PDA

Επιστροφή στο Forum : voipbuster απορίες



cokarajohn
12-02-06, 19:06
μόλις πριν ένα μήνα έβαλα aDSL και άκουσα ότι μπορείς να πάρεις τηλ. μέσω διαδικτύου αρκει να έχεις κάποιο από τα προγράμματάκια που κυκλοφορούν.
το έψαξα το θέμα και κατέβασα το VoIPbuster το οποίο δουλεύει μια χαρά.
το πρόβλημα μου είναι ότι για να κάνω κλήσεις πάνω από ένα λέπτό πρέπει να στείλω 10 ευρώ και να πω την αλήθεια το ψιλο-φοβάμαι... έχει κανείς καμιά ασφαλή λύση?

υ.γ.διάβασα κάπου ότι με ταχύτητα στα 384kbps δεν λειτουργεί και τόσο καλά(δεν μπορεις να συνενοηθείς από τις καθηστερήσεις), ενώ με όλες τις υπόλοιπες ταχύτητες πάει μια χαρά(απο 56-1024kbps).ξέρει κανείς εάν ισχύει κάτι τέτοιο και πως διορθώνεται;;;

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:)

gravis
12-02-06, 19:32
απο οτι καταλαβα εχεις 384, αλλα απο την ωρα που σου δουλευει ικανοποιητικα δεν υπαρχει λογος να αλλαζεις ταχυτητα. Θεωρητικα ναι , αν π,χ πας στα 1024 εχεις καλυτερη επικοινωνια. Λυση ακριβως στο προβλημα για την ωρα δεν υπαρχει

Tolisbak
13-02-06, 00:58
Διροθώνεται αν αλλάξεις χώρα ή αν χρησιμοποιείς dial-yp.

Ψάξε λίγο στα forums.

(Πότε θα δημοσιεύσει κάποιος Θέμα στα Αγγλικά και περιγραφή στα Ελληνικά;....)

sdikr
13-02-06, 01:09
μόλις πριν ένα μήνα έβαλα aDSL και άκουσα ότι μπορείς να πάρεις τηλ. μέσω διαδικτύου αρκει να έχεις κάποιο από τα προγράμματάκια που κυκλοφορούν.
το έψαξα το θέμα και κατέβασα το VoIPbuster το οποίο δουλεύει μια χαρά.
το πρόβλημα μου είναι ότι για να κάνω κλήσεις πάνω από ένα λέπτό πρέπει να στείλω 10 ευρώ και να πω την αλήθεια το ψιλο-φοβάμαι... έχει κανείς καμιά ασφαλή λύση?

υ.γ.διάβασα κάπου ότι με ταχύτητα στα 384kbps δεν λειτουργεί και τόσο καλά(δεν μπορεις να συνενοηθείς από τις καθηστερήσεις), ενώ με όλες τις υπόλοιπες ταχύτητες πάει μια χαρά(απο 56-1024kbps).ξέρει κανείς εάν ισχύει κάτι τέτοιο και πως διορθώνεται;;;

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:)

Ποιο το πρόβλημα να στείλεις;

Αμα σου πώ οτι ποιο πολύ εμπιστέυομαι την χρήση της κάρτας στο Internet απο να την δώσω στον ταμία για να την περάσει απο το μηχανάκι ;

Την πληρώμη την κάνεις σε Γερμανικό server (οχι δηλάδη στο voipbuster άμεσα) δεν τους συμφέρει να κάνουν μαμακία, γιατί αν έσυ κάνεις καταγγελεία στην τράπεζα σου, θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω και μετά θα τους αναλάβει η visa

Drow
13-02-06, 12:08
Οταν κάτι δουλεύει (πχ η 384 σου) δεν το πειράζουμε. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Βασική αρχή.

golity
13-02-06, 19:26
Μπορεί να χρησιμοποιήσει πληρωμή μέσω paypal αν δεν θέλει να έχει τα στοιχεία της κάρτας η εταιρία!

cokarajohn
13-02-06, 22:55
μου είπε κάποιος γνωστός από την σχολή ότι υπάρχουν κάτι ειδικές κάρτες για το internet που μπορεις να τις χρησημοποιήσεις μια φορά.Ξέρετε κάτι για αυτές;
:hmm:

mich83
13-02-06, 23:08
Προπληρωμένες "πιστωτικές". Βγάζουν μερικές τράπεζες. Ίσως να κάνει και η attica gift card.

Y.Γ: Πάντως το paypal μη το φοβάσαι. Ουσιαστικά γι αυτο το σκοπό υπάρχει. Αντί να παίρνει τα στοιχεία της κάρτας σου η εκάστοτε εταιρεία που ψωνίζεις, τα έχει η paypal (κομμάτι της EBAY) και κάνει τη διαμεσολάβηση. Οπότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Έχω ψωνίσει πάμπολλες φορές.

nrg_polini
13-02-06, 23:15
2 λυσεις υπαρχουν, α) egnatia prepay ή attica gift card (προπληρωμενες χρεωστικες), β) Χρεωστικη καρτα visa electron απο την alpha bank οπου καθε φορα θα καταθετεις τα χρηματα που θελεις, αν δεν υπαρχει υπολοιπο στο λογαριασμο δεν μπορει να γινει η συναλλαγη.

Αν εχεις δικη σου καρτα, προχωρα αφοβα με paypal.

FORIZ
23-02-06, 01:06
Visa Electron δεν δέχεται.. μόνο Visa

mich83
23-02-06, 01:19
Visa Electron δεν δέχεται.. μόνο Visa

Γιατί αυτό; Ξέρω ότι oι electron της eurobank δε γίνονται δεκτές επειδή δεν έχουν cvv. Αλλά της alphabank έχουν κανονικά cvv και κάνεις αγορές μέσω internet.

sdikr
23-02-06, 01:20
Visa Electron δεν δέχεται.. μόνο Visa

Οπώς λέει και ποιο πάνω ο mich83,

Εγω εχω electron της alpha, πότε μου δεν είχα πρόβλημα συναλαγή στο Internet

μάλλον θα πρέπει τα παράπονα να τα κάνεις στην τράπεζα σου

mich83
23-02-06, 01:32
Δυστυχώς ότι παράπονο κι αν κάνεις δεν θα βρεις άκρη (ως προς τη eurobank). Η απάντηση τους είναι " Δεν έχει cvv δεν μπορείτε να κάνετε συναλλαγες μέσω internet". Tώρα το γιατί ένας θεος το ξέρει.

FORIZ
23-02-06, 01:58
Ναι μπορείς να κάνεις αγορές μέσω ιντερνετ.. αλλά μόνο όπου αναφέρουν πως δέχονται visa -electron- .. αν δεν λεει electron δεν κάνει. ;)

nrg_polini
23-02-06, 02:09
Ναι μπορείς να κάνεις αγορές μέσω ιντερνετ.. αλλά μόνο όπου αναφέρουν πως δέχονται visa -electron- .. αν δεν λεει electron δεν κάνει. ;)

Εγω μολις ΧΘΕΣ πληρωσα με visa electron της alpha bank τα 10 Ευρω +ΦΠΑ που ζητανε.

iasonakos
23-02-06, 12:55
Και εγω την καρτα τηε Alpha Bank εχω. Εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ. Τοσο πολυ που.... την ξερει ολο το internet!!!:D Κατα τα αλλα οσο καιρο την χρησιμοποιω δεν εχω παρατηρησει καμια χρεωση παραπανω χρεωση...
Την συγκεκριμενη καρτα μην την φοβασε καθολου. Να καταθετεις τα χρηματα μια μερα πριν. Εγω την αφηνω με 0,01€ υπολοιπο (Για να μην κλεισει ο λογαριασμος) και οποτε την χρειαστω την γεμιζω...
Την χρησιμοποιω γυρω στα 2 ++ χρονια....

chica_loca
23-02-06, 12:57
Σκοπος της visa electron είναι αυτος. Να μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σου στις συναλλαγες σου αντι για cash. και ναι, εάν δεν τη δεχεται απλα κανε παραπονο στην τραπεζα σου. Εγω, εχω visa electron της ελληνικης και γενικα είμαι αρκετα ευχαρηστημενη.
Στην αρχη, ειχα ,καποιους ενδοιασμους κατά ποσο είναι ασφαλη η συναλλαγη αυτή από το νετ , μεχρι που εκανα την αποπειρα και όλα πολύ ok!οταν μου ρθε και το statement της τραπεζας χαλάρωσα :) .

sgiak
23-02-06, 13:32
visa electron με δυνατότητα συναλλαγών στο ίντερνετ έχουν πολλές τράπεζες και όχι μόνο αυτές που αναφέρθηκαν. Έπειτα από πολύ ψάξιμο για να βρω τον πιο ασφαλή και ταυτόχρονα εύχρηστο τρόπο συναλλαγών στο ίντερνετ, και με τη βοήθεια τραπεζικών υπαλλήλων (φίλων μου και όχι αγνώστων που απλά μ’ εξυπηρετούσαν), κατέληξα στην εξής λύση:

Πήρα μία visa electron από την τράπεζα της αρεσκείας μου και άνοιξα δύο λογαριασμούς, τους οποίους μπορώ να «δω» με την ίδια κάρτα. Σε όλες τις περιπτώσεις όταν μία κάρτα βλέπει δύο λογαριασμούς ο ένας είναι Default. Αυτό σημαίνει ότι ο κάτοχος από το ΑΤΜ βλέπει και τις δύο, μπορεί να παίρνει και να μεταφέρει χρήματα από τον έναν στον άλλο.
Όμως χρέωση στην κάρτα από τρίτο άτομο – πλην του κατόχου δηλαδή – γίνεται μόνο από τον λογαριασμό Default. Έτσι στον συγκεκριμένο λογαριασμό δεν έχω ποτέ χρήματα αλλά μόνο στον δευτερεύον λογαριασμό που μπορώ να δω και διαχειριστώ μόνο εγώ. Όταν θέλω να κάνω μία συναλλαγή μεταφέρω λίγη ώρα νωρίτερα το ακριβές ποσό από τον δευτερεύον στον πρωτεύων λογαριασμό (μέσω ενός ΑΤΜ ή ακόμα και μέσω ίντερνετ για τις τράπεζες που παρέχουν υπηρεσίας internet-banking).
Μ’ αυτό τον τρόπο όχι μόνο μπορώ να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου όπου θέλω χωρίς να φοβάμαι για το ποσό που θα με χρεώσει αλλά αποφεύγω και πιθανά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στο μέλλον εάν για παράδειγμα με κάποιο τρόπο τα στοιχεία της κάρτας μου πέσουν σε λάθος χέρια (ή μάτια).

Πάντως το θέμα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και θα μπορούσε να αποτελέσει ξεχωριστό θέμα. Στις περισσότερες περιπτώσεις ακόμη κι αν γίνει λάθος ο κάτοχος της κάρτας κατά πάσα πιθανότητα θα δικαιωθεί και θα του επιστραφούν τα χρήματα. Το θέμα όμως είναι πώς να προστατευτεί για να μην υπάρξει κίνδυνος στις συναλλαγές τους, ώστε να αποφύγει και την ταλαιπωρία καταγγελιών, αναμονής για διερεύνηση του θέματος κτλ μέχρι την επιστροφή των χρημάτων.

FORIZ
23-02-06, 20:53
Και εγώ προσπάθησα και βγάζει συνέχεια "Not valid card"
Τι κατηγορία κάρτας διαλέγεις;
Έχω προσπαθήσει με όλες!

nrg_polini
23-02-06, 21:09
Visa διαλεγεις. Μπορεις να το κανεις μεσω paypal (visa electron ) και κατευθειαν με την επιλογη visa. Δες στο πισω μερος της καρτας εαν εχει στο χωρο για υπογραφη κατι νουμερα. Αν δεν εχει, τοτε δεν μπορεις να κανεις on line συναλλαγες.

FORIZ
23-02-06, 21:47
Εχει, τα κάνω κανονικά αλλα δεν τη δέχεται..

nrg_polini
23-02-06, 22:04
Εχει, τα κάνω κανονικά αλλα δεν τη δέχεται..

Απο ποια τραπεζα ειναι η καρτα?

FORIZ
23-02-06, 22:06
AlphaBank

nrg_polini
23-02-06, 22:22
AlphaBank


Πρεπει κατι να κανεις λαθος, και εγω και το παιδι πιο πανω οπως σου ειπε της alpha bank εχουμε. Εγω μαλιστα πριν λιγες ημερες εβαλα 10 ευρω. Στο voipbuster προσπαθεις να τα βαλεις? Με paypal ή κατευθειαν με την επιλογη visa?

Επισης εχεις καποια συσκευη, ή με ακουστικα + μικροφωνο θα το χρησιμοποιεις?

FORIZ
23-02-06, 23:17
Οχι έλεγα για το Skype..

Πρίν λίγο δοκίμασα με Voipbuster και έγινε! ;)

cokarajohn
25-03-06, 12:43
Εγω μολις ΧΘΕΣ πληρωσα με visa electron της alpha bank τα 10 Ευρω +ΦΠΑ που ζητανε.

επειδή εγώ εξακολουθώ να "φοβάμαι" τις αγορές μέσω διδικτύου όποιος μπορεί ας μου στείλει ένα πμ να βρεθούμε να του δώσω 15€ και να πάμε σε ένα internet cafe να το κάνουμε από 'κει

@ ADSLgr.com All rights reserved.