PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση snr και άλλα προβλήματα



matelas
30-08-09, 21:11
Λοιπόν όταν είχα ενεργοποιηθεί στις 1/04/2009 είχα αρκετά προβλήματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=281212&highlight=hol+%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF). Το θέμα είναι πως από τότε έχω προβλήματα με την σταθερότητα της γραμμής.

Κάθε βράδυ έχω πτώση SNR από το 9 έως το 0. (0=αποσύνδεση). Το περίεργο είναι πως καμιά φορά δεν υπάρχει αυτή η διακύμανση του SNR και έχω συγχρονισμό έως 5.7Mbs.

Τα βράδια αν είμαι ας πούμε στα 4.7Mbps (που είμαι αυτές τις μέρες) και έχω αποσύνδεση το βράδυ λόγο SNR, θα συγχρονίσει κάτω από 4Mbps ακόμα και 2.9 και το SNR θα ανέβει στο 9. Η διακύμανση αυτή αρχίζει από τις 19:00-21:00 έως τις πρωινές ώρες, την μέρα το SNR είναι σταθερό στο 9.

Το τηλέφωνο (POTS) πολλές φορές έχει θόρυβο, και καμιά φορά συνακροάσεις.

Πριν πάω στην HOL άλλαξα την καλωδίωση σε UTP Cat5. Έχω μιλήσει με πολλούς τεχνικούς, μου πρότειναν να αλλάξω συσκευές τηλεφώνου όπως και έκανα, όπως και με φίλτρα. Αλλάξαμε προφίλ από 24 στα 6Mbps για σταθερότητα λόγο attenuation. Και για να μην λέω τι άλλο έκανα απλά θα πω πως έγινε συνδυαστικό και ήρθε τεχνικός της HOL και τα βρήκε όλα εντάξει.

Έχουμε δώσει πολλές φορές την βλάβη στον ΟΤΕ και μας λένε πως η γραμμή είναι καθαρή. Λογικό γιατί το πρωί που κάνουν τις μετρήσεις τους δεν υπάρχει πρόβλημα SNR. Από HOL μου λένε πως βλέπουν πρόβλημα, αλλά δεν κάνουν κάτι, όλο στον ΟΤΕ το δίνουν και ο ΟΤΕ λέει πως είναι όλα ΟΚ.

Αυτό που θα ήθελα να συζητήσουμε είναι τι μπορεί να φταίει και έχω προβλήματα. Μου έχει περάσει από τον νου πως κάποια άλλη γραμμή "μπαίνει" στην δική μου. Μου το είχε πει και ένας τεχνικός της HOL πως ίσως συμβαίνει αυτό.

Ελπίζω να μην κούρασε το κείμενο.

Και μια εικόνα πριν λίγες μέρες:

DaveMurray
31-08-09, 00:20
Η διακύμανση αυτή αρχίζει από τις 19:00-21:00 έως τις πρωινές ώρες, την μέρα το SNR είναι σταθερό στο 9.

Αντιμετωπίζω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

fanboysgotohell
31-08-09, 01:29
Με 51 attenuation θα πρέπει να είσαι φοβερά ευχαριστημένος που πιάνεις τέτοια ταχύτητα (έστω όχι και τόσο σταθερή). Η πτώση της ποιότητας της γραμμής κατά τις βραδυνές ώρες ή γενικά σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ημέρας είναι κλασσικό παράδειγμα crossover/παρεμβολών καθώς και αλλαγής φυσικών χαρακτηριστικών του χαλκού που οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.

Όσες βλάβες και να δηλώσεις το πιό πιθανό είναι να μην βρουν βλάβη γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει με την στενή έννοια της λέξης. Και βέβαια όσο περισσότεροι συνδρομητές ενεργοποιούνται τόσο τα προβλήματα θα αυξάνονται.. Για αυτό το λόγο έχουμε και έξαρση των topics με αποσυγχρονισμών/πτώση ταχύτητας, σε όλους τους παρόχους. Ίσως κάποια στιγμή μάθουν όλοι οι καταναλωτές να ζουν με αυτό. :)

matelas
31-08-09, 01:39
Ναι είμαι ευχαριστημένος που έχω τέτοια ταχύτητα, δεν περίμενα να έχω πάνω από 5Mbps, αλλά δεν μπορεί να έχω τόσες αποσυνδέσεις, χθες το μεσημέρι με "τάραξε" και τα στο Interleaved Path FEC Correction τα νούμερα ανέβαιναν φωτιά (με snr 9).

Δηλαδή όσο περισσότεροι συνδρομητές ενεργοποιούνται εγώ θα έχω συνακροάσεις και θόρυβο στο τηλέφωνο; :hmm:

trd64
31-08-09, 04:08
Πριν από 1 μήνα έπεσε η ταχύτητά μου κατά 1MBps ξαφνικά και χωρίς λόγο.
Αμέσως μετά άρχισαν οι αποσυνδέσεις (> 50 κάθε ημέρα).
Από την ΤΥ μου είπαν να με αλλάξουν από fast path σε interlive (αν δεν κάνω λάθος) για να μην έχω αποσυνδέσεις αλλά έχασα άλλα 1.5-2MBps και τους είπα να με γυρίσουν εκεί που ήμουν.
Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν όταν ρύθμισα τον router με ADSL πρωτόκολλο αντί για ADSL+ που το είχα.

Τέλος πάντων. Μετά από 2 σχεδόν χρόνια είμαι σε αναζήτηση νέου provider :)

vampira
31-08-09, 11:44
Δηλαδή όσο περισσότεροι συνδρομητές ενεργοποιούνται εγώ θα έχω συνακροάσεις και θόρυβο στο τηλέφωνο; :hmm:

Καλημέρα,

η συνακρόαση που αναφέρεις είναι αλλού παππά ευαγγέλιο. Τους το έχεις αναφέρει αυτό?Γιατί εφόσον υπάρχει συνακρόαση από εκεί ξεκινούν όλα σου τα προβλήματα και αυτό θα πρέπει να λυθεί. Δεν είναι θέμα απόστασης η συνακρόαση.
Αυτό που θα πρέπει να τους αναφέρεις είναι αν ξέρεις με ποιο νούμερο έχεις γίνει κολλητός, ο άλλος σε ακούει ή μόνο εσύ τον ακούς, είναι στο βάθος ή ακούγεται καθαρά?Έχεις καταλάβει αν είναι η ίδια γραμμή πάντα?

matelas
31-08-09, 12:16
Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν όταν ρύθμισα τον router με ADSL πρωτόκολλο αντί για ADSL+ που το είχα.

Με έχουν βάλει σε ADSL2, δεν μπορώ να κλειδώσω αλλού πλέον, ούτε σε ADSL2+.


Καλημέρα,

η συνακρόαση που αναφέρεις είναι αλλού παππά ευαγγέλιο. Τους το έχεις αναφέρει αυτό?Γιατί εφόσον υπάρχει συνακρόαση από εκεί ξεκινούν όλα σου τα προβλήματα και αυτό θα πρέπει να λυθεί. Δεν είναι θέμα απόστασης η συνακρόαση.
Αυτό που θα πρέπει να τους αναφέρεις είναι αν ξέρεις με ποιο νούμερο έχεις γίνει κολλητός, ο άλλος σε ακούει ή μόνο εσύ τον ακούς, είναι στο βάθος ή ακούγεται καθαρά?Έχεις καταλάβει αν είναι η ίδια γραμμή πάντα?

Η συνακρόαση δεν γίνετε πάντα, μπορεί για 20 μέρες να μην έχω και να αρχίσει μετά. Επίσης δεν νομίζω να είναι λογικό να με ακούνε λες και μιλάω μέσα από πηγάδι.(είπαμε έχω αλλάξει συσκευή) :hmm:

Δεν ξέρω ποιον ακούω όταν τον ακούω. Θα σου πω ένα παράδειγμα, πριν 3 μήνες αν θυμάμαι καλά μιλούσα με το 13844 (εξυπηρέτηση πελατών) και ενώ μιλούσα άκουσα ένα ακουστικό να σηκώνετε και να πατάει νούμερα, εν το μεταξύ εγώ άκουγα την τηλεφωνήτρια από το 13844 αλλά δεν με άκουγε αυτή, μετά την έχασα και άκουγα την γραμμή που έπαιρνε τηλέφωνο, απ' ότι κατάλαβα δεν με άκουγε, την άκουγα με θόρυβο εγώ. (για κάτι κουλουράκια λέγαν:p).

Έχω ρωτήσει μερικούς εδώ γύρο και μου έχουν πει για παρόμοια προβλήματα, πιστεύω πως κάτι γίνετε και με άλλες γραμμές εδώ γύρο. Δεν ξέρω αν ακούω πάντα την ίδια γραμμή, είναι δύσκολο να καταλάβω.

Εννοείτε πως το έχω αναφέρει, άλλωστε γ' αυτό μου στείλανε και τεχνικό δικό τους, ο οποίος τα είδε όλα καλά. Να αναφέρω πως όταν υπάρχει συνακρόαση γίνετε βραδυνές ώρες, όταν πέφτει το snr του router, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό.

vampira
31-08-09, 12:25
Εννοείτε πως το έχω αναφέρει, άλλωστε γ' αυτό μου στείλανε και τεχνικό δικό τους, ο οποίος τα είδε όλα καλά. Να αναφέρω πως όταν υπάρχει συνακρόαση γίνετε βραδυνές ώρες, όταν πέφτει το snr του router, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό.

Το snr πέφτει επειδή υπάρχει η συνακρόαση. Η γραμμή σου κάπου ακουμπάει με άλλη γραμμή. Εφόσον ηρθε τεχνικός εκεί και έλεγξε, αποκλείουμε το ενδεχόμενο να είναι το πρόβλημα στο εσκαλιτ.

Στον ΟΤΕ είχε δηλωθεί αυτό?

Αν σου λένε ότι και άλλοι στην περιοχή έχουν το ίδιο πρόβλημα, κάτι τρέχει εκεί πέρα (ίσως στο K.V, εναέρια καλώδια ίσως??) και για να μην το έχει φτιάξει ο ΟΤΕ είναι άσχημο μαντάτο. Καλό θα ήταν να το δηλώνανε κ άλλοι στους παρόχους τους ώστε να καταλάβει ο ΟΤΕ ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. Αν όμως έχουν πρόβλημα κ συνδρομητές ΟΤΕ, τότε πιθανότερο είναι να το ξέρει ήδη και να μην είναι κάτι τόσο εύκολο να λυθεί. 'Η δεν του "γκρινιάζουν" αρκετά ώστε να το θεωρήσει σοβαρό πρόβλημα και να ασχοληθεί.

Και εφόσον υπάρχει συνακρόααση στην γραμμή (άρα βλάβη) λογικό είναι να υπολειτουργούν όλα, αυτό που λες δηλαδή ότι δεν σε ακούνε ...

lehrer
31-08-09, 12:41
Και εγω με το Νetfaster ειχα προβλημα συνεχως. Ανεβοκατεβαινε το snr καθε δυο τρια δευτερολεπτα μεχρι που επεφτε στο μηδεν και γινοταν αποσυνδεση. Αφου δεν βρηκαν προβλημα στη γραμμη τους ζητησα να μου δωσουν αλλο αλλα δεν το αλλαξαν.
Δοκιμασα το Thomson TG585 και απο τοτε το snr ειναι αρκετα σταθερο. Μπορει να περασουν και 5 μερες χωρις αποσυνδεση.
Βεβαια εγω δεν ειχα τοσο μεγαλο προβλημα με συνακροασεις. Ειχα και εχω που και μια.

matelas
31-08-09, 12:41
Έχει δηλωθεί αρκετές φορές στον ΟΤΕ και μου λένε πως βλέπουν καθαρή την γραμμή. Μάλιστα μια φορά ένας τεχνικός αφού μου είπε πως είναι όλα ΟΚ πήγα να του μιλήσω και μου λέει "φιλαράκο δουλεύω 30 χρόνια στον ΟΤΕ και δεν κάνω λάθος" "βρες τα με την HOL" Και άλλα τέτοια, και μου το έκλεισε στα μούτρα, τι να πεις...

Από τον ΟΤΕ μόνο στο καφάο πήγανε, μου είπαν πως θα το δούνε και στο κέντρο (πάντα τα ίδια κάνουν). Ένας τεχνικός της HOL μου είχε πει πως αν το πρόβλημα είναι γενικό πρέπει να βάλει εργολάβο ο ΟΤΕ, μήπως δεν θέλει;

Όλοι όσους ξέρω δεν γκρινιάζουν, τους νοιάζει απλά να δουλεύει έστω και αν υπολειτουργεί.

Το "εσκαλιτ" που ανέφερες τι είναι;

Σκέφτηκα να ζητήσω αλλαγή ζεύγους στην HOL για να το δώσει στον ΟΤΕ αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει, το καλώδιο που έρχεται σπίτι έχει αρκετές γραμμές κενές. Επίσης εδώ στην γειτονιά ζήτημα αν θα έχουμε 4 άτομα adsl.

lehrer
31-08-09, 12:55
Όλοι όσους ξέρω δεν γκρινιάζουν, τους νοιάζει απλά να δουλεύει έστω και αν υπολειτουργεί.

Προσπαθησε να πεισεις και τους αλλους να δηλωσει ο καθενας βλαβη στον παροχο του και κατοπιν ο παροχος στον ΟΤΕ.
Παντως οι συνακροασεις ειναι θεμα ΟΤΕ. Σε εμενα παλιοτερα ειχαν ερθει δυο τεχνικοι του ΟΤΕ ο ενας βρηκε την γραμμη καθαρη και ο αλλος οχι.
Ειμαι της αποψης οτι χρειαζεται επιμονη και κυνηγι η υποθεση αλλιως δεν βγαζεις ακρη.

matelas
31-08-09, 13:04
Και εγω με το Νetfaster ειχα προβλημα συνεχως. Ανεβοκατεβαινε το snr καθε δυο τρια δευτερολεπτα μεχρι που επεφτε στο μηδεν και γινοταν αποσυνδεση. Αφου δεν βρηκαν προβλημα στη γραμμη τους ζητησα να μου δωσουν αλλο αλλα δεν το αλλαξαν.
Δοκιμασα το Thomson TG585 και απο τοτε το snr ειναι αρκετα σταθερο. Μπορει να περασουν και 5 μερες χωρις αποσυνδεση.
Βεβαια εγω δεν ειχα τοσο μεγαλο προβλημα με συνακροασεις. Ειχα και εχω που και μια.

Με ένα level one poy έχω τα ίδια χάλια, αν και δεν μου δίχνει snr, att αλλά κάνει αποσυνδέσεις.


Προσπαθησε να πεισεις και τους αλλους να δηλωσει ο καθενας βλαβη στον παροχο του και κατοπιν ο παροχος στον ΟΤΕ.
Παντως οι συνακροασεις ειναι θεμα ΟΤΕ. Σε εμενα παλιοτερα ειχαν ερθει δυο τεχνικοι του ΟΤΕ ο ενας βρηκε την γραμμη καθαρη και ο αλλος οχι.
Ειμαι της αποψης οτι χρειαζεται επιμονη και κυνηγι η υποθεση αλλιως δεν βγαζεις ακρη.

Η HOL μου λέει πως βλέπει πρόβλημα, τώρα ο τεχνικός τους γιατί δεν βρήκε δεν ξέρω. Με είχαν πάρει τηλέφωνο μια πριν ένα μήνα περίπου και μου λένε "απορούμε πως δουλεύει η γραμμή σας" όταν ρώτησα γιατί μου απάντησε πως βλέπουν βραχυκύκλωμα.

Θα προσπαθήσω να πείσω κ' άλλους με προβλήματα, έστω και αν αυτά είναι λίγα.

Το ότι από τον ΟΤΕ μου κλείσανε το τηλέφωνο στα μούτρα λέει πολλά. Σκέφτομαι ακόμα και την ΕΕΤΤ, δεν χάνω κάτι. Και από εδώ και πέρα θα κρατάω ονόματα υπαλλήλων καθώς και ημερομηνίες που μίλησα μαζί τους.

Το περίεργο είναι πως από hol μου έχουν πεί πως κάτι βλέπουν αλλά ο ΟΤΕ τα δικά του. Την προηγούμενη εβδομάδα από hol Μου είπαν πως κάνουν ρυθμίσεις στην γραμμή και θα το δουν και από το κέντρο.

Έχω μεγάλο ιστορικό. :)

Papados
31-08-09, 15:35
Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με το snr και τις αποσυνδέσεις έχω προσανατολιστεί στην αλλάγη του NetFaster με άλλο ρουτερ. Τις συνακροάσεις που είχα τις έχει φτιάξει η ΗΟΛ και έχω μήνες να αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα, αλλά το παίξιμο του snr από 9 -> 0 είναι συχνό ιδίως το βράδυ.

Το γιατρικό που έχω βρει στην περίπτωσή μου μέχρι την αγορά νέου ρουτερ είναι οτι το έχω βάλει στο ADSL2. Βράχος γραμμή αλλά κλειδώνω σχετικά χαμηλά.

matelas
31-08-09, 18:48
Μου τηλεφώνησε τεχνικός πριν 3 ώρες περίπου. Μου είπε πως οι μηχανικοί τους έκαναν κάποιες ρυθμίσεις στην γραμμή από το κέντρο στις 12 το μεσημέρι και πως το τηλέφωνο πρέπει να είναι εντάξει από εδώ και πέρα.

Για το internet, του εξήγησα για την πτώση του snr το βράδυ και τις αποσυνδέσεις. Με κλείδωσε σε G.DMT για να δούμε πόσο σταθερή θα είναι η γραμμή. Μου είπε πως θα μου τηλεφωνήσει πάλι το βράδυ για να δούμε αν θα είναι σταθερό.

Αν και έπεσε λίγο η ταχύτητα το snr αυτή την στιγμή είναι 9-11 αλλά το Interleaved Path FEC Correction ανεβαίνει σχετικά γρήγορα.

vpol
02-09-09, 12:13
άλλαξα την καλωδίωση σε UTP Cat5

Δοκιμασε RJ-11 στην τηλεφωνικη γραμμη (πριζες , βυσματα , καλωδιο)
εως τον router .

matelas
02-09-09, 14:05
Δοκιμασε RJ-11 στην τηλεφωνικη γραμμη (πριζες , βυσματα , καλωδιο)
εως τον router .

Αν βρω καλώδιο θα το δοκιμάσω, πρίζα έχω βάλει καινούρια, δεν ξέρω όνομα/τύπο αλλά είναι ακριβή. :p Πάντως έχω δοκιμάσει και με άλλα καλώδια...

Router δοκίμασα και με ένα level one, καμία διαφορά, μόνο ο συγχρονισμός είναι λίγο ποιο μικρός από το netfaster.

Μίλησα προχθές το βράδυ με τεχνικό, μου είπε θα το δούνε πάλι από το κέντρο, αν και μου είπε πως το θέμα συνακροάσεων λύθηκε, αυτό θα δείξει.

Το snr τα ίδια ακόμα. Με adsl2+ είναι χειρότερα, ζήτησα από τον τεχνικό να το αφήσει να το γυρνάω μόνος μου, σε adsl2 είναι καλύτερα. Είδα πως μου το πήγανε πάλι στο 11 από 9.

DaveMurray
02-09-09, 14:16
Δοκιμασε RJ-11 στην τηλεφωνικη γραμμη (πριζες , βυσματα , καλωδιο)
εως τον router .

Καλύτερο είναι το UTP όμως.......

vpol
02-09-09, 15:51
Αν βρω καλώδιο θα το δοκιμάσω, πρίζα έχω βάλει καινούρια

RJ-11 ειναι το απλο τηλεφωνικο φισακι,πριζα πρεπει να εχεις τετοια...



Καλύτερο είναι το UTP όμως

και εγω ετσι νομιζα μεχρι που διαπιστωσα οτι με μια πριζα RJ-45 (ethernet) ειχα +40db :hmm:

οποτε απο τοτε τα εβαλα ολα μεχρι τον router RJ-11 (απλο καλωδιο ,φισακια και πριζες τηλεφωνου)

DaveMurray
02-09-09, 16:01
και εγω ετσι νομιζα μεχρι που διαπιστωσα οτι με μια πριζα RJ-45 (ethernet) ειχα +40db :hmm:

Να σου πω την αλήθεια, αυτό πρώτη φορά το ακούω, και γενικά ανακαλύπτω πως υπάρχει πρόβλημα. Δεν σου κρύβω μάλιστα, ότι μου φαίνεται από τα κουφά/κουλά της ιστορίας, διότι οι "ψαγμένοι" utp βάζουν.....

Για να το έχεις πάθει εσύ, που εννοείται πως δεν το αμφισβητώ, θα πρέπει να το ψάξουμε το θέμα, μήπως ισχύει γενικά, η μόνο στην δική σου περίπτωση....

Περίεργο πάντως.... :hmm:

matelas
02-09-09, 16:18
RJ-11 ειναι το απλο τηλεφωνικο φισακι,πριζα πρεπει να εχεις τετοια...

και εγω ετσι νομιζα μεχρι που διαπιστωσα οτι με μια πριζα RJ-45 (ethernet) ειχα +40db :hmm:

οποτε απο τοτε τα εβαλα ολα μεχρι τον router RJ-11 (απλο καλωδιο ,φισακια και πριζες τηλεφωνου)

Αυτή που έχω μοιάζει αρκετά με αυτή. (http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.752533.jpg), δεν μπόρεσα να βρω ίδια. Καλώδιο τώρα έχω αυτό που δίνει η hol.

EDIT: Η πρίζα γράφει RJ11

Έχω 3 πρίζες σπίτι, οι άλλες 2 είναι διαφορετικές, πριν πάω στην hol είχα attenuation 45, τώρα είναι 51 χωρίς καμιά δική μου αλλαγή. Σε μέτρηση που έκανε ο τεχνικός τους στο κουτί του σπιτιού (μονοκατοικία) βρήκε ποιο χαμηλή ταχύτητα από το σπίτι. :whistle:

Και στις άλλες πρίζες είναι το ίδιο attenuation πάντως.

matelas
03-09-09, 11:46
Πριν δύο ώρες μου τηλεφώνησε τεχνικός (της hol) από το κέντρο . Μου είπε πως από εκεί είναι όλα εντάξει, ήρθε και στο σπίτι να κάνει μετρήσεις. Με βάση την εξασθένηση δεν γίνετε να πάω παραπάνω είπε (λογικό και κατανοητό) αλλά για τις αποσυνδέσεις το βράδυ παραξενεύτηκε. Μίλησε με τεχνικούς στα κεντρικά, κάνανε ρυθμίσεις. Είδα πως πάλι ρίξανε το snr από το 11 στο 9.

Τέλος μου είπε πως θα το παρακολουθούν για να δούνε πως θα πάει.

Μπορεί να μην βρήκαμε που είναι το πρόβλημα αλλά μπράβο στον άνθρωπο που ασχολήθηκε. (το λέω γιατί μου είχανε στείλει και άλλον τον Αύγουστο αλλά δεν έκανε και πολλά...)

Οπότε περιμένω να βραδιάσει για να δω το snr :p

CRC
04-09-09, 09:44
Τι συμβαίνει κυρίως τα βράδια ????

Όλοι επιστρέφουν και ανοίγουν τους router τους, μιλάνε στα τηλέφωνά τους, ανοίγουν τις ηλεκτρικές συσκευές τους, τα air condition και πάει λέγοντας....

Όλα αυτά αποτελούν πηγές θορύβου....ειδικά αν έχεις μεγάλη απόσταση από το κέντρο και κακό χαλκό και επιπλέον έχεις και την ατυχία να βρίσκεσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή....άστα να πάνε!

matelas
04-09-09, 11:14
Τι συμβαίνει κυρίως τα βράδια ????

Όλοι επιστρέφουν και ανοίγουν τους router τους, μιλάνε στα τηλέφωνά τους, ανοίγουν τις ηλεκτρικές συσκευές τους, τα air condition και πάει λέγοντας....

Όλα αυτά αποτελούν πηγές θορύβου....ειδικά αν έχεις μεγάλη απόσταση από το κέντρο και κακό χαλκό και επιπλέον έχεις και την ατυχία να βρίσκεσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή....άστα να πάνε!


Δηλαδή όταν επιστρέφουν όλοι και μιλάνε στα τηλεφωνά τους είναι λογικό να έχω συνακροάσεις;

Είναι λογικό που όταν κάνουν μετρήσεις οι τεχνικοί πολλές φορές μου λένε πως βλέπουν βραχυκύκλωμα και μετά από λίγες ώρες δεν το βλέπουν.

Συμφωνώ σε αυτά που λες, ναι όλα αυτά που είπες υπάρχει περίπτωση να επηρεάζουν, αλλά δεν νομίζω τόσο πολύ, και άλλοι έχουν adsl εδώ γύρο αλλά δεν έχουν τόσα προβλήματα. Και όταν μου λέει η hol πως βλέπει πρόβλημα αλλά δεν ξέρει που είναι δεν το αφήνω. Προφανώς είναι στο δίκτυο του ΟΤΕ.:whistle:

matelas
12-09-09, 20:18
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς ήρθε το netfaster 2, χθες. Αφού το σύνδεσα είδα πως χθες το βράδυ υπήρχε πτώση του snr αλλά όχι κάτω από 5, δεν έκανε αποσύνδεση. Σήμερα του έκανα restart και συγχρόνισε στα 5312/848. Σε αdsl2+, το attenuation είναι στα 54 από 51. Σε adsl2 μένει στα 50 αλλά συγχρονίζει 1Mbps περίπου ποιο κάτω.

Στο τηλέφωνο πέτυχα συνακρόαση μια μέρα, αλλά μου είπαν πως έφταιγε το γενικό πρόβλημα που είχαν (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322630), μακάρι.

Θα το δω και σήμερα, πάντως χθες δεν υπήρχε πρόβλημα με το netfaster 2. :oneup: (αν και έπεσε λίγο το snr) Και η τηλεφωνία φαίνεται να λειτουργεί εντάξει πλέον. Αλλά είναι νωρίς για συμπεράσματα, θα το παρακολουθώ για καμιά εβδομάδα αρκετά.

Και μια ερώτηση, για ποιο λόγο ιδικά το βράδυ ανεβαίνει σφαίρα το FEC Error? Πολλές φορές με κάθε ανανέωση ανεβαίνει ανά 1000.

@ ADSLgr.com All rights reserved.