PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο λογαριασμός vodafone συνεχίζει να έρχεται ενώ έκανα διακοπή και άλλαξα εταιρία πριν 3 μ



bilko53
29-08-09, 01:06
Έκανα σύνδεση αρχές Σεπτέμβρη 2008 double play τον απρηλη2009 μετακόμισα και είναι φυσικό ζήτησα μεταφορά απάντηση δεν γίνεται κάνης καινούργιο συμβόλαιο και παίρνει καινούργιο εξοπλισμό , αποτέλεσμα κάνω διακοπή στης 1.6.2009 και τους επιστρέφω τον εξοπλισμό adsl και τηλεφώνου και ταυτόχρονα κάνω αίτηση στο οτε για φορητοτητα τηλεφώνου και adsl μου είπανε πρέπει να γίνει πρώτα η διακοπή από την vodafone . σε 2 μέρες συνδέθηκε το τηλεφ.και στης 17.6.2009 ήρθε και το adsl . Όλα καλά μέχρι εδώ, οι λογαριασμοί συνέχισαν μέχρι και σήμερα 28.8.2009 και το καλλίτερο,ήρθε ένας λογαριασμός 59.78 εύρο για τέλος αποσύνδεσης και χρέωση αναποσβεστης επιδότησης. Υπάρχει σοβαρότητα? Υπάρχει κάποιος να τους Βάλη χέρι ?

nassospr
29-08-09, 16:23
To συμβόλαιο που υπόγραψες αναφέρει ξεκάθαρα στην πρώτη σελίδα το αναπόσβεστο ποσό που πρέπει να πληρωθεί, σε περίπτωση διακοπής πριν το 12μηνό.
Τέλος αποσύνδεσης όντως υπάρχει πριν το 12μηνό.(δεν μπορώ να σε παραπέμψω σε ιστοσελίδα γιατί τα προγράμματα ADSL έχουν καταργηθεί).

Κακώς επέστρεψες τον εξοπλισμό, η Vodafone ποτέ δεν έπαιρνε πίσω εξοπλισμό, ο οποίος παρέμενε στον πελάτη (εκτός σε περίπτωση ακύρωσης αίτησης πριν την σύνδεση).
Έπεσες θύμα ανενημέρωτων υπαλλήλων. Μεταφορά μπορεί να γίνει, με χρέωση εκτός αν δεν υπάρχει ιδιόκτητο στην περιοχή.
Πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα επιστροφή για τους μήνες που δεν είχες υπηρεσίες.
Τα ξέρω γιατί είχα 1 σύνδεση ADSL και 1 double play plus.

bilko53
30-08-09, 11:04
To συμβόλαιο που υπόγραψες αναφέρει ξεκάθαρα στην πρώτη σελίδα το αναπόσβεστο ποσό που πρέπει να πληρωθεί, σε περίπτωση διακοπής πριν το 12μηνό.
Αυτό το ξέρω , αλλά επιστρέφοντας τον εξοπλισμό ?

Τέλος αποσύνδεσης όντως υπάρχει πριν το 12μηνό.(δεν μπορώ να σε παραπέμψω σε ιστοσελίδα γιατί τα προγράμματα ADSL έχουν καταργηθεί).
Τέλος αποσύνδεσης ADSL πρώτου χρόνου 45 € δεν το είχα προσέξει
Κακώς επέστρεψες τον εξοπλισμό, η Vodafone ποτέ δεν έπαιρνε πίσω εξοπλισμό, ο οποίος παρέμενε στον πελάτη (εκτός σε περίπτωση ακύρωσης αίτησης πριν την σύνδεση).
Μου τον δέχτηκε η επιστροφή είναι γραμμένη στην αίτηση διακοπής , να τους τα ζητήσω πίσω ?

Έπεσες θύμα ανενημέρωτων υπαλλήλων. Μεταφορά μπορεί να γίνει, με χρέωση εκτός αν δεν υπάρχει ιδιόκτητο στην περιοχή.
Η περιοχή είναι ίδια , φυσικά με χρέωση , όπως προανέφερα όχι μόνο από τους υπαλλήλους αλλά και τηλεφωνικώς με την εξυπηρέτηση πελατών .
Πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα επιστροφή για τους μήνες που δεν είχες υπηρεσίες.
Τα ξέρω γιατί είχα 1 σύνδεση ADSL και 1 double play plus.
Εξήγησε μου , επιστροφή ? τι να μου επιστρέψουν λεφτά η υπηρεσίες ?

nassospr
30-08-09, 12:26
Προσωπικά θα ζήταγα τον εξοπλισμό πίσω αφού χρεώθηκε στον λογαριασμό, (ειδικά αν είχες πάρει το ασύρματο fritz που είναι από τα καλύτερα ρούτερ και αξίζει τα λεφτά του).
αλλά αφού τον δέχτηκαν πήγαινε στο κατάστημα και ζήτα αφαίρεση της αξίας του, (ακολουθώντας την ίδια λογική).

Όσον αφορά το διάστημα διακοπής να υπολογίσεις ότι στο σταθερό υπολογίζουν και έναν επιπλέον μήνα ‘και καλά’ μέχρι να γίνει η διακοπή.
Οπότε επειδή το διάστημα από 1/6/2009 είναι σχετικά μικρό, υπολογίζοντας και τις ημερομηνίες έκδοσης λογαριασμών, κάνε αναγωγή στις ημέρες χωρίς υπηρεσίες.

Κοινώς τρέχα γύρευε.
Αν και όπως τα περιγράφεις στο πρώτο μήνυμα φυσιολογικά φαίνονται τα ποσά για πρόωρη διακοπή.

bilko53
30-08-09, 18:12
Προσωπικά θα ζήταγα τον εξοπλισμό πίσω αφού χρεώθηκε στον λογαριασμό, (ειδικά αν είχες πάρει το ασύρματο fritz που είναι από τα καλύτερα ρούτερ και αξίζει τα λεφτά του).
Ναι είχα το ασύρματο fritz και συσκευή κινητού

αλλά αφού τον δέχτηκαν πήγαινε στο κατάστημα και ζήτα αφαίρεση της αξίας του, (ακολουθώντας την ίδια λογική).
Αυτό, θα διεκδικήσω, τον εξοπλισμό πίσω η αφαίρεση αξίας

Όσον αφορά το διάστημα διακοπής να υπολογίσεις ότι στο σταθερό υπολογίζουν και έναν επιπλέον μήνα ‘και καλά’ μέχρι να γίνει η διακοπή.
Οπότε επειδή το διάστημα από 1/6/2009 είναι σχετικά μικρό, υπολογίζοντας και τις ημερομηνίες έκδοσης λογαριασμών, κάνε αναγωγή στις ημέρες χωρίς υπηρεσίες.

Κοινώς τρέχα γύρευε. Ακριβός

Αν και όπως τα περιγράφεις στο πρώτο μήνυμα φυσιολογικά φαίνονται τα ποσά για πρόωρη διακοπή.
Ενδιάμεσο ήρθαν άλλη 2 λογαριασμοί

@ ADSLgr.com All rights reserved.