PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα connx tv και tilgin...βοηθεια...



nothing
01-09-09, 14:03
καλησπερα σε ολους!
μπηκα σαυτο το υποφορουμ να ρωτησω μερικα πραγματα για το connx tv γιατι εχω εναν κυριο στην πολυκατοικια και μου ζητησε την βοηθεια αλλα δεν γνωριζω επιτ ου θεματος...
μου ειπε οτι εχει την αμεσως χαμηλοτερη απο την 24αρα ,του λεω δηλαδη την 8αρα και μου λεει οχι ειναι στα 18.
αποσο γνωριζω απο εδω μεσα ο οτε δεν εχει 18 παρα 2,8,24 σν θυμαμαι καλα ετσι δεν ειναι?
(αν ειναι ετσι περνουμε ως δεδομενο οτι εχει 8αρα)
δεν ξερω πως λειτουργει το tilgin γιαυτο ρωταω καθως το sagem της On εδειχνε οτι περνει απο τον server.
δεδομενα (με τα οσα ρωτησα και καταλαβα τουλαχιστον):
1)το tilgin ειναι στην λειτουργια συνεχως (στην πριζα) και δειχνει την ωρα
2)ειναι αρκετα μακρια απο το ρουτερ
3)το ρουτερ αποσο καταλαβα κλεινει μια φορα καθε μερα το βραδυ

αυτα ηταν οτι υπαρχει...
και τωρα τι συμβαινει :
οταν το παταει να ανοιξει βγαζει μαυρη οθονη και μετα απο λιγο μια μπλε οθονη που λεει booting Και φορτωνει,μετα μαυρη οθονη και καπακια ενα μικρο ασπρο ρολοι στο κεντρο και μετα απο λιγο δινει εικονα κανονικα...
αυτο αποσο εχω καταλαβει ειναι η κανονικη διαδικασια αν και το booting κανει κανα λεπτο με 2λεπτο (δε ξερω ποσο πρεπει γιαυτο ρωταω).
λοιπον το προβλημα του ανθρωπου ειναι οτι καθε μερα την πρωτη φορα οταν παει να το ανοιξει δεν παιζει τιποτα παρα μονο μαυρη οθονη και ΜΟΝΟ οταν βγαλει απο το ρευμα το tilgin και το ξαναβαλει ξεκιναει η διαδικασια ολη αυτη που ειπα στην αρχη και δειχνει εικονα.
μετα απο το πρωτο φορτωμα απλα την υπολοιπη ημερα αποσο καταλαβα λειτουργει αλλα καθυστερει πολυ να βγαλει εικονα (κανα 2λεπτο συνηθως).
εγω σκεφτηκα οτι πρεπει να εχει καποιο "προβλημα" η συσκευη γιατι αλλιως δε δικαολογειται οτι απλα με το να το βγαλεις απο το ρευμα και να το ξαναβαλεις να λειτουργει κανονικα...
αν ηταν θεμα νετ δεν θα επρεπε να εχει προβλημα και αλλες στιγμες?

τα φωτα σας περικαλω και σας ευχαριστω!!!:)

ariadgr
01-09-09, 14:10
3)το ρουτερ αποσο καταλαβα κλεινει μια φορα καθε μερα το βραδυ
...
λοιπον το προβλημα του ανθρωπου ειναι οτι καθε μερα την πρωτη φορα οταν παει να το ανοιξει δεν παιζει τιποτα παρα μονο μαυρη οθονη και ΜΟΝΟ οταν βγαλει απο το ρευμα το tilgin και το ξαναβαλει ...

Το router να μην το κλείνει ποτέ.

mmoukiou
01-09-09, 14:13
Να του πεις, όταν αποσυνδέει το router, να βγάζει από το ρεύμα και το tilgin. Όταν χάνει το δίκτυο το tilgin (όταν σβήνουμε δηλαδή το ρούτερ), παθαίνει μπλακάουτ. Και όταν τα ανοίγει, να ανοίγει πρώτα το ρούτερ και όταν αυτό συγχρονίσει, να ανοίγει το tilgin. Επίσης, επειδή το tilgin δεν έχει κουμπί Of, μπορεί να βάλει ένα πολυμπριζάκι με διακόπτη και να το σβήνει από εκεί, για να μην βάζει και βγάζει πρίζες

nothing
01-09-09, 14:20
Το router να μην το κλείνει ποτέ.


Να του πεις, όταν αποσυνδέει το router, να βγάζει από το ρεύμα και το tilgin. Όταν χάνει το δίκτυο το tilgin (όταν σβήνουμε δηλαδή το ρούτερ), παθαίνει μπλακάουτ. Και όταν τα ανοίγει, να ανοίγει πρώτα το ρούτερ και όταν αυτό συγχρονίσει, να ανοίγει το tilgin. Επίσης, επειδή το tilgin δεν έχει κουμπί Of, μπορεί να βάλει ένα πολυμπριζάκι με διακόπτη και να το σβήνει από εκεί, για να μην βάζει και βγάζει πρίζες
σας ευχαριστω πολυ παιδια...
οποτε ειναι πολυ απλο το θεμα...

boliziner
01-09-09, 14:52
καλησπερα σε ολους!
μου ειπε οτι εχει την αμεσως χαμηλοτερη απο την 24αρα ,του λεω δηλαδη την 8αρα και μου λεει οχι ειναι στα 18.
αποσο γνωριζω απο εδω μεσα ο οτε δεν εχει 18 παρα 2,8,24 σν θυμαμαι καλα ετσι δεν ειναι?
(αν ειναι ετσι περνουμε ως δεδομενο οτι εχει 8αρα)


Ναι όπως τα λες είναι.
Ίσως να έχει εως 24 γραμμή και να έχει κλειδώσει στα 18 ( πολύ τυχερός ) και έχει μπερδευτεί. Αλλιώς η πιο κάτω ταχύτητα είναι στα 8

nothing
01-09-09, 15:34
οτι εχουμε καλες γραμμες ναι και 18 να εχει λιγα ειναι αν εχει 24αρα αν σκεφτεις οτι εγω με on 2 οροφους πιο πανω κλειδωνω αν θελω και στα 20+ αλλα τελος παντων το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα του ανθρωπου χωρις να τρεχουμε!
λογικα αυριο θα ενημερωσω και θελω να πιστευω θετικα!!!!;)

Khaos Sektor
01-09-09, 15:41
Μην αφηνετε στην πριζα το tilgin οταν το εχετε κλειστο. Παρολο που αναφερει στο manual για το αντιθετο αν θυμαμαι καλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.