PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίστα προβλημάτων της Tellas



mybanega
31-08-09, 16:11
Ξεκινώ αυτό το θέμα ώστε να συγκεντρωθούν όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην Tellas σε τηλεφωνία και ιντερνετ.

........Auto merged post: mybanega πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξεκινώ αυτό το θέμα ώστε να συγκεντρωθούν όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην Tellas σε τηλεφωνία και ιντερνετ.

Ξεκινώ με τον εκνευριστικό ήχο modem και διακοπή της συνομιλίας όταν μιλάς με κάποιον και σε παίρνει τρίτος τηλέφωνο. Η μόνη λύση είναι να απενεργοποιήσεις την αναμονή...

johnvam
31-08-09, 17:01
Και είναι αυτό πρόβλημα..?

Μακάρι να ήταν έτσι όλα τα προβλήματα!

Πετάει η Tellas!!!

Mouse Potato
02-09-09, 16:05
Κανένα πρόβλημα εδώ

kobalt
02-09-09, 17:12
Πρόσφατος συνδρομητής της Tellas (περίπου 1 μήνας) από conn-x. Δεν είχα αναγνώριση κλήσεων στο ασύρματο τηλέφωνο (Panasonic) αλλά είχα στο ενσύρματο (TELEMAX) - και τα 2 δούλευαν μια χαρά επί ΟΤΕ τόσα χρόνια. Τους πήρα στο 13800 και μου είπαν ότι είναι κλασικό πρόβλημα κάποιων Panasonic που "ανεβάζουν την τάση" χωρίς να μου πουν πώς/αν θα το φτιάξουν. Λίγο μετά αφού έκλεισα το τηλέφωνο είχα αναγνώριση :)

minosdam
03-09-09, 05:58
Πρόσφατος συνδρομητής της Tellas (περίπου 1 μήνας) από conn-x. Δεν είχα αναγνώριση κλήσεων στο ασύρματο τηλέφωνο (Panasonic) αλλά είχα στο ενσύρματο (TELEMAX) - και τα 2 δούλευαν μια χαρά επί ΟΤΕ τόσα χρόνια. Τους πήρα στο 13800 και μου είπαν ότι είναι κλασικό πρόβλημα κάποιων Panasonic που "ανεβάζουν την τάση" χωρίς να μου πουν πώς/αν θα το φτιάξουν. Λίγο μετά αφού έκλεισα το τηλέφωνο είχα αναγνώριση :)

Και εγώ έχω ασύρματο τηλέφωνο Panasonic. Η αναγνώριση κλήσης δουλεύει κανονικά, όταν δεν μιλώ στο τηλέφωνο. Την ώρα που μιλώ στο τηλέφωνο όμως ,άν με πάρει κάποιος ,ενώ ακούω το θόρυβο της κλήσης του, το τηλεφώνημά του δεν καταγράφεται.
Οταν είχα ΟΤΕ η κλήση που είχα την ώρα που μιλούσα καταγραφότανε. Είναι πρόβλημα γιατί οι γονείς της συζύγου μου είναι υπερήλικες (92 και 85 ετών). Και στο κάτω κάτω γιατί κάτι που είχα το χάνω?? . Επίσης χάθηκε και το τηλέφωνό μου από τον τηλεφωνικό
κατάλογο του ΟΤΕ(www.whitepages.gr).

mybanega
03-09-09, 11:27
... Επίσης χάθηκε και το τηλέφωνό μου από τον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ(www.whitepages.gr).

:oneup:
Κι εμένα δεν υπάρχει το τηλέφωνό μου εκεί. Αλλά φαντάζομαι ότι ο ΟΤΕ θα φταίει γι'αυτό. Έχεις πάρει την Τελλάς κανένα τηλέφωνο να ρωτήσεις?

crypter
03-09-09, 13:02
Η τελλας νομιζω εχει δικο της τηλεφωνικο καταλογο (διαφορετικο του οτε). Αν θελετε μπορειτε να παρετε τηλεφωνο και να τους πειτε να βαλουν το τηλεφωνο σας μεσα. :)

BitOfSalt
04-09-09, 14:36
Ξεκινώ με τον εκνευριστικό ήχο modem και διακοπή της συνομιλίας όταν μιλάς με κάποιον και σε παίρνει τρίτος τηλέφωνο. Η μόνη λύση είναι να απενεργοποιήσεις την αναμονή...

Συμφωνώ, πολύ ενοχλητικό, χάνεις τον συνομιλητή σου για 2-3 δευτερόλεπτα.
Είχα πάρει να παραπονεθώ, και μου είπαν ότι δεν το έχουν ξανακούσει, και ότι φταίει το φίλτρο μου !!!!!!!!!!
Απαράδεκτη τακτική

akkiiss55
04-09-09, 15:30
Και εγώ έχω ασύρματο τηλέφωνο Panasonic. Η αναγνώριση κλήσης δουλεύει κανονικά, όταν δεν μιλώ στο τηλέφωνο. Την ώρα που μιλώ στο τηλέφωνο όμως ,άν με πάρει κάποιος ,ενώ ακούω το θόρυβο της κλήσης του, το τηλεφώνημά του δεν καταγράφεται.
Οταν είχα ΟΤΕ η κλήση που είχα την ώρα που μιλούσα καταγραφότανε. Είναι πρόβλημα γιατί οι γονείς της συζύγου μου είναι υπερήλικες (92 και 85 ετών). Και στο κάτω κάτω γιατί κάτι που είχα το χάνω?? . Επίσης χάθηκε και το τηλέφωνό μου από τον τηλεφωνικό
κατάλογο του ΟΤΕ(www.whitepages.gr).

το τηλεφωνο κανενος π αποδεσμευεται απο οτε δε φαινεται στν τηλ.καταλογο του!περιμενουμε τον ενοποιημενο τηλ.καταλογο

v_zalmas
04-09-09, 22:31
έπρεπε να είχατε καμια χολ να μένατε 2-3 φορες από κανένα 3-5 ορο χωρίς internet και τηλέφωνο εντελώς να σας έλεγα αν θα παραπονούσασταν για την αναμονή κλήσεων :D
από εκεί και πέρα,αυτό γίνετε γιατί η "τελλας" έχει ένα σύστημα που αναγνωρίζει όταν στην αναμονή κλήσεων σου βρίσκετε fax και δίνει απευθείας την γραμμή στο fax,αν το επιθυμείς.

minosdam
05-09-09, 00:02
έπρεπε να είχατε καμια χολ να μένατε 2-3 φορες από κανένα 3-5 ορο χωρίς internet και τηλέφωνο εντελώς να σας έλεγα αν θα παραπονούσασταν για την αναμονή κλήσεων :D
.

Εδώ γράφουμε τα προβλήματα της Τελλάς.Τα προβλήματα των άλλων τα διαβάζουμε αλλού. Δε λέω πως τα προβλήματά μου είναι μεγάλα. Θα μπορούσα βέβαια να αναφέρω (μια και με προκαλείς) πως ενώ είμαι σε απόσταση 300 μέτρων από το κέντρο του ΟΤΕ Θερίσσου, και την πρώτη βδομάδα η ταχύτητά μου ήταν 15 -20 Mbps στη συνέχεια κλείδωσε στα 12 Mbps. Και αυτό για μένα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αλλά γιατί,αφού πληρώνω για μέχρι 24???.

TheMagician
05-09-09, 01:22
Σημερα εχω σοβαρο προβλημα με youtube και ορισμενα sites κυριως απο το εξωτερικο. Μενω Βυρωνα. Κανεις αλλος κατι παρομοιο?

Mouse Potato
05-09-09, 01:25
Όλα καλά εδώ. Έβαλες OpenDNS;

TheMagician
05-09-09, 01:27
Όλα καλά εδώ. Έβαλες OpenDNS;


Εβαλα φιλε μου OpenDns , αλλαξα και ρουτερ αλλα οπως φαινεται τα προβληματα δεν σταματανε.....


Στο OpenDns πρεπει να προσθετω οπωσδηποτε καθε καινουρια IP που περνω οταν κανω reboot ας πουμε?

Μονο εχτες μου πηγαινε καλα που ειχα βαλει το μουφορουτερ της τελλας το speedstream με εναν ασυρματο ενισχυτη σηματος.

Mouse Potato
05-09-09, 01:30
Εβαλα φιλε μου OpenDns , αλλαξα και ρουτερ αλλα οπως φαινεται τα προβληματα δεν σταματανε.....


Στο OpenDns πρεπει να προσθετω οπωσδηποτε καθε καινουρια IP που περνω οταν κανω reboot ας πουμε?

Οχι είναι αποθηκευμένοι στο router σου. Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους να δηλώσεις βλάβη...

TheMagician
05-09-09, 01:39
Θα τρελαθω.....

Μολις εβαλα το ρουτερακι της Τελλας με τον ενισχυτη wireless ολα πανε ρολοι.

Γιατι δεν συμβαινει το ιδιο με το ολοκαινουριο ρουτερακι της Netgear??? Υπαρχει περιπτωση η Τελλας να μην ειναι συμβατη με ρουτερακια Netgear γιατι και το παλιο που ειχα ηταν Netgear.


ΥΓ: Ο ενισχυτης wireless λειτουργει σαν gateway καθως το ρουτερακι της Τελλας δεν ειναι ασυρματο.

Mouse Potato
05-09-09, 01:45
Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, χωρίς να γνωρίζω, ναι, μπορεί να ισχύει αυτό που λες. Το 4400 κι εμένα δούλευε ρολόι μέχρι που το αντικατέστησα μ' ένα 585v6 γιατί χρειαζόμουν το ασύρματο

TheMagician
05-09-09, 01:46
Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, χωρίς να γνωρίζω, ναι, μπορεί να ισχύει αυτό που λες. Το 4400 κι εμένα δούλευε ρολόι μέχρι που το αντικατέστησα μ' ένα 585v6 γιατί χρειαζόμουν το ασύρματο


Αντε τωρα να το επιστρεψεις στο πλαισιο. Θα το δεχονται?

Mouse Potato
05-09-09, 01:48
Αντε τωρα να το επιστρεψεις στο πλαισιο. Θα το δεχονται?

Ίσως σου χρειαστεί. Αν δεν το έχεις πολύ καιρό πες τους ότι πολύ απλά δεν λειτουργεί και θες να το επιστρέψεις.

crypter
05-09-09, 11:56
Αντε τωρα να το επιστρεψεις στο πλαισιο. Θα το δεχονται?

Αν εισαι εντος του πλαισιου των 10 ημερων απο την αγορα τοτε ναι λογικα θα το δεχονται αρκει να εχεις το κουτι, την συσκευασια κτλ:)

v_zalmas
05-09-09, 16:10
και εσυ ρε ανθρωπε γιατι δε πηρες το genet oxygen me 2.9 το μηνα και κανει φακιρικα με το netgear.

mathios
06-09-09, 15:53
πουθενα δεν εχω προβλημα

και με αυτα τα στατιστικα της γραμμης μου....

noise margin upstream: 15 db
output power downstream: 22 db
attenuation upstream: 28 db

noise margin downstream: 14 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 46 db

michpapad
08-09-09, 15:40
Εδώ γράφουμε τα προβλήματα της Τελλάς.Τα προβλήματα των άλλων τα διαβάζουμε αλλού. Δε λέω πως τα προβλήματά μου είναι μεγάλα. Θα μπορούσα βέβαια να αναφέρω (μια και με προκαλείς) πως ενώ είμαι σε απόσταση 300 μέτρων από το κέντρο του ΟΤΕ Θερίσσου, και την πρώτη βδομάδα η ταχύτητά μου ήταν 15 -20 Mbps στη συνέχεια κλείδωσε στα 12 Mbps. Και αυτό για μένα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αλλά γιατί,αφού πληρώνω για μέχρι 24???.

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

Mikrovio
08-09-09, 16:08
Επίσης χάθηκε και το τηλέφωνό μου από τον τηλεφωνικό
κατάλογο του ΟΤΕ(www.whitepages.gr).

το whitepages.gr είναι κατάλογος του ΟΤΕ για συνδρομητές ΟΤΕ, λογικό είναι. Θα είσαι στον ενοποιημένο κατάλογο, τον οποίο δεν περιμένουμε αλλά εχει ήδη εκδοθεί (το λέω γιατί εχω δει αντίτυπο σε νομό εκτός Αττικής).

fuorigioco1981
15-09-09, 12:15
και εσυ ρε ανθρωπε γιατι δε πηρες το genet oxygen me 2.9 το μηνα και κανει φακιρικα με το netgear.

ασε γιατι το oxygen εχω και εχει προβληματα με το ασυρματο.ολο αποσυνδεεται απο την καρτα δικτυου netgear που εχω!και σε πληροφορω οτι μετα απο 2 εβδομαδες συγχρονιζει στο αστρονομικο ποσο των 1450!14000 πριν 2 εβδομαδες και σταδιακα επεσε !ελεος!ακουγα οτι η τελλας ειναι χαλια αλλα εκανα το λαθος και πηγα σε αυτη!ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!καλο το οτι απαντανε αμεσως αλλασαν δικτυο ειναι για τον π

princeelf
16-09-09, 15:12
το whitepages.gr είναι κατάλογος του ΟΤΕ για συνδρομητές ΟΤΕ, λογικό είναι. Θα είσαι στον ενοποιημένο κατάλογο, τον οποίο δεν περιμένουμε αλλά εχει ήδη εκδοθεί (το λέω γιατί εχω δει αντίτυπο σε νομό εκτός Αττικής).

Bρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενοποιημένος Τηλεφωνικός Κατάλογος


Ο ΟΤΕ, στο πλαίσιο των υποχρεώσεών του ως υπόχρεος Πάροχος Καθολικής Υπηρεσίας και με στόχο την ακόμη καλύτερη εξυπηρέτηση όλων των τελικών χρηστών και των Τηλεπικοινωνιακών Παρόχων, εκδίδει τον Έντυπο Ενοποιημένο Τηλεφωνικό Κατάλογο.

Ο Ενοποιημένος Τηλεφωνικός Κατάλογος περιλαμβάνει τους συνδρομητές όλων των τηλεπικοινωνιακών παρόχων κινητής και σταθερής τηλεφωνίας που δεν έχουν δηλώσει την άρνησή τους να συμπεριληφθούν σε αυτόν. Η συλλογή των στοιχείων των συνδρομητών, καθώς και η ορθότητά τους (περιλαμβανομένης ακόμη και της ορθογραφίας τους) αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του τηλεπικοινωνιακού παρόχου στον οποίο ανήκουν.

O Ενοποιημένος Τηλεφωνικός Κατάλογος εκδίδεται σε ετήσια βάση, καλύπτει το σύνολο της ελληνικής επικράτειας και αποτελείται από 19 τόμους συνολικά:

* Θεσσαλονίκης
* Ανατολικής Μακεδονίας
* Α’ Αθήνας (Α-Ζ)
* Β’ Αθήνας (Η-Λ)
* Γ’ Αθήνας (Μ-Π)
* Δ’ Αθήνας (Ρ-Ω)
* Υπολοίπου Αττικής
* Κεντρ.- Ανατολ. Στερεάς & Ευβοίας
* Αχαΐας - Ζακύνθου - Ηλείας - Κεφαλληνίας
* Κεντρικής Μακεδονίας
* Δυτικής Μακεδονίας
* Δυτ. Στερεάς- Ηπείρου - Κέρκυρας - Λευκάδας
* Θεσσαλίας
* Πελοποννήσου
* Κυκλάδων
* Δωδεκανήσου
* Θράκης
* Κρήτης
* Νήσων Βορειανατολικού Αιγαίου

http://www.otewholesale.gr/Services/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/UniversalServiceDirectory/tabid/81/language/el-GR/Default.aspx

aragorncb600
16-09-09, 15:53
[QUOTE=v_zalmas;3029706]έπρεπε να είχατε καμια χολ να μένατε 2-3 φορες από κανένα 3-5 ορο χωρίς internet

βρε φιλε πλακα κανεις?η τελλας μας εχει αφησει και μια μερα χωρις ιντερνετ και οχι μια φορα

fuorigioco1981
18-09-09, 17:42
καλα μιλαμε μεσα σε 20 μερες που ειμαι τελλας τα εχω δει ολα!!!!!!βλαβη το ασυρματο του ρουτερ ,βλαβη το ιντερνετ απο 14000 πηγα στα 1450!!!και σημερα πηγα να καλεσω και μιλαγαν αλλοι δυο!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!και σημερα με πηραν να μου πουν οτι μου εφτιαξαν το ιντερνετ με αναβαθμησαν στα 9 απο 1450!!!!!ενω στην πραγματικοτητα με υποβαθμησαν απο 14 στα 9 !!!!!!και ακομα το ρουτερ δεν συγχρονιζει!!!!και το "εφτιαξαν" μου ειπαν το πρωι!τωρα γραφω απο το κινητο μου!

Nikos.B
19-09-09, 11:56
Εγώ έχω σπίτι δύο συνδέσεις...

TELLAS 24αρα και COSMOTE με το USB Stick ΖΤΕ ΜF636 στα 7.2 Mbps...

Η COSMOTE είναι απείρως ποιο γρήγορη από τη TELLAS ... και δεν έχω και καλό σήμα μέσα στο σπίτι ... :rofl:

Καλορίζικη η νέα μου σύνδεση Tellas ... :rofl:

fuorigioco1981
19-09-09, 12:49
ο μονος λογος που παμε ολοι σε εναλλακτικους ειναι ο οικονομικος.εγω τελικα το μετανιωσα που πηγα στην τελλας και σε 20 μερες τις 10 δεν εχω ιντερνετ και εκανα παλι φορητοτητα για πισω στον οτε.ας πληρωνω παραπανω τι να κανουμε.εκανα και καταγγελια της συμβασης και τα 80 ευρω του πρωτου λογαριασμου και τα τελη απενεργοποιησης ΔΕΝ θα τα πληρωσω.

pkostas
20-09-09, 13:19
ασε γιατι το oxygen εχω και εχει προβληματα με το ασυρματο.ολο αποσυνδεεται απο την καρτα δικτυου netgear που εχω!και σε πληροφορω οτι μετα απο 2 εβδομαδες συγχρονιζει στο αστρονομικο ποσο των 1450!14000 πριν 2 εβδομαδες και σταδιακα επεσε !ελεος!ακουγα οτι η τελλας ειναι χαλια αλλα εκανα το λαθος και πηγα σε αυτη!ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!καλο το οτι απαντανε αμεσως αλλασαν δικτυο ειναι για τον π
και σε τι φταιει ρε άνθρωπε ο πάροχος της dsl αν η κάρτα ασυρματου δικτύου σου δεν βλέπει σωστά το ρούτερ σου. Εντάξει είπαμε, αλλά όχι και να γράφουμε ότι νά 'ναι

fuorigioco1981
20-09-09, 16:47
και σε τι φταιει ρε άνθρωπε ο πάροχος της dsl αν η κάρτα ασυρματου δικτύου σου δεν βλέπει σωστά το ρούτερ σου. Εντάξει είπαμε, αλλά όχι και να γράφουμε ότι νά 'ναι
φιλαρακι πριν μιλησεις ...think 4 χρονια με το sagem του ote κανενα προβλημα με ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ .ξαφνικα μου στελνει η τελας το oxygen και τα 2 κομπιουτερ ΚΑΙ ΤΟ HTC HD ΔΕΝ βρισκουν ,η βρισκουν και το χανουν συχνα, το ασυρματο ρουτερ!τι σημαινει αυτο?οτι ξαφνικα χαλασαν 2 κομπιουτερ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?μαλλον οχι.πηρα την εταιρεια που φτιαχνει το ρουτερ και αυτο εφταιγε τελικα.

οποτε μην το παιζεις αμεσως δικηγορος της τελλας.:whistle:

v_zalmas
22-09-09, 00:39
καλησπέρα σας,
να σας ενημερωσω οτι εχω δει και εγω αυτη την ασυμβατοτητα και θα σας παρακαλουσα να στειλεται ολοι email με το πρόβλημα στο CustomerCareTellas@wind.com.gr .
προφανος ειναι θεμα αναβαθμησης!

fuorigioco1981
22-09-09, 07:42
καλησπέρα σας,
να σας ενημερωσω οτι εχω δει και εγω αυτη την ασυμβατοτητα και θα σας παρακαλουσα να στειλεται ολοι email με το πρόβλημα στο CustomerCareTellas@wind.com.gr .
προφανος ειναι θεμα αναβαθμησης!
εχω περασει την τελευταια αναβαθμιση αλλα παλι ειχε προβλημα

fuorigioco1981
22-09-09, 16:36
δηλαδη ειναι θεμα software οχι hardware;

vaggoulas
22-09-09, 16:54
εχω περασει την τελευταια αναβαθμιση αλλα παλι ειχε προβλημα
Το update του oxygen που το βρήκες?

v_zalmas
22-09-09, 17:19
ΚΑΝΕΙ UPDATE ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

fuorigioco1981
22-09-09, 18:12
ΚΑΝΕΙ UPDATE ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
αρα εσυ τι λες ειναι hard η software προβλημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.