PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ JETSPEED520+(AUTH FAILED)



thrylos97
01-09-09, 11:44
Καλημέρα σε όλους.Έχω το παρακάτω πρόβλημα.Εχω σύνδεση double play στην HOL με τον router jetspeed520+ απο την προηγούμενη Τρίτη 25/08/2009.Ολα καλά με πολυ καλές ταχύτητες.Εχθές το απόγευμα μπήκα στο ιντερνετ τελευταία φορά και μετά όλες οι προσπάθειες το βράδυ συγκεκριμένα είναι ανεπιτυχείς.Μπαίνοντας στο interface του router
μέσω browser(http://192.168.1.1) στο tab admin στην επιλογή System Log μου εμφανίζει τα παρακάτω:

WARNING : PPP Interface Down : Interface - ppp-0 Interface Index - 210000
0:1:25 Elapsed Time
WARNING : PPP Authorization Failed : Interface - ppp-0 Interface Index - 210000

Σημειωτέον ότι έκανα επανεκίνηση το router και εβαλα ξανά το username και το password αλλά τίποτα.Είμαι σίγουρος ότι τα βάζω σωστά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
thrylos97

CRC
01-09-09, 12:53
Ποτέ μη είσαι σίγουρος. Πάρε ένα τηλέφωνο στο support της HOL να επιβεβαιώσεις τα στοιχεία σου. Επίσης, για θυμήσου μήπως και κάποιος άλλος μπορεί να χρησιμοποιεί τα στοιχεία σου για να μπαίνει στο Internet.

Δεν πρέπει να είσαι double play. Οι συνδρομητές 2play παίρνουν IAD και δεν γίνονται authenticate με το user/pass στο PPPoE αλλά με το DSLAM Port ID. Με άλλα λόγια δεν έχει σημασία το PPP authentication αλλά το μοναδικό ID Που έχει η πόρτα του DSLAM της HOL στην οποία συνδέεσαι.

matrix1
01-09-09, 14:37
Καλημέρα σε όλους.Έχω το παρακάτω πρόβλημα.Εχω σύνδεση double play στην HOL με τον router jetspeed520+ απο την προηγούμενη Τρίτη 25/08/2009.Ολα καλά με πολυ καλές ταχύτητες.Εχθές το απόγευμα μπήκα στο ιντερνετ τελευταία φορά και μετά όλες οι προσπάθειες το βράδυ συγκεκριμένα είναι ανεπιτυχείς.Μπαίνοντας στο interface του router
μέσω browser(http://192.168.1.1) στο tab admin στην επιλογή System Log μου εμφανίζει τα παρακάτω:

WARNING : PPP Interface Down : Interface - ppp-0 Interface Index - 210000
0:1:25 Elapsed Time
WARNING : PPP Authorization Failed : Interface - ppp-0 Interface Index - 210000

Σημειωτέον ότι έκανα επανεκίνηση το router και εβαλα ξανά το username και το password αλλά τίποτα.Είμαι σίγουρος ότι τα βάζω σωστά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
thrylos97

Και εγω χθες το απογευμα για 3-4 ωρες ειχα συνεχως "wrong username/password" (με αλλο ρουτερ) και δεν συνδεοταν με τιποτα χωις να εχω πειραξει τιποτα εδω και μηνες . Εκανα δεκαδες reboot χωρις αποτελεσμα. Κατα τις 10-11 το βραδυ συνδεθηκε μονο του. Προφανως εχει/ειχε προβλημα η HOL με το "username database" .

thrylos97
01-09-09, 21:44
Και εγω χθες το απογευμα για 3-4 ωρες ειχα συνεχως "wrong username/password" (με αλλο ρουτερ) και δεν συνδεοταν με τιποτα χωις να εχω πειραξει τιποτα εδω και μηνες . Εκανα δεκαδες reboot χωρις αποτελεσμα. Κατα τις 10-11 το βραδυ συνδεθηκε μονο του. Προφανως εχει/ειχε προβλημα η HOL με το "username database" .

Τελικά αυτό συνέβη και σε μένα .Μια συσκότιση που κράτησε μερικές ώρες.Οι πιο πολλοί δεν το αντιλήφθηκαν γιατί ήταν ήδη συνδεδεμένοι.
Ευχαριστώ τα λέμε thrylos97

@ ADSLgr.com All rights reserved.