PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play στον ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ



gtb
03-09-09, 18:23
Εχει κανένας φίλος Forthnet 2play στον Αγιο Στέφανο?
Θα ήθελα την γνώμη σας.

Αυτή την στιγμή έχω HOL 2play εδώ και 1 χρόνο, και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Συγχρονίζω περίπου στα 8.200.

Δεν ευελπιστώ αύξηση της ταχύτητας, λόγω απόστασης από το DSLAM, απλά σκέφτομαι την Forthnet για να αξιοποιήσω την προσφορά που έχει με την NOVA.

Τώρα πληρώνω ΝΟVA full pack 58,50 € & HOL 39,90 € + περίπου 10 € για τα επιπλέον τηλέφωνα, σύνολο 108,40 €.

Με την προσφορά της Forthnet θα πληρώνω 78,72 € + 10 € τα επιπλέον τηλεφωνα περίπου 88 €.

Ευχαριστώ :oneup:

gtb
04-09-09, 17:22
Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς συνδρομητης forthnet στον Αγιο Στέφανο ?:hmm:

deniSun
04-09-09, 20:34
Η ποιότητα των υπηρεσιών του κάθε παρόχου εξαρτάται από τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Άρα μην ψάχνεις κάποιον να σου πει ότι πετάει ή σέρνεται γιατί πολύ απλά δεν θα ισχύει απαραίτητα το δίο και σε εσένα.
Αν σε συμφέρει η προσφορά προχώρα.

gtb
07-09-09, 09:31
Η ποιότητα των υπηρεσιών του κάθε παρόχου εξαρτάται από τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Άρα μην ψάχνεις κάποιον να σου πει ότι πετάει ή σέρνεται γιατί πολύ απλά δεν θα ισχύει απαραίτητα το δίο και σε εσένα.
Αν σε συμφέρει η προσφορά προχώρα.

καλημέρα,

κατρχήν σ'ευχαριστώ, αυτό που λες το καταλαβαίνω, δεν περιμένω να μου πει κάποιος για το αν θα σέρνομαι ή αν θα πετάω, απλά στην γενικότητα αν υπάρχουν προβλήματα. Για παράδειγμα να σου πω ότι όταν έβαλα HOL 2play, και είχα προβλήμα στην αρχή με ενημέρωσαν μέσα από το forum ότι αν βάλω το Fritz δεν θα έχω πρόβλημα στην τηλεφωνία.

Πάντως σ΄έυχαρστώ για τον χρόνο σου.

Εσύ από την forthnet είσαι γενικά ευχαριστημένος ?

deniSun
07-09-09, 11:54
καλημέρα,

κατρχήν σ'ευχαριστώ, αυτό που λες το καταλαβαίνω, δεν περιμένω να μου πει κάποιος για το αν θα σέρνομαι ή αν θα πετάω, απλά στην γενικότητα αν υπάρχουν προβλήματα. Για παράδειγμα να σου πω ότι όταν έβαλα HOL 2play, και είχα προβλήμα στην αρχή με ενημέρωσαν μέσα από το forum ότι αν βάλω το Fritz δεν θα έχω πρόβλημα στην τηλεφωνία.

Πάντως σ΄έυχαρστώ για τον χρόνο σου.

Εσύ από την forthnet είσαι γενικά ευχαριστημένος ?

Το αν θα έχεις ή όχι προβλήματα δεν μπορεί να στο προεξοφλήσει κανένας.
Ο σημαντικότερος παράγοντας είναι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που ενώ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι οκ εμαφνίζονται προβλήματα τα οποία λύνονται με την επέμβαση των τεχνικών (της εταιρείας ή του ΟΤΕ).
Εγώ έχω 2 χρόνια forthnet.
Προβλήματα είχα 3 φορές τα οποία λύθηκαν (και οι 3 φορές αφορούσαν λάθη του ΟΤΕ).
Κάποια γενικότερα προβλήματα που αφορούσαν το bw στην Μακεδονία ήταν πριν από 2 χρόνια και λύθηκαν εδώ και καιρό.

gtb
07-09-09, 12:44
ok, thanks :oneup:

mare
10-09-09, 15:11
Είμαι κάτοικος Αγ .Στεφάνου και έχω Hol (2-play) εδώ και 14 μήνες. τα προβλήματα άπειρα .ταχύτητα 5μβ (απέχω 2χιλ από dslam) tο ανώτερο. Η τηλεφωνία είναι μέσω router, me συνεχείς αποσυνδέσεις. όταν λειτουργεί το τηλέφωνο…. παρόλα τα παραπάνω προβλήματα θα περιμένω 1-2 μήνες να βεβαιωθώ ότι δεν έχει προβλήματα στην περιοχή η forthnet για να αλλάξω εταιρία .το ιδιο συνιστώ και στον φίλο να περιμένει μέχρι να έχουμε κάποια εικόνα για τις υπηρεσίες τις
Forthnet.

........Auto merged post: mare πρόσθεσε 12 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να με συχώρεση ο φίλος αλλά την προσφορά για το πακέτο τις NOVA την θεωρώ γέλια, δηλαδή -20% και ένα χρόνο αιχμάλωτος τις nova .

gtb
12-09-09, 09:57
Είμαι κάτοικος Αγ .Στεφάνου και έχω Hol (2-play) εδώ και 14 μήνες. τα προβλήματα άπειρα .ταχύτητα 5μβ (απέχω 2χιλ από dslam) tο ανώτερο. Η τηλεφωνία είναι μέσω router, me συνεχείς αποσυνδέσεις. όταν λειτουργεί το τηλέφωνο…. παρόλα τα παραπάνω προβλήματα θα περιμένω 1-2 μήνες να βεβαιωθώ ότι δεν έχει προβλήματα στην περιοχή η forthnet για να αλλάξω εταιρία .το ιδιο συνιστώ και στον φίλο να περιμένει μέχρι να έχουμε κάποια εικόνα για τις υπηρεσίες τις
Forthnet.

........Auto merged post: mare πρόσθεσε 12 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να με συχώρεση ο φίλος αλλά την προσφορά για το πακέτο τις NOVA την θεωρώ γέλια, δηλαδή -20% και ένα χρόνο αιχμάλωτος τις nova .

Εχω και εγώ HOL 2play 14 μήνες, κλειδώνω περίπου στα 8μβ. Εγω μένω λίγο μετά τα ιατρεία του ΙΚΑ στη Χελμού. Με το internet δεν έχω πρόβληματα γενικά, αλλά με το τηλέφωνο άστα :down:

Για την προσφορά της NOVA, εγώ έχω ήδη NOVA 4 χρόνια, δεν σκοπευω να την κόψω, οπότε το -20% για μένα μετράει. Δεν ξέρω για νέους συνδρομητές, αλλά για ανθρώπους που έχουν ΝOVA, νομίζω ότι η έκπτωση είναι καλή.

Τέλος πάντων εγώ έκανα αίτηση στη 4net και σε κανα μήνα πιστεύω ότι θα έχω μεταφερθεί. Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις και όταν με το καλό συνδεθώ για το πως πάει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :oneup:

mare
14-09-09, 13:30
Περιμένουμε τις εντυπώσεις για forthnet στην περιοχή Αγ,Στεφανου/Άνοιξης γιατί με την Hol ειδικά στην τηλεφωνία (μέσω router) είναι για κλάματα…

gtb
22-09-09, 16:31
Περιμένουμε τις εντυπώσεις για forthnet στην περιοχή Αγ,Στεφανου/Άνοιξης γιατί με την Hol ειδικά στην τηλεφωνία (μέσω router) είναι για κλάματα…

Σήμερα η κατάσταση έχει ως εξής

22/09/2009 15:37 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/09/2009 15:36 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας

22/09/2009 15:36 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Αναμένουμε . . . ;)

Core2Extreme
22-09-09, 16:44
Good luck future Forthnet customers :D
Και να κρατάτε τις αποδείξεις πληρωμής γιατί ποτέ δεν ξέρεις... πότε θα δημιουργηθεί ανάγκη για παραπάνω έσοδα στην εταιρία με "ξεχασιάρικο" λογιστικό τμήμα :D

p.s. Πήρανε πάλι πριν λίγες μέρες οι "4διάστατοι τηλεπικοινωνιακοί ευεργέτες" και έταζαν στην μητέρα μου τέλεια ποιότητα ήχου και ταχύτητα 18Mbps... σε απόσταση 3χλμ από το DSLAM... κρίμα που δεν της έκοψε να το ζητήσει εγγράφως :D

gtb
05-10-09, 12:56
Σήμερα η κατάσταση έχει ως εξής

22/09/2009 15:37 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/09/2009 15:36 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας

22/09/2009 15:36 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Αναμένουμε . . . ;)

Και συνεχίζουμε

02/10/2009 13:08 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

01/10/2009 17:23 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

29/09/2009 16:35 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

μου ήρθε κια sms στο κινητό ότι την Τρίτη 6/10/09 θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μου :)

PS. Αυτό πο υμου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση στη HOL, είναι ότι από την Πέμπτη 1/10 μου έκοψε το internet....

Εντάξει ρε παιδιά με τιμωρήσατε !!!! που άλλαξα πάροχο.

FSHOPAXD
05-10-09, 17:32
Εντάξει ρε παιδιά με τιμωρήσατε !!!! που άλλαξα πάροχο.

To παρατηρώ αυτό τελευταία συμβαίνει και σε άλλους παρόχους , γενικά από ιδιόκτητο Α παρόχου σε ιδιόκτητο παρόχου Β (εκτός ΟΤΕ). Για εναν μυστήριο λόγω γίνεται διακοπή άμεσα ενω κανονικά δεν θα έπρεπε... δεν έχει σχέση με κακίες φυσικα, αλλά εχει γνώση κανείς ποιος φταίει ? ο πάροχος Α που φεύγει ο πελάτης ? , ο ΟΤΕ που το κόβει μόλις παίρνει το αίτημα ή ο πάροχος Β που δέχεται τον πελάτη ?

ariadgr
05-10-09, 17:36
To παρατηρώ αυτό τελευταία συμβαίνει και σε άλλους παρόχους , γενικά από ιδιόκτητο Α παρόχου σε ιδιόκτητο παρόχου Β (εκτός ΟΤΕ). Για εναν μυστήριο λόγω γίνεται διακοπή άμεσα ενω κανονικά δεν θα έπρεπε... δεν έχει σχέση με κακίες φυσικα, αλλά εχει γνώση κανείς ποιος φταίει ? ο πάροχος Α που φεύγει ο πελάτης ? , ο ΟΤΕ που το κόβει μόλις παίρνει το αίτημα ή ο πάροχος Β που δέχεται τον πελάτη ?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2656456#post2656456

gtb
06-10-09, 23:26
Σήμερα η κατάσταση έχει ως εξής

22/09/2009 15:37 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/09/2009 15:36 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας

22/09/2009 15:36 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Αναμένουμε . . . ;)

06/10/2009 10:41 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

02/10/2009 13:08 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

01/10/2009 17:23 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

29/09/2009 16:35 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

22/09/2009 16:32 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/09/2009 15:37 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/09/2009 15:36 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/09/2009 15:36 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας

22/09/2009 15:36 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

ξεκίνησα εγκατάσταση στις 21.00, το τηλέφωνο έπαιξε αμέσως και με πολύ καλό σήμα.

το internet συνδέθηκε αμέσως και έχω τις παρακάτω τιμές

Link Information

Uptime: 0 days, 0:08:29

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.035 :clap:
(με HOL πάνω από 768/8100 δεν ειχα δει !!!!)

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 30,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 1 / 20.625

CRC Errors (Up/Down): 1 / 8

HEC Errors (Up/Down): 7 / 7

νομίζω ότι είμα καλά, θα σας δίνω τιμές σε τακτα χρονικά διαστήματα

προς FSHOPAXD & ariadgr σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά έμεινα μόνο 6 μέρες χωρίς σύνδεση.

........Auto merged post: gtb πρόσθεσε 47 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

time 23:25

Link Information

Uptime: 0 days, 0:49:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.035

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 30,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 78.525

CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 30

HEC Errors (Up/Down): 0 / 29

ariadgr
07-10-09, 12:25
(με HOL πάνω από 768/8100 δεν ειχα δει !!!!)

Μήπως δεν είχες τόσο χαμηλό SNR στη hol;

gtb
07-10-09, 14:02
Μήπως δεν είχες τόσο χαμηλό SNR στη hol;

η αλήθεια είναι ότι στην HOL είχα

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 31 17

Τελος πάντων τώρα είμαι καλύτερα. :oneup:

και το βασικότερο δεν έχω πρόβλημα στην τηλεφωνία (POTS γαρ ! )

FSHOPAXD
07-10-09, 21:09
Μπορεις λιγο να μου εξηγήσεις τις διαφορές ποιότητας στην τηλεφωνία που εχεις δει ? μεταξύ HOL - FORTHNET ?

gtb
08-10-09, 22:50
Μπορεις λιγο να μου εξηγήσεις τις διαφορές ποιότητας στην τηλεφωνία που εχεις δει ? μεταξύ HOL - FORTHNET ?

Η βασική διαφορά είναι ότι στην HOL η τηλεφωνία είναι Voip, οπότε όταν δεν έχεις internet δεν έχεις και τηλέφωνο. Φαντάσου να αποσυγχρονίζει o router, και να χρειάζεται reset για να επανασυνδεθεί, το οποίο γίνεται softwarικά και να λείπω από το σπίτι για 2 ημέρες. 2 ημέρες χωρίς τηλέφωνο... Επίσης αρκετές φορές η ποιότητα της γραμμής ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει ο συνομιλητής τι του λές (διακοπή φωνής ή και καθυστέρηση), αντίστοιχα έχει συμβεί να μην μπορώ και γω να καταλάβω τι μου λέει.

Στη Forthnet η τηλεφωνία είναι POTS, οπότε δεν έχει καμία σχέση με το internet. Να φανταστείς ότι χτες πριν στήσω το router και συνδεθώ στο internet το τηλέφωνο δούλευε κανονικά, και μάλιστα πήρα και τηλέφωνο στην ΤΥ για να διευκρινήσω κάτι. Η γραμμή είναι καθαρή και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Βέβαια είμαι μόλις 2 μέρες συνδεδεμένος, οπότε δεν έχει ίσως προλάβει να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα. Δεν νομίζω όμως να εμφανιστεί κάτι. Και από φίλους που έχουν forthnet στην τηλεφωνία δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Για το internet έχω ακούσει μόνο από έναν παράπονα για αποσυνδέσεις.

Θα δούμε για το Internet. Προς το παρόν όπως θα είδες συγχρονίζω στα 1024 / 13.035 (up / down).

Το δικό μου βασικό πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα τηλέφωνο, και πίστεψε με τον τελευταίο καιρό οι αποσυνδέσεις ήταν συνεχείς.

Ελπίζω να βοήθησα.
Αν χρειαστεί οποισδήποτε φίλος οποιαδήποτε πληροφορία εδώ είμαστε ...

ariadgr
09-10-09, 01:25
Η βασική διαφορά είναι ότι στην HOL η τηλεφωνία είναι Voip

Πλέον είναι και στη hol PSTN πλην εξαιρέσεων.

gtb
09-10-09, 15:34
Πλέον είναι και στη hol PSTN πλην εξαιρέσεων.

Δεν ξέρω για νεους συνδρομητές, αλλά εγώ είχα Voip τηλεφωνία, και όταν τους ρώτησα αν μπορώ να γυρίσω σε POTS μου απάντησαν πως δεν γίνεται.

Τέλος πάντων, το βασικό μου πρόβλημα ήταν το τηλέφωνο και ένα 2ο που με έκανε να πάω σε forthnet είναι η προσφορά που έχει για τη NOVA. Αν δεις και στα αρχικα topics, εξηγώ αυτό το λόγο.

Αυτό που βλέπω, τώρα είναι καλύτερη σύνδεση και απροβλημάτιστη τηλεφωνία. Δεν ξέρω στην πορεία τι θα γίνει, αλλά τώρα αυτά είναι τα δεδομένα.

Αν δεις και κάποιος άλλος φίλος που μένει στον Αγ. Στέφανο έχει πρόβλημα με την τηλεφωνία της HOL.

Δεν θέλω να νομίζει κανείς ότι μεροληπτώ υπέρ της μίας ή της άλλης εταιρείας. Απλά ξεκίνησα αυτό εδώ το topic για να πάρω απόψεις σχετικά με τη 4net στον Αγ. Στέφανο.
Στο κάτω κάτω της γραφής όλοι μας είμαστε πελάτες τους, πληρώνουμε και θέλουμε το καλύτερο δυνατό, για αυτά που πληρώνουμε.

ariadgr
09-10-09, 15:37
Δεν ξέρω για νεους συνδρομητές, αλλά εγώ είχα Voip τηλεφωνία, και όταν τους ρώτησα αν μπορώ να γυρίσω σε POTS μου απάντησαν πως δεν γίνεται.

Το έχουν αυτό στη hol.
Προτιμούν να χάσουν τον πελάτη, από το να τον εξυπηρετήσουν γυρνώντας τον σε PSTN, αν αυτό είναι απαραίτητο...

mare
10-10-09, 19:38
Έχω ζητήσει και εγώ από την hol να μου βάλει post τηλεφωνία την πρώτη φορά μου είπαν ότι πρέπει να κάνω πρώτα διακοπή και ταυτόχρονα αίτηση για επανασύνδεση... και φυσικά αρνήθικα .πριν μια εβδομάδα που ξαναπήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι στον Αγ.Στεφανο δεν εχουν post τηλεφωνία και είναι στα σχεδία τους ,αλλά δεν το προσδιόρισαν χρονικά .,γιαυτο και δεν υπάρχει και η δυνατότητα για παροχη t.v-hol..συμπέρασμα τσεκάρουμε από το site tis hol αν στην περιοχή μας έχουμε δυνατότητα συνδέσεις με t,v-hol ,και ξέρουμε εάν παρέχετε τηλεφωνία post

mare
20-11-09, 13:35
Υπάρχει κανένας φίλος που έχει βάλει forthnet στον Αγ.Στέφανο να μας γράψει τις εντυπώσεις του. Έχω hol και σκέπτομαι για να φύγω κυρίως λόγω τηλεφωνίας (voip):rtfm::rtfm:

mare
22-11-09, 14:12
κανένας…….?:worthy::worthy:

valen_gr
25-11-09, 02:19
Οτι θελουν λενε...απο το καλοκαιρι παρεχει κανονικα POTS η HOL... αλλα ναι, δεν κανουν την αλλαγη που να χτυπιεσαι, μεγαλη πατατα εαν με ρωτησεις...

gtb
21-12-09, 18:29
κανένας…….?:worthy::worthy:


Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το τηλέφωνο δουλεύει super, απο την πρώτη στιγμή.
Όσο για το internet κανένα πρόβλημα.
Θα ανεβάσω και τα στατιστικά μου, πιστεύω σήμερα ή αύριο.

sorry, αλλά λογω πολύ φόρτου εργασίας δεν είχα δει το μήνυμά σου.

gtb
21-12-09, 22:59
Υπάρχει κανένας φίλος που έχει βάλει forthnet στον Αγ.Στέφανο να μας γράψει τις εντυπώσεις του. Έχω hol και σκέπτομαι για να φύγω κυρίως λόγω τηλεφωνίας (voip):rtfm::rtfm:

Εγώ γι'αυτό έφυγα από την HOL, λόγω τηλεφωνίας !!!
Τώρα με τη 4net στην τηλεφωνία εδώ και 2 μήνες κανένα πρόβλημα.

Σου βάζω και στατιστικά της σύνδεσης

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 12.924

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,0 / 29,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 11.110

CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 26

HEC Errors (Up/Down): 0 / 24 :oneup:

jekopoulo
22-12-09, 10:38
εχω το πατρικό μου στον Αγιο Στέφανο (κοντά στα τυπετ), είμαστε 1 χρόνο στη Hol και μαρτυρήσαμε χάλια το ιντερνετ και τηλέφωνο.......άστο καλύτερα, τώρα είμαστε στη 4νετ και σαφώς είναι καλύτερα, κανονικά το τηλέφωνο και χωρίς αποσυνδέσεις το νετ, συχρονιζουμε περίπου στα 8.5, γενικά η περιοχή του Αγ. Στεφανου εχει πολύ υγρασία που δεν είναι οτι καλύτερο για το χαλκό, εχω την ίδια απόσταση στο σπίτι μου στο Ρέντη απο το dslam και είμαι στα 14

hel
22-12-09, 11:06
Να ρωτήσω κάτι: τι προβλήματα σας είχε το voip της hol ?

@jekopoulo
Αν μπορείς δώσε το κλασικό διάγραμμα DMT για να δούμε τι γίνεται με τη γραμμή σου στον Άγιο Στέφανο . Ενημερωτικά, εννοώ.

jekopoulo
22-12-09, 12:16
φίλε hel στο πατρικό μου πάω 1-2 φορές το μήνα, και δεν έχω εύκολη πρόσβαση, τι πρέπει να δω (γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός) οταν λες ......κλασικό διάγραμμα DMT....... ??

πάντως το τηλέφωνο τους πρώτους 4 μήνες ήταν απελπισία, της μισές μέρες του μήνα πραγματικά δεν είχαμε τηλέφωνο, τον υπόλοιπο καιρό συχνά - πυκνά προβλήματα

gtb
22-12-09, 18:08
Να ρωτήσω κάτι: τι προβλήματα σας είχε το voip της hol ?

@jekopoulo
Αν μπορείς δώσε το κλασικό διάγραμμα DMT για να δούμε τι γίνεται με τη γραμμή σου στον Άγιο Στέφανο . Ενημερωτικά, εννοώ.

λοιπόν να σου πω έγώ που 14 μήνες μαρτύρησα...

Οντως τις μισές μέρες του μήνα δεν είχα τηλέφωνο. Οι αποσυγχρονισμοί ήταν συνεχείς και το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι δεν συγχρόνιζε ξανά, με αποτέλεσμα να θέλει restart o router (Fritzbox το οποίο το θεωρώ πολύ καλό). Αυτό βέβαια αν δεν ήμουν στο σπίτι, ήταν αδύνατο να γίνει από καποιον άλλο, οπότε ... μερχρι να γυρίσω τηλέφωνο γιοκ :down:

Επίσης πολλές φορές το τηλέφωνο θεωρητικά λειτουργούσε, αλλά πρακτικά δεν μπορούσες να μιλήσεις (μεγάλη καθυστέρηση ή και παραμόρφωση της φωνής) :down:

Γενικά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ζήτημα αν είχα τηλέφωνο τους μισούς μήνες της σύνδεσης. :evil:

Όσο για το internet στη HOL συγχρόνιζα στα 8 ενώ στη 4net συγχρονίζω στα 12 :oneup:

jimdemet
28-12-09, 14:23
χρονια πολλα σε ολους....

να κανω και εγω μια ερωτηση???εγω επειδη σκεφτομαι να βαλω της 4net το economy ειναι ιδιο στο νετ οπως το 2play?
ειμαι ηδη στην 4net χρονια απλα εχω παραληλα οte.θελω το economy γιατι σπανια κανω κλησεις πλεον και λες το economy.θα ειναι καλο το internet του λετε?????
λιγο πιο πανω απο τυπετ ειμαι εγω και εχω το καφαου ακριβος εξω απο το σπιτι μου αν εχει σημασια αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.