PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπόσυρση αυτοκινήτου - Εφαρμογή μέτρου / Διαδικασία



Σελίδες : [1] 2

Amateur
30-08-09, 12:27
Καλημέρα,

Έχω ένα Peugeot 106 και θέλω να το πουλήσω για να πάρω ένα καινούριο. Αρχικά είχα σκεφτεί να το πουλήσω, αλλά τελικά μάλλον η απόσυρση είναι το καλύτερο.

1. Υπάρχει κάποια εικόνα πότε ξεκινά η εφαρμογή του μέτρου?
2. Ποια είναι η συνολική διαδικασία για κάποιον που θέλει να πάρει καινούριο αυτοκίνητο αποσύροντας το παλιό?

daywalker06
30-08-09, 12:32
Δες εδώ (http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/92548.asp) για να πάρεις μια ιδέα.

manoulamou
30-08-09, 18:02
Ας κανουμε υπομονη να ψηφιστει πρωτα γιατι ακομη αποτελει τροπολογια σε νομο του Υπουργειου
Αναπτυξης που θα προχωρησει στο τριτο θερινο τμημα της Βουλης μετα τα εγκαινια της ΔΕΘ...
Επειδη κι εγω ετοιμαζομαι ξερετε ποσο κοστιζει μια μπαταρια, γιατι φοβαμαι μηπως
πριν ξεκινησει το μετρο θα τα φτυσει παρ ολο που το κινω κατα καιρους!

Εχει να πεσει το γελιο παλι με τις προχειροτητες τους... (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_30/08/2009__327407):p

nothing
30-08-09, 18:24
μια μπαταρια no name μπορει να ειναι αναμεσα σε 60-100 ευρω αναλογα τα χαρακτηριστικα του...
παραπανω δε ξερω αλλα ενα παραδειγμα σε ενα corsa του 2000 οταν ειχε χρειαστει ναλλαξω πριν 2 χρονια μου ειχε παει 85 ευρω...

vamvakoolas
31-08-09, 11:05
Ας κανουμε υπομονη να ψηφιστει πρωτα γιατι ακομη αποτελει τροπολογια σε νομο του Υπουργειου
Αναπτυξης που θα προχωρησει στο τριτο θερινο τμημα της Βουλης μετα τα εγκαινια της ΔΕΘ...
Επειδη κι εγω ετοιμαζομαι ξερετε ποσο κοστιζει μια μπαταρια, γιατι φοβαμαι μηπως
πριν ξεκινησει το μετρο θα τα φτυσει παρ ολο που το κινω κατα καιρους!

Εχει να πεσει το γελιο παλι με τις προχειροτητες τους... (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_30/08/2009__327407):p

ψηφιστηκε τη περασμενη παρασκευη στο θερινο τμημα της βουλης

Η αποσυρση ισχυει και για αγορα μεταχειρισμενου ΙΧ νεας τεχνολογιας

Amateur
31-08-09, 15:54
@ vamvakoolas

To ότι ψηφίστηκε σημαίνει ότι έχει τεθεί και σε εφαρμογή ή όχι ακόμα?

Δηλαδή αν πάμε μέσα στην εβδομάδα σε κάποιο επίσημο κέντρο ανακύκλωσης που ανήκει στην Eναλλακτική Διαχείριση Oχημάτων Eλλάδος (EΔOE) ή στις εγκαταστάσεις του OΔΔY θα ξεκινήσει και η διαδικασία ή ακόμα είμαστε σε αναμονή?

logosof
31-08-09, 17:05
Όχι ακόμη, μένει να εκδοθούν μερικές υπουργικές αποφάσεις.

vamvakoolas
31-08-09, 17:15
οπως λεει ο logosof ..

λενε μεχρι την τεταρτη να τελειωνουν με τα γραφειοκτρατικα ωστε να αρχισει απο μεσα σεπτεμβρη να λειτουργει το μετρο


(Ολο αυτο εχει να κανει με τις αντιπροσωπειες που τελιωνουν τα ΙΧ που ειχαν ερθει με μειωμενα τελη ταξινομησης: Αφου τελειωνει το στοκ πρεπει να βρουμε ενα αλλο τρο πο να πλουτισουμε αμεσα! Απο την Ε.Ε δεν υπηρχε κανενα χρονοδιαγραμμα πλην αυτο του 2011....)

manoulamou
01-09-09, 08:41
Ευχαριστω για την ενημερωση, δεν ειχα διαβασει σε καποιο site οτι ειχε ψηφισθει ηδη.
Οπότε περιμενουμε να τελειωσουν τα γραφειοκρατικα και ορμαμε!
Εαν ουτε καινουργιο θελουμε ουτε για δευτερο το παιρνει καποιος
προς τι ενα σωρο εξοδα: ασφαλεια, ελπα, τελη, συντηρηση, βενζινη...
:p

kopromax
03-09-09, 07:22
τωρα που εχει εκλογες και θα κλεισει η βουλη το μετρο θα ισχυσει κανονικα το σεπτεβρη οπως ηταν ή θα παρει παραταση ποιος ξερει για ποτε;

manoulamou
03-09-09, 09:13
Ακομη και να εχει ψηφιστει, που δεν το εχω διασταυρωσει ακομη;)
(το σιγουρο ειναι πως κατατεθηκε το νομοσχεδιο την Πεμπτη)
ειπαμε πως χρειαζονται επι πλεον διευκρινησεις μεσω εγκυκλιων και υπουργικων αποφασεων!!!
Τυπικα θα μπορουσε να ξεκινησει αμεσα μετα την υπερψηφιση.

kopromax
03-09-09, 10:23
ετσι ακριβως ειναι. σε ολες τις αντιπροσωπιες εχουν πει να δινουν αυτοκινητα με αποσυρση. εκλεισα ενα τετοιο και τωρα που εγινε αυτο δεν ξερω τι να κνω να το ακυρωσω ή να περιμενω μηπως γινει.

nmakry
03-09-09, 10:35
Εγώ γιατί πιστεύω ότι από τη στιγμή που δεν έχει προλάβει να ψηφιστεί (γιατί άλλο κατάθεση και άλλο υπερψήφιση) δεν ισχύει;

Οι ΥΑ έπονται του νόμου...

kopromax
03-09-09, 10:37
μπορει και να ειναι ετσι. δηλαδη οντως δεν πρεπι να εχει ψηφηστει. τι μπλεξιμο και αυτος ο ανθρωπος τωρα βρηκε να παει εκλογες κατσε να παρουμε αμαξι και τις κανεις και αυτες ουτος ή αλλος τι θα αλλαξει....:p

imr
03-09-09, 13:41
Φοβαμαι οτι το χασαμε τελικα :(

kerneld
03-09-09, 13:48
Φοβαμαι οτι το χασαμε τελικα :(

Γιατί?

Το λόμπι των εισαγωγέων/αντιπροσώπων και οι πιέσεις της ΕΕ για να πουλήσουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα βρει υποστήριξη και από την νέα κυβέρνηση. Άρα το πολύ-πολύ να πάει πίσω κανά 2-μηνο 3-μηνο.

nothing
03-09-09, 14:59
το θεμα ειναι ομως οτι ολοι αυτοι θα πληρωσουν παλι τελη και πολλοι και ασφαλειες...
πχ φιλος μου που απλα ηταν να το παει για πεταμα ειχε βρει ενα τροπο να παρει καποια λεφτα (1000 ευρω) και να μην πληρωσει τελη και ασφαλειες...
τωρα θα τον ενημερωσω και βλεπουμε...

4kkkk
03-09-09, 16:05
Η απόσυρση πάει πακέτο με την αυξηση στα τέλη κυκλοφορίας;
Συμφωνω με την αποσυρση αλλα διαφωνω με την αυξηση.

Το πρωί που ακουσα τον Χρυσοχοιδη δεν ειχε ιδεα για το τι θα κανει το πασοκ αν βγει με αυτο το θεμα

manoulamou
03-09-09, 17:14
Ξαφνικα αποφασισαν να παρουν Μέτρα αντιμετώπισης ατμοσφαιρικής ρύπανσης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=312276)...
Ο θεος να τα κανει μετρα αρεςμαρεςκουκουναρες, για να εισπραξουν τελη και να σπρωξουν την αγορα αυτοκινητων.
Κι εγω περιμενα να ξεφορτωθω με κερδος τα 1500-€ την αντικα του μακαριτη...
Ξαφνικα αποφασισαν να κανουν εκλογες μετα τις Φωτιες
εαν σας θυμιζει κατι ειστε προκατειλημμενοι!!!

........:p

orestis7
03-09-09, 19:29
Bye bye απόσυρση :cry:
Απότι διάβασα θα είναι και αύριο η βουλή ανοικτή αλλά δεν νομίζω να το ψηφίσουν..

imr
03-09-09, 23:05
Γιατί?

Το λόμπι των εισαγωγέων/αντιπροσώπων και οι πιέσεις της ΕΕ για να πουλήσουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα βρει υποστήριξη και από την νέα κυβέρνηση. Άρα το πολύ-πολύ να πάει πίσω κανά 2-μηνο 3-μηνο.


Σιγουρα θα επανελθει με την επομενη κυβερνηση δεν μας αφηνουν ετσι οι αυτοκινητοβιομηχανιες

το προβλημα ειναι οτι παιρνει παραταση και η αγορα του δικου μου αυτοκινητου

nothing
04-09-09, 11:11
οπως ακουγα και πριν απο λιγο στην νετ οτι το μεχτρο αυτο παγωνει μεχρι νεοτερας...
κριμα γιαυτους που θελαν απλα να αποσυρουν το αμαξι και να παρουν καποια χρηματα...
το καλο της υποθεσης βεβαια ειναι οτι και τα τελη παγωνουν και δεν αλλαζουν...

etsouk2000
04-09-09, 11:28
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1049097&lngDtrID=251

manoulamou
04-09-09, 11:44
οπως ακουγα και πριν απο λιγο στην νετ οτι το μεχτρο αυτο παγωνει μεχρι νεοτερας...
κριμα γιαυτους που θελαν απλα να αποσυρουν το αμαξι και να παρουν καποια χρηματα...



Αστα να παν: κι εγω στα 1500-€ στοχευα, ομως οταν οι ανθρωποι προγραμματιζουν ο θεος γελαει :p

opener
05-09-09, 00:03
ΦΠΑ, πάγωμα πλειστηριασμών και απόσυρση ΙΧ προχωρούν
Με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου θα υλοποιηθούν και τα τρία μέτρα, που λόγω πρόωρων «έμεναν στον αέρα».
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/09/2009_295413

1234567

orestis7
12-09-09, 12:33
I have hews:
Στόχος είναι να περάσει η τροπολογία ύπο μορφή πράξης νομοθετίκου περιεχομένου που υπογράφετε απο τον Πρόεδρο της Δημοκράτιας.
Ωστόσο τίποτα ακόμα δεν είναι σίγουρο αλλά έχουμε ελπίδες!

manoulamou
12-09-09, 22:28
Σιγουρο ειναι πως θα γινει και μαλιστα πολυ συντομα, καθως θιγονται πολλα συμφεροντα και οχι μονον μερικων των με τις σακαρακες, απλα ειναι θεμα χρονου, πότε να προκαμουν με τοσες τρεχαλες;:p

orestis7
12-09-09, 22:37
Ναι άλλα να το κάνουν πριν τον Δεκέμβριο για να μην πληρώσουμε σήμα και ασφάλια!!:p

manoulamou
12-09-09, 22:46
Ετσι κι αλλιως εγω ηδη καταργησα την ασφαλεια και την οδικη βοηθεια, τα τελη λογω αναπηρικου ειναι μηδαμινα,
απλα αντι να το δωσω κατ ευθειαν στον φουρνο του Νεονακη
λεω μπας κι εχω το κερδος των 1500€ Ο καιρος γαρ εγγυς:p

leros2004
12-09-09, 23:28
Να υποθέσω ότι η ποινή στα τέλη κυκλοφορίας των παλιότερων αυτοκινήτων θα ισχύει κανονικά ασχέτως εκλογών ?
Μήπως γλιτώσουμε για φέτος αφού το καινούργιο car αργεί να βγει ακόμα :whistle:

orestis7
12-09-09, 23:51
Να υποθέσω ότι η ποινή στα τέλη κυκλοφορίας των παλιότερων αυτοκινήτων θα ισχύει κανονικά ασχέτως εκλογών ?
Μήπως γλιτώσουμε για φέτος αφού το καινούργιο car αργεί να βγει ακόμα :whistle:

Στην τροπολογία μέσα είναι και τα τέλη γιαυτό λένε να το κάνουνε.
Όμως αν βγεί το πασοκ και έχει περάσει την τροπολογία η νδ το πασοκ έχει το δικαίωμα να τα τροποποίησει ολα αύτα.
Σκέτο μπέρδεμα...

3lbereth
13-09-09, 00:07
Δήλωσαν ήδη οτι θα κάνουν τροποποιήσεις προσθέτοντας και κάποια κοινωνικά κριτήρια, αλλά δε δόθηκαν περισσότερες λεπτομέρεις. Επιπλέον, απαιτείται Διυπουργική για να προχωρήσει το όλο θέμα.
Άρα δεν περιμένουμε κάτι πριν το Νοέμβριο.
Το ωραίο είναι οτι περιμένω να παραλάβω αυτοκίνητο με μειωμένο τέλος και ήλπιζα οτι θα το συνδύαζα και με την έκπτωση της απόσυρσης (1.000 + 1.000), αλλά μάλλον ατύχησα, γιατί το μειωμένο τέλος ισχύει μέχρι 31/10.

manoulamou
17-09-09, 11:30
Με βήμα σημειωτόν η ρύθμιση για απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων.
Υπεγράφη χθες η πράξη νομοθετικού περιεχομένου. Τις υπουργικές αποφάσεις περιμένει η αγορά. (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_28_17/09/2009_329573)
...Οπως ανακοίνωσε το ΥΠΕΧΩΔΕ, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας υπέγραψε χθες τη σχετική πράξη νομοθετικού περιεχομένου, η οποία θα πρέπει να κυρωθεί και από τη νέα Βουλή σε διάστημα 40 ημερών από τη συγκρότηση του νέου σώματος...

orestis7
17-09-09, 12:57
Με βήμα σημειωτόν η ρύθμιση για απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων.
Υπεγράφη χθες η πράξη νομοθετικού περιεχομένου. Τις υπουργικές αποφάσεις περιμένει η αγορά. (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_28_17/09/2009_329573)
...Οπως ανακοίνωσε το ΥΠΕΧΩΔΕ, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας υπέγραψε χθες τη σχετική πράξη νομοθετικού περιεχομένου, η οποία θα πρέπει να κυρωθεί και από τη νέα Βουλή σε διάστημα 40 ημερών από τη συγκρότηση του νέου σώματος...

Mας βλέπω να λέμε καλά Χριστούγεννα και ακόμα να μην έχουμε αποσύρει τις αμαξάρες μας manoulamou!! :p

nothing
17-09-09, 13:08
Και να χρειαστει να πληρωθουν και τα τελη...:hmm:

orestis7
17-09-09, 14:54
Δεν ξέρω και αν θα το περνούν για απόσυρση αν έχεις καταθέσει πινακίδες..

manoulamou
17-09-09, 20:09
Εμας ηταν αναπηρικο του αντρα μου και πρεπει λεει πρωτα να κανω μεταβιβαση της αδειας
και μετα δεν ξερω εαν θα μου πουνε να πληρωσω και τα νεα τελη με το γυρισμα του χρονου
εαν δεν εχω καταθεσει τις πινακιδες κοκ:wall:

orestis7
17-09-09, 20:46
Εμας ηταν αναπηρικο του αντρα μου και πρεπει λεει πρωτα να κανω μεταβιβαση της αδειας
και μετα δεν ξερω εαν θα μου πουνε να πληρωσω και τα νεα τελη με το γυρισμα του χρονου
εαν δεν εχω καταθεσει τις πινακιδες κοκ:wall:

1500€ Θαααααα σου δώσουν, να μην δόσεις και εσύ καμία 700-800αρα και να χαλάσεις καμία μέρα με την γραφειοκρατία ?:p
Μην είμαστε και αχάριστοι :p:p

manoulamou
23-10-09, 19:56
Μια κρυο μια ζεστη θ αποφασισουν τελικα τι θα γινει;

Επανεξετάζεται το μέτρο της απόσυρσης αυτοκινήτων (http://magoulaonline.gr/2009/10/4894/)
Την επόμενη εβδομάδα αναμένονται οι αποφάσεις του υπουργείου περιβάλλοντος σχετικά με το μέτρο της απόσυρσης αυτοκινήτων, καθώς επανεξετάζεται το μέτρο λόγω πιθανών αλλαγών από το υπουργείο Οικονομικών. Το υπουργείο περιβάλλοντος εξετάζει την περίπτωση να ισχύσει το μέτρο διαφορετικά στην Αττική από ότι στην επαρχία, ενώ υπάρχει ανοιχτό το ενδεχόμενο κατάργησης του «πρίμ» που αφορά τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού.

Σύμφωνα με τις προτάσεις προβλέπεται για τα αυτοκίνητα μέχρι 1.400 κ.εκ. επιδότηση 500€ και 300€ για τα Ι.Χ μέχρι 2.000 κ.εκ., ενώ το υπουργείο προσανατολίζεται και για παροχή καρτών απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Το κωμικοτραγικο στη δικη μου περιπτωση ειναι πως η αρχικη εκδοχη μ αρεσε
γιατι η αντικα μου θα επιανε 1500€ καθοτι 1493 cc :wall:
Παντως για τις καρτες, εξαρταται το ποσό που θα αντιστοιχουν, δεν ειναι κι ασχημο!!!

imr
24-10-09, 23:22
Καλα πλακα μας κανουν για τις καρτες?
Για οσους μενουν Αθηνα οκ, αλλα οσοι μενουν επαρχια τι θα τις κανουν τις καρτες απεριοριστων?

Manolis_karas
25-10-09, 12:51
Θα σε χάλαγε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών με Aegean, με Olympic Air, με ΟΣΕ, με Minoan η με ΑΝΕΚ, κατά περίπτωση; :p

manoulamou
25-10-09, 12:58
Εμενα καθολου ευκαιρια να πεταξω επιτελους:p
αλλά δεν νομιζω να αναφερονται σε τετοια μεσα....

Manolis_karas
25-10-09, 14:06
Κατά 99,9% βεβαιώτατα όχι το έγραψα για αστείο, αν και τα παραπάνω είναι μέσα μαζικής μεταφοράς, νομίζω.

vamvakoolas
26-10-09, 12:02
1)Αυτο με την καρτα ειναι σκεψη της υπουργου και για επαρχια θα δινεται ολο το ποσο στα μεγαλα αστικα κεντρα οι καρτες (αλλα και ισως αλλα προνομια οικολογικου χαρακτηρα π.χ ισως κλιματιστικο ή ψυγειο)
2)Λογω αδειων ταμειων αλλα και διασταυρωσεων ελαχιστοι πηραν τα λεφτα απο την αποσυρση ενω οι εφοριες κανουν λογω για 3 μηνη διαδικασια για την καταβολη των χρηματων
3)Ηδη εκαναν την εμφανιση τους τα γρηγοροσημα ενω οσοι ιδιοκτητες σακαρακας (δε κινειται ή τρακαρισμενο) με λαδωμα 400 ευρω κανουν αποσυρση! (αυτο προερχεται απο επισημη καταγγελια)
αυτα τα ολιγα

manoulamou
26-10-09, 12:49
(1)Καρτα ισως αλλά κλιματιστικο πηραμε/αλλαξαμε οι περισσοτεροι ηδη
οσο για το ψυγειο ελπιζω να φτανουν τα λεφτα του πριμ(τα καλα κοστιζουν)!
(2)Τα αυξημενα τελη θα τα πληρωσουν και οσοι θα εχουν δωσει το ΙΧ για αποσυρση
πριν τη ληξη του χρονου, αλλά δεν εχει προχωρησει λογω γραφειοκρατειας;
(3)Το δικο μας κινειται αλλά χρειαζεται να αποχαρακτηριστει για να το οδηγησει μη αναπηρος!

vamvakoolas
26-10-09, 14:04
1)Ηδη *(εκτος απροοπτου) υπαρχει εισηγηση για μειωση του μπονους απο 1000 ευρα στα 700!Λογικα μιλαμε για καλη επιδωτηση συσκευης οχι 100-200 ευρα
2)Αν κατεθεσες αυτο πριν τελος χρονου περνεις μια βεβαιωση οποτε ΔΕΝ χρειαζεται να πληρωσεις τα νεα τελη
3)Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα σε αυτο (για να παει μεχρι το κεντρο ανακυκλωσης το ΙΧ)αλλα σιγουρα χρειαζεται εξουσιοδοτηση. Δε μπορει να παει ο κατοχος μεχρι το κεντρο το ΙΧ του?

manoulamou
26-10-09, 17:54
(1) δεν θα αγορασουμε καινουργιο, μιλαμε μονο για καταστροφη!
(2) πολυ ευχαριστο αυτο:)
(3) οχι ο αντρας μου πεθανε κι εγω δεν οδηγω/ουτε ειμαι αναπηρη...
υγ ο Νεονακης μπορει να το παρει απ το σπιτι χωρις χρεωση;

vamvakoolas
26-10-09, 18:42
κατα τη γνωμη μου πηγαινε ΚΕΠ ωστε να γινεις εξουσιοδοτημενη για να το πας εσυ ή καποιος αλλος...λογω φορτου ΚΑΜΙΑ εταιρια δεν ερχεται πλεον σε ιδιωτη αλλα το πας εσυ (εκτος και αν λαδωσεις/γρηγοροσημο νομιζω οτι το εγραψα).

Να ελπιζει σε κανενα 3μηνο να παρεις τα λεφτα.

Υ.Γ Επειδη με ρωτησαν αρκετοι: οτι σαραβαλακι εχετε σπρωξτε τωρα γιατι περισσοτερα λεφτα/οφελη δυσκολα να παρετε στο μελλον( και ας μη κινηθειτε προς αγορα νεου οχηματος)

imr
02-11-09, 17:49
Τελος η αποσυρση, http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=20281149

Οσοι προλαβαμε προλαβαμε (αν και νομιζω οποιος ηθελε να αποσυρει θα το εχει σπρωξει ηδη)

manoulamou
02-11-09, 19:29
Καλα μολις τωρα το εμαθα και ΕΠΑΘΑ!!!
Ειχα ξεκινησει τις ενεργειες για αποσυρση αλλά ειναι τα κληρονομικα και θελει το χρονο τους...
ΟΧΙ ρε γμτ ολοκληρα 1500- € στο καλαθι, γιατι;:what:

Δεν νομιζω να προλαβαν αφου γινεται ο χαμος και μερικοι περιμεναν στην ουρα
ασε που λεγανε μεχρι το 2012... Εξ αλλου δεν ηθελαν ολοι ΝΕΟ αυτοκινητο....

Μα να μην υπαρχει μια συνεχεια και συνεπεια... Τι να πω; Απλα θα το παω για καταστροφη/ανακυκλωση...
κι ελπιζω να μην τους ξαναρθει μετα κανα 6μηνο!!!
:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.