PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά εξοπλισμού Conn-x TV.



niades
01-09-09, 21:54
Καλησπέρα,

Δεν έχω ακόμα βάλει Conn-x TV αλλά θα ήθελα να ξέρω εάν μεταφέροντας όλον τον εξοπλισμό τα Σαββατοκύριακα στο πατρικό μου σπίτι να μπορώ να βλέπω και εκεί. Εννοείται ότι έχω σύνδεση Internet και στα δύο σπίτια (Αθήνα, Γλυφάδα) πάνω από 8 Mpps. Στο 134 που ρώτησα μου είπαν ότι δεν θα βλέπω. Ισχύει αυτό ή όχι;

ariadgr
01-09-09, 21:58
Ισχύει αυτό που σου είπαν. Δεν γίνεται.

sdikr
01-09-09, 21:59
Οχι δεν θα βλέπεις, και εγώ έτσι νόμιζα και πριν κάποιες μέρες εκάνα μια δοκιμή, τελικά δεν δούλεψε,

βέβαια δεν το πάλεψα και πολύ, απλά τα σύνδεσα, περίμενα λίγο και δεν είδα φώς.

xsystemgr
01-09-09, 22:26
Έχει η περιοχή που θες να το μεταφέρεις connex-tv ?
Έκανες ένα νέο VC 8/36 bridge με τις ρύθμισις για το STB ?

Κάποιος που δεν έχει connex-tv εάν έχει modem με θήρα STB μπορεί να κάνει τις ρύθμισις και να την ρίξει σε ένα pc με wireshark ώστε να δει εάν βλέπει τα multicast groups ?

sdikr
01-09-09, 22:27
Έχει η περιοχή που θες να το μεταφέρεις connex-tv ?
Έκανες ένα νέο VC 8/36 bridge με τις ρύθμισις για το STB ?

Κάποιος που δεν έχει connex-tv εάν έχει modem με θήρα STB μπορεί να κάνει τις ρύθμισις και να την ρίξει σε ένα pc με wireshark ώστε να δει εάν βλέπει τα multicast groups ?


Δεν νομίζω οτι θα το έχουν τόσο απλά ελεύθερο, ;)

xsystemgr
01-09-09, 23:05
Δεν νομίζω οτι θα το έχουν τόσο απλά ελεύθερο, ;)

Λοιπόν η κρυπτογράφηση στις πλατφόρμες IPTV έχει δυο στάδια στην κρυπτογράφηση του video/audio στο σημείο πριν απο τον relay/stream server και στην τελική έξοδο του σήματος από το stb στην tv μας(και καλα να μην γραφεις σε ext-videorecorder).Αυτά είναι σε επίπεδο διανομής του σήματος,τώρα σε επίπεδο δικτύου υπάρχει πιστοποίηση στο να κανεις join στο multicast group και βεβαια αυτό ισχύει μονο στα realtime δλδ τα κανάλια από την αλλη το VoD δουλεύει σε επίπεδο UDP.

sdikr
01-09-09, 23:20
Λοιπόν η κρυπτογράφηση στις πλατφόρμες IPTV έχει δυο στάδια στην κρυπτογράφηση του video/audio στο σημείο πριν απο τον relay/stream server και στην τελική έξοδο του σήματος από το stb στην tv μας(και καλα να μην γραφεις σε ext-videorecorder).Αυτά είναι σε επίπεδο διανομής του σήματος,τώρα σε επίπεδο δικτύου υπάρχει πιστοποίηση στο να κανεις join στο multicast group και βεβαια αυτό ισχύει μονο στα realtime δλδ τα κανάλια από την αλλη το VoD δουλεύει σε επίπεδο UDP.

Μπλα μπλα μπλα

το θέμα όμως είναι απλό, δεν έχει πρόσβαση ο χρήστης στο vc

xsystemgr
02-09-09, 12:25
Μπλα μπλα μπλα

το θέμα όμως είναι απλό, δεν έχει πρόσβαση ο χρήστης στο vc


Εσύ που το ξέρεις, ξέρεις τι configuration έχει η πόρτα του κάθε χρηστη? Το να πειραματιστεί κάποιος δεν νομίζω ότι είναι κακό....το να γνωρίζει κάποιος πως δουλεύει το IPTV και να το μοιράζεται με άλλους χρηστες σε ένα forum δεν νομίζω ότι χρήζει ειρωνείας από τους υπολοιπους...

maik
02-09-09, 19:06
Εσύ που το ξέρεις, ξέρεις τι configuration έχει η πόρτα του κάθε χρηστη? Το να πειραματιστεί κάποιος δεν νομίζω ότι είναι κακό....το να γνωρίζει κάποιος πως δουλεύει το IPTV και να το μοιράζεται με άλλους χρηστες σε ένα forum δεν νομίζω ότι χρήζει ειρωνείας από τους υπολοιπους...

Ξερω εγω και σου λεω οτι δεν γινεται.

ZhenXlogic
04-09-09, 10:55
Εσύ που το ξέρεις, ξέρεις τι configuration έχει η πόρτα του κάθε χρηστη? Το να πειραματιστεί κάποιος δεν νομίζω ότι είναι κακό....το να γνωρίζει κάποιος πως δουλεύει το IPTV και να το μοιράζεται με άλλους χρηστες σε ένα forum δεν νομίζω ότι χρήζει ειρωνείας από τους υπολοιπους...

Όταν έχει μόνο adsl η port έχει επάνω ένα VC 8/35 όταν έχει και Connx-TV η port αποκτά και ένα ακόμα VC 8/36 που έχει connection με τον Media Server του Connx-TV συνεπώς αν δεν έχεις Connx-TV και στης 2 γραμμές TV δεν βλέπεις! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.