PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινοποίηση e-mail διαμαρτυρίας



Regent
13-02-06, 02:57
Χαιρετώ

Ακολουθή η ηλεκτρονική επιστολή που έστειλα στη Forthnet για τις απαράδεκτα χαμηλές ταχύτητες που αποδίδει ο λογαριασμό μου. Θα ακολουθήσει και δημοσίευση της απάντησης της εταιρείας.

Ευχαριστώ



Αγαπητή/έ κύρια/ε,

Σας αποστέλω το παρόν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να σας γνωστοποιήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την σύνδεση ADSL της εταιρείας σας στην οποία είμαι συνδρομητής από τις 27/12/2005 μέσω του προπληρωμένου πακέτου ADSL in a box. Ενώ τις πρώτες μέρες ήμουν ενθουσιασμένος με την απόδοσή της έπειτα από περίπου δυο (2) βδομάδες η απόδοση έπεσε κατακόρυφα, πολλές φορές κάτω και από τα όρια βλάβης (180 kbps, τιμές από τον επίσημο δικτυακό τόπο μετρήσεων της εταιρείας, speedtest.forthnet.gr) όπως ενημερώθηκα από την υπηρεσία τηλεφωνικής υποστήριξης. Όπως καταλαβαίνετε θορυβήθηκα από το γεγονός αυτό και κάλεσα επανειλημμένα την προαναφερθείσα υπηρεσία για να πάρω την ίδια κοινότυπη απάντηση από πλειάδα τηλεφωνητών πως η εταιρεία σας δεν μπορεί να εγγυηθεί για το σύνολο του bandwidth το οποίο διαφημίζει πως παρέχει η σύνδεση, αφήνοντάς μου να εννοηθεί πως δεν μπορούν να κάνουν κάποια ενέργεια για τη βελτίωση της κατάστασης αυτής.
Μετά από έντονη πιεσή μου, μου συνέστησαν να ενημερώσω τις βλάβες του Ο.Τ.Ε. γιατί πιθανόν ήταν βλάβη της τηλεφωνικής γραμμής, πράγμα που έκανα αμέσως. Όταν τεχνικός του Ο.Τ.Ε. εξέτασε την τηλεφωνική μου γραμμή με διαβεβαίωσε πως δεν υπήρχε ουδέν πρόβλημα και πως τα φυσικά χαρακτηριστικά της ήταν άριστα. Εξ άλλου κατά τη διάρκεια που μεσολάβησε μέχρι την επίσκεψη του τεχνικού του Ο.Τ.Ε. και μετά από προτροπή γνωστών χρησιμοποίησα άλλους παρόχους, είτε με τη χρήση λογαριασμών επίδειξης (demo) είτε με κάρτες προπληρωμένου χρόνου, και μετά από μετρήσεις από το προαναφερθέν δικτυακό τόπο, φάνηκε σημαντική διαφορά υπέρ των παρόχων αυτών.
Έχοντας επισημάνει τα παραπάνω καθώς και το ότι η σύνδεση, την οποία προπλήρωσα διαφημιζόμενη ως 384 kbps, έχει περιέλθει στην απογοητευτικότατη εικόνα του να έχει είκοσι (20) από τις είκοσι τέσερρις (24) ώρες της ημέρας τιμές κάτω του 180 kbps ζητώ την έρευνα σας για τα αίτια όπως και την άμεση παρέμβαση σας για την αποκατάσταση του προβλήματος.
Αναμένω άμεση απάντησή σας με ενημέρωση για τις ενεργειές σας.

Μετά τιμής,

[Υπογραφή]


Υ.Γ.1) Σας γνωστοποιώ πως η παρούσα επιστολή, καθώς και η απάντηση που θα λάβω από εσάς, θα δημοσιευθεί στα forum των διαδικτυακών τόπων adslgr.com και pctechnology.gr.
Υ.Γ.2) Επισυνάπτω αρχείο κειμένου (.doc) με τα στοιχεία μου.

Mill
14-02-06, 06:15
Απαντηση φανταζομαι δε πηρες ακομα...

Regent
14-02-06, 09:11
Απαντηση φανταζομαι δε πηρες ακομα...

Δυστυχώς όχι ακόμα...

Nikos_Vita
14-02-06, 10:05
Δεν κάνεις το κόπο να στείλεις την καταγγελία σου και εδώ:
http://www.eett.gr/gr_pages/index2n.htm
http://www.eett.gr/gr_pages/Katanalotes/AITHSH.doc
katanalotes@eett.gr ή consumers@eett.gr

Μόνο έτσι θα γίνει κάτι.
Διαφορετικά με κοινοποιήσεις σε φόρουμ δεν θα γίνει τίποτα...

Κανονικά πρέπει όλοι να στέλνουμε τις καταγγελίες μας στην EETT (αν και ορισμένους θα τους πειράξει ...)

BoGe
14-02-06, 12:02
Υ.Γ.1) Σας γνωστοποιώ πως η παρούσα επιστολή, καθώς και η απάντηση που θα λάβω από εσάς, θα δημοσιευθεί στα forum των διαδικτυακών τόπων adslgr.com και pctechnology.gr.

Δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό, γιατί αν είχαν σκοπό να σου δώσλυν δωρεάν κανά μήνα ή ότι άλλο, τώρα θα είναι πολύ προσεκτικοί στο τι θα απαντήσουν, φοβούμενοι μην ακολουθήσουν και πολλοί άλλοι.
Άλλωστε έως τώρα δεν έχει φανεί ότι έχουν σκοπό να αποζημιώσουν από μόνοι τους τους πελάτες τους, ακόμα με κάποια μορφή παράτασης συνδρομής, πράγμα απαράδεκτο από μερός τους.

Regent
15-02-06, 01:22
Χαιρετώ.

Τα νεότερα είναι πως επικοινώνησαν με το σπίτι μου (τη μητέρα μου συγκεκριμένα) και της είπαν πως είναι βλάβη του Ο.Τ.Ε.(!;!;!) και πως έδωσαν οι ίδιοι τη βλάβη και θα με ενημερώσουν για την εξέλιξη. Το θέμα είναι πως άφησαν να εννοηθεί πως θα με πάρουν τηλέφωνο για την ενημέρωση, αλλά εγώ θα επιμείνω σε γραπτή απάντηση. Θέλω να έχω μια γραπτή (έστω και σε ηλεκτρονική μορφή) επίσημη απάντηση της εταιρείας σε περίπτωση που το πρόβλημα επιμείνει.

Αυτά προς το παρόν. Για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω...



Δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό, γιατί αν είχαν σκοπό να σου δώσλυν δωρεάν κανά μήνα ή ότι άλλο, τώρα θα είναι πολύ προσεκτικοί στο τι θα απαντήσουν, φοβούμενοι μην ακολουθήσουν και πολλοί άλλοι.
Πραγματικά δεν θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Δεν το παίζω φυσικά υπεράνω χρημάτων, αλλά θα προτιμούσα να έχω 4 μήνες (τόσοι μου απομένουν) σωστή 384άρα παρά 5 αλλά σκάρτη 256άρα.


Κανονικά πρέπει όλοι να στέλνουμε τις καταγγελίες μας στην EETT
Για να κάνω κάτι τέτοιο θα προτιμούσα να έχω πρώτα εξαντλήσει όλα τα υπόλοιπα μέσα. Θεωρώ πως αν δεν υπάρξει λύση, θα είναι το επόμενο βήμα.

yannis1967
15-02-06, 01:39
Για να κάνω κάτι τέτοιο θα προτιμούσα να έχω πρώτα εξαντλήσει όλα τα υπόλοιπα μέσα. Θεωρώ πως αν δεν υπάρξει λύση, θα είναι το επόμενο βήμα.

Μην το καθυστερείς.
Βοηθάς όχι μόνο την υπόθεσή σου, αλλά και τους υπόλοιπους χρήστες, και την FORTHnet.

Τα πιο πολλά προβλήματα τα δημιουργεί ο ΟΤΕ, με το να μην βάζει κανένα ποιοτικό
κριιτήριο στο δίκτυό του (το ξέρω ότι ο φίλος μου ο sdikr θα πει ότι ας πρόσεχε η FORTHnet).

Μέχρις ότου ανοίξει τα κέντρα ο ΟΤΕ για να γίνει πραγματικό LLU εδώ θα είμαστε να ζητάμε
δέκα μέρες παράταση...

Πάντως σκευθείτε ότι είναι λογικό με το που έλυσε το πρόβλημά της με το διεθνές δίκτυο
η FORTHnet να έχουν "μπουκώσει" τα DSLAMs του ΟΤΕ! Δείτε και στους άλλους παρόχους
σιγά σιγά αρχίζουν παράπονα!.

Γιάννης

Mill
15-02-06, 04:19
Δεν κάνεις το κόπο να στείλεις την καταγγελία σου και εδώ:
http://www.eett.gr/gr_pages/index2n.htm
http://www.eett.gr/gr_pages/Katanalotes/AITHSH.doc
katanalotes@eett.gr ή consumers@eett.gr

Μόνο έτσι θα γίνει κάτι.
Διαφορετικά με κοινοποιήσεις σε φόρουμ δεν θα γίνει τίποτα...

Κανονικά πρέπει όλοι να στέλνουμε τις καταγγελίες μας στην EETT (αν και ορισμένους θα τους πειράξει ...)

Θα το σκεφτω γιατι με παιρνανε σημερα τηλ στο κινητο απο Forthnet αλλα ειχα δουλεια και δε τους μιλησα.Θα μιλησω πρωτα μαζι τους.:hmm:

killer_instinct
16-02-06, 01:41
Ωραίοι οι τύποι, στέλνεις έγγραφη καταγγελία και σε παίρνουν τηλ!
Κάτι ξέρουν, σου λέει μην δεσμευτούμε με γραπτά! ;)

xakasou
17-02-06, 07:33
Δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό, γιατί αν είχαν σκοπό να σου δώσλυν δωρεάν κανά μήνα ή ότι άλλο, τώρα θα είναι πολύ προσεκτικοί στο τι θα απαντήσουν, φοβούμενοι μην ακολουθήσουν και πολλοί άλλοι.
Άλλωστε έως τώρα δεν έχει φανεί ότι έχουν σκοπό να αποζημιώσουν από μόνοι τους τους πελάτες τους, ακόμα με κάποια μορφή παράτασης συνδρομής, πράγμα απαράδεκτο από μερός τους.

διαφωνώ κάθετα. Να κοίταγε την πάρτη του δηλαδή μόνο για να πάρει κανένα δωράκι της πλάκας και να το "πνίξει". Νομίζω οτι πολύ καλά έκανε και το ανέφερε εδώ. Μόνο έτσι θα βγει άκρη, αν ενώνουμε τις φωνές μας και γινόμαστε δυνατοί.

Αυτό γίνεται σε όλα τα σοβαρά κράτη που οι ενώσεις καταναλωτών είναι πανίσχυρες και οι εταιρίες τις τρέμουν. Σε κράτη όπως η ψωροκώσταινα όπου επικρατεί η νοοτροπία του φτωχομπινέ εαυτούλη, οι ενώσεις καταναλωτών είναι ανέκδοτο και οι εταιρίες είναι ασύδοτες.

BoGe
17-02-06, 10:40
διαφωνώ κάθετα. Να κοίταγε την πάρτη του δηλαδή μόνο για να πάρει κανένα δωράκι της πλάκας και να το "πνίξει". Νομίζω οτι πολύ καλά έκανε και το ανέφερε εδώ. .

Εδώ καλά έκανε και το ανέφερε.
Στο γράμμα προς την FORTΗnet, δεν έπρεπε να αναφέρε ότι θα το κοινοποίηση εδώ

yiapap
17-02-06, 11:37
Εδώ καλά έκανε και το ανέφερε.
Στο γράμμα προς την FORTΗnet, δεν έπρεπε να αναφέρε ότι θα το κοινοποίηση εδώΚαλά έκανε και το ανάφερε στη Forthnet, καλά έκανε και το κοινοποίησε.
Όταν έχεις δίκιο δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κρύβεις το οτιδήποτε ;)

papdoux
17-02-06, 12:14
Χαιρετώ.

Τα νεότερα είναι πως επικοινώνησαν με το σπίτι μου (τη μητέρα μου συγκεκριμένα) και της είπαν πως είναι βλάβη του Ο.Τ.Ε.(!;!;!) και πως έδωσαν οι ίδιοι τη βλάβη και θα με ενημερώσουν για την εξέλιξη. Το θέμα είναι πως άφησαν να εννοηθεί πως θα με πάρουν τηλέφωνο για την ενημέρωση, αλλά εγώ θα επιμείνω σε γραπτή απάντηση. Θέλω να έχω μια γραπτή (έστω και σε ηλεκτρονική μορφή) επίσημη απάντηση της εταιρείας σε περίπτωση που το πρόβλημα επιμείνει.

Αυτά προς το παρόν. Για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω...


Για να καταλαβω, τους λες οτι εχεις προβλημα με τη 4νετ αφου η ταχυτητα ειναι χαμηλη ενω απο αλλους παροχους δεν συμβαινει αυτο και αυτοι λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ; πως το εξηγουν αυτο; απο που το συμπεραινουν;

Παντως και εγω συμφωνω οτι καλα εκανες και εγραψες για τις κοινοποιησεις για να ξερουν οτι δεν ειμαστε ενας αλλα πολλοι και οτι πλεον ο ενας μπορει ευκολα να κινειται σε κυκλο παρα πολλων ατομων. :up:

Regent
17-02-06, 20:44
Για να καταλαβω, τους λες οτι εχεις προβλημα με τη 4νετ αφου η ταχυτητα ειναι χαμηλη ενω απο αλλους παροχους δεν συμβαινει αυτο και αυτοι λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ; πως το εξηγουν αυτο; απο που το συμπεραινουν;

Πραγματικά αυτό δεν το έχω καταλάβει. Κάτι έχω όμως στο μυαλό μου. Θέλουν να κερδίσουν χρόνο ή να με κάνουν ναξεχαστώ. Βλέπεις όταν δεν έχουν κάτι άλλο να πουν σου λένε πως κάνουν ενέργειες οι οποίες φοβάμαι πως δεν γίνονται ποτέ. Το σίγουρο είναι παίζουν με τη νοημοσύνη μας. Δυστυχώς...

Regent
20-02-06, 16:16
Καθώς δεν έχω ακόμα απάντηση έστειλε νέα επιστολή με τελεσίγραφο αυτή τη φορά...



Αξιότιμε/η κύριε/κυρία,

Σας αποστέλω εκ νέου ηλεκτρονική επιστολή για να παραπονεθώ για την αδιαφορία που φαίνεται να δείχνει η εταιρείας σας σε πρόβλημα με την ADSL συνδεσή που μου παρέχει και το οποίο έχω γνωστοποιήσει σε εσάς με προηγούμενο μήνυμα μου, απεσταλμένο στις 13/02/06 (το οποίο και επισυνάπτω). Η μητέρα μου με πληροφόρησε πως κάποιος από την εταιρεία σας την κάλεσε και της είπε πως είναι βλάβη του Ο.Τ.Ε. και πως θα απευθύνοταν η εταιρεία σας απευθείας στους τεχνικούς του οργανισμού. Παρά το ότι είχα σαφέστατα επισημάνει πως δεν τίθεται θέμα του φυσικού δικτύου, καθώς είχα ζητήσει έλεγχο και τεχνικός του Ο.Τ.Ε. με είχε επιβεβαιώσει πως το δίκτυο στο οποίο ανήκω είναι άριστο, άφησα κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να πραγματοποιηθεί η ενέργεια αυτή. Σήμερα όμως διανύουμε την όγδοη μέρα από την αποστολή της πρώτης επιστολής και δεν έχω καμία ενημέρωση (ούτε προφορική, ούτε γραπτή όπως είχα ζητήσει) για την πορεία των ενεργειών για τη διευθέτηση του θεματός μου. Γνωρίζοντάς σας τα παραπάνω θέλω να σας ζητήσω εκ νέου την γραπτή (με μορφή ηλεκτρονικού ταχυδρομείο) ενημερωσή μου για την εξέλιξη των ενεργειών σας όσον αφορά το θέμα της συνδεσής μου το αργότερο μέχρι αύριο 21/02 και ώρα 15:00. Αν δεν γίνει αυτό θα αναγκαστώ εκ των πραγμάτων να απευθυνθώ σε οργανώσεις καταναλωτών καθώς και στην Ε.Ε.Τ.Τ.. Ελπίζω να φανείτε συνεπής με το χρονικό περιθώριο που σας έθεσα και να μην χρειαστεί να καταγγείλω την εταιρεία σας για παντελή αδιαφορία σε θέματα που αφορούν τους πελάτες της.

Με εκτίμηση,

[όνομα]

Υ.Γ.) Σας παρακαλώ να αγνοηθούν τα τηλέφωνα συνεννόησης καθώς δεν θα δεχτώ καμία τηλεφωνική απάντηση παρά μόνο γραπτή.

gonzalez-gr
20-02-06, 22:32
Ετσι πρεπει:up: :up: :up:

Regent
21-02-06, 17:12
Παρακαλούμε όπως μας γνωστοποιήσετε ένα τηλεφωνικό νούμερο στο οποίο μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί σας, προκειμένου να πραγματοποιηθεί ραντεβού τεχνικού μας στον χώρο σας.


Τώρα μου μιλάνε για δικό τους τεχνικό, ενώ η αίτηση για βλάβη στον Ο.Τ.Ε. δεν έχει καν προχωρήσει σε επίπεδο συνεργείου (προχώρησε μόλις σήμερα το πρωί μετά από δικό μου τηλέφωνο). Τι να πω; Όσο ζω ελπίζω...

teo_L20
21-02-06, 23:41
Kαλά τους είπες!:up:
Συνέχισε ακάθεκτος...
Και κοίτα μην σε χρεώσουν κιόλας!

Mill
24-02-06, 06:33
Kαλά τους είπες!:up:
Συνέχισε ακάθεκτος...
Και κοίτα μην σε χρεώσουν κιόλας!


:lol::lol::lol::lol::lol:

Regent
24-02-06, 17:35
http://adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=6118&stc=1&d=1140791148

Όπως βλέπετε δεν έγινε καμία αναφορά (τουλάχιστον επίσημα) για το τι/ποιος μπορεί να φταίει γι αυτές τις ταχύτητες. Παρ' όλα αυτά ο τεχνικός μου είπε. Δεν θέλω να σας σοκάρω αλλά τα έριξε στον Ο.Τ.Ε. και τα DSLAM του. Σοκαριστήκατε; Να με συγχωρείτε.
Πάντως κάπου εκεί (στο πιταρισμένο DSLAM) κλίνω και εγώ, οπότε αφού έρθει ο τεχνικός του Ο.Τ.Ε. (δευτέρα πρωί) θα του ζητήσω και εκείνου γραπτή γνωμάτευση και μετά όλος ο "φάκελος" της υπόθεσης θα σταλεί στην Ε.Ε.Τ.Τ. Ας χρημοποιήσουμε όλοι όλα τα μέσα που μπορούμε...

yiapap
24-02-06, 18:07
Regent, για να μη χάνεις χρόνο... δες την απάντηση της ΕΕΤΤ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33041)
Για τα πακέτα είναι μεν... αλλά ως επέκταση του όρου για τις ταχύτητες!

chrisfiss
24-02-06, 22:58
Και εγώ έστειλα mail διαμαρτυρίας στη forthnet και με τη δεύτερη είχα καλά αποτελέσματα... Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
Στις 11/1/06 έστειλα την αίτηση ενεργοποίησης με φαξ. λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί γύρω στις 27/1 δηλαδή μετά από 12 εργάσιμες...Μέχρι το προηγούμενη Κυριακή 19/2 δεν είχε ενεργοποιηθεί και μετά από άπειρα τηλέφωνα χωρίς αποτέλεσμα αποφάσισα να τους στείλω ένα mail διαμαρτυρίας. Δεν πήρα καμία απάντηση και προχθές τη δευτέρα 20/2 ξαναέστειλα το ίδιο ακριβώς mail αλλά αυτή τη φορά το κοινοποιούσα σε ΙΝΚΑ και στη γενική γραμματεία καταναλωτή του υπουργείου ανάπτυξης. Αποτέλεσμα: μέσα σε δέκα λεπτά με πήραν τηλέφωνο από τη Forthnet ζητώντας συγγνώμη και προσφέροντας ένα μήνα παραπάνω δώρο. Σήμερα 22/2 και μετά από 30!!! εργάσιμες η σύνδεση επιτέλους ενεργοποιήθηκε...Δεν ξέρω αν βοήθησε το mail αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο πρώτο mail με έγραψαν κανονικά και μόλις πριν λίγο και μετά 3 μερες έλαβα απάντηση ενώ στο 2ο mail με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο αλλά με κοινοποίηση στους παραπάνω φορείς με πήραν μέσα σε 10 λεπτά με το ρολόι και μάλιστα μου πρόσφεραν και 1 μήνα παραπάνω....γιατί έπρεπε να φτάσω σε αυτό το σημείο για να μου δώσουν σημασία ρε παιδια??...Και ο Άγιος φοβέρα θέλει τελικά...

pfoul
26-02-06, 21:53
Γιατί απλούστατα όταν αποκαλώ την γενική τακτική από Forthnet αρπακολ...δες κάποιοι λένε μην τα γενικεύεις και τέτοια φαιδρά. Οι έχοντες την γενικότερη ευθύνη της χάραξης πολιτικής στην εταιρία, ξέρουν τα προβλήματα και με περιορισμό πακέτων και τα του δικτύου τους, αλλά αδιαφορούν προκειμένου να βγάλουν όσο γίνεται πιο γρήγορα χρήματα.
Μακρυά από Forthnet μόλις τελειώσει το πακέτο σας και αυτήν την φορά να επιλέξετε ISP βάσει αξιοπιστίας -> όταν έχουν πρόβλημα αμέσως το εξετάζουν, το παραδέχονται, ενημερώνουν, κλπ.
Όχι σαν τους απατεώνες που επί 1,5 μήνα έλεγαν ότι έφταιγε αποκλειστικά ο ΟΤΕ.

Εφόσον συνεχισθεί (όπως φαίνεται από απάντηση ΕΕΤΤ σε φίλους) το πρόβλημα σε περιορισμό πακέτων *και* θέλετε να έχετε VoIP σε πιταρισμένα DSLAM, γυρίστε πίσω στο παλιό, καλό PSTN, εφ όσον δεν θέλετε να κατεβάζετε μεγάλα αρχεία. Αλλοιώς εξέταση του πιο "καλού" και αξιόπιστου ISP στην περιοχή σας και πάτε για αυτόν, τιμωρώντας ως καταναλωτές αυτούς που σας εξαπάτησαν.

Φιλικά

chrismasgr
27-02-06, 17:24
Μια από τα ίδια και εγώ με την forthnet. 'Οταν τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα με γραμμή 512 και tellas 384 κατεβάζω από 42 εώς 46 πήγανε να με βγάλουν τρελό. Να δείτε πόσο τρελός θα είμαι εγώ τον Ιούλιο που λήγει η συνδρομή μου.

teo_L20
27-02-06, 21:54
Aς ξεσηκωθεί και λίγο ο λαος!

Regent
03-03-06, 02:36
Χαιρετώ και πάλι παίδες.

Τη Δευτέρα ήρθε τεχνικός του Ο.Τ.Ε. κατα τις 11:30 αλλά δυστυχώς η συνδεσή μου με έβγαλε ψεύτη. Είχε 300kb/s και πάνω όση ώρα ήταν ο τεχνικός του Ο.Τ.Ε. εδώ. Οπότε έλεγξε τη γραμμή και βρήκε πως τα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι άψογα (όπως μου είχε πει και ο πρώτος τεχνικός του Ο.Τ.Ε. πριν από 2 μήνες κοντά) και μου μίλησε για ohm-ικές αντιστάσεις των τηλέφωνικών συσκευών που μπορεί να επηρεάζουν την ADSL και πως καλό θα ήταν να βγάλω τις συσκευές για δοκιμή αν πέφτει η συνδεσή μου (πράγμα που δεν ισχύει στην περιπτωσή μου και δεν ξέρω αν ισχύει γενικότερα αλλά δεν θέλω να είμαι κακόπιστος). Όταν του μίλησα για το DSLAM το απέκλεισε κατηγορηματικά (τι εκπληξη ε;!;!) και είπε πως φταίει ο πάροχος (η forthnet. και άλλη έκπληξη ε; ).

Παρ' όλα αυτά από εκείνη τη μέρα η σύνδεση σε download δεν έχει πέσει κάτω από 250 kb/s και όπως καταλαβαίνετε είμαι "ευχαριστημένος" (μας έχουν εκπαιδεύσει να αρκούμαστε στα λιγότερο άσχημα βλέπετε). Το κουφό είναι πως το upload που ήταν σταθερό στα 114kb/s έχει πέσει απελπιστικά. Δεν ξεπερνά ποτέ τα 90kb/s. Τραγικό; Δεν ξέρω τι παιζει. Επίσης είχα και μερικές σποραδικές, αλλά συνεχόμενες αποσυνδέσεις. Εψαξα πολλές φορές με NOD32 και Ad-Aware Personal/Zone Alarm Pro για ιούς και spyware αντίστοιχα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μάλλον θα ανοίξω καινούργιο νήμα για συμβουλές...

Όσον αφορά την Ε.Ε.Τ.Τ. φοβάμαι πως δεν μπορώ να στοιχειοθετήσω καταγγελία με τέτοιες μετρήσεις (τουλάχιστον όσον αφορά το download). Είμαι σε "περισυλλογή" για το ποια θα είναι η επόμενη κινησή μου.

EDIT: Μόλις διαπίστωσα διαβάζοντας κάποιο thread πως είχαν αρκετοί προβλήματα με αποσυνδέσεις. Πάντως το πρόβλημα με το upload μου παραμένει...

HitMan
03-03-06, 05:50
Καλημέρα.. θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις σήμερα ή και αύριο κάποιες μετρήσεις τις γραμμής σου. Θυμάμαι και στο παρελθόν αντίστοιχο πρόβλημα κάποιου άλλου παιδιού που με την έλευση κάποιου τεχνικού ΟΤΕ στο σπίτι λύθηκε..

Regent
03-03-06, 13:57
HitMan σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου καθώς και όλους τους άλλους που έγραπψαν στο νήμα αυτό αλλά τελικά το upload μου επανήλθε. Έκανα unistall το cForSpeed και τώρα είναι πάλι στα 114.21kb/s όπως και παλιά. Τώρα μου φαίνεται λίγο χαμηλότερο το download αλλά ίσως να είναι και η ιδέα μου. Πάντως τα πάνω από 250 kb/s που βγάζω δεν μου αφήνουν περιθώριο να κάνω πολλά. Θα περιμένω λοιπόν να υπογράψω την επιστολή στην ευρωπαία επίτροπο για τον περιορισμό των πακέτων. Ευχαριστώ πολύ όλους....

Το νήμα μπορεί να κλείσει...

yiah
03-03-06, 17:38
φιλε μπραβο σου!!!:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
δε πιστευω να σε πειραζει να κανω λιγο copy απο τα γραμματα που εστειλες και να αρχισω να στελνω και εγω σε forthnet ΕΕΤ ΙΝΚΑ
αα!! ενα πρωτο μαιλ που ειχα στειλει δεν το βρισκανε μεχρι που τους πηρα τηλεφωνο τους φωναζα και τους ειπα για καταγγελια και μετα σε 10 λεπτα βρηκαν και μαιλ και φαξ και ολα. αν μεχρι τα μεσα της επομενης δε γινει κατι ακολουθω τα βηματα σου!!!

παιδια υπαρχει κανα τοπικ που να εχει τα δικαιωματα που εχουμε και τι κανουμε και τι στελνουμε και σε ποιους; πχ 384 κατω απο 180kb βλαβη κλπκλπ

freeblue
03-03-06, 19:21
Πραγματικά μπράβο.....
Ελπίζκάτι να αλλάξει .. γιατι δεν πάει άλλο ...
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Σε αυτό το μπουρδ:evil::evil:λο που ζούμε έχουμε και κάποια δικαιώματα όταν πληρώνουμε ...

θα ακολουθήσω την κίνηση σου ..... τουλάχιστον για την ΓΓΕΕ ... όχι οτι θα γινει τίποτα...
:oneup:

πρέπει να το κυνηγήσουμε νομικά σε ευρωπαικό δικαστήριο....

bopias
13-03-06, 22:28
πολυ θα ηθελα να μαθω τι εγινε τελικα με την συνδεση σου φιλε μου......

nmavro73
15-03-06, 22:08
Μην λες "θα απευθυνθώ". Κοινοποίησε το επιτόπου σε ένωση καταναλωτών ..να κουνηθούν λίγο

@ ADSLgr.com All rights reserved.