PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 520+ και μtorrent (κολλαει εντελως)



zoug100
01-09-09, 06:23
γεια σας παιδες.λοιπον.εχω τρελλα κολληματα στο browsing οταν χρησιμποποιω το μtorrent.μειωσα connection μειωσα upload ταχυτητα και παλι τα ιδια.κολλαει εντελως δεν μπορω ουτε browsing να κανω ουτε τιποτα.ουτε καν στη σελιδα του ρουτερ να μπω.και αναγκαζομαι να κλεισω το μtorrent και να βγαλω και να ξαναβαλω το ρουτερ στην πριζα για να κανω παλι browsing στο internet.με απλα λογια μtorrent και browsing με jetspeed 520+ δεν συμβαδιζουν
απλα να ρωτησω.υπαρχει καμια λυση?μηπως κανενα firmware?αλλιως μονη λυση βλεπω να ειναι να το ξαναβαζω στο κουτι του.
οποιος φιλος που εχει το ιδιο προβλημα και μπορει να προτεινει κατι μηπως και βελτιωθει η κατασταση ας πει.ευχαριστω

CRC
01-09-09, 09:43
Σε εμένα παίζει πάντως....ικανοποιητικά.

Τι ρυθμίσεις έχεις στο μtorrent ?

DaveMurray
01-09-09, 10:38
Εαν έχει QOS, καλό θα ήταν να παίξεις μαζί του, για να μπορείς να δώσεις προτεραιότητα στο browsing, όταν κατεβάζεις και με μtorrent, για να μην σου "κολλάει", και όταν σταματάς το browsing, η ταχύτητα του μtorrent να είναι πάλι όπως πρέπει. Ταυτόχρονα δλδ θα κάνεις browsing και downloading, απλώς η προτεραιότητα θα είναι στο browsing, με αντίκτυπο φυσικά, μια πτώση στο download......

Φυσικά μαζί με το QOS, θα πρέπει να ρυθμίσεις σωστά και το μtorrent, όπως είπε και ο CRC.....

Όταν βάζεις πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα, "μπουκώνει" το router σου, ακόμα και σωστό QOS να έχεις κάνει..... :)

zoug100
01-09-09, 10:50
τι ειναι το QOS?υπαρχει καπου στο μενου του jetspeed?
φιλε CRC αν μπορεις πες μου τι ρυθμισεις εχεις βαλει στο μtorrent για να δοκιμασω και εγω

DaveMurray
01-09-09, 11:09
Προτεραιότητα πακέτων/κίνησης εν ολίγης και μπακαλίστικα, zoug100 :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33661

http://www.eeei.gr/interbiz/articles/qos.htm

http://wiki.twmn.net/index.php/QoS

zoug100
01-09-09, 11:22
davemurray ευχαριστω πολυ.για να καταλαβω μιας και δεν ξερω πολλα το QOS απο που ρυθμιζεται ?στο ρουτερ?

CRC
01-09-09, 11:33
φιλε CRC αν μπορεις πες μου τι ρυθμισεις εχεις βαλει στο μtorrent για να δοκιμασω και εγω

Η γραμμή που το έχω είναι OTE στα 2Mbit/256Kbit. Με τις ρυθμίσεις από το speedguide και με limit στα 10KB upload παίζει απολύτως ικανοποιητικά και σε συνδυασμό με άλλες εφαρμογές.

Μax down : 0 (unlimited)
Global connections : 130
peers per torrent : 70
slots per torrent : 3

DaveMurray
01-09-09, 11:35
davemurray ευχαριστω πολυ.για να καταλαβω μιας και δεν ξερω πολλα το QOS απο που ρυθμιζεται ?στο ρουτερ?

λογικά, ναι, κάτι θα πρέπει να έχει για Quality Of Service (QOS)

δεν έχω jetspeed, αλλιώς θα σε βοηθούσα :)

Δεν ρίχνεις μια ματιά στο manual του; :)

zoug100
01-09-09, 11:47
οκ φιλε CRC.Εβαλα και εγω τις ρυθμισεις απο το speedguide του μtorrent για ταχυτητα upload 1Mbps.απλα αντι για 92ΚΒ/sec upload εβαλα 50ΚΒ/sec και βλεπω πως μπορω και κανω και browsing.σε ευχαριστω πολυ.

........Auto merged post: zoug100 πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


λογικά, ναι, κάτι θα πρέπει να έχει για Quality Of Service (QOS)

δεν έχω jetspeed, αλλιώς θα σε βοηθούσα :)

Δεν ρίχνεις μια ματιά στο manual του; :)

θα κοιταξω dave.αν και απο οσο εχω δει απο το μενου γιατι το εχω ψαξει λιγο δεν εχω δει κατι.παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.θα κατσω και θα διαβασω πιο μετα τα αρθρα για το QOS που μου εστειλες.παντως ως τωρα μια χαρα ειμαι με την Ηol εδω και ενα μηνα που την εχω

DaveMurray
01-09-09, 11:50
Χαίρομαι, και έτσι σου εύχομαι να συνεχίσεις.... :)

CRC
01-09-09, 12:48
οκ φιλε CRC.Εβαλα και εγω τις ρυθμισεις απο το speedguide του μtorrent για ταχυτητα upload 1Mbps.απλα αντι για 92ΚΒ/sec upload εβαλα 50ΚΒ/sec και βλεπω πως μπορω και κανω και browsing.σε ευχαριστω πολυ.

........Auto merged post: zoug100 πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



θα κοιταξω dave.αν και απο οσο εχω δει απο το μενου γιατι το εχω ψαξει λιγο δεν εχω δει κατι.παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.θα κατσω και θα διαβασω πιο μετα τα αρθρα για το QOS που μου εστειλες.παντως ως τωρα μια χαρα ειμαι με την Ηol εδω και ενα μηνα που την εχω

Ωραία...γενικά μη το πολυζορίζεις. Η "μηχανή" του δεν είναι για πολλά...δεν έχει και αρκετή SDRAM.

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει γενικά (δεν αφορά το συγκεκριμένο άμεσα) είναι ότι εφαρμογές όπως το msn και το skype ανοίγουν πάρα πολλά connections χρησιμοποιώντας το UPnP. Θέλω να πώ ότι σε ένα ήδη επιβαρυμένο NAT αν προσθέσουμε και τον φόρτο από το torrent είναι μάλλον φυσιολογικό router όπως το 5200 να "γονατίζουν".

Μπορείς λοιπόν να δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το UPnP και να κάνεις Manual Port Forwarding στο 5200 τα Ports του μtorrent και να δεις αν υπάρχει βελτίωση.

zoug100
01-09-09, 12:58
Ωραία...γενικά μη το πολυζορίζεις. Η "μηχανή" του δεν είναι για πολλά...δεν έχει και αρκετή SDRAM.

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει γενικά (δεν αφορά το συγκεκριμένο άμεσα) είναι ότι εφαρμογές όπως το msn και το skype ανοίγουν πάρα πολλά connections χρησιμοποιώντας το UPnP. Θέλω να πώ ότι σε ένα ήδη επιβαρυμένο NAT αν προσθέσουμε και τον φόρτο από το torrent είναι μάλλον φυσιολογικό router όπως το 5200 να "γονατίζουν".

Μπορείς λοιπόν να δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το UPnP και να κάνεις Manual Port Forwarding στο 5200 τα Ports του μtorrent και να δεις αν υπάρχει βελτίωση.

CRC τελικα χαλια παλι.παλι κολλησε με το utorrent.δουλεψε λιγο και μετα παλι τα ιδια.δοκιμασα και με port forward παλι τιποτα.χαμηλωσα connections χαμηλωσα upload ταχυτητα προκοπη δεν ειδα.αυτο το UPnP τι ειναι?το βρηκα στο μενου του jetspeed και θα το απενεργοποιησω να δω μηπως και δω προκοπη.απλα για να μαθαινω τι ειναι αυτο το UPnP?

CRC
01-09-09, 13:04
Universal Plug n' Play. Micro$oft oriented. Με πολύ απλά λόγια, αν μια εφαρμογή όπως το utorrent θέλει να ανοίξει κάποιες πόρτες στο NAT του 5200 τότε χρησιμοποιεί το UPnP για να μιλήσει στο 5200 και να του πει ότι θέλει να ανοίξει τις τάδε πόρτες. Κάτι σαν middleware.

Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και να προωθήσεις Manually τις πόρτες του utorrent (απενεργοποίησε και το random port στο utorrent). Επίσης, σε συμβουλεύω να χρησιμοποιείς κάτω από το 50% του διαθέσιμου upload bandwidth. Νομίζω πως είναι υπεραρκετό για να κατεβάζεις χωρίς προβλήματα και με καλό sharing rate.

zoug100
01-09-09, 13:51
λοιπον crc καμια προκοπη παλι.απενεργοποιησα το UPnP.εκανα port forward το u torrent.εκανα μεχρι και το firewall του kaspersky απενεργοποιηση.μετα απεγκατεστησα και το kaspersky μηπως εφταιγε αυτο.ταχυτητα upload την εβαλα 40 KB/sec δηλαδη πολυ πιο χαμηλα απο το 50% του maximum upload που εχω και ειναι 128/2=64 KB/sec
τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το jetspeed 520+ ειναι για τα πανηγυρια οσον αφορα την λειτουργια του με utorrent.
οτι και αν εκανα browsing δεν μπορουσα να κανω ουτε με σφαιρες.μαλλον θα ξαναπαει στο κουτι του.
κριμα ο θειος σωκρατης κοκκαλης και να μην μας εχει φτιαξει ενα ρουτερακι καλο.τοσα πρωταθληματα μας πηρε.στο ρουτερ κολλησε?χαχαχαχαχα:rofl::rofl::rofl::rofl:

CRC
01-09-09, 15:05
Μάλλον ότι πληρώσεις παίρνεις (τα πρωταθλήματα του κόστισαν κάτι παραπάνω... ;) )

zoug100
01-09-09, 15:31
εστειλα ενα email sto support του jetspeed στην ιντρακομ και τους ειπα οτι κολλαει εντελως.να δω τι θα μου απαντησουν.ειχα στειλει παλιοτερα που ειχα μια απορια για το jetspeed και μου ειχαν απαντησει σε 2 ωρες.για να δω τωρα.πολυ μπακατελα λεμε.μα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι κολλαει τελειως και με πολυ χαμηλη upload ταχυτητα.πολυ μουφα τελικως.και ενα philips που εχω απο το connx που ειχα παλια δουλευει μια χαρα και με το upload στο maximum κανω browsing μια χαρα.και δεν θεωρειται και καλο ρουτερ το philips CGA 3600.Μετα το baudtec θεωρειται το χειροτερο ρουτερ που εδινε ο οτε.και ομως αυτο μια χαρα δουλευει

mondeo
01-09-09, 16:13
Βάλε Fritz ή Speedtouch να κάνεις τη δουλειά σου.
Ξάδερφος με 24άρα Voda/Hol (συγχρονίζει στα 9)με Speedtouch 716 κατεβάζει το torrent στο φουλ και το browsing πετάει.

Off Topic:
Με το Linksys τι έκανες;

zoug100
01-09-09, 16:31
με το linksys τιποτα.ειναι για isdn mondeo.δεν γινεται να δουλεψει σε μενα

mondeo
01-09-09, 16:37
με το linksys τιποτα.ειναι για isdn mondeo.δεν γινεται να δουλεψει σε μενα
Σου απάντησα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320788).Δεν το διάβασες;

CRC
01-09-09, 16:39
Θυμήθηκα κάτι από παλιά.....

Δουλεύει μόνο με το 520/520+ που λές πως έχεις

telnet <το IP του 520>

modify nbsize maxipsess 500

commit

reboot

Αν δεν σου πάρει την εντολή με κάποιο μήνυμα λάθους δοκίμασε μικρότερα νούμερα από το 500. Π.χ. 400.

Επίσης μπορεί να δώσεις την παρακάτω εντολή (αν την θυμάμαι καλά) και να δεις ποιο είναι το actual nbsize

get nbsize

Για πες αν είδες "φως"

zoug100
01-09-09, 17:12
λοιπον mondeo το εκανα.εισαι θεος.σε ευχαριστω.δεν ειχα δει την απαντηση σου.μια χαρα δουλευει.η μονη βλακεια ειναι οτι δυστυχως κλειδωνει απιστευτα χαμηλα στο upload.δοκιμασα και σε adsl2+ και σε adsl2 και σε multimode και κλειδωνει μονο απο 530-625 Kbps.αλλα κατα τα αλλα μια χαρα.
μου βγαζει upstream attenuation 17 ενω στο jetspeed μονο 7.μακαρι να κλειδωνε πιο πανω γιατι θελω το upload για torrents.αλλα δυστυχως πολυ χαμηλα.δεν ξερω γιατι

Θυμήθηκα κάτι από παλιά.....

Δουλεύει μόνο με το 520/520+ που λές πως έχεις

telnet <το IP του 520>

modify nbsize maxipsess 500

commit

reboot

Αν δεν σου πάρει την εντολή με κάποιο μήνυμα λάθους δοκίμασε μικρότερα νούμερα από το 500. Π.χ. 400.

Επίσης μπορεί να δώσεις την παρακάτω εντολή (αν την θυμάμαι καλά) και να δεις ποιο είναι το actual nbsize

get nbsize

Για πες αν είδες "φως"
Απάντηση με παράθεση

CRC για βοηθα λιγο.πως το κανω αυτο με το telnet?δεν εχω ιδεα περι τινος λες.

mondeo
01-09-09, 17:18
Ανοίγεις τη Γραμμή Εντολών (CMD) και γράφεις telnet 192.168.1.1->enter
Δίνεις User/Pass -> enter και μετά τις εντολές του CRC ακολουθούμενες πάντα από enter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.