PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet blocking ports



Σελίδες : [1] 2 3 4

robotech_
13-02-06, 23:14
Σήκωνα τον apache στον Slackware router μου και μόλις κάποιος προσπαθούσε να δει την σελίδα δεν έβλεπε τίποτε.Παραξενεύτηκα καθώς η σελίδα ήταν προσπελάσιμη από το τοπικό μου δίκτυο.
Παίζοντας λίγο με τις πόρτες στο configuration του apache είδα ότι δούλευε σε κάθε άλλη.
Άρχισα να βάζω στο μυαλό μου κακές σκέψεις.
Τελικά μου επιβεβαίωσαν ότι η 80 είναι κλεισμένη για τις δυναμικές ΙΡ.

Ντροπή...!


Edit by EvilHawk: Διαβάστε την λύση εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=514212&postcount=73

sdikr
13-02-06, 23:18
Που στην Οτενετ;

Οχι δεν είναι

chrisyah
14-02-06, 12:11
+ απο μένα ότι δεν είναι...

Βλέπω τον router από την 80.... (από έξω)

euri
14-02-06, 12:13
Μήπως ο router σου δεν μπορεί να κάνει NAPT στη θύρα 80;

jimrude
14-02-06, 19:30
+ απο μένα ότι δεν είναι...

Βλέπω τον router από την 80.... (από έξω)
για define το "απο εξω" :whistle:

yiapap
14-02-06, 19:38
Μήπως γιατί στην πόρτα 80 "απ' έξω" ακούει το web interface του router σου? Άσχετα αν κόβει την πρόσβαση.

chouvi
19-02-06, 12:34
Διαπίστωσα ότι η otenet sto adsl εχει κόψει εισερχόμενα στην πορτα 80. Εφαγα 3 μέρες δοκιμάζοντας να δω τι φταίει στο jetspeed 520i έγραψα και στην intracom επειδή νόμιζα ότι έφταιγε το καινούργιο firmware που κατέβασα. Ένας φίλος μου εδωσε το account του στην hol να δοκιμάσω και ως δια μαγείας η πόρτα 80 έπαιζε μια χαρά (χρησιμοποιώ το dyndns)….

Εάν ξέρει κανείς κάτι σχετικό ας μου πει μιας και στην γραμμή βοήθειας της adsl του OTE αρνούνται ότι υπάρχει πρόβλημα!!!!

EvilHawk
19-02-06, 13:15
Η Οtenet δεν κόβει καμμία πόρτα!

power
19-02-06, 14:57
Γιατί δε στέλνεις ένα mail να στο επιβεβαιώσουν?

teo_L20
19-02-06, 15:07
Oυτε εγώ πιστεύω οτι κόβει πόρτες η οτενετ!
Για ελεγξε το λίγο...

chouvi
19-02-06, 15:24
Δεν έκανα καμία αλλαγή στο configuration του jetspeed είμαι τώρα με hol και παίζει μια χαρά….

Ο μόνος τρόπος να παίζει μέσω otenet είναι να ανακατευθύνω σε άλλη πόρτα π.χ. την 80 στο τοπικό μηχανάκι να την ορίσω στην 81 στον router έτσι παίζει… αλλά κατευθείαν δεν παίζει… ενώ και με hol και με forthnet παίζει μια χαρά….

kostas_ducati
19-02-06, 19:49
Παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω εδώ και μερικές μέρες. Και παλαιότερα δούλευε!!!
Είμαι 100% σίγουρος για αυτό που λέω γιατί εδώ και 4 μήνες έπαιζε κανονικά με τα site που ειχα
στη no-ip.com και τώρα δεν μπαίνει με τίποτα. Άσε που αν χρησιμοποιήσω τον proxy της Οτενετ
όπως έκανα παλιότερα και τώρα μου βγάζει Gateway Timeout!

Όπως επίσης σε κάποια site που κάνεις on-line check το ποιες πόρτες έχεις ανοιχτές
παλιότερα έβγαζε port 80 ότι τρέχει ότι τρέχει ενώ τώρα τη βγάζει κλειστή!

papako
19-02-06, 22:38
Λοιπόν ο φίλος έχει δίκιο.

Από τον Δεκέμβρη που έδωσα τον dreambox που ειχα 7000 δεν είχα δώσει σημασία στο νατ μου.
Πήρα για λίγο τον 7020 ενός φίλου και τελικά αγόρασα έναν 7025.
Δεν κατάφερα ποτέ να συνδεθώ στο web του 7020 ούτε στο telnet του 7025 (από το internet φυσικά)
Όταν διάβασα το ποστ αυτό άλλαξα τον ISP σε ΗΟL και ο του θαύματος τα πάντα δουλεύσανε. καμια αλλαγη σε setings των router.Δοκιμασα και ενα intrakom520i και ενα zyxel

Δεν πιστεύω ότι έχει γίνει κάτι επίτηδες. Αλλά επειδή είναι ξέφραγο αμπέλι εκεί μέσα δεν αποκλείετε κάποιος να έχει κάνει κάτι χωρίς να το ξέρει. Το κακό είναι ότι δεν το παραδέχονται (και δεν μιλάω για το helpdesk).

στεφανος

enwsitis21
20-02-06, 00:50
Ένα e-mail στείλε στο noc@otenet.gr , για να έχεις και την επίσημη απάντηση της εταιρείας.Κάτι πρέπει να παίζει με τους πελάτες της otenet , οι οποίοι, έχουν σηκώσει web server στη δυναμική τους ip, στα πακέτα home και economy, και τους έχουν μετατρέψει τις ip's σε static.

SfH
20-02-06, 19:37
Δεν εχω ΟΤΕΝΕΤ, αλλα καποιο παπαγαλακι (αν και αμφιβολου αξιοπιστιας) μου ειπε οτι οντως εκλεισαν την 80...

chatasos
20-02-06, 21:15
Για ποιο λόγο να την κλείσουν ρε παιδιά?
Μήπως παίζει τίποτα άλλο?

No-Name
20-02-06, 21:28
Δεν είναι κλειστή μην ακούω διάφορα και συγχίζομαι βραδιάτικα :p .be cool ρε παιδιά

HellV1L
20-02-06, 21:32
αν ειχαν κοψει την 80 δεν θα ηταν αδυνατο και το browsing? λεω εγω τωρα...

power
21-02-06, 01:27
Για ποιο λόγο να την κλείσουν ρε παιδιά?
Μήπως παίζει τίποτα άλλο?

Για να μη σηκώνει ο καθένας web server με 5 ευρώ το μήνα με μια eco σύνδεση.
Θα μου πεις πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας webserver πάνω σε adsl 384/128, αλλά δεν
έχει και πολύ σημασία να είναι κάτω και 1 φορά το μήνα, αν μιλάμε για μικρό site.

chatasos
21-02-06, 03:18
Δηλαδή έκλεισαν την πόρτα 80 μόνο γι' αυτούς που έχουν πάρει πακέτο ογκοχρέωσης?

evantigger
21-02-06, 04:22
αν ειχαν κοψει την 80 δεν θα ηταν αδυνατο και το browsing? λεω εγω τωρα...
To από έξω προς τα μέσα έχει διαφορά από το μέσα προς τα έξω που είναι το browsing...

Για να μη σηκώνει ο καθένας web server με 5 ευρώ το μήνα με μια eco σύνδεση.
Θα μου πεις πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας webserver πάνω σε adsl 384/128, αλλά δεν
έχει και πολύ σημασία να είναι κάτω και 1 φορά το μήνα, αν μιλάμε για μικρό site. μα καλά συμφέρον δεν έχουν αν κάποιου το upload χτυπάει κόκκινο; Ε; Ειδικά στο economy...

vag_stephanou
21-02-06, 04:25
ρε παιδιά είναι απλό... Πηγαίνετε

canyouseeme.org

βάλτε την πόρτα 80 και δείτε τι θα σας πει.

toneworks
21-02-06, 04:49
Μηπως κοψανε την 80 (αν τελικα την εκοψαν) για να μην υπαρχει προσβαση στα ξεκλειδωτα web interfaces των router; :whistle:

FFGR
21-02-06, 07:18
ρε παιδιά είναι απλό... Πηγαίνετε

canyouseeme.org

βάλτε την πόρτα 80 και δείτε τι θα σας πει.

Error: I could not see your service on XXX.XXX.XXX.XXX on port (80)
Reason: Connection timed out

wintech2003
21-02-06, 07:29
Λογικό ειναι να στο βγάζει αυτό.

Εχεις σηκώσει web-server? Μονο τοτε θα σου βγεί μηνυμα επιτυχους επικοινωνίας με την port 80.

Αν δεν υπάρχει webserver στο pc σου να τρέχει, τότε εκ των πραγμάτων η πορτ 80 ειναι κλειστη.

papako
21-02-06, 08:47
εχω και εγω ογκοχρεωση και εκτος απο την 80 δεν δουλυει και η 23

FFGR
21-02-06, 11:12
Λογικό ειναι να στο βγάζει αυτό.

Εχεις σηκώσει web-server? Μονο τοτε θα σου βγεί μηνυμα επιτυχους επικοινωνίας με την port 80.

Αν δεν υπάρχει webserver στο pc σου να τρέχει, τότε εκ των πραγμάτων η πορτ 80 ειναι κλειστη.

Ναι, κάτι κάνω λάθος στο στήσιμο :redface:

viron
21-02-06, 11:29
Αυτό το παραμύθι με τις static και dynamic ip είναι ΑΙΣΧΟΣ!!!

Στην εποχή του dialup είχε νόημα αφού είχαν αντιστοιχία λιγότερα modem για περισσότερους χρήστες.

Σήμερα στην εποχή με το dsl που είσαι συνέχεια συνδεμένος ο provider δεν κάνει καμμία οικονομία σε διευθύνσεις αφού όλοι είναι συνδεμένοι συνεχώς, οπότε η καθημερινή αναδιανομή των διευθύνσεων στις πόρτες δεν οφελεί κανένα.

Συμπέρασμα η σημαντική μάλιστα επιβάρυνση που ζητάνε για να δώσουν στατική διεύθυνση είναι αυθαίρετη και αδικαιολόγητη.

Τώρα τα σχετικά ότι δήθεν κάποιος θα βγάλει web σελίδες σε dsl με την καταπληκτική ταχύτητα των 128K και θα χάσουν έσοδα είναi αστείο.

Άλλωστε για όποιον ξέρει αυτός που θα κάνει webhosting θα πάει σε υπηρεσίες στο εξωτερικό με πολύ καλύτερες τιμές και υπηρεσίες.

Επί τέλους ας βγούν από τον μεσαίωνα που έχουν εγκλωβιστεί.


Βύρων.

Tony_Ts
21-02-06, 11:59
Παίδες sdikr, EvilHawk, AngelN20 για επιβεβαιώστε λίγο από τη δική σας σύνδεση αν σας βλέπουν από τον έξω κόσμο στην πόρτα 80. Επίσης πείτε και τι πακέτο έχετε. Μπορεί αυτό το "μέτρο" να το εφαρμόζουν μόνο για συγκεκριμένα πακέτα.

Για δώστε λίγο φως στην υπόθεση please...!

FFGR
21-02-06, 12:34
Επί τέλους ας βγούν από τον μεσαίωνα που έχουν εγκλωβιστεί.

Μην ξεχνάμε ότι αυτός ο μεσαίωνας τους συμφέρει, αφού ούτε περισσότερο εξοπλισμό θα χρειάζονται να πέρνουν, ούτε καινούργιες προσλήψεις να κάνουν, ούτε σεμινάρια και πάει λέγοντας

EvilHawk
21-02-06, 22:43
Confirmed, it is closed, μέχρι πριν απο λίγο καιρό δούλευε κανονικά! :hmm:

ipo
21-02-06, 23:18
Αυτό το παραμύθι με τις static και dynamic ip είναι ΑΙΣΧΟΣ!!!

Στην εποχή του dialup είχε νόημα αφού είχαν αντιστοιχία λιγότερα modem για περισσότερους χρήστες.

Σήμερα στην εποχή με το dsl που είσαι συνέχεια συνδεμένος ο provider δεν κάνει καμμία οικονομία σε διευθύνσεις αφού όλοι είναι συνδεμένοι συνεχώς, οπότε η καθημερινή αναδιανομή των διευθύνσεων στις πόρτες δεν οφελεί κανένα.

Συμπέρασμα η σημαντική μάλιστα επιβάρυνση που ζητάνε για να δώσουν στατική διεύθυνση είναι αυθαίρετη και αδικαιολόγητη.

Επί τέλους ας βγούν από τον μεσαίωνα που έχουν εγκλωβιστεί.Κι εγώ το θεωρώ απαράδεκτο και αρχίζω να μετανοιώνω που βρίσκομαι με σύνδεση OTEnet.

Μήπως θα πρέπει να στείλουμε καμία ομαδική επιστολή με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, ώστε να σταματήσουν τα κόλπα που κάνουν για να αυξήσουν τα κέρδη τους, χωρίς καμία επένδυση;

WoosH
21-02-06, 23:34
ΠΑΔΙΑ ΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΦΟΡΜΑΤ!
Ξέρετε πόσο καιρό το ψάχνω αυτό με την port 80;;;;;;;;;;;;;
Εγώ όμως δεν έχω ογκοχρέωση! Έχω αορίστου 384/128.
Τι θα γίνει ρε παιδία με την κατάσταση αυτή; Με έχει εκνευρίσει ΠΛΗΡΩΣ
και πραγματικά σκέφτομαι να αλλάξω ISP!

chatasos
22-02-06, 01:32
Confirmed, it is closed, μέχρι πριν απο λίγο καιρό δούλευε κανονικά! :hmm:
Περίεργα πράγματα...:cool:

GP
22-02-06, 01:40
H vivodi το σταμάτησε και πήρε την σκυτάλη η Otenet. Προσεχώς και η Forthnet! :mrgreen:
Καλώς τα δεχτήκατε... :down:


Μηπως κοψανε την 80 (αν τελικα την εκοψαν) για να μην υπαρχει προσβαση στα ξεκλειδωτα web interfaces των router;

Λογικό ακούγεται αυτό αφού δεν δουλεύει η 80 και η 23.

mrsaccess
22-02-06, 01:47
Προσεχώς και η Forthnet! :mrgreen:
Φάε την γλώσσα σου! Είναι ο μόνος σοβαρός λόγος για να αλλάξω isp... :mad:

No-Name
22-02-06, 03:04
Παιδιά εγώ με την πόρτα 80 δεν είχα πρόβλημα.έχω office 1024 και όσες φορές έμπαινα με ΟΤΕΝΕΤ ήταν όλα οκ.....όταν επιστρέψω θα το επιβεβαιώσω.Μήπως πρέπει να ξεχέσω τον προϊστάμενο μου?:rofl:

WoosH
22-02-06, 12:28
Στην τελική παιδιά ρυθμίζετε τον apache ή τον iis να τρέχει σε άλλη port,
(εγώ το ρύθμισα στην 81) με την μόνη διαφορά που στο τέλος της διεύθυνσης
θα πρέπει να γράφετε και την port, π.χ.: http://this.is.my.site:81/
Εγώ πάντως αυτό έκανα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι αυτά που κάνουν είναι χαζομάρες...
Θα μπορούσε να ήταν για όλους από default blocked η port 80, αλλά να υπήρχε και μια επιλογή
γι'αυτός που ξέρουν (σε περίπτωση που την μπλοκάρανε για τον λόγο που προαναφέρατε) να την ανοίγουν!
Γνώμη μου πάντα.. :hmm:

dhmk
22-02-06, 13:05
Μάλλον πρέπει να τους κράξουμε. Μαζικά e-mail στο noc@otenet.gr.

Tony_Ts
22-02-06, 13:32
Μηπως κοψανε την 80 (αν τελικα την εκοψαν) για να μην υπαρχει προσβαση στα ξεκλειδωτα web interfaces των router; :whistle:
Λογικό ακούγεται, αλλά τότε γιατί παλιότερα (επί εποχής Dial-up) δεν είχαν κόψει κι όλες τις άλλες πόρτες, αποκλειστικές των Windows, ώστε να μην διαδίδονται σκουλίκια κλπ; Κάτι άλλο πιστεύω πως παίζει. Δε το θεωρώ λογικό να κόβει ο ISP υπηρεσίες με την πρόφαση της "ασφάλειας". Αν ξεκινήσουμε να κόβουμε πόρτες με πρόφαση την ασφάλεια, τότε η λίστα θα μεγαλώσει πολύ (κόψιμο πορτών ftp, sql, windows networking, p2p (για να μην κολλήσουμε κάποιον ιό :P) κλπ κλπ κλπ κλπ )

jimrude
22-02-06, 16:50
Στην τελική παιδιά ρυθμίζετε τον apache ή τον iis να τρέχει σε άλλη port,
(εγώ το ρύθμισα στην 81) με την μόνη διαφορά που στο τέλος της διεύθυνσης
θα πρέπει να γράφετε και την port, π.χ.: http://this.is.my.site:81/
Εγώ πάντως αυτό έκανα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι αυτά που κάνουν είναι χαζομάρες...
Θα μπορούσε να ήταν για όλους από default blocked η port 80, αλλά να υπήρχε και μια επιλογή
γι'αυτός που ξέρουν (σε περίπτωση που την μπλοκάρανε για τον λόγο που προαναφέρατε) να την ανοίγουν!
Γνώμη μου πάντα.. :hmm: Σωστος!
Αληθεια, πηρε κανεις τηλ. στο helpdesk της οτενετ να διαμαρτυρηθει ή απλα γκρινιαζετε μεταξυ σας? :p

Εγω παντως πηρα :D

dhmk
22-02-06, 18:06
Σωστος!
Αληθεια, πηρε κανεις τηλ. στο helpdesk της οτενετ να διαμαρτυρηθει ή απλα γκρινιαζετε μεταξυ σας? :p

Εγω παντως πηρα :D

Και τι σου είπαν;

jimrude
24-02-06, 12:29
Και τι σου είπαν;
(με τα πολλα) μου παν να κανω ενα logout/login. Βεβαια για να φτασουμε σ αυτο το "logout/login" περασα αρκετη ωρα σε διαφορες αναμονες... Γενικα παντως, η ενημερωση στο συγκεκριμενο θεμα ειναι λιγο ομιχλωδης

Lefh
24-02-06, 19:42
Το support πάντως δεν έχει ιδέα, ή έχει εντολή να δηλώνει άγνοια.

Μόλις μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως θα μου απαντήσουν από το NOC στο email μου για το θέμα.

Το πρόβλημα πάντως είναι σοβαρό καθώς δεν μπορείς να κάνεις telnet πλέον ούτε και στο router αν π.χ. θέλεις να κάνεις remote managment....

euri
24-02-06, 20:04
Το πρόβλημα πάντως είναι σοβαρό καθώς δεν μπορείς να κάνεις telnet πλέον ούτε και στο router αν π.χ. θέλεις να κάνεις remote managment....

Το 22 (ssh) πάντως περνάει κανονικά

WoosH
25-02-06, 14:51
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνουμε κάτι!
Η ρύθμιση του http daemon να τρέχει στην port 81 δεν είναι λύση παιδιά...
Απλώς το κάνουμε για να γίνει προσωρινά η δουλεία μας...

dkounal
26-02-06, 00:45
Το επιβεβαιώνω και εγώ. Πριν 4 βδομάδες ανακάλυψα ότι συνέβενε σε economy 3000 στη δουλειά μου. Πριν μια βδομάδα, δοκίμασα το HOL account μου και στο ίδιο configuration δουλευε μια χαρα. Παρα τρίχα την γλίτωσε ο router και το slackware.
Την δήλωσα σα βλάβη 3 φορες σε δύο μέρες με όλους τους δυνατούς τρόπους, ξεχεσα δυο υπαλλήλους που μου λέγανε ότι δεν κάνει το economy γιας web server και στο τέλος πέτυχα μια ευγενικότατη κυρία που καταλάβαινε τι έλεγα και το διόρθωσε. Εδώ και μια βδομάδα, δουλευει χωρίς πρόβλημα.

racing4mat
26-02-06, 16:02
Παιδιά, έχω προβλημα με το port 80 εδω και ενα μηνα περιπου. Το έγραψα εδώ, αλλά μόλις τώρα "τα πήρε" ομαδικά ο κόσμος και αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο οτι δεν φταίνε οι router μας αλλά ο provider. Η Otenet αποφάσισε να κάνει την κίνηση που κάνουνε και στο εξωτερικό πολλές εταιρείες, προφασιζόμενες ιό που χτυπάει το port 80 και προκαλεί υποθετικά, ζημιά στον υπολογιστή του χρήστη. Δεν το κάνει για κανένα άλλο λόγο απο το να χτυπήσει τους χρήστες με ιστοσελίδες στον υπολογιστή τους αλλά με δυναμικό ΙΡ. Δηλαδή να μην χρησιμοποιούν τη σύνδεση σαν web hosting.
Η λύση
Πηγαίνετε στην www.no-ip.com , δημιουργείτε ένα free account, κατεβάζετε το software της εταιρείας και το βάζετε στο PC σας.
Στο επόμενο link υπάρχει ενας μικρός οδηγός στο πως να αποφύγετε το μπλοκάρισμα του port 80 της Otenet.
http://www.no-ip.com/support/guides/web_servers/isp_block_port_80.html

robotech_
26-02-06, 21:11
Το καλό το παληκαρι...

Chris_Nik
26-02-06, 21:42
Σωστός ο κύριος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.