PDA

Επιστροφή στο Forum : SNR χαμηλό, ταχυτητα καλη. Το αφηνω;



grpprod
02-09-09, 20:07
Γεια σας,

εχω μια συνδεση conn-x στα 8Mbit στην περιοχή Πυλαιας (Θεσ/νικη). Επι του παροντος χρησιμοποιω το baudtec που πηρα μαζι με τη συνδεση. Και εξηγουμαι:

1. Μεχρι προτινος χρησιμοποιουσα ενα Linksys WAG200G. Χωρις προβληματα, η ταχυτητα μου ηταν ανεκαθεν περιπου στα 6Mbit, παρολο που ειμαι αρκετα μακρια απο το κεντρο (4-5χλμ. - αν δεν κανω λαθος ειναι στη Βουλγαρη) και τα στοιχεια της γραμμης δεν ηταν και τα καλυτερα (48db attenuation). Προ ημερων ειχα διακοπες στη συνδεση για πολλες ωρες για 2 συνεχομενες μερες και το εδωσα βλαβη. Ο τεχνικος (ευγενεστατος) με ενημερωσε οτι θα ριξει λιγο την ταχυτητα μου (4.5MBit) ωστε να εχω καλυτερη ποιοτητα συνδεσης. Ολα καλα ως εδω.

2. Προχτες ξαναεβαλα το baudtec. Ως εκ θαυματος, συγχρονισε σε μεγαλυτερη ταχυτητα απο το linksys (>5MBit). Για να μην τα πολυλογω, επικοινωνησα παλι με τεχνικο και επανεφερε το παλιο προφιλ στη συνδεση μου, και τη στιγμη που γραφω αυτες τις γραμμες εχω τα εξης:

SNR Margin
3.1 23.4 db
Line Attenuation
47.6 29.6 db
Data Rate
6479 381 kbps

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1. Δεδομενου οτι ΠΟΤΕ απο την αρχη του χρονου που εκανα τη συνδεση δεν ειχα προβληματα αποσυνδεσεων, εκανα καλα που ζητησα την επαναφορα των αρχικων ρυθμισεων; Με αλλα λογια, υπαρχει περιπτωση οι διακοπες αυτες να οφειλονταν σε εξωγενεις παραγοντες ασχετους με τη γραμμη μου;

2. Το πολυ χαμηλο SNR που εχω πρεπει να με προβληματισει; Οπως σας ειπα, τοσο ειχα και ολους αυτους τους μηνες και δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με αποσυνδεσεις ουτε με χαμηλες ταχυτητες.

3. Κρινετε σκοπιμο να συνδεομαι μονο με το baudtec; Γιατι πετυχαινει μεγαλυτερες ταχυτητες απο ενα -υποτιθεται- καλυτερης ποιοτητας μηχανημα; Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να γινει στο linksys; Δεν εχω κανενα ιδιαιτερο βιτσιο με το modem του ΟΤΕ απλα επειδη το linksys παρεχει και ασυρματο δικτυο θα ηθελα να εχω μονο μια συσκευη συνδεδεμενη.

Ευχαριστω

grpprod
04-09-09, 02:34
Κανεις καμια απαντηση ρε παιδια;
Σημερα το SNR μου επεσε και κατω απο 3 (2,8)...

yiapap
04-09-09, 03:29
Aπό τη στιγμή που δεν έχεις αποσυνδέσεις, καλά έκανες. Βέβαια όταν το SNR πέφτει σε τόσο χαμηλά νούμερα είναι σαφές ότι θα έχεις πολλά error packets με επιπτώσεις σε εφαρμογές πραγματικού χρόνου (voip, internet radio, online gaming κτλ.κτλ.).
Εφόσον οι επιπτώσεις αυτές δεν σε χαλάνε για την χρήση που εσύ κάνεις και εφόσον δεν έχεις πλέον συχνές αποσυνδέσεις άστο ως έχει. Ως γνωστόν: Ότι παίζει δεν το πειράζουμε.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορείς να παίρνεις κάθε λίγο τον ΟΤΕ να σου αλλάζει προφίλ. Πάντως σε μεγάλες αποστάσεις θα δεις μεγάλες διαφορές στο SNR με αλλαγή ζεύγους. Αν ξαναρχίσει το πρόβλημα πάρε στο 121 και ζήτα (ευγενικά) να σου βρούνε κάποιο ζεύγος με λιγότερο θόρυβο.

Τώρα, επί της ουσίας: Ναι είναι δυνατόν κατώτερα modem να εχουν καλύτερη συμπεριφορά. Εγώ πρόσφατα άλλαξα το Cisco 876 με ένα Siemens CL110ι που κρατάει τη γραμμή μου ενεργή ακόμη και με 2-3dB SNR. Το να έχεις και το linksys σαν απλό access point, εντάξει- δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Οι συσκευές αυτές έχουν μικρή κατανάλωση.

Οι λόγοι για τους οποίους είχες disconnects δεν είναι εύκολο να προκαθοριστούν. Σε μένα π.χ. το SNR πέφτει την νύχτα και χειροτερεύει με την υγρασία. Το να είναι κάτι εντελώς εξωγενές και περαστικό (που δεν θα ξαναεμφνιστεί) το βρίσκω απίθανο, αλλά όχι αδύνατο.

grpprod
04-09-09, 11:38
Σε ευχαριστω για τη λεπτομερη απαντηση. Οταν λες ζευγος τι εννοεις; Να υποθεσω αλλη θεση στο DSLAM; Και ωραια, αν αυτο αλλαξει και εχω καλυτερo SNR τι θα κερδισω στην πραξη;

Επισης μια διευκρινιση ακομη. Οταν μιλας για error packets προφανως γινεται και retransmit του πακετου. Η ερωτηση μου ειναι πως ειναι δυνατον με τοσα σφαλματα να πετυχαινει καποιος τοσο υψηλη ταχυτητα (αν μπορει να θεωρηθει υψηλη φυσικα :)) Παντως για realtime εφαρμογες το μονο που χρησιμοποιω ειναι VoIP, χωρις προβληματα. Οποτε ολα κλινουν προς το να το αφησω ετσι μαλλον. Αυτο που λες στο τελος οτι μαλλον θα ξανασυμβει κατι, μου φαινεται λιγο περιεργο με το σκεπτικο οτι ουδεποτε ειχα καποια αποσυνδεση σε διαστημα σχεδον 8 μηνων, κατα συνεπεια εμενα μου φαινεται οτι κατι πειραζαν εδω γυρω καποιοι... Τι λες;

yiapap
04-09-09, 11:51
Σε ευχαριστω για τη λεπτομερη απαντηση. Οταν λες ζευγος τι εννοεις; Να υποθεσω αλλη θεση στο DSLAM; Και ωραια, αν αυτο αλλαξει και εχω καλυτερo SNR τι θα κερδισω στην πραξη;Ζεύγος χαλκού, όχι στο DSLAM. Στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ έρχονται πολύκλωνα καλώδια με πολλά ζεύγη καλωδίων χαλκού. Κάποια από αυτά (για πολλούς λόγους, κύριως crosstalk) εμφανίζουν περισσότερο θόρυβο. Οπότε, αν βρεις κάποιον τεχνικό που θέλει να βοηθήσει μπορεί να ψάξει να σου βρει ένα καλύτερο ζευγάρι.

Αν έχεις καλύτερο SNR θα κερδίσεις υψηλότερες ταχύτητες ή/και σταθερότερη σύνδεση! The Holy Grail δηλαδή :)

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 6 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επισης μια διευκρινιση ακομη. Οταν μιλας για error packets προφανως γινεται και retransmit του πακετου. Η ερωτηση μου ειναι πως ειναι δυνατον με τοσα σφαλματα να πετυχαινει καποιος τοσο υψηλη ταχυτητα (αν μπορει να θεωρηθει υψηλη φυσικα :)) Παντως για realtime εφαρμογες το μονο που χρησιμοποιω ειναι VoIP, χωρις προβληματα. Οποτε ολα κλινουν προς το να το αφησω ετσι μαλλον. Αυτο που λες στο τελος οτι μαλλον θα ξανασυμβει κατι, μου φαινεται λιγο περιεργο με το σκεπτικο οτι ουδεποτε ειχα καποια αποσυνδεση σε διαστημα σχεδον 8 μηνων, κατα συνεπεια εμενα μου φαινεται οτι κατι πειραζαν εδω γυρω καποιοι... Τι λες;Ανάλογα το πρωτόκολο. Στο UDP π.χ. δεν γίνεται retransmit.
Η ταχύτητα που βλέπεις είναι η ταχύτητα συγχρονισμού με το DSLAM. Τα error packets ή μάλλον όλα τα πακέτα που κινούνται δεν αλλάζουν αυτόν τον αριθμό. Είναι η μέγιστη ταχύτητα που ίσως να φτάσεις.
Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι χρησιμοποιείς voip χωρίς προβλήματα (διακοπές) με τόσο χαμηλό SNR. Το έχεις δοκιμάσει όταν πέφτει στα 2-3dB και δεν έχει πρόβλημα;

Όσο για το τελευταίο... Κι εγώ κλείδωνα στα 2048 για 2 χρόνια περίπου χωρίς πρόβλημα. Μετά πάπαλα. Ίσως περισσότεροι με ADSL (crosstalk) ίσως νέες μούφες (διακοπές/επανασυνδέσεις στα καλώδια), δεν ξέρω. Πάντως έφτασα να κλειδώνω στα 1100-1300 Kbps (με 20+ αποσυνδέσεις την ημέρα) παρά τις συνεχείς αλλαγές ζευγών/προφίλ κτλ.κτλ. Το ξεπέρασα μόνο με αλλαγή router που κρατά τη γραμμή ακόμη και με χαμηλό SNR και με απίστευτη πατέντα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3001631&postcount=40)

grpprod
04-09-09, 11:56
Αστο καλυτερα γιατι η αχαριστια δεν ειναι καλο πραγμα :)

Η τελευταια μου ερωτηση ειναι η εξης: Με βαση τα δεδομενα που ανεφερα ως τωρα, πιστευεις οτι θα μεινω ποτε χωρις δικτυο η θα εχω ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ πτωση της ταχυτητας; Για μενα δεν ειναι τοσο σημαντικο αν τα 6,5 μεγαμπιτ γινουν 4,5 η ακομη και 4, οσο η συνεχης συνδεση (λογω δουλειας).

yiapap
04-09-09, 12:02
Αστο καλυτερα γιατι η αχαριστια δεν ειναι καλο πραγμα :)

Η τελευταια μου ερωτηση ειναι η εξης: Με βαση τα δεδομενα που ανεφερα ως τωρα, πιστευεις οτι θα μεινω ποτε χωρις δικτυο η θα εχω ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ πτωση της ταχυτητας; Για μενα δεν ειναι τοσο σημαντικο αν τα 6,5 μεγαμπιτ γινουν 4,5 η ακομη και 4, οσο η συνεχης συνδεση (λογω δουλειας).Όχι. Τα στατιστικά σου (attenuation βασικά) δεν είναι τόσο δραματικά όσο κάποιων άλλων (γκχ, γκχ :cry: )

<edit>
Απάντησέ μου και για το voip plz όπως και το τισυσκευές/software χρησιμοποιείς γιατί με ενδιαφέρει.

grpprod
04-09-09, 12:07
Ευχαριστως. Για το VoIP εχω χρησιμοποιησει διαφορα πραγματα κατα καιρους. Εχω παιξει με SIP και με SCCP (ειχα/εχω διαφορες συνδεσεις). Επι του παροντος χρησιμοποιω ενα τηλεφωνο Linksys SPA-921, και συνδεομαι (χωρις προβληματα) με τους εξης:

Actionvoip
Voipdiscount
Viva
Omnivoice

αν θελεις επιπλεον λεπτομερειες θα χαρω να σε βοηθησω.

yiapap
04-09-09, 13:15
Αυτά μου αρκούν, ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.