PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλο κουφό!



paulsal
13-02-06, 17:01
Παιδιά εχω παθει ενα ψιλο κουφό! Εχω το κύβο με static ip! Μη με ρωτήσετε πώς! Εδω και 10 μέρες η ip μου ειναι η ίδια! Να τους το πώ? στα download πετάει,απο pings επίσης και disconnect κανένα!:up:

apok
13-02-06, 17:03
Δεν ειναι static. Απλά η Vivodi αργε, ίπολύ, να σου αλλάξει Ip;)

paulsal
13-02-06, 17:08
10 μερες όμως???

apok
13-02-06, 17:11
Και λίγο ειναι.. άλλοι ειναι 10+ μήνες:p

paulsal
13-02-06, 17:17
Ειρωνικα το λες?

sandman
13-02-06, 17:18
Εγώ έχω 2 χρόνια vivodi και μόνο μια φορά μου άλλαξε η ip, τότε που έκαναν εργασίες στο δίκτυο.

apok
13-02-06, 17:18
Ειρωνικα το λες?

Kαθόλου ειρωνικά

paulsal
13-02-06, 17:19
τοτε οι αλλοι γιατι πληρώνουν static?

Hwoarang
13-02-06, 17:19
Αυτό δεν είναι πάντα καλό όμως:hmm:

paulsal
13-02-06, 17:23
για τις "ενοικιάσεις λες ε? Ας είναι καλα το tor!;)

sandman
13-02-06, 17:24
τοτε οι αλλοι γιατι πληρώνουν static?

Για να σηκώσουν webserver φαντάζομαι. Η vivodi στο dynamic κόβει την 80.
Βέβαια αυτό δεν το κάνει σε όλους τους συνδρομητές, πριν μου αλλάξουν IP ήταν όλες οι πόρτες ανοιχτές, οπότε μην με ρωτάς λεπτομέρειες. Ούτως ή άλλως το θεωρώ βλακεία να τρέχεις servers στην dsl σου.

Chris_Nik
13-02-06, 17:24
Καλά αφού κάνει τόσο καιρό να σου αλλάξει IP τότε γιατί να σου πουλάει και την static....

apok
13-02-06, 17:26
Για να σηκώσουν webserver φαντάζομαι. Η vivodi στο dynamic κόβει την 80.
Βέβαια αυτό δεν το κάνει σε όλους τους συνδρομητές, πριν μου αλλάξουν IP ήταν όλες οι πόρτες ανοιχτές ανοιχτές, οπότε μην με ρωτάς λεπτομέρειες.


Εδω και 2-3 μήνες έχει σταματήσει να ισχύει αυτό

sandman
13-02-06, 17:27
Εδω και 2-3 μήνες έχει σταματήσει να ισχύει αυτό

Θα σου πω σε δυο λεπτά...

edit: Όντως ισχύει. Δεν κόβουν τίποτα.

Βέβαια προτιμώ χίλιες φορές να δώσω 3.5€ τον μήνα στην godaddy για να τρέχει αυτή τον server μου παρά να τον έχω εγώ.

Μόνο στην δεή περισσότερα θα δώσω. Άσε που το upload είναι γελοίο (σε σχέση με τα 200+ GB/μήνα που σου δίνουν στην gd)

apok
13-02-06, 17:33
Θα σου πω σε δυο λεπτά...

Το έχουν πει άλλοι νωρίτερα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28490) ;);)

Reef
13-02-06, 21:46
εγω εχω να αλλαξω ip απ τον Ιουνιο, η μανα μου 3 μηνες και ο Κολητος μου 2,5 χρονια

teo_L20
13-02-06, 22:34
Πολύ περιεργο πράγμα!
Μονο που με αυτό γινόμαστε πιο ευάλωτοι στους χακερς,που με μανια πειραζουν το συστημά μας!
Κριμα...

rasputin
14-02-06, 02:09
Ειμαι κοντα στα 2 χρονια στην vivodi και ι IP μου μονο 1 φορα αλαξε απο την ετερια.

Hwoarang
14-02-06, 02:42
Και σίγουρα όλα αυτά ειναι φυσιολογικά? Έχεις static IP χωρίς να ζητήσεις. Ξαναλέω δεν είναι πάντα καλό αυτο

greek_manager
14-02-06, 09:55
Για πες ένα παράδειγμα που δεν είναι καλό...
Και μην μου πεις και εσύ ότι έστι γίνεσαι στόχος ... χάκερς γιατί και η ip που αλλάζει δεν σε προστατεύει από αυτό.

sdn
14-02-06, 10:24
Αρκετά προγράμματα προϋποθέτουν την χρήση στατικής διεύθυνσης. Από την άλλη δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να προστατευθεί από κάτι αλλάζοντας IP. Αν το σύστημα δεν είναι ασφαλές τότε είναι θέμα χρόνου να δημιουργηθεί πρόβλημα. Πες για παράδειγμα ότι κάποιος πάει σε «πονηρά» sites που του σκανάρουν την IP και στην συνέχεια του την “πέφτουν”. Αν εσύ έχεις πάρει (μετά από αλλαγή, την IP του) τότε θα πρέπει να βρεις ένα καλό τρόπο να αμυνθείς διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν θα έχει να κάνει με την IP.

prfpaka
14-02-06, 10:34
Μια απο τα ιδια. Ιδια IP απο ενεργοποιησεως 4-5 μηνες.
Δε με χαλαει καθολου και μακαρι να μην αλλαξει καθολου.μπο αβο vivo

kogos
17-02-06, 01:38
για όσους τους ενοχλεί να έχουν την ίδια ip ή χρειάζονται μια άλλη για δικούς τους λόγους, μπορούν να πάρουν στους τεχνικούς και να ζητήσουν αλλαγή... την αλλάζουν μέσα σε 5 λεπτά. :)

aroutis
17-02-06, 09:43
Πολύ περιεργο πράγμα!
Μονο που με αυτό γινόμαστε πιο ευάλωτοι στους χακερς,που με μανια πειραζουν το συστημά μας!
Κριμα...
Μια δυναμική δεν σε σώζει... το Security awareness θα σε βοηθήσει... και εν τέλει αν κάποιος θέλει να σε κάνει hack και επιμένει ΠΟΛΥ και έχει τις γνώσεις... οι πιθανότητες ειναι οτι θα το καταφέρει.


Αρκετά προγράμματα προϋποθέτουν την χρήση στατικής διεύθυνσης. Από την άλλη δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να προστατευθεί από κάτι αλλάζοντας IP. Αν το σύστημα δεν είναι ασφαλές τότε είναι θέμα χρόνου να δημιουργηθεί πρόβλημα. Πες για παράδειγμα ότι κάποιος πάει σε «πονηρά» sites που του σκανάρουν την IP και στην συνέχεια του την “πέφτουν”. Αν εσύ έχεις πάρει (μετά από αλλαγή, την IP του) τότε θα πρέπει να βρεις ένα καλό τρόπο να αμυνθείς διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν θα έχει να κάνει με την IP.Ακριβώς..

@ ADSLgr.com All rights reserved.