PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι βοήθεια για ρύθμιση router.



MeMFiS
28-08-09, 17:49
Γειά σας,

Είμαι συνδρομητής Tellas εδς και 7 μήνες, και χτές είπα να αλλάξω το modem.

Από το Speedstream 4200, Πήρα ένα Wireless-N router της SMC.

Προσπάθησα να το ρυθμίσω αλλά τζήφος, το router συνχρονίζει κανονικότατα, VPI/VCI όλα τέλεια, VCMUX, username/password tou ISP ολα gg. Το modem συνδέετε μέσω ethernet και τα ΙP's είναι auto κτλ.

Το θέμα είνε ομως οτι δεν μπορώ να κάνω web browsing, δηλαδή δεν με βάζει που8ενά, παρόλο που το λαμπάκι ADSL ανάβει κανονικότατα... :whistle:

Παρακάτω σας παραθέτω μερικά screenshots, μπας και δω άσπρη μέρα... :cry:

electrolite
28-08-09, 18:02
Είσαι σίγουρα PPPoA και όχι PPPoE;

MeMFiS
28-08-09, 18:04
Για tellas λειτουργούν και τα 2 μου είπαν,

Δοκίμασα και τα 2 (PPPOE, PPPOA) αλλά τίποτα :cry:

michpapad
28-08-09, 18:13
Δε βλέπω να έχει πάρει IP το router. Ιντερνετ led έχει?

MeMFiS
28-08-09, 18:17
Ενα ποθ λέει ADSL Sync (τ οοποίο εινε σταθερά αναμένο) και ένα ποθ λέει ADSL Data (αναβοσβήνει αναλογωσ τα κέφια) :cry:

Ειμε σε απόγνωση αλήθεια :(

michpapad
28-08-09, 20:11
Τo connect type εκτός από auto-triggered by traffic έχει κάτι άλλο?

........Auto merged post: michpapad πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Bridged ή routed connection γράφει πουθενά?

MeMFiS
28-08-09, 21:13
έχει ένα που λέει ALWAYS CONNECTED, το οποίο το έβαλα αλλά πάλι τίποτα :cry:


Ναι, έχει και άλλα τέτοια.

1483 ROUTING.

1483 BRIDGING, εκτός από τα PPPOE, PPPOA :rolleyes:

michpapad
28-08-09, 21:48
έχει ένα που λέει ALWAYS CONNECTED, το οποίο το έβαλα αλλά πάλι τίποτα :cry:


Ναι, έχει και άλλα τέτοια.

1483 ROUTING.

1483 BRIDGING, εκτός από τα PPPOE, PPPOA :rolleyes:

Δοκίμασε με αlways connected και bridging (PPPoE και PPPoA δεν έχει σημασία - παίζει και στα δύο η Tellas).

MeMFiS
30-08-09, 23:01
Έβαλα τα Username/Password της Tellas.

Username: guest@tellas.gr
Password: tellas

Πάω να μπώ, τα βρήκε όλα. IP/Subnet/DNS τα πάντα όλα, Δοκίμασα να μπώ στο Go.tellas.gr, μπήκε τέλεια κανένα πρόβλημα.

Mετά είπα, αφου λειτουργεί με αυτά τα στοιχεία τότε θα μπώ και εγώ με το κανονικό μου Account.

Βάζω τα δικά μου στοιχεία, ΤΙΠΟΤΑ, Αρνείτε πεισματικά να βρεί την IP κτλ.... :mad:

michpapad
30-08-09, 23:33
Μήπως όντως έχουν πρόβλημα τα username και password σου? Πάρε κανα τηλέφωνο στην Τελλας μήπως υπάρχει κάποιο θέμα.

MeMFiS
01-09-09, 05:35
Όντως είχαν πρόβλημα τα username/password, τα άλλαξα όλα κομπλέ.

Το modem στο άλλο δωμάτιο συγχρονλιζει στα 16 Μbps.

Παρακάτω σας παραθέτω μια εικόνα με τις νέες ταχύτητες Download.

http://img228.imageshack.us/img228/3605/xaxu.jpg

michpapad
01-09-09, 10:45
Όντως είχαν πρόβλημα τα username/password, τα άλλαξα όλα κομπλέ.

Το modem στο άλλο δωμάτιο συγχρονλιζει στα 16 Μbps.

Παρακάτω σας παραθέτω μια εικόνα με τις νέες ταχύτητες Download.

http://img228.imageshack.us/img228/3605/xaxu.jpg

:oneup: Άντε καλή διασκέδαση!!!

ydros69
08-09-09, 14:09
αδερφια καλημερα!εχο και γο ενα προβλημα,για κακη μου τυχη εχο τελλασ,με το απλο modem(oxi to wireless),και επιδη 8ελο να σινδεομε μετο λαπτοπ ασιρματα,ιπαρχει κανενασ τροποσ οστε να παρο τησ ριθμισεισ του απλου μοδεμ αφτοματα στο ασιρματο? το ασιρματο που μου εδοσε η τελλασ ειναι αφτο!!
Gennet OxyGEN Wireless ADSL 2+ Modem/Rooter,efxaristo kai pali

........Auto merged post: ydros69 πρόσθεσε 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

to modem pou exo ine afto!!! http://www.tellas.gr/UserFiles/File/Photos/163519_ETH.jpg

........Auto merged post: ydros69 πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

kai 8elo na metafero ths ri8miseis toy aftomata an ginete safto!!! http://www.tellas.gr/UserFiles/File/Photos/GENNET_OxyGEN.jpg

michpapad
08-09-09, 15:25
Τα username και password σου τα έχεις κρατήσει γραμμένα κάπου?
Αν ναι μπαίνεις στο καινούριο ρούτερ και τα περνάς.

Mikrovio
08-09-09, 15:53
Γειά σας,

Από το Speedstream 4200, Πήρα ένα Wireless-N router της SMC.

Προσπάθησα να το ρυθμίσω αλλά τζήφος, το router συνχρονίζει κανονικότατα, VPI/VCI όλα τέλεια, VCMUX, username/password tou ISP ολα gg. Το modem συνδέετε μέσω ethernet και τα ΙP's είναι auto κτλ.

Το θέμα είνε ομως οτι δεν μπορώ να κάνω web browsing, δηλαδή δεν με βάζει που8ενά, παρόλο που το λαμπάκι ADSL ανάβει κανονικότατα... :whistle:

Παρακάτω σας παραθέτω μερικά screenshots, μπας και δω άσπρη μέρα... :cry:

Βασικές ρυθμίσεις:
vpi 8 vci 35
encapsulation type και πρωτόκολλο: πρώτα PPPOE/LLC και δεύτερη επιλογή PPPOA/VCMUX
default user/pass: zisto/zisto ή δεύτερη επιλογή guest@tellas.gr/tellas

username/password tou ISP
Αν έχεις δικό σου user/pass (που μάλλον έχεις) χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τα δικά σου στοιχεία. Αν όχι, βάζεις τα default για να να φτιάξεις δικά σου στοιχεία. Με τα default στοιχεία, δεν μπορείς να δεις άλλες ιστοσελίδες παρα μόνο την go.tellas.gr για να φτιάξεις τα δικά σου στοιχεία. Αν έχεις τα δικά σου στοιχεία και δεν, τότε το πιο συνηθισμένο είναι να μην τα εχεις περασει στο ρουτερ (ή να μην τα εχεις περασει σωστα)ή να χρειάζεσαι dns.

........Auto merged post: Mikrovio πρόσθεσε 9 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αδερφια καλημερα!εχο και γο ενα προβλημα,για κακη μου τυχη εχο τελλασ,με το απλο modem(oxi to wireless),και επιδη 8ελο να σινδεομε μετο λαπτοπ ασιρματα,ιπαρχει κανενασ τροποσ οστε να παρο τησ ριθμισεισ του απλου μοδεμ αφτοματα στο ασιρματο? το ασιρματο που μου εδοσε η τελλασ ειναι αφτο!!
Gennet OxyGEN Wireless ADSL 2+ Modem/Rooter,efxaristo kai pali


και γιατί δεν το κάνεις manually? είναι πολυ απλο

vaggos_fromhell
09-09-09, 11:13
δεν έχεις βάλει το .gr στο username σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.