PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εικόνα από hdmi!



efo355
01-09-09, 23:55
Λοιπόν μόλις αγόρασα ένα λάπτοπ hp dv5 1299 το συνδέω με την οθόνη μου (hdmi - hdmi ) και η εικόνα είναι χάλια δηλαδή θαμπή με τα χρώματα έντονα και άσχημα σε σημείο που μετα από λίγη ώρα σε πονάνε τα μάτια.
Το αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα είναι συνδεμένο στην οθόνη μου με vga και η εικόνα είναι υπερβολικά ανώτερη από αυτή του hdmi.
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Πληροφοριακά το καλώδιο hdmi έκανε 8 ευρώ (λέτε να φταίει μόνο αυτό ; )

thourios
02-09-09, 00:09
Έκανες τις όποιες ρυθμίσεις στην κάρτα γραφικών. Ανάλυση κτλ. Άλλαξε το καλώδιο HDMI με ένα καλύτερης ποιότητας. Μην δώσεις και κάνα πενηντάρι ευρώ όμως και φρόντισε να είναι όσο κοντό γίνεται.

:hmm:

efo355
02-09-09, 09:45
οι ρυθμίσεις έχουν γίνει όλες. Το καλώδιο είναι 1,5 μέτρα οπότε ούτε εκεί παίζει κανένα θέμα. Να πάω να πάρω κανένα με 15 ευρώ μήπως και δω το φώς;;;;

Collective_Soul
02-09-09, 09:49
Nα το αφησεις με το vga
Λογικα η τηλεοραση σου θελει φιρμγ update για να μην ειναι ιδιοτροπη με το hdmi handshaking
Εναλακτικα δοκιμασε αλλο καλωδιο hdmi

efo355
02-09-09, 10:44
επίσης παρατήρησα και σπασίματα στην εικόνα όταν μετακινώ κάποιο παράθυρο γύρω γύρω στην επιφάνεια εργασίας όπως και το γεγονός ότι το ποντίκι πειγαίνει αισθητά πιο αργα από όταν το έχω συνδεδεμενο με vga

efo355
02-09-09, 20:49
ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας τελικά έφταιγε η οθονη έβαλα ανταπτορα hdmi--dvi και όλα μια χαρά

@ ADSLgr.com All rights reserved.