PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνή αλλαγή ip.



gonzalez-gr
12-02-06, 20:23
Γεια και χαρα!
Sorry για την την ορ8ογραφια μου αλλα εχω συνη8ηση τα greeklish.
Το προβλημα που εχω ειναι το εξεις " Στα καλα του κα8ουμενου εκει που κα8ωμαι και σερφαρω με πεταει απο το ιντερνετ.Δηλαδη ξαφνικα το λαμπακη απο το μοντεμ αρχιζει και αναβωσβηνει και μετα απο 1 λεπτο κσανασυνδεεται.Αυτο γινετε 5 φορες την μερα και ενω το προηγουμενο διαστημα δεν ειχα κανενα προβλημα.Τι μπορει να συνβαινει?:cry: :cry:

killer_instinct
12-02-06, 20:29
Και μένα με πέταξε όξω... Δεν ξέρω.. Εγώ είμαι Ηλιούπολη Αττικής πάντως. :/

gonzalez-gr
12-02-06, 20:34
Εγω Σερρες...adsl in a box(forthnet) eχω

Patentman
12-02-06, 20:44
Μαλλον θα ειναι παροδικο προβλημα, αν δεις οτι συνεχιζεται για αρκετες μερες, παρε την τεχνικη εξυπηρετηση της φορθνετ.
Μηπως βρεχει καταρακτωδως;

BTW. παλι καλα που το παραδεχεσε...:whistle: για τα λαθη!



Eσύ γιατί δεν το παραδέχεσαι? ;)

Εγω το εχω πει επανειλημενως...το πληκτρολογιο κανει λαθη...:lol:
Ουδεις ασφαλτος!

No-Name
12-02-06, 20:47
BTW. παλι καλα που το παραδεχεσε...:whistle: για τα λαθη!
Eσύ γιατί δεν το παραδέχεσαι? ;)
Αστειεύομαι....όλοι κάνουν λάθη!

papdoux
12-02-06, 21:34
Μηπως κουνηθηκε κανενα καλωδιο; κοιτα τις συνδεσεις πρωτα.

gonzalez-gr
12-02-06, 22:22
Οχι..το ιδιο γινεται και με τον φιλο μου που μενει 8εσσ/νικη

JoeBar
12-02-06, 22:45
Γεια και χαρα!
Sorry για την την ορ8ογραφια μου αλλα εχω συνη8ηση τα greeklish.
Το προβλημα που εχω ειναι το εξεις " Στα καλα του κα8ουμενου εκει που κα8ωμαι και σερφαρω με πεταει απο το ιντερνετ.Δηλαδη ξαφνικα το λαμπακη απο το μοντεμ αρχιζει και αναβωσβηνει και μετα απο 1 λεπτο κσανασυνδεεται.Αυτο γινετε 5 φορες την μερα και ενω το προηγουμενο διαστημα δεν ειχα κανενα προβλημα.Τι μπορει να συνβαινει?:cry: :cry:
Μπορεί να έχεις προβληματάκι με την ορθογραφία αλλά μπορείς να μάθεις οτί το Θ δεν είναι το 8... ;)

JoeBar
12-02-06, 22:53
Παρατήρησα μπαίνοντας στα στατιστικά χρήσης της forthnet οτί τις τελευταίες 3 μέρες μου αλλάζει συνέχεια ip. Μιλάμε όμως για συχνή αλλαγή η οποία είναι κάθε 1 ώρα ακριβώς.
Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Any clues; :hmm:

ntampa7
12-02-06, 22:55
συνήθως τα σαββατοκύριακα συμβαίνει σε όλους τους isp αυτό...:p

JoeBar
12-02-06, 23:10
Εμένα δεν έχει ξανασυμβεί ποτε αυτό με τετοια συχνότητα. Αναφέρομαι στο διάστημα 8-10 Φεβρουαρίου οπότε δεν είναι ΣΚ.

ntampa7
12-02-06, 23:11
οκ και τις καθημερινές τότε...:rofl:

gonzalez-gr
12-02-06, 23:30
Εγω ετσι το εχω μα8ει εδω και 1-2 χρονια;) ;) :lol:

ph4nt0m
13-02-06, 01:18
Έχω την ίδια IP εδώ και 9 ημέρες. Μήπως κάνουν κάτι στο dslam της περιοχής σου;:hmm:

theodoros2004
13-02-06, 01:22
Εγω αλλαζω καθε πρωι που ανοιγω τον router μονο...

gamanakis
13-02-06, 01:28
Κι εγώ το παρατήρησα...
Από Ηράκλειο Κρήτης.

Μετά την αναβάθμιση οι αλλαγές ip είναι πολύ πιο συχνές. Αλλά καμμία φορά δεν χρειάστηκε να κάνω reboot το router! Πάντα την ξαναβρίσκει σε 5-10sec.

JoeBar
13-02-06, 01:49
Κι εγώ το παρατήρησα...
Από Ηράκλειο Κρήτης.

Μετά την αναβάθμιση οι αλλαγές ip είναι πολύ πιο συχνές. Αλλά καμμία φορά δεν χρειάστηκε να κάνω reboot το router! Πάντα την ξαναβρίσκει σε 5-10sec.
Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με το ρούτερ μου απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί συμβαίνει για πρώτη φορά τόσο έντονα.
Μιλάμε για 15 ip τη μέρα... :p

cynic
13-02-06, 02:07
Εδω και κανενα τεταρτο με χει πεταχει 3φορες απο το cod2 ,δινοντας συνεχως νεες ip.Τρεχα γυρευε...

chatasos
13-02-06, 02:08
Παρατήρησα μπαίνοντας στα στατιστικά χρήσης της forthnet οτί τις τελευταίες 3 μέρες μου αλλάζει συνέχεια ip. Μιλάμε όμως για συχνή αλλαγή η οποία είναι κάθε 1 ώρα ακριβώς.
Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Any clues; :hmm:
Αν δεν έχεις κίνηση για 1 ώρα, είναι λογικό...

Hydrus
13-02-06, 05:34
AΜΑΝ πια!!!!ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!Σε 17 λεπτα μετρημενα ΑΛΛΑΞΕ 4 φορες η IP και γενικα δεν μενει ιδια πανω απο 30 λεπτα.Μου εχει σκοτωσει το dowload πα το DC++ ελεος!!!!Η ωρα τωρα ειναι 04:15 και κοντευω να σπασω το πληκτρολογια απ τον θυμο μου.Εννοειται οτι ειναι η 3 μερα που εχω forthnet και το ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ οικτρα που δεν συνεχισα τον π ΟΤΕ.Ουδεποτε ειχα τετοια προβληματα στους 4 μηνες.Το/τα PC δεν κλεινουν κατα την διαρκεια της ημερας τουλαχιστον το κατεβαστηρι και συγκεκριμενα και τα 2 ειναι ανοιχτα απ τις 5 το πρωι χωρις να εχουν κλεισει και εννοειται οτι ουτε το ρουτερ εχει κλεισει.Μα τι κανουν αυτοι οι ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ και συσωμη η forthnet?Το dslam ειναι του Ιπποδρομου ενω η περιοχη του Μοσχατου.Μετανοιωνω ανεπανορθωτα γιατην αλλαγη του ISP και προτρεπω οσους ειναι στην ιδια παριοχη/dslam να το ξανασκεφτουν εαν προκειται να αλλαξουν ISP και συγκεκριμενα τον ΟΤΕ.Το αλλο κουφο της υποθεσης ειναι οτι η ΙP ξεκινα καθε φορα απο διαφορετικα νουμερα οπως 67,63,64,62,212,232,242 και αλλα που δεν θυμαμαι(τοσα που ειναι).Επισης οταν κατεβαζω ε το DC++ και παω να ανοιξω μια σελιδα με seamonkey η mozilla εκτος οτι δεν ανοιγει πριν ολοτο album στο wmp οταν ανοιξει τοτε χαλαει και το download του DC++.Υποψιν αυτο δεν γονονταν ουτε κατα διανοια με το ΟΤΕ.ΕΛΕΟΣ και ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!Θα αναλαβει επιτελους καποια εταιρεια υπευθυνα την υποθεση γρηγορο Internet σε αυτο τον τοπο η ζηταω/με πολλα?

krisiun82
13-02-06, 13:59
ΚΑι εγω να πω οτι ειμαι στο DSLAM ιπποδρομου και οτι η αλλαγη εξαρταται απο τις μερες...
Τις τελευταιες 2 δηλαδη το ΣΚ αλλαζε αρκετα δηλαδη 2-3 φορες την μερα αλλα ποτε να με πεταξει απο gaming ...Το dc++ το @@@@σε ομως...
Μεσα στην βδομαδα ομως λες και μου δωσανε στατικ ιδια ιπ....
Τα νουμερα ειναι οντως τρελα...Μες την βδομαδα ειχα ip 62.1.X.X ενω τωρα 195.74.Χ.Χ

ChrisK
13-02-06, 22:40
Δεν ξέρω γιατί αλλά αποσυνδέομαι συνεχώς!!! Φταίει η forthnet ή το μοντεμ μου?
Εχει κανεις άλλος αντίστοιχο πρόβλημα? όταν κλείσω και ανοίξω το μοντεμ επανέρχεται αλλά ΄χανεται μετά από λίγο ή μετα από ώρες! το μοντεμ-ρουτερ μου είναι το usr 9108 και έχω γραμμή 512.

Μένει κανείς κοντά μου που έχει το ίδιο πρόβλημα?

JoeBar
13-02-06, 23:02
Αν δεν έχεις κίνηση για 1 ώρα, είναι λογικό...
Αυτό είναι μια καλή εξήγηση. Απλά μέχρι τώρα δεν είχε ξανασυμβεί ποτέ τόσο έντονα.

ntampa7
13-02-06, 23:05
είπαμε η λογική είναι από λίγες ώρες εως 3 μέρες το μέγιστο.
το παράλογο είναι αυτό που συνέβαινε εώς τώρα δηλαδή τα μεγάλα χρονικα διαστήματα.

JoeBar
13-02-06, 23:06
είπαμε η λογική είναι από λίγες ώρες εως 3 μέρες το μέγιστο.
το παράλογο είναι αυτό που συνέβαινε εώς τώρα δηλαδή τα μεγάλα χρονικα διαστήματα.
Εγώ μέχρι τώρα σε αυτή την κατηγορία ήμουν...

ntampa7
13-02-06, 23:07
Εγώ μέχρι τώρα σε αυτή την κατηγορία ήμουν...

τώρα πέρασες στην άλλη...:p

JoeBar
13-02-06, 23:07
Ξαναδες το μνμ. :)

ntampa7
13-02-06, 23:11
το ξαναείδα

ph4nt0m
13-02-06, 23:23
Δεν ξέρω γιατί αλλά αποσυνδέομαι συνεχώς!!! Φταίει η forthnet ή το μοντεμ μου?
Εχει κανεις άλλος αντίστοιχο πρόβλημα? όταν κλείσω και ανοίξω το μοντεμ επανέρχεται αλλά ΄χανεται μετά από λίγο ή μετα από ώρες! το μοντεμ-ρουτερ μου είναι το usr 9108 και έχω γραμμή 512.

Μένει κανείς κοντά μου που έχει το ίδιο πρόβλημα?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32088
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32079

Μήπως πρέπει να γίνουν 1;

ChrisK
13-02-06, 23:44
φίλε μου απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα είνια γενικότερο! Το ρούτερ να το κλείνω το βραδυ ή οχι? εφόσον κλείνω τον υπολογιστή! παλια δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα! Δεν μας τα λέει καλά η forthnet!!! :down: άντε να περάσουν οι 3 μήνες να τελειώσει το 3+3 να δοκιμάσουμε τιποτα άλλο! και πήγαινε σφαίρα στην αρχή! κρίμα!!!

ph4nt0m
14-02-06, 01:04
φίλε μου απ' οτι κατάλαβα το πρόβλημα είνια γενικότερο! Το ρούτερ να το κλείνω το βραδυ ή οχι? εφόσον κλείνω τον υπολογιστή! παλια δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα! Δεν μας τα λέει καλά η forthnet!!! :down: άντε να περάσουν οι 3 μήνες να τελειώσει το 3+3 να δοκιμάσουμε τιποτα άλλο! και πήγαινε σφαίρα στην αρχή! κρίμα!!!

Το αν θα κλείνεις το router ή όχι αφορά εσένα. Μπορεί να θέλεις να κρατάς την ίδια IP. Σήμερα άλλαξα και εγώ IP μιας και το πρωί έφαγα μια αποσύνδεση. Κρίμα γιατί ήμουν στον bbras Θεσσαλονίκιης.:down: Προσπάθησα με reconnects να ξαναμπώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πρώτη φορά που πήρα IP 212.*. Από εκεί και μετά καμία αποσύνδεση όμως. Πήρατε τηλέφωνο στην forthnet να σας πουν γιατί γίνεται αυτό; Μήπως κάνει κάτι ο ΟΤΕ στα τοπικά dslam;:hmm:

kostalev
15-02-06, 14:13
Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα πριν και μετα την αναβαθμιση της Φορθνετ. Η τεχνικη υποστηριξη μου ειπε να αλλαξε ρυθμισεις σε PPPoE και απο τοτε δεν εχω προβλημα.

Δυστυχως ειμαι γραφειο τωρα και δεν μπορω να σας δωσω ολες τις ρυθμισεις.
Θα τις κανω Post εδω μετα τις 7 το απογευμα σημερα.

Παντως παρτε ενα τηλ στην Φορθνετ για βοηθεια (για να μην περιμενετε εμενα μεχρι τοτε

moralas
15-02-06, 14:30
Το κάνει συχνά η forthnet αυτό τελικά. Π.Φάληρο εδώ και τον προηγούμενο μήνα με είχε ταράξει στις αλλαγές Ip και αποσυνδέσεις και νόμιζα ότι έφταιγε το 9108. Μετά την λεγόμενη αναβάθμιση κάπως έφτιαξε το θέμα. Τώρα είναι οκ πάντως. Με τη Vivodi είχα 6 μήνες ίδια Ip έιτε έκανα reset το router έιτε όχι. Πλήρωνα Dynamic αλλά δεν είχε αλλάξει ποτέ.

kostalev
15-02-06, 20:16
Γεια και παλι,

επισυναπτω ενα screenshot απο το Linksys WAG354G με ρυθμισεις PPPoE.
Μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα αλλαγης IP. Σταθερα με 195.xx.xxx.xx.

H μονη αλλαγη που εχω παρατηρησει ειναι στο STATUS -->Gateway --> AC Name: ote_bras_kol2 το οποιο με PPPoA δεν ειχα δει εαν υπηρχε εκει. Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι?

Mill
20-02-06, 06:31
Γεια και παλι,

επισυναπτω ενα screenshot απο το Linksys WAG354G με ρυθμισεις PPPoE.
Μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα αλλαγης IP. Σταθερα με 195.xx.xxx.xx.

H μονη αλλαγη που εχω παρατηρησει ειναι στο STATUS -->Gateway --> AC Name: ote_bras_kol2 το οποιο με PPPoA δεν ειχα δει εαν υπηρχε εκει. Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι?


Το brass που συνδεεσαι.

nzag1971
21-02-06, 13:59
Το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει και εγώ.

To PC ακόμα και όταν κατεβάζει αρχεία μεγάλου μεγέθους, είτε με FTP είτε με HTTP, διακόπτεται η σύνδεση με την FORTHnet.

Αυτό συμβαίνει κάθε ημέρα τακτικότατα, ακόμα και 4 φορές μέσα στην ίδια ώρα.

Δεν πιστεύω πως είναι θέμα εργασιών καθώς συμβαίνει πολύ τακτικά καθ'όλη τη διάρκεια του 24ώρου από την αρχή του έτους που ξεκίνησε η συνδρομή μου.

Είμαι τόσο εκνευρισμένος με της χαμηλές ταχύτητες ΚΑΙ αυτό το θέμα των διακοπών, τόσο που θα ζητήσω διακοπή της σύνδεσης μου εγγράφως μέσα στο μήνα και θα επιστρέψω στην OTEnet.

Ας τα κρατήσουν τα χρήματα της συνδρομής μου δεν με νοιάζει. Με έχουν χάσει πια από πελάτη.

ph4nt0m
22-02-06, 10:13
Σήμερα το πρωί 2 αποσυνδέσεις 7:05-7:12 και 7:19-7:34; Κανένας με κάτι ανάλογο;

dos659
23-02-06, 06:26
Εγω ευτιχος δεν αντιμετοπιζω τετοια προβληματα η ιρ μου ειναι σταθερη και δεν μου παρουσιαζονται προβληματα αποσυνδεσης:D ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εφτιαξε και η ταχυτητα μου

capthookb
25-02-06, 02:37
Γεια και παλι,

επισυναπτω ενα screenshot απο το Linksys WAG354G με ρυθμισεις PPPoE.
Μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα αλλαγης IP. Σταθερα με 195.xx.xxx.xx.

H μονη αλλαγη που εχω παρατηρησει ειναι στο STATUS -->Gateway --> AC Name: ote_bras_kol2 το οποιο με PPPoA δεν ειχα δει εαν υπηρχε εκει. Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι? Είναι γνωστό οτι αυτό το router (που έχω κι εγώ δυστυχώς) κάνει ένα σωρό αποσυνδέσεις είτε στα καλά καθούμενα είτε στα κακά.
Στο θέμα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32567)κάνουμε μια προσπάθεια να στείλουμε όσοι έχουμε προβλήματα email στην εταιρεία να τα διορθώσει. Όσοι έχετε το WAG354G και προβλήματα με αποσυνδέσεις στείλτε κι εσείς ενα email

@ ADSLgr.com All rights reserved.