PDA

Επιστροφή στο Forum : To Forthnet blacklisted για spam!



chrispis
31-08-09, 14:40
Τον τελευταίο μήνα δεν μπορώ να επικοινωνήσω με αμερικανούς πελάτες μου που χρησιμοποιούν τον πάροχο Earthlink. Ψάχνοντας κατέληξα στην εξής σελίδα:

http://www.uceprotect.net/en/rblcheck.php?asn=1241

Πατήστε Start Testing και θα δείτε ότι πάνω από τα μισά ranges του Forthnet, είτε είναι ήδη κόκκινα, είτε θα γίνουν σε λίγο. Το spam που γίνεται μέσω των ip της Forthnet είναι τόσο πολύ και ανεξέλεγκτο, που ήδη κάποιες λίστες μπλοκάρουν ολόκληρο το Forthnet, τιμωρώντας δικαίους και αδίκους, και ελπίζοντας να μας φέρουν σε απόγνωση ώστε να αρχίσουμε να φωνάζουμε, αν και δεν φταίμε προσωπικά.

Επικοινώνησα (γραπτώς) με το Forthnet και σε λίγη ώρα επιβεβαίωσαν τη διαπίστωσή μου (τηλεφωνικώς -- αυτοί δεν γράφουν ΠΟΤΕ), προϊδεάζοντάς με ταυτόχρονα ότι δεν θα μπορέσουν να διορθώσουν την κατάσταση σύντομα.

Τα ίδια χάλια έχουν οι Otenet, Tellas, HOL που κοίταξα. Το θέμα είναι ότι η ιστορία αυτή αναιρεί στην πράξη τη σύμβαση παροχής συνδεσιμότητας που έχουμε υπογράψει και για την οποία πληρώνουμε.

Έχετε καμιά ιδέα;


DSLaManiaC
31-08-09, 15:10
Ένα καθαρά πρακτικό ερώτημα που δεν έχει να κάνει με το θέμα.

Γιατί δουλεύεις με αυτό το email που αν φύγεις απ την εταιρία, για τον οποιοδήποτε λόγο, θα χάσεις και δεν έχεις ένα σοβαρό Gmail για παράδειγμα που είναι απείρως καλύτερο απ αυτό της ForthNet.

deniSun
31-08-09, 15:59
Τον τελευταίο μήνα δεν μπορώ να επικοινωνήσω με αμερικανούς πελάτες μου που χρησιμοποιούν τον πάροχο Earthlink. Ψάχνοντας κατέληξα στην εξής σελίδα:

http://www.uceprotect.net/en/rblcheck.php?asn=1241

Πατήστε Start Testing και θα δείτε ότι πάνω από τα μισά ranges του Forthnet, είτε είναι ήδη κόκκινα, είτε θα γίνουν σε λίγο. Το spam που γίνεται μέσω των ip της Forthnet είναι τόσο πολύ και ανεξέλεγκτο, που ήδη κάποιες λίστες μπλοκάρουν ολόκληρο το Forthnet, τιμωρώντας δικαίους και αδίκους, και ελπίζοντας να μας φέρουν σε απόγνωση ώστε να αρχίσουμε να φωνάζουμε, αν και δεν φταίμε προσωπικά.

Επικοινώνησα (γραπτώς) με το Forthnet και σε λίγη ώρα επιβεβαίωσαν τη διαπίστωσή μου (τηλεφωνικώς -- αυτοί δεν γράφουν ΠΟΤΕ), προϊδεάζοντάς με ταυτόχρονα ότι δεν θα μπορέσουν να διορθώσουν την κατάσταση σύντομα.

Τα ίδια χάλια έχουν οι Otenet, Tellas, HOL που κοίταξα. Το θέμα είναι ότι η ιστορία αυτή αναιρεί στην πράξη τη σύμβαση παροχής συνδεσιμότητας που έχουμε υπογράψει και για την οποία πληρώνουμε.

Έχετε καμιά ιδέα;



Όταν λες ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις τι εννοείς;
Στέλνεις και δεν φτάνουν ποτέ;
Ούτε σαν spam;

chrispis
01-09-09, 15:05
Ένα καθαρά πρακτικό ερώτημα που δεν έχει να κάνει με το θέμα.

Γιατί δουλεύεις με αυτό το email που αν φύγεις απ την εταιρία, για τον οποιοδήποτε λόγο, θα χάσεις και δεν έχεις ένα σοβαρό Gmail για παράδειγμα που είναι απείρως καλύτερο απ αυτό της ForthNet.

Φυσικά και ΔΕΝ χρησιμοποιώ email του Forthnet, αλλά ο mailserver μου έχει static ip που ανήκει σε range του Forthnet. Όταν ένας πάροχος είναι τόσο χάλια από spam όσο το Forthnet, κάνουνε blacklist όλα τα ranges, φταίνε δε φταίνε.



........Auto merged post: chrispis πρόσθεσε 11 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν λες ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις τι εννοείς;
Στέλνεις και δεν φτάνουν ποτέ;
Ούτε σαν spam;

Ναι, δεν φτάνουν καθόλου. Ο εκεί mailserver συμβουλεύεται τη black list, βλέπει ότι το ip μου ανήκει σε πάροχο που είναι χοντρο-blacklisted και το γειώνει. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι έλληνες πάροχοι (οι μεγαλύτεροι τουλάχιστον) δεν παίρνουν ούτε τα στοιχειώδη μέτρα για να περιορίσουν το spam που γίνεται από τα ip τους.

Για να δείτε πώς τα πάει στο θέμα αυτό ο δικός σας πάροχος, κάντε το εξής:

1. Πάτε στο http://www.uceprotect.net/en/rblcheck.php

2. Βάλτε το ip σας (αν δεν μπει αυτόματα) και τεστάρετε. Εκεί θα σας πει τι κάνει η δική σας ip (level 1), τι κάνει το range στο οποίο ανήκετε (level 2), και τι κάνει ο πάροχος συνολικά (level 3).

Αν είστε κόκκινοι στο level 3, να είστε σίγουροι ότι κάποια email σας δεν θα φτάσουν ΠΟΤΕ στον προορισμό τους, επειδή ο πάροχός σας είναι blacklisted.

Για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, αν στέλνετε email μέσω webmail (GMail, Yahoo, Hotmail κλπ), δεν βγαίνετε προς τα έξω μέσω του παρόχου σας, αλλά μέσω του webmail σας. Αυτό που περιγράφω ισχύει μόνο αν το email σας φαίνεται ότι έρχεται από κάποιο ip κάποιου μαυρισμένου παρόχου.


deniSun
01-09-09, 23:03
Φυσικά και ΔΕΝ χρησιμοποιώ email του Forthnet, αλλά ο mailserver μου έχει static ip που ανήκει σε range του Forthnet. Όταν ένας πάροχος είναι τόσο χάλια από spam όσο το Forthnet, κάνουνε blacklist όλα τα ranges, φταίνε δε φταίνε.



........Auto merged post: chrispis πρόσθεσε 11 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ναι, δεν φτάνουν καθόλου. Ο εκεί mailserver συμβουλεύεται τη black list, βλέπει ότι το ip μου ανήκει σε πάροχο που είναι χοντρο-blacklisted και το γειώνει. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι έλληνες πάροχοι (οι μεγαλύτεροι τουλάχιστον) δεν παίρνουν ούτε τα στοιχειώδη μέτρα για να περιορίσουν το spam που γίνεται από τα ip τους.

Για να δείτε πώς τα πάει στο θέμα αυτό ο δικός σας πάροχος, κάντε το εξής:

1. Πάτε στο http://www.uceprotect.net/en/rblcheck.php

2. Βάλτε το ip σας (αν δεν μπει αυτόματα) και τεστάρετε. Εκεί θα σας πει τι κάνει η δική σας ip (level 1), τι κάνει το range στο οποίο ανήκετε (level 2), και τι κάνει ο πάροχος συνολικά (level 3).

Αν είστε κόκκινοι στο level 3, να είστε σίγουροι ότι κάποια email σας δεν θα φτάσουν ΠΟΤΕ στον προορισμό τους, επειδή ο πάροχός σας είναι blacklisted.

Για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, αν στέλνετε email μέσω webmail (GMail, Yahoo, Hotmail κλπ), δεν βγαίνετε προς τα έξω μέσω του παρόχου σας, αλλά μέσω του webmail σας. Αυτό που περιγράφω ισχύει μόνο αν το email σας φαίνεται ότι έρχεται από κάποιο ip κάποιου μαυρισμένου παρόχου.



Θα πρέπει να είναι για τα μπάζα κάποιος mail server για να πετάει κάποιο mail απλά θεωρώντας το ως spam.
Αυτό που κάνουν όλα τα spam filter στους mail server είναι να μαρκάρουν τα mail ως spam.
Τα mail φτάνουν κανονικά στο mail box και αποθηκεύονται στο junk folder.
Από εκεί και ύστερα είναι στο χέρι του χρήστη αν θα το ανοίξει ή όχι.
Αλίμονο αν ο κάθε πάροχος έπαιρνε από μόνος του πρωτοβουλία και διέγραφε μηνύματα.

CyberCr33p
02-09-09, 18:19
Το σίγουρο είναι ότι εάν το μήνυμα δεν φτάσει στον παραλήπτη πρέπει να φτάσει αυτόματο μήνυμα στον αποστολέα για να ξέρει ότι δεν έφτασε το μήνυμα και να επικοινωνήσει με τον παραλήπτη με άλλο τρόπο.

DSLaManiaC
02-09-09, 20:30
Το σίγουρο είναι ότι εάν το μήνυμα δεν φτάσει στον παραλήπτη πρέπει να φτάσει αυτόματο μήνυμα στον αποστολέα για να ξέρει ότι δεν έφτασε το μήνυμα και να επικοινωνήσει με τον παραλήπτη με άλλο τρόπο.

Αυτό έχει να κάνει με το mail server του παραλήπτη.

CyberCr33p
02-09-09, 20:32
Ναι για αυτό για ότι μήνυμα μπλοκάρεται πρέπει να ενημερώνεται ο αποστολέας.

asxetos22
02-09-09, 20:56
Αν τους έλεγες (στη Forthnet) να σου αλλάξουν ΙΡ σε άλλο Not blacklisted range?

karnage
02-09-09, 21:18
Να πω την εμπειρία μου με το θέμα, ίσως βοηθήσει. Υπάρχει το Spamhaus Project (http://www.spamhaus.org/) το οποίο περιέχει black lists από mail servers που στέλνουν spam. Το black list δεν είναι τόσο απλό όμως. Έχει κανόνες που χρησιμοποιούν οι ISP για να αποτρέψουν την αποστολή spam μέσα από το δίκτυό τους.
Για παράδειγμα η OTEnet έχει δηλώσει όλα τα range της στο blacklist αυτό ώστε να μην επιτρέπετε να στείλεις e-mail από σύνδεση OTEnet χωρίς να χρησιμοποιήσεις τον mail server (mailgate.otenet.gr) της OTEnet. Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι blacklisted και ότι από το δίκτυο της OTEnet ξεκινάν spams. Απλά το κάνει ώστε να μην μπορείς να στέλνεις (ακούσια ή εκούσια) με σύνδεση OTEnet spams.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορείς να στήσεις mail server πάνω σε μια static dsl OTEnet βέβαια ...

anon
02-09-09, 21:43
Ισως δεν ξέρετε γιατί πράγμα μιλάτε. Και εγώ έχω στατική στην Forthnet και παίζω κανονικά και χωρίς πρόβλημα. Το συγκεκριμένο RBL έχει τρία επίπεδα, το τρίτο βγαίνει κόκκινο σε ότι σχεδόν και να βάλεις. (και σε μένα) Ουσιαστικα πρέπει ναναι χαζός οποιοσδήποτε admin βάλει τον mailserver να κόβει emails που πιάνουν κόκκινο στο τρίτο επίπεδο, γιατί έτσι δεν θα παίρνει σχεδόν απο πουθενά emails. Τσεκάρεις το πρώτο επίπεδο.

Παρόλο που μπορεί να σου έρθει ένα μήνυμα που να λεει κάτι τέτοιο, το πιθανότερο είναι να μην έχεις ΜΧ & SPF record για την στατική σου στους DNS. Αυτό ειναι το συνηθέστερο πρόβλημα. Εαν κάποιος είναι τόσο παρανοικός, θαναι ένας δυο, και σύντομα θα περιορίσουν την παρανοικότητά τους, διαφορετικά θα παίρνουν emails μόνο απο τα πολυ επώνυμα domains όπως yahoo, gmail, hotmail, και αυτό γιατί θα τα έχουν εντάξει σε λίστες ώστε να παίρνουν χωρίς RBL ελέγχους...



Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορείς να στήσεις mail server πάνω σε μια static dsl OTEnet βέβαια ...

Νομίζεις.....

DSLaManiaC
02-09-09, 21:43
Να πω την εμπειρία μου με το θέμα, ίσως βοηθήσει. Υπάρχει το Spamhaus Project (http://www.spamhaus.org/) το οποίο περιέχει black lists από mail servers που στέλνουν spam. Το black list δεν είναι τόσο απλό όμως. Έχει κανόνες που χρησιμοποιούν οι ISP για να αποτρέψουν την αποστολή spam μέσα από το δίκτυό τους.
Για παράδειγμα η OTEnet έχει δηλώσει όλα τα range της στο blacklist αυτό ώστε να μην επιτρέπετε να στείλεις e-mail από σύνδεση OTEnet χωρίς να χρησιμοποιήσεις τον mail server (mailgate.otenet.gr) της OTEnet. Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι blacklisted και ότι από το δίκτυο της OTEnet ξεκινάν spams. Απλά το κάνει ώστε να μην μπορείς να στέλνεις (ακούσια ή εκούσια) με σύνδεση OTEnet spams.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορείς να στήσεις mail server πάνω σε μια static dsl OTEnet βέβαια ...

Και γιατί απλά δε κόβουν προς τα έξω την 110?

karnage
02-09-09, 21:50
Καταρχήν το 110 είναι το port για POP3, δηλαδή incoming mail server. Αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να πούνε στο υπόλοιπο internet να μην δέχονται email από servers που είναι στα range της OTEnet εκτός από τον δικό τους (mailgate.otenet.gr).
Έστω ότι στήνω έναν smtp server για να στέλνω spam στο range του ΟΤΕ και έχω IP 1.2.3.4
Έστω ότι θέλω να στείλω spam σε ένα mail στην Αυστραλία - foo@isp.au -
Ο server μου θα συνδεθεί στον mail.isp.au στο port 25
Δεν θα ανοίξει ο server μου port 25. O mail.isp.au θα το ανοίξει για να με ακούσει. Ο δικός μου server θα είναι client εκείνη τη στιγμή και θα παραδίδει το email
Θα είναι π.χ.

1.2.3.4:1024 -> mail.isp.au:25

Ο mail.isp.au θα κάνει lookup το 1.2.3.4 στο spam list και θα με κόψει. Έτσι ο ΟΤΕ εξασφάλισε ότι δεν θα στέλνει κανείς spam από το δίκτυό του.

anon
02-09-09, 21:56
Ναι για αυτό για ότι μήνυμα μπλοκάρεται πρέπει να ενημερώνεται ο αποστολέας.

οχι. η βασική λογική είναι ότι ένας σπαμμερ στέλνει εκατομύρρια emails, και τις περισσότερες φορές είτε με fake email addresses για αποστολέα, είτε κανονικές άσχετες. Ο σπάμμερ το κάνει αυτό, και για να μην τον βρούν μεσω της email επικοινωνίας, αλλά και για να κάνει overwhelmed κάποιο email account που θα πάρει πίσω μερικές εκατοντάδες χιλιάδες emails που έχει στείλει σε διευθύνσεις που πλέον δεν υπάρχουν. Ετσι ο κανονας είναι ότι συνήθως δεν στέλνεις απαντητικό σε email που θεωρεί ο mailserver ότι ειναι spam. Iσως να έχει ρυθμιστεί να στέλνει στον αποδέκτη το email μαζί με quote ότι πρόκειται για spam.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επαναλαμβάνω, karnage κάνεις λάθος....

Ισως μπερδεύεις το γεγονός ότι ο ΟΤΕ απο default εχει κλειδωμένες τις πόρτες < 1023 για κάθε σύνδεση, αλλά μπορείς να τις ανοίξεις απο το εργαλείο διαχείρησης του λογαριασμού σου. Αλλά και πάλι αυτό έχει να κάνει με την λήψη, δηλαδή να δεχτείς emails στην διεύθυνση σου στην πόρτα 25.

Το ότι κάποιος άλλος email server σε πετάει έξω είναι λογικό γιατί η ΙΡ που χρησιμοποιείς πρέπει να αντιστοιχεί σε MX & SPF record κάποιου domain. Η ΟΤΕ έχει τους δικούς της email servers ορισμένους και στο DNS (πχ κάνε dig mx ote.gr ).

karnage
02-09-09, 22:09
Δεν κάνω λάθος.
Μπορείς να δεις εδώ (http://www.spamhaus.org/query/bl?ip=85.75.152.217) το IP μου από Connx αυτή την στιγμή. Είναι άσχετο αυτό που λες με τα ports.


Outbound Email Policy of OTENET S.A for this IP range:

It is the policy of OTENET S.A that unauthenticated email sent from this IP address should be sent out only via the designated outbound mail server allocated to OTENET S.A customers. To find the hostname of the correct mail server to use, customers should consult the original signup documentation or contact OTENET S.A Technical Support.

anon
02-09-09, 22:16
Αυτό ειναι καινούργιο φρούτο, και ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Οπότε ζητώ συγνώμη. Αλλά να αναφέρω μόνο ότι:
α) μπορείς να ακυρώσεις για την ΙΡ σου αυτό το μπλοκάρισμα. Απαιτείται να έχεις βέβαια στατική (διαφορετικά με την νέα ΙΡ που θα πάρεις μιας και αλλάζουν κάθε 3 μέρες περίπου θασαι και πάλι μπλοκαρισμένος), και φυσικά να έχεις τα ανάλογα MX records τοy domain που λαμβάνει και στέλνει emails απο αυτή την IP. Απόλυτα λογικό μου φαίνεται και σωστό, και δεν χρειάζεσαι τον ΟΤΕ για να το κάνεις....
β) δεν γνωρίζω εαν κάνουν κάτι παρόμοιο άλλα RBL's. Το UCEProtect είναι περισσότερο ένα εκβιαστικό σιτε και ένα RBL που κανονικά θα πρέπει να το θάψουν γιατί σκοπίμως κάνει elevate τον κίνδυνο spam χωρίς να υφίσταται κάτι τέτοιο και σου ζητά είτε να περιμένεις να γίνει αυτόματα απο μόνο του σε μερικές μέρες non spammer η ΙΡ σου, ή να πληρώσεις... Η' να πληρώσεις προκαταβολικά να είσαι whitelisted.... :down:

karnage
03-09-09, 00:13
Το email, με την σημερινή υλοποίηση, είναι μια εντελώς ξεπερασμένη τεχνολογία που θα έπρεπε εδώ και καιρό να αντικατασταθεί από μια ασφαλέστερη. Μόνο και μόνο το bandwidth που πάει χαμένο με τα spam ...

mrsaccess
03-09-09, 00:32
Άντε να έρθει το google wave μήπως και γλυτώσουμε από το email! :p

Simpleton
03-09-09, 00:36
Ποια θα μπορούσε να είναι η ασφαλέστερη αντικαταστάτρια;

chrispis
03-09-09, 21:50
β) δεν γνωρίζω εαν κάνουν κάτι παρόμοιο άλλα RBL's. Το UCEProtect είναι περισσότερο ένα εκβιαστικό σιτε και ένα RBL που κανονικά θα πρέπει να το θάψουν γιατί σκοπίμως κάνει elevate τον κίνδυνο spam χωρίς να υφίσταται κάτι τέτοιο και σου ζητά είτε να περιμένεις να γίνει αυτόματα απο μόνο του σε μερικές μέρες non spammer η ΙΡ σου, ή να πληρώσεις... Η' να πληρώσεις προκαταβολικά να είσαι whitelisted.... :down:

Δεν διαφωνώ, anon, αλλά πες μου τι να κάνω εγώ που δεν μπορώ να στείλω mail σε κανέναν πελάτη της Earthlink -- και είναι κάμποσοι... Όντως η τιμωρία είναι δυσανάλογη και άδικη για κάποιον που δεν έχει κάνει spam στη ζωή του και που η ip του είναι πεντακάθαρη, αλλά όσο κάποιοι πάροχοι θα δέχονται την προκρούστεια λογική της Uceprotect, εγώ θα υφίσταμαι τις συνέπειες της ολιγωρίας του Forthnet.

Επίσης, ας σημειωθεί ότι ελάχιστοι είναι διεθνώς οι πάροχοι που είναι κόκκινοι στο level 3 και ανάμεσά τους σχεδόν όλοι οι μεγάλοι έλληνες -- μόνο η OnTelecoms δεν ήταν ακόμα κόκκινη απ' όσο κοίταξα. Τα νούμερα των spammers που χρεώνει σε κάθε πάροχο η uceprotect, ε δεν νομίζω να τα βγάζει από το κεφάλι της.

Το Forthnet (και οι άλλοι για να μην τους αφήνουμε απέξω) σίγουρα μπορούν και πρέπει να κάνουν κάτι. Ελπίζω να μας διαβάζουν...

mrsaccess
03-09-09, 22:15
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ είναι να μεταβώ στο gmail. Το google προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες email hosting, τουλάχιστον για προσωπική χρήση. Αρκεί απλά στο dns σου να δηλώσεις στα mx records τις ip του google.

Ούτε φόβος για blacklist και κυρίως τεράστιο mailbox μια και τα mailbox των host συνήθως είναι για γέλια, εμένα πχ μου δίνουν μόλις 20MB per mailbox! Έλεος! Έχω φωτογραφίες μεγαλύτερες από αυτό! :lol:

plouf
04-09-09, 00:38
Δεν διαφωνώ, anon, αλλά πες μου τι να κάνω εγώ που δεν μπορώ να στείλω mail σε κανέναν πελάτη της Earthlink -- και είναι κάμποσοι...
εάν έχεις λογαριασμο gmail/yahoo gmx.com κ.α. σου παρέχουν ΚΑΙ smtp server
όπου μπορεις να τον χρησιμοποιησεις αντι αυτού της forthent......
ακόμα και αν τρέχεις smtp server σε σένα μπορέις να του ορίσεις να στ΄λενει σε άλλο smtp (πχ του gmail) και έτσι δεν αλάζεις εσύ κάτι...



Επίσης, ας σημειωθεί ότι ελάχιστοι είναι διεθνώς οι πάροχοι που είναι κόκκινοι στο level 3 και ανάμεσά τους σχεδόν όλοι οι μεγάλοι έλληνες -- μόνο η OnTelecoms δεν ήταν ακόμα κόκκινη απ' όσο κοίταξα. .

αυτή τη λίστα που τη βλέπεις ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.