι ρε παιδια εμενα δεν με ενοχλει που η μανα μου ασχολειται με pc απο χομπι! γιατι να με ενοχλει? αντε να με παρει ενα τηλ να με ρωτησει κατι οποτε μπαινω απο remote administrator και τις δειχνω! σιγα το πραγμα!

sa1901
19-02-06, 21:44
... Παντως μαλλον κανεις δε θα ηθελε μια μαμα που να εχει για χομπι τους υπολογιστες ετσι δεν ειναι;

:redface:
Μπορώ να φανταστώ το γιατί...

"Μαμά δεν βρίσκω παντελόνι/πουκάμισο να φοράσω"
"Δεν πρόλαβα αγόρι μου να σιδερώσω. Φτιάξ' το μόνος σου, αγάπη μου. Δεν είναι δύσκολο."

"Τι θα γίνει μαμά; Πότε θα φάμε;"
"Στην κατσαρόλα είναι, μωρό μου, το φαγητό. Βάλε μονος σου σε ένα πιάτο."

Η μαμά φυσικά όλη την ώρα είναι κολλημένη στο pc...

:p

Reef
19-02-06, 21:48
Μπορώ να φανταστώ το γιατί...

"Μαμά δεν βρίσκω παντελόνι/πουκάμισο να φοράσω"
"Δεν πρόλαβα αγόρι μου να σιδερώσω. Φτιάξ' το μόνος σου, αγάπη μου. Δεν είναι δύσκολο."

"Τι θα γίνει μαμά; Πότε θα φάμε;"
"Στην κατσαρόλα είναι, μωρό μου, το φαγητό. Βάλε μονος σου σε ένα πιάτο."

Η μαμά φυσικά όλη την ώρα είναι κολλημένη στο pc...

:p

εμεις δεν μενουμε πια μαζι οποτε το προβλημα το εχει ο father μου :lol:

SRtheDreadlord
20-02-06, 00:43
Αν θες να πάρεις έναν υπολογιστή για την μάνα σου (αστεία ιδέα) κοίταξε στο Πλαίσιο έχει προσφορές σε πολύ low τιμές με μία σχετική απόδοση

ΥΓ: Ελπίζω να σε βοήθησα γιατί κατανοώ πως είναι να βοηθάς τη μητέρα σου σε διάφορα θέματα τεχνολογίας, ακόμα προσπαθώ να μάθω τη μάνα μου πως να στέλνει SMS!!!!!!

princess
20-02-06, 01:04
την πιθανοτητα ενος φτηνου λαπτοπ του στυλ turbo-x την εχεις σκεφτει; (που θαναι και κομψο και θα ταιριαζει παντου γιατι ξερω οτι υπαρχει κι αυτο το θεμα!)

weakwire
20-02-06, 01:19
σου πουλάω τον δικό μου

maik
20-02-06, 01:29
Και μετα απο ολα αυτα αναρωτιουνται μερικοι και φωναζουν οτι εχουμε χαμηλη διεισδηση του internet και των υπολογιστων γενικα στην χωρα.
Εδω φαινετε περιεργο που μια γυναικα 40+ ετων ζητησε να εχει δικο της υπολογιστη .

Patentman
20-02-06, 02:10
Κανεις δεν καταδικασε τις μεγαλες ηλικιες και το PC + internet ή οχι.

Το χομπυ ομως στους υπολογιστες σε μεγαλη ηλικια ειναι λιγακι περιεργο. Αλλο το ενα (χρηση) και αλλο το αλλο (χομπυ).

Reef
20-02-06, 16:06
Κανεις δεν καταδικασε τις μεγαλες ηλικιες και το PC + internet ή οχι.

Το χομπυ ομως στους υπολογιστες σε μεγαλη ηλικια ειναι λιγακι περιεργο. Αλλο το ενα (χρηση) και αλλο το αλλο (χομπυ).

και γω ειμαι 28 χρονων μ@@@ς και πριν κατι μηνες εδωσα 420 € για ενα τηλεκατυθυνομενο βενζινοκινητο! (70 τελικη τρωει παπακια χαλαρα)

........................βρουμ βρουμ....................:safemotor

XPHSTOS29
20-02-06, 16:19
Εγω θα σου προτεινω για οθονη την http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.168252.

Με 256€ και 0 pixel on site 3 χρονια εγγυηση.

ipo
20-02-06, 16:26
Εγω θα σου προτεινω για οθονη την http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.168252.

Με 256€ και 0 pixel on site 3 χρονια εγγυηση.Καλή περίπτωση, αλλά δεν έχει DVI. Δεν έχω TFT οθόνη, αλλά από γνωστούς μου ακούω ότι το DVI δίνει πολύ καλύτερη απεικόνιση σε σχέση με την αναλογική είσοδο. Γι' αυτό και πρότεινα παραπάνω μία Philips με 277 ευρώ. Για να αξιοποιηθεί όμως το DVI πρέπει να έχει αντίστοιχη θύρα και η κάρτα γραφικών.

chimaros
22-02-06, 12:56
Η οθόνη που μου πρότεινες φίλε ipo φαίνεται σούπερ! Εχει ηχεία και το χρώμα είναι αυτό που θέλει.

Παρεπιπτόντως η μάνα μου είναι 67! :) Και δεν μπορεί χωρίς το PC της...

TermInuS
22-02-06, 14:08
67?!?!?!
Έχω 2 πελάτες οι οποίοι είναι σ’ αυτή την ηλικία
Πολύ δύσκολο να τους εξηγείς .
Αλλά μπράβο τους.

nnn
22-02-06, 22:29
Η οθόνη που μου πρότεινες φίλε ipo φαίνεται σούπερ! Εχει ηχεία και το χρώμα είναι αυτό που θέλει.

Παρεπιπτόντως η μάνα μου είναι 67! :) Και δεν μπορεί χωρίς το PC της...

Off topic αλλά μπράβο της.:oneup:
Μακάρι να έχουμε και εμείς σε αυτή την ηλικία το ίδιο ενδιαφέρον για την τότε super χρησιμοποιούμενη τεχνολογία.

Reef
22-02-06, 23:30
Off topic αλλά μπράβο της.:oneup:
Μακάρι να έχουμε και εμείς σε αυτή την ηλικία το ίδιο ενδιαφέρον για την τότε super χρησιμοποιούμενη τεχνολογία.

Oσοι ασχολουνται απο μικροι με την τεχνολογια δεν πιστευω να χασουν ποτε το ενδιαφερον τους και να παψουν να την παρακολουθουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.