PDA

Επιστροφή στο Forum : Το YouTube διαπραγματεύεται την διάθεση ταινιών για ενοικίαση



nm96027
03-09-09, 10:29
To YouTube βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με μεγάλες εταιρείες της κινηματογραφικής βιομηχανίας προκειμένου να διαθέτει ταινίες, μέσω του site του, προς ενοικίαση έναντι χρέωσης. Εάν οι πληροφορίες είναι αληθείς θα είναι η πρώτη φορά που το YouTube θα χρεώνει για κάποιο λόγο ορισμένους χρήστες του.

Το δημοφιλές site το οποίο βρίσκεται υπό την ιδιοκτησία τη Google συνομιλεί, σύμφωνα με πληροφορίες, επί του θέματος με τις εταιρείες Lions Gate Entertainment Corp, Sony Pictures και Time Warner. Το υπο διαπραγμάτευση μοντέλο ενοικίασης ταινιών θα είναι παρόμοιο με αυτό που εφαρμόζεται στο iTunes, στο Netflix ή στο Amazon.com. Για νέες ταινίες ένα πιθανό αντίτιμο ενοικίασης θα ήταν τα 4 δολάρια.

Προς τος παρόν το YouTube είναι απολύτως δωρεάν ενώ τους τελευταίους μήνες η Google σε μία προσπάθεια να βρει τρόπους να κερδίσει λεφτά έχει τοποθετήσει διαφημίσεις σε κάποια βίντεο. Υπενθυμίζεται πως η εξαγορά του YouTube στοίχισε στην Google 1.65 δισεκατομμύρια δολάρια.


"Ελπίζουμε να διευρύνουμε τόσο τις άριστες μας σχέσεις με την κινηματογραφική βιομηχανία όσο και το είδος και το πλήθος των βίντεο που προσφέρουμε στα μέλη της κοινότητας μας", δήλωσε ο εκπρόσωπος της εταιρείας Chris Dale.

Δεν είναι λίγοι εκείνοι που παρατηρούν πως το YouTube εκτελεί στροφή από τα ερασιτεχνικά βίντεο προς επαγγελματικές παραγωγές, προσπαθώντας να συνδυάσει και τα δυο.

Η Google έχει δεχθεί έντονη κριτική από αναλυτές της Wall Street αλλά και επενδυτές οι οποίοι την κατηγορούν πως δαπανά εκατομμύρια δολάρια για να επιτρέπει σε χρήστες να βλέπουν δωρεάν βίντεο.

Την ίδια στιγμή στην Bρετανία ανακοινώθηκε η επιστροφή των μουσικών βίντεο στο YouTube μετά την οικονομική διευθέτηση ανάμεσα στο site και την ένωση μουσικών δημιουργών PRS. Το οικονομικό αντικείμενο της συμφωνίας παραμένει άγνωστο ενώ η διάρκεια της ορίστηκε έως το 2012.

Τα μουσικά βίντεο στην Βρετανία είχαν αποσυρθεί από το YouTube τον Μάρτιο του 2009 λόγω διαφωνιών ανάμεσα στο YouTube και τους δημιουργούς για θέματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Πηγές: Reuters (http://www.reuters.com/article/technologyNews/idUSTRE5816W120090903?feedType=RSS&feedName=technologyNews) και BBC (http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8234125.stm)

Σχετική είδηση στο adslgr.com: Βρετανία: Το YouTube αφαιρεί τα μουσικά βίντεο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=278032)

ST2008
03-09-09, 11:02
είναι απίστευτο το πώς βήμα - βήμα δημιουργείται μία από τις μεγαλύτερες αγορές προϊόντων Σύγκλισης (Convergence), εδώ και δύο χρόνια περίπου. Αυξανόμενες ταχύτητες στην ευρυζωνικότητα, παγκόσμιες συμφωνίες διαχείρισης οπτικοακουστικού περιεχομένου και τερματικές συσκευές αιχμής (η Sony ανακοίνωσε τις 3D τηλεοράσεις). Αν λειτουργήσει ελεύθερα ο ανταγωνισμός θα δούμε και πολύ ελκυστικές τιμές. Όλο αυτό το πακέτο, μάλιστα, πιστεύω ότι θα μειώσει σημαντικά και την μη αδειοδοτημένη διακίνηση οπτικοακουστικών έργων στο Διαδίκτυο (κοινώς torrents κλπ.).

hammer21
03-09-09, 11:02
4$==2.8 ευρω.Δεν ειναι κακο, αρκει να μπορεις να την κρατησεις καποιες μερες οπως στα video club.Ετσι και αλλιως το κοστος δεν αλλαζει.

........Auto merged post: hammer21 πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να υποθεσω hd θα ειναι οι ταινιες?

lewton
03-09-09, 11:31
Είδηση που έχει άμεση σχέση με παλιότερη είδηση ότι εν τέλει μπορεί το BluRay να νίκησε το HD-DVD αλλά τελικά και τα δύο θα χάσουν από τη δικτυακή μετάδοση του περιεχομένου.

kostas27
03-09-09, 11:53
wow!!! αυτά είναι νέα!!!! χαχαχα

amoyda
03-09-09, 12:04
Είδηση που έχει άμεση σχέση με παλιότερη είδηση ότι εν τέλει μπορεί το BluRay να νίκησε το HD-DVD αλλά τελικά και τα δύο θα χάσουν από τη δικτυακή μετάδοση του περιεχομένου.


μια πολυ βαρια ηττα της σονυ και νικη της ms...ο τελευταιος γελαει καλυτερα.
καλο και για εμας σε hd παντα:)

imr
03-09-09, 13:37
Ενδιαφερουσα ειδηση

Δηλαδη εκτος απο τα dvdrips θα εχουμε και youtuberips? :p

Μεχρι τωρα η δικτυακη ενοικιαση δεν ειχε επιτυχια, δεν νομιζω να καταφερει κατι η google εκτος αν επιτυχει συμφωνια για νεες ταινιες αρκετα πριν την κυκλοφορια τους σε dvd , η αν γενικα το το πακετο ειναι τρομερα ελκυστικο

Μεσσήνιος
03-09-09, 14:30
Ενδιαφερουσα ειδηση

Δηλαδη εκτος απο τα dvdrips θα εχουμε και youtuberips? :p

Μεχρι τωρα η δικτυακη ενοικιαση δεν ειχε επιτυχια, δεν νομιζω να καταφερει κατι η google εκτος αν επιτυχει συμφωνια για νεες ταινιες αρκετα πριν την κυκλοφορια τους σε dvd , η αν γενικα το το πακετο ειναι τρομερα ελκυστικο

Στην αμερική υπάρχουν και ευημερουν τέτοια προγραμματα.
βεβαια εκει η ενοικιαση ειναι μηνος αν θυμαμαι καλά.
δλδ κατεβαζεις μια ταινια μεσω ενος προγραμματος
και μπορεις να την δεις όσες φορες θες
για ένα μηνα.

Καλή κινηση απο το ΥΤ περιμενω να δω τιμες.

sonic
03-09-09, 15:24
Κατι αντίστοιχο υπάρχει και από το itunes, αλλά οι τιμές είναι χάλια, και για αγορά και για ενοικίαση.

Είναι σχεδόν στην τιμή φυσικού προϊόντος, και πιο ακριβά πολλές φορές, ενώ λίγοι τίτλοι υπάρχουν σε HD, πρέπει να ζήσουν και τα HMV, πως να γίνει;)

Μακάρι να προχωρίσει το θέμα, δεν θέλω να "κατεβάζω" ούτε να έχω file server, ούτε τίποτα. Να πατώ play και να βλέπω θέλω.

ironfist
03-09-09, 17:02
Μακάρι να προχωρίσει το θέμα, δεν θέλω να "κατεβάζω" ούτε να έχω file server, ούτε τίποτα. Να πατώ play και να βλέπω θέλω.

+1
Από το στόμα μου το πήρες :) :oneup::oneup:

Simpleton
03-09-09, 17:36
Για να λειτουργήσει το μοντέλο της ενοικίασης, δυστυχώς θα πρέπει όλα τα βίντεο να έχουν DRM. Και από αυτό προκύπτει ότι θα είναι συμβατά μόνο με συγκεκριμένο (κλειστό) λογισμικό (π.χ. WMP), μόνο σε συγκεκριμένα λειτουργικά συστήματα και συμβατές φορητές συσκευές.

agos
03-09-09, 17:45
...Όλο αυτό το πακέτο, μάλιστα, πιστεύω ότι θα μειώσει σημαντικά και την μη αδειοδοτημένη διακίνηση οπτικοακουστικών έργων στο Διαδίκτυο (κοινώς torrents κλπ.).

Λογικό: όλες αυτές οι υπηρεσίες 'δωρεάν' διακίνησης περιεχομένου, είναι απλά πλατφόρμες στις οποίες δοκιμάζονται τεχνολογίες και υποδομές για την πληρωμένη διακίνηση και χαρτογραφείται η πειρατεία.

Φαντάζομαι ότι όταν θα τελειώσουν οι δοκιμές. θα αρχίσει το σαφάρι από τις εταιρείες που παράγουν ταινίες και θα είναι πιο δύσκολο το ξεκλείδωμα των διαφόρων DRM.

Tiven
03-09-09, 17:57
μια πολυ βαρια ηττα της σονυ και νικη της ms...ο τελευταιος γελαει καλυτερα.
καλο και για εμας σε hd παντα:)

Παρτο αλλιώς.

tsigarid
03-09-09, 18:26
Ενδιαφερουσα ειδηση

Δηλαδη εκτος απο τα dvdrips θα εχουμε και youtuberips? :p

Μεχρι τωρα η δικτυακη ενοικιαση δεν ειχε επιτυχια, δεν νομιζω να καταφερει κατι η google εκτος αν επιτυχει συμφωνια για νεες ταινιες αρκετα πριν την κυκλοφορια τους σε dvd , η αν γενικα το το πακετο ειναι τρομερα ελκυστικο


Στην αμερική υπάρχουν και ευημερουν τέτοια προγραμματα.
βεβαια εκει η ενοικιαση ειναι μηνος αν θυμαμαι καλά.
δλδ κατεβαζεις μια ταινια μεσω ενος προγραμματος
και μπορεις να την δεις όσες φορες θες
για ένα μηνα.

Καλή κινηση απο το ΥΤ περιμενω να δω τιμες.

Στην Αμερική υπάρχει το Netflix. Με $15 το μήνα έχω 2 dvd σπίτι μου (θα μπορούσα να έχω blu-ray αν είχα player :p) και πάνω από 17 χιλιάδες τίτλους για να δω online όποτε θέλω, χωρίς περιορισμό στον αριθμό. Τα 2 dvd τα επιστρέφω όποτε θέλω, ακόμα και χρόνια μετά αν θέλω, και μόλις τα παραλάβουν μου στέλνουν τα επόμενα από τη λίστα μου. Η ποιότητα των online ταινιών είναι κορυφαία, δεν είναι blu-ray, αλλά είναι τουλάχιστον dvd. Ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσης το site στέλνει και την κατάλληλη ποιότητα για να μην έχω σπασίματα στην παρακολούθηση.

Γιατί τα λέω αυτά; Πρέπει να ανακοινώσουν πολύ χαμηλότερες τιμές για να είναι ανταγωνίσιμοι!!

atziatz
03-09-09, 20:41
Στην Αμερική υπάρχει το Netflix. Με $15 το μήνα έχω 2 dvd σπίτι μου (θα μπορούσα να έχω blu-ray αν είχα player :p) και πάνω από 17 χιλιάδες τίτλους για να δω online όποτε θέλω, χωρίς περιορισμό στον αριθμό. Τα 2 dvd τα επιστρέφω όποτε θέλω, ακόμα και χρόνια μετά αν θέλω, και μόλις τα παραλάβουν μου στέλνουν τα επόμενα από τη λίστα μου. Η ποιότητα των online ταινιών είναι κορυφαία, δεν είναι blu-ray, αλλά είναι τουλάχιστον dvd. Ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσης το site στέλνει και την κατάλληλη ποιότητα για να μην έχω σπασίματα στην παρακολούθηση.

Γιατί τα λέω αυτά; Πρέπει να ανακοινώσουν πολύ χαμηλότερες τιμές για να είναι ανταγωνίσιμοι!!

+1:oneup:

Η διαδικτυακή διάθεση των ταινιών δε φτάνει, πρέπει να ρυθμιστούν και οι τιμές αφού το ίδιο το μέσο επιτρέπει τη μείωση του κόστους...
Κυρίως θα πρέπει να μειωθεί σημαντικά το κόστος σε παλιές ταινίες (ή και γενικότερα καλλιτεχνικά έργα).

crypter
03-09-09, 23:11
Την ίδια στιγμή στην Bρετανία ανακοινώθηκε η επιστροφή των μουσικών βίντεο στο YouTube μετά την οικονομική διευθέτηση ανάμεσα στο site και την ένωση μουσικών δημιουργών PRS. Το οικονομικό αντικείμενο της συμφωνίας παραμένει άγνωστο ενώ η διάρκεια της ορίστηκε έως το 2012.
Εγω εντωμεταξυ ειμαι περιεργος να μαθω τι συμφωνησαν ακριβως και τα επανεφεραν. :hmm:

pan34
03-09-09, 23:12
βασικο θεμα και εδω οι τιμεs διαθεσηs.Ιδωμεν

arial
03-09-09, 23:16
4$ για να νοικιασω μια ταινια, μου φαινονται υπερβολικα πολλα...

Αλλα βεβαια εξαρταται και απο τι ειδους ταινιες θα διαθεσει, την σπανιοτητα τους κτλ...

mob
03-09-09, 23:30
Εγω εντωμεταξυ ειμαι περιεργος να μαθω τι συμφωνησαν ακριβως και τα επανεφεραν. :hmm:

μάλλον το πόσα θα παίρνουν για δικαιώματα :p αλλά δεν θα μας το πουν για να κάνουν τους καλούς

wireless_surfer
04-09-09, 18:17
Στην Αμερική υπάρχει το Netflix. Με $15 το μήνα έχω 2 dvd σπίτι μου (θα μπορούσα να έχω blu-ray αν είχα player :p) και πάνω από 17 χιλιάδες τίτλους για να δω online όποτε θέλω, χωρίς περιορισμό στον αριθμό. Τα 2 dvd τα επιστρέφω όποτε θέλω, ακόμα και χρόνια μετά αν θέλω, και μόλις τα παραλάβουν μου στέλνουν τα επόμενα από τη λίστα μου. Η ποιότητα των online ταινιών είναι κορυφαία, δεν είναι blu-ray, αλλά είναι τουλάχιστον dvd. Ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσης το site στέλνει και την κατάλληλη ποιότητα για να μην έχω σπασίματα στην παρακολούθηση.

Γιατί τα λέω αυτά; Πρέπει να ανακοινώσουν πολύ χαμηλότερες τιμές για να είναι ανταγωνίσιμοι!!
όταν τα "μάθουμε" αυτά εδώ, πλέον το youtube θα δίνει τσάμπα τις ταινίες, με διαφημίσεις.

για νέες ταινιες τι ποσό θεωρείται οκ? κι εμένα το 4ευρω μου χτυπάει κάπως είναι αλήθεια, αλλα όχι και τρομερά, ανα αναλογιστεί κανεις τα 7-10 ευρώ του σινεμά

Tigran
04-09-09, 23:20
Κι αν αναλογιστεί στα 2€ του Video Club;

Πολλά είναι...

Με συνδρομή και μόνο θα περπατήσει αυτή η υπηρεσία και μόνο αν οι τιμές παίζουν στα 15$-20$.

Linus
04-09-09, 23:34
Κι αν αναλογιστεί στα 2€ του Video Club;

Πολλά είναι...

Με συνδρομή και μόνο θα περπατήσει αυτή η υπηρεσία και μόνο αν οι τιμές παίζουν στα 15$-20$.

Πάλι πολλά είναι.. 6.99 τα έδινα :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.