PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο VoiP σε POTS.



tdc
30-08-09, 14:29
Μολις τωρα μιλησα με εναν απο το τμημα πωλησεων (κυριακατικα μονο αυτο δουλευει) και μου ειπε οτι εδω και τρεις βδομαδες εχουμε διαθεσιμοτητα POTS.
Πηρα και ρωτησα γιατι καπου πηρε το ματι μου ενα παληκαρι να λεει για αυτο.
Μου ειπε οτι δεν γινεται μεταβαση και οτι θα πρεπει να διακοψω και να επανασυνδεθω.. Εχει βρεθει κανεις σε παρομοια θεση? Τι εκανε??
Ευχαριστω.:worthy:

jkoukos
30-08-09, 16:03
Πριν 1 χρόνο που έκανα αίτηση για DP Lite σε pots και μ' έβαλαν από λάθος τους σε voip, χρειάστηκε να μεταβώ σε ΟΤΕ και πάλι πίσω. Λόγω του λάθους τους μου έδωσαν 3 μήνες δώρο.

valen_gr
30-08-09, 16:22
Ναι, πλεον στην Ανοιξη μπηκε και ενας IBAS και εχει POTS πλεον... ομορφα!

gtb
31-08-09, 15:58
Ναι, πλεον στην Ανοιξη μπηκε και ενας IBAS και εχει POTS πλεον... ομορφα!
Δηλαδή ρε φίλε, τώρα που στην Ανοιξη έχει POTS, μας μεταφέρουν αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε κάτι ?

jkoukos
31-08-09, 20:31
Αν διάβασες από τη αρχή το θέμα θα έχεις ήδη καταλάβει.

nm96027
31-08-09, 20:35
Για να αλλάξεις από voip σε pots θέλει αλλαγή ορίου (το χάλκινο ζεύγος να καταλήξει σε άλλο dslam μέσα στην συνεγκατάσταση) η οποία περιγράφεται στο RUO αλλά για λόγους άγνωστους σε μένα δεν υλοποιείται και πολύ εύκολα.

Η αλλαγή από voip σε pots πάντως θα έπειθε κάτι φρικαρισμένους από το voip πελάτες της hol να παραμείνουν στην εταιρεία και να μην φύγουν.

makpon
01-09-09, 16:02
Eμένα γιατι μου'βαλαν VOIP και οχι POTS:sorry::sorry::sorry::sorry::sorry: συνδέθηκα πριν μια εβδομάδα.:hmm:

valen_gr
01-09-09, 21:14
Γιατι γινεται reserved η πορτα που θα μπεις με το που καταχωρειται η αιτηση....προφανως πριν αρκετες ημερες, που ακομα δεν υπηρχε υποδομη για POTS....

Vitruvian78
03-09-09, 15:47
Ειχα και κι εγω VOIP. Μου άρεσε που χτύπαγε διαφορετικα το τηλέφωνο :p Προβλήματα δεν είχα, απλά την γραμμή αυτή την κατάργησα. Μπορεί κάποιος να επιλξει αν θέλει VOIP ή POTS;;

tdc
04-09-09, 01:16
Σας Ευχαριστω για τις απαντησεις και κυριως του jkoukos.. Πριν εναν χρονο μου ειχαν πει οτι θα μπω σε pots πριν κανω την αιτηση(στο περιβοητο τμημα πωλησεων), αλλα προλαβαν και το εσωσαν ακριβως οταν την εκανα οτι θα εχω voip οποτε δεν μπορω να πατησω πανω σε κατι. Απλα εννοειται οτι θα βαλω βετο οτι δεν θα πληρωσω τιποτα για την διακοπη και επανασυνδεση..

CRC
04-09-09, 11:07
Το πιο χρήσιμο όμως θα ήταν να μπορείς να έχεις την επιλογή να αγοράσεις και δεύτερη γραμμή VoIP επιπλέον της στandard POTS. Αφού το δίνουν που το δίνουν το IAD γιατί να μην το εκμεταλλεύονται κι όλας...λεφτά θα βγάλουν.

ariadgr
04-09-09, 11:09
Το πιο χρήσιμο όμως θα ήταν να μπορείς να έχεις την επιλογή να αγοράσεις και δεύτερη γραμμή VoIP επιπλέον της στandard POTS. Αφού το δίνουν που το δίνουν το IAD γιατί να μην το εκμεταλλεύονται κι όλας...λεφτά θα βγάλουν.

Εδώ είχαν το evoice και το σταμάτησαν (έπαψαν να δέχονται νέους πελάτες). :down:

CRC
04-09-09, 11:14
Το evoice το σταμάτησαν διότι αποτελούσε ανταγωνιστικό προϊόν στο DP. Είχε χαμηλότερες χρεώσεις ιδιαίτερα σε κλήσεις εξωτερικού. Απλά βλέπω πως και η ON και η FORTHnet προσφέρουν την επιλογή δεύτερης VoIP γραμμής. Ειδικότερα η FORTH προμηθεύτηκε ATA για να το κάνει αυτό (αφού δεν προσφέρει standard IAD).

Vitruvian78
04-09-09, 15:37
Το evoice το σταμάτησαν διότι αποτελούσε ανταγωνιστικό προϊόν στο DP. Είχε χαμηλότερες χρεώσεις ιδιαίτερα σε κλήσεις εξωτερικού. Απλά βλέπω πως και η ON και η FORTHnet προσφέρουν την επιλογή δεύτερης VoIP γραμμής. Ειδικότερα η FORTH προμηθεύτηκε ATA για να το κάνει αυτό (αφού δεν προσφέρει standard IAD).

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Νομίζω οτι δεν θα είναι καθόλου δύσκολο γι' αυτους να σου παρέχουν και δεύτερη τηλεφωνική γραμμή εφόσον ο εξοπλισμός που δίνει η εταιρία είναι σε θέση να κάνει κάτι τέτοιο και δεν θα τουσ βάλει σε επιπλέον κόστος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.