PDA

Επιστροφή στο Forum : TELLAS ΚΑΙ FACEBOOK



panos.kat
02-09-09, 23:32
Καλησπέρα. Εδώ και 2-3 μέρες με πετάει εκτός Internet. Πήρα τηλ. την Tellas και μου είπαν ότι οι αποσυνδέσεις γίνονται από τον χρήστη και να κοιτάξω αν έχει ιό ο υπολογιστής ή μήπως χρειάζεται να ξαναεγκαταστήσω τους drivers της κάρτας δικτύου. Ο υπολογιστής δεν έχει ιό (2 full scan με kaspersky) και το να ξαναπεράσω drivers μου ακούγεται κουλό καθώς δεν του κάνω καμιά βαριά χρήση και είναι και σχετικά καινούριος (7 μήνες). Παρατήρησα σήμερα ότι οι αποσυνδέσεις γίνονται κυρίως όταν προσπαθώ να μπω στο Facebook. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω εγώ; Είναι λογικό ή είναι κάτι που πρέπει να πάρω την εταιρία να το κοιτάξει; Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πολλά από θέματα δικτύου, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

michpapad
03-09-09, 08:38
... Παρατήρησα σήμερα ότι οι αποσυνδέσεις γίνονται κυρίως όταν προσπαθώ να μπω στο Facebook....

Πολύ παράξενο. Γίνεται κάθε φορά που μπαίνεις facebook? Σε άλλα site που σου ζητούν username/password μπαίνεις κανονικά?

panos.kat
03-09-09, 09:17
Στις 10 φορές που θα μπω FB τις 7 θα με πετάξει. Δεν γίνεται σε κανένα άλλο site που χρειάζεται username και password. Αν δεν είναι το FB και είναι τυχαίο από τη στιγμή που δεν έχω ιό και η εταιρία λέει ότι οι αποσυνδέσεις γίνονται από τον χρήστη τι άλλο μπορεί να είναι;

crypter
03-09-09, 09:19
Την επανεγκατασταση drivers να την κανεις ουτως η αλλως μιας και τωρα θα εχει βγει και νεωτερη εκδοση των drivers. Επισης δοκιμασε και απο αρκετους browsers.

panos.kat
03-09-09, 09:37
Και από Mozilla έχω δοκιμάσει και από IE.

michpapad
03-09-09, 12:03
Δοκίμασε να συνδεθείς από την ethernet θύρα, μήπως είναι κάτι στο usb του υπολογιστή.

panos.kat
03-09-09, 12:14
Με ethernet το έχω συνδεδεμένο γιατί με το usb δεν δούλεψε ποτέ το μπρίκι!!!

michpapad
03-09-09, 12:22
Ε με ethernet απίθανο φαίνεται να προκαλείς εσύ αποσύνδεση. Βασικά βάλε να κάνεις συνεχώς ένα ping στο ιντερνετ και προσπάθησε να μπεις στο facebook και τα άλλα που κάνεις για να δεις πότε ακριβώς πέφτει η σύνδεσή σου.

Το ρούτερ αποσυγχρονίζει ή όχι? Απλά σε βγάζει από το ιντερνετ?

panos.kat
03-09-09, 14:26
ΟΚ. Απο εδώ και πέρα θέλω λίγη βοήθεια...
α) Πως κάνω ping;
β) Το αν με αποσυγχρονίζει το καταλαβαίνω με τον αν δεν ανάβει το λαμπάκι του DSL;
Σόρυ αλλά όπως είπα ξέρω από υπολογιστές αλλά από δίκτυα...σκράπας!!!

crypter
03-09-09, 23:26
ΟΚ. Απο εδώ και πέρα θέλω λίγη βοήθεια...
α) Πως κάνω ping;
β) Το αν με αποσυγχρονίζει το καταλαβαίνω με τον αν δεν ανάβει το λαμπάκι του DSL;
Σόρυ αλλά όπως είπα ξέρω από υπολογιστές αλλά από δίκτυα...σκράπας!!!

α) πας εναρξη/εκτελεση/πατας cmd και enter και εκει πατας "ping www.miaselida.gr" η αντι για καποια σελιδα βαζεις μια γνωστη ip απο σελιδα. Η ευκολη λυση ειναι να βαλεις το google.
β)Ειτε αυτο ειτε απλα μεσω του web interface του μοντεμ σου.

panos.kat
04-09-09, 01:08
Λοιπόν
α)ping www.google.gr
Ελάχιστο 72ms, Μέγιστο 73ms, Μέσο όρο 72ms, TTL 53
β)ping την ώρα που έπεσε η σύνδεση
Δεν έβρισκε την σελίδα google
γ)ping www.facebook.com
Ελάχιστο 160ms, Μέγιστο 162ms, Μέσο όρο 160ms, TTL 244
δ)ping www.google.gr
Ελάχιστο 75ms, Μέγιστο 75ms, Μέσο όρο 75ms, TTL 245

Όταν πέφτει η γραμμή είναι σαν να κάνει επανεκκίνηση το router άρα αποσυγχρονίζει μάλλον...

........Auto merged post: panos.kat πρόσθεσε 15 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.speedtest.net/result/556041750.png (http://www.speedtest.net)

Η ταχύτητά μου και στοιχεία της σύνδεσής μου...

panos.kat
04-09-09, 01:17
60940

Αυτά μου βγάζει το router...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-09-09, 18:57
Ποια συσκευή έχεις;
Μήπως έχει κάποια ρύθμιση για να ρίχνει το connection σου;

mathios
06-09-09, 15:51
πουθενα δεν εχω προβλημα, ουτε στο facebook

και με αυτα τα στατιστικα της γραμμης μου....

noise margin upstream: 15 db
output power downstream: 22 db
attenuation upstream: 28 db

noise margin downstream: 14 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 46 db

tasos-tasos
06-09-09, 16:15
φίλτρα στα τηλέφωνα και διαχωριστές ? (splitter)

πρίζες μηπως γράφουν ΟΤΕ? μηπως εχουν καποιο κυκλωμα μέσα τους αντικεραυνικό κλπ?

το attenuation που εχεις ειναι αρκετά μεγάλο και απορώ πως συγχρονίζεις στα 9++ που εβγαλε το speedtest
αληθεια στα ποσα συγχρονίζεις?

άλλαξε το adsl profile σου σε adsl2 και όχι 2+ και δες τι θα συμβεί

vaggos_fromhell
06-09-09, 17:33
Αναβάθμισε το firmware και μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν έχεις και πάλι τότε φταίει το ρούτερ.

panos.kat
06-09-09, 22:01
α)Πως αλλάζω το dsl profile?
β)Έχω φίλτρα σε όλες τις γραμμές τηλεφώνου
γ)Οι πρίζες δεν γράφουν ΟΤΕ
δ)Κατεβάζω από rapidshare με 1,2mb πάντα

Αυτό μου το κάνει τον τελευταίο μήνα δεν είχα πάντα πρόβλημα...
Thanks όλους για τη βοήθεια κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη...

tasos-tasos
06-09-09, 22:29
δεν γνωρίζω το menu του router σου
ψάξε κάπου στο adsl settings, adsl mode, κάτι τέτοιο
αν γράφει adsl mode --> auto, να επιλέξεις adsl2
θα συγχρονίζεις max 8, αλλα θα σου επιτρέψει να κάνεις έναν έλεγχο τι φταίει και αν φταίει αυτό

ή ζητάς έλεγχο από την τεχνική υποστήριξη και σε δεύτερη φάση αλλαγή του snr σου (αυτό θα σου μειώσει λίγο την ταχύτητα αλλα θα αποκτήσεις σταθερότητα)

κάνε όμως πρώτα το adsl2 mode να δεις τι γίνεται

michpapad
08-09-09, 15:34
Όταν πέφτει η γραμμή είναι σαν να κάνει επανεκκίνηση το router άρα αποσυγχρονίζει μάλλον...



Σαν να κάνει ή όντως κάνει επανεκκίνηση? Πιθανόν να έχει πρόβλημα το ρούτερ σου. Ζήτα από την Τελλάς να σου δώσουν άλλο.

panos.kat
09-09-09, 22:10
κάνει επανεκκίνηση...στις ρυθμίσεις του router δεν έχει επιλογή για να αλλάξω το dsl...ξέρει κανείς από speedstream;

michpapad
10-09-09, 11:22
κάνει επανεκκίνηση...στις ρυθμίσεις του router δεν έχει επιλογή για να αλλάξω το dsl...ξέρει κανείς από speedstream;

Ε αν κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ σου, έχει πρόβλημα. Ζήτα να σου δώσουν άλλο, και να επιμείνεις. Μπορεί να έχεις και κάποια εγγύηση από αυτό. Ζήτα να στο αντικαταστήσουν οπωσδήποτε. Πες τους ότι έχει πρόβλημα. Δεν θα πεις ψέμματα.

tasos-tasos
11-09-09, 12:21
κάνει επανεκκίνηση...στις ρυθμίσεις του router δεν έχει επιλογή για να αλλάξω το dsl...ξέρει κανείς από speedstream;

μηπως η αποσύνδεση του Internet account (το isp δηλαδη λαμπάκι που συνήθως έχει ένα @)
και ο αποσυντονισμός του adsl σου μοιάζουν με reboot του router σου?

συνηθως οι επανεκκινήσεις κάνουν 2-3 blink και ενα πέρασμα όλα τα λαμπάκια μία φορά

κάνει κάτι τέτοιο?

δεν είδα αν έχεις ασύρματο, μηπως μπαίνει κανείς και σε πειράζει κάνοντάς σου reboot...

panos.kat
12-09-09, 18:02
όχι δεν έχω ασύρματο και όντως κάνει έτσι όταν κάνει επανεκκίνηση...τέλοσπαντων θα ξαναμιλήσω με την TELLAS να δω τι θα μου πουν...σας ευχαριστώ για τις συμβουλές αν έχετε και κάτι άλλο στο μυαλό πείτε μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.