PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΡΗΣ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ



Irwan
04-09-09, 02:19
Χαιρετώ όλους στο φόρουμ! Είναι το πρώτο μου πόστ, και βλέπω ότι μπορεί κανείς να μάθει πολλά σ'αυτό τον ιστότοπο.

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα - καταγγελία : Ήμουν συνδρομητής της forthnet. Δέν ξέρω πώς να μετρήσω όλες τις παραμέτρους της σύνδεσης, αλλά γενικώς συγχρόνιζα στα 4 Mbit down και 500Kbit/s up . Είπα λοιπόν να κάνω την αναβάθμιση, να βάλω connx, και το connx talk που ήθελα (έχω isdn) .

Κάνω την αίτηση και με καλεί μια κυρία με πολύ ευγενική και εξυπηρετική διάθεση και μου δίνει τις εξής πληροφορίες : Θα ενεργοποιηθεί η γραμμή χωρίς να υπάρχει κενό ανάμεσα στη διακοπή απο την forthnet και στην ενεργοποίηση απο τον ΟΤΕ. Η ταχύτητα που θα πρέπει να αναμένω είναι στα 8-10 mbit/s (επειδή είμαι στο Μαρούσι, στα 2 χιλιόμετρα απο τον οτε) , και γι'αυτό άν δεν είμαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα που θα εχω τις πρώτες μερες, θα μπορώ να πέσω στην 8αρα σύνδεση.

Αρχίζει λοιπόν η ασυνέπεια...

Με το που έστειλα την εξουσιοδότηση για διακοπή απο τη forthnet μου κόπηκε η σύνδεσή μου με αυτήν. Το connx το περίμενα 5 μέρες , όπου δεν είχα καθόλου ιντερνετ. Άρα πρώτο ψέμμα..

Έρχεται τελικά το ιντερνετ, όπου έχω πολλές αποσυνδέσεις την πρώτη μέρα , και βλέπω ότι η ταχύτητά μου είναι γύρω στα 3,2 mbit/s!! (ακόμα πιο χαμηλά απο forthnet δηλαδή!) Καλώ στην τεχνική υποστήριξη. Με παίρνουν πίσω μετά απο δυο μέρες και μου λένε τα παρακάτω , τα οποία είναι όλα αντίθετα μα τα όσα μου είχαν πέι στην αρχή για να πουλήσουν.. :

Η ταχύτητα αυτή είναι και δέν αλλάζει ( δηλαδή 3.2 mbit/s και όχι 8-10 που μου είχε πει η καλή κυρία) , και αυτό λόγω του ότι είμαι στα 4km απο τον οτέ (ενώ η άλλη μου είχε πεί 2 - επίσης να πώ οτι τον οτε τον βλέπω μιά χαρά κοντά απο το μπαλκονι μου.. δε ξερω αν παίζει ρολο).
Μπορώ αν θέλω, λεει ο τεχνικός, να πέσω στην 2αρα σύνδεση γιατι ουτως η άλλως καπου εκει συγχρονίζω (!!!!!!!!) , αλλά δέν μπορώ να πάω με τίποτα στην 8αρα γιατί ειναι άλλο το πρωτόκολο, κάτι τέτοιο (ενώ η άλλη είχε πεί : "μπορείς να πέσεις στην 8αρα")

Τελικά του είπα να δηλώσει ότι θέλω να με αλλάξει κέντρο , το οποίο κατά τα λεγόμενά του ίσως βελτιώσει, αλλά ίσως και χειροτερέψει την ταχύτητα...

Τί μπορώ να κάνω τώρα...? Τίποτα απολύτως? Κόλλησα με τον υποτίθεται "ανωτερο" σε όλα ΟΤΕ για 12 μήνες λόγω συμβολαίου? Είναι δυνατόν στο μαρούσι η ανώτερη δυνατή ταχύτητα που προσφέρει ο ΟΤΕ να είναι 4 mbit? Και τότε δέν είναι τουλάχιστον παράνομο, αν όχι ανήθικο, να σου πουλάνε 24 όταν ξέρουν εκ των προτέρων ότι δεν μπορούν να στα προσφέρουν?

Ρωτάω εδώ γιατί σίγουρα υπάρχουν συμπάσχοντες, και σίγουρα αρκετοί που έχουν περισσότερες τεχνικές γνώσεις απο μένα. Επίσης , όποιος μένει στο Μαρούσι - στο Πολύδροσο συγκεκριμένα - , ποιός είναι τελικά ο πάροχος που μπορεί να παράσχει τη μεγαλύτερη ταχύτητα και σταθερότερη σύνδεση? Γιατί σίγουρα ο ΟΤΕ δέν είναι!

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

υ.γ. : καλώς σας βρήκα!

enwsitis21
04-09-09, 10:39
Καλημέρα και καλώς ήρθες,

Το θέμα της ταχύτητας συγχρονισμού στο ADSL είναι πολυσύνθετο και επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες.
Το γεγονός ότι εσύ έχεις οπτική επαφή με το κτίριο του ΟΤΕ και όπως λές δεν μπορεί να βρίσκεται σε μία απόσταση μεγαλύτερη των 2 km, δέν σημαίνει πώς τα υπόγεια καλώδια του ΟΤΕ ακολουθούν την ίδια διαδρομή.
Απ'οσο γνωρίζω η μετάβαση από μία εταιρεία σε μία άλλη δέν γίνεται χωρίς διακοπή.

ariadgr
04-09-09, 11:03
Απ'οσο γνωρίζω η μετάβαση από μία εταιρεία σε μία άλλη δέν γίνεται χωρίς διακοπή.

Η μόνη διακοπή πρέπει να είναι για λίγα λεπτά τη μέρα της αλλαγής.


βλέπω ότι η ταχύτητά μου είναι γύρω στα 3,2 mbit/s!! (ακόμα πιο χαμηλά απο forthnet δηλαδή!)

Tι SNR down είχες στη Forthnet, και τι SNR down έχεις τώρα; ;)


Τελικά του είπα να δηλώσει ότι θέλω να με αλλάξει κέντρο , το οποίο κατά τα λεγόμενά του ίσως βελτιώσει, αλλά ίσως και χειροτερέψει την ταχύτητα...

Κέντρο δεν αλλάζει.

Τα στατιστικά συγχρονισμού σου δώσε μας από το μενού του router (attenuation, SNR, ταχύτητα συγχρονισμού).

euri
04-09-09, 11:04
Όταν έκανα τη μετάβαση από ΑΡΥΣ εναλλακτικού προς ΟΤΕ (conn-x) δε θυμάμαι να εντόπισα τη διακοπή. Προφανώς ήταν σύντομη ή/και έγινε στιγμή που δεν ήμουν στο σπίτι.

ariadgr
04-09-09, 11:05
Όταν έκανα τη μετάβαση από ΑΡΥΣ εναλλακτικού προς ΟΤΕ (conn-x) δε θυμάμαι να εντόπισα τη διακοπή. Προφανώς ήταν σύντομη ή/και έγινε στιγμή που δεν ήμουν στο σπίτι.

Αυτή είναι ειδική περίπτωση, δεν αλλάζεις ούτε πόρτα. Η διακοπή θα ήταν για δευτερόλεπτα (μόνο αν αποσυγχρόνισε για να συγχρονίσει σε άλλη ταχύτα).

odys2008
04-09-09, 11:06
Ναι αλλά ο φίλος έκανε αίτηση διακοπής πρώτα στην forthnet πράγμα που ΔΕΝ επρεπε να κάνει αν ήθελε να μην μείνει χωρίς internet. Με την ενεργοποίηση του ΟΤΕ η φορθνετ ενημερώνεται αυτόματα. Ακόμη και έτσι η αίτηση διακοπής προς την φορτθνετ έπρεπε να γίνει μετά την ενεργοποίηση από τον οτε. Αρα το λαθος εδώ είναι του φίλου μας

Όσον αφορά την ταχύτητα, λογικά δεν σου άλλαξαν βρόχο, και επειδή ο οτε παίζει με snr 9 ενώ η φορθνετ με 6 βλέπεις και την πτώση στην ταχύτητα. Θέλεις να μας δώσεις λίγο τα στατιστικά της γραμμής σου?

ariadgr
04-09-09, 11:07
Ναι αλλά ο φίλος έκανε αίτηση διακοπής πρώτα στην forthnet πράγμα που ΔΕΝ επρεπε να κάνει αν ήθελε να μην μείνει χωρίς internet. Με την ενεργοποίηση του ΟΤΕ η φορθνετ ενημερώνεται αυτόματα. Ακόμη και έτσι η αίτηση διακοπής προς την φορτθνετ έπρεπε να γίνει μετά την ενεργοποίηση από τον οτε. Αρα το λαθος εδώ είναι του φίλου μας

Όταν λέει "Με το που έστειλα την εξουσιοδότηση για διακοπή απο τη forthnet", μπορεί να εννοεί την εξουσιοδότηση που έστειλε στον ΟΤΕ για να αναλάβει τη διαδικασία.
Ας μας το διευκρινήσει.

euri
04-09-09, 11:20
Αυτή είναι ειδική περίπτωση, δεν αλλάζεις ούτε πόρτα. Η διακοπή θα ήταν για δευτερόλεπτα (μόνο αν αποσυγχρόνισε για να συγχρονίσει σε άλλη ταχύτα).

Νομίζω ότι και ο φίλος παραπάνω στην ίδια περίπτωση είναι, καθώς πρέπει να είχε ΑΡΥΣ (αναφέρει ότι έχει ISDN και ότι συγχρόνιζε στα 4Mbps).

ariadgr
04-09-09, 11:28
Νομίζω ότι και ο φίλος παραπάνω στην ίδια περίπτωση είναι, καθώς πρέπει να είχε ΑΡΥΣ (αναφέρει ότι έχει ISDN και ότι συγχρόνιζε στα 4Mbps).

Μάλλον σε Shared LLU ήταν, αφού τώρα συγχρονίζει χαμηλότερα (μάλλον λογω του ψηλότερου SNR στον ΟΤΕ).

Irwan
04-09-09, 11:33
Ακριβώς αυτό, στον ΟΤΕ την έστειλα την εξουσιοδότηση, ακριβώς επειδή μου έκαναν αυτή τη διευκρίνιση, ότι δηλαδή εάν τους στείλω σ'αυτούς την εξουσιοδότηση και χειριστούν αυτοί τη διακοπή μου απο την φόρθνετ, δέν θα βρεθώ στιγμή χωρίς ίντερνετ. Δέν έστειλα τίποτα στη φόρθνετ. Απ'ότι καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σας έπρεπε όντως να μην έχω χάσει ίντερνετ καθόλου, δέν είναι κάτι ουτοπικό αυτό.

Όταν βέβαια μίλησα σε κάποιον αφού είχα διακοπεί για 2 ημέρες μου είπαν 1ον ότι ήταν λάθος της υπαλλήλου που μου είπε οτι δεν θα διακοπει καθόλου το ιντερνετ (επαγγελματισμός φούλ να τα ρίχνει ο ένας στον αλλο...) και 2ον ότι δέν υπάρχει περίπτωση ποτε να συμβεί αυτή η μετάβαση χωρίς διακοπή για κάποιες μέρες....(!!)

Λοιπόν τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτή τη στιγμή :

SNR down : 13 dB , το Attenuation down είναι 41 . Αυτή τη στιγμή στο ρούτερ μου λέει οτι το attainable down data rate είναι 3544 kbps...

Δυστυχώς δέν έχω δεδομένα για τη φόρθνετ γιατί τώρα ανακάλυψα , μέσω της σελίδας σας , αυτές τις παραμέτρους... :oops:
Θα έπρεπε να τα έχω ψάξει καλύτερα, αλλά η αλήθεια είναι οτι ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος με την φόρθνετ, παρ'όλο που δεν είχα κάτι αστρονομικα νουμερα που βλέπω εδώ απο άλλους. Πάντως με τη φόρθνετ χοντρικά κατέβαζα και με 600άρια ενώ αυτή τη στιγμή πάνω απο 50 με το ζόρι....δηλαδή χάλια.

Αυτό που λέτε ότι δεν παίζει να αλλάξει κέντρο ισχύει? Δήλαδή μου είπαν ΑΚΟΜΑ ένα ψέμμα απλά και μόνο για να με ξεφορτωθούν? Τί μπορώ να κάνω τελικα?

Το φαντάστηκα αυτό με την απόσταση απο ΟΤΕ αλλά παραμένει διπλάσια η απόσταση απο το κέντρο που μου είπε ο τεχνικός από αυτή που μου είχαν δηλώσει στην αρχή για να κάνουν την πωληση.. χοντρό ψέμμα.

Έχω ένα fritzbox 7170 το οποίο χρησιμοποιούσα και για voip με τις συσκευές συνδεμένες πάνω του. Αυτή η λέιτουργία πιά με αυτή τη σύνδεση απλά την ξεχνάω... και να σκεφτείτε ότι ενας απο τους λόγους που έβαλα οτε ηταν επειδή θα είχα καλύτερη ποιότητα σύνδεσης, και αρα και voip κλήσεων στο εξωτερικό που με ενδιαφέρει... Δέν έχει κάτι το δικό τους ρούτερ που θα βελτιώσει τη σύνδεση? (ας πούμε στο fritzbox δέν έχει ξεχωριστή επιλογή για VC/MUX encapsulation όταν το έχεις σε PPPoE, δέν ξέρω αν παίζει ρόλο).

ariadgr
04-09-09, 11:44
SNR down : 13 dB , το Attenuation down είναι 41

Γι'αυτό και η μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού.
Κλείσε και άνοιξε το router. Δες αν θα είναι χαμηλότερο το SNR.
Αν όχι, δοκίμασε να πάρεις το 121 και να ζητήσεις αν μπορούν να σου ρυθμίσουν το SNR στο 9.


Αυτό που λέτε ότι δεν παίζει να αλλάξει κέντρο ισχύει? Δήλαδή μου είπαν ΑΚΟΜΑ ένα ψέμμα απλά και μόνο για να με ξεφορτωθούν? Τί μπορώ να κάνω τελικα?

Κέντρο δεν αλλάζεις με τίποτα.
Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι να έρθει τεχνικός, αν μπορεί να δοκιμάσει με άλλο ζευγάρι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή, μήπως είναι καλύτερα. Ζήτα το κι'αυτό από το 121.


Έχω ένα fritzbox 7170 το οποίο χρησιμοποιούσα και για voip με τις συσκευές συνδεμένες πάνω του. Αυτή η λέιτουργία πιά με αυτή τη σύνδεση απλά την ξεχνάω...

Δουλέυει άνετα το VoIP στα 3Mbps, χρειάζεται πολύ λιγότερα για να δουλέψει.

odys2008
04-09-09, 11:44
Για του λόγου το αληθές με 41db είσαι κάπου στα 3km μακριά από τον οτε. Αν κάνεις τώρα επανεκκίνηση το ρούτερ και αφού έχεις 13db snr θα συγχρονίσεις ψηλότερα.

Δεν μας είπες πιο ρούτερ έχεις?
Επ τώρα είδα ότι έχεις το fritz

Irwan
04-09-09, 12:41
Λοιπόν μόλις έκανα restart αφού το άφησα για λίγη ώρα. Όντως το SNR έπεσε στα δέκα και βελτιώθηκε λίγο η ταχύτητα, ανέβηκε στα 4 mbps ακριβώς!

Συμβαίνει όμως το εξής πάρα πολύ περίεργο! Το send attainable data rate είναι στα 18 mbit! Είναι δυνατόν να έχω τόσο υψηλό up και τόσο χαμηλό down? Τϊ πάει στραβά; Κοιτάζω λάθος νούμερο? Το actual πρέπει να είναι στα 440 kbps..

Άρα να πάρω και πάλι να τους πώ να μου μειώσουν το SNR ? Ή λέτε οτι στο 10 είναι καλά?

Επίσης κάπου διάβασα ότι ίσως έχω υψηλότερες ταχύτητες άν τους ζητήσω να με ρίξουν στην 8άρα, ισχύει αυτό ? Πάντως οικονομικά συμφέρει, δεδομένου κιόλας ότι δεν υπάρχει περίπτωση κατα τα φαινόμενα να ανέβω πάνω απο 8 ποτέ... Αλλά ο τύπος μου είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να με αλλάξει στα 8, ότι δεν είναι συμβατή με την 24αρα, κάτι τέτοια.. Τί είναι αυτά?

Αλλά ξαναρωτάω, γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση... : είναι δυνατόν να ΞΕΡΟΥΝ ότι στην περιοχή μου πάνω απο 4 δέ θα πάω, σίγουρα όχι πάνω απο 8, και να μου πουλάνε την 24άρα...?

Μήπως ο τεχνικός εννούσε αυτό όταν έλεγε "αλλαγή κέντρου" ? Να στείλει τεχνικό να αλλάξει ζευγάρι στο ΚΑΦΑΟ? ή λέω βλακείες? Αυτό αν το ζητήσω το κάνουν τζάμπα?

Όσον αφορά το VOIP δουλεύει μια χαρά μονο αν δέν υπάρχει καμία άλλη δραστηριότητα εκείνη τη στιγμη στη γραμμή... γι'αυτό ήθελα παραπάνω ταχύτητα.


Ευχαριστώ για τη βοήθεια , μια μικρή βελτίωση την είχα άμεσα με τις συμβουλές σας!

ariadgr
04-09-09, 12:50
Λοιπόν μόλις έκανα restart αφού το άφησα για λίγη ώρα. Όντως το SNR έπεσε στα δέκα και βελτιώθηκε λίγο η ταχύτητα, ανέβηκε στα 4 mbps ακριβώς!

:oneup:


Συμβαίνει όμως το εξής πάρα πολύ περίεργο! Το send attainable data rate είναι στα 18 mbit! Είναι δυνατόν να έχω τόσο υψηλό up και τόσο χαμηλό down? Τϊ πάει στραβά; Κοιτάζω λάθος νούμερο? Το actual πρέπει να είναι στα 440 kbps..

Δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα upload στην ADSL.
Μέχρι 1Mbps θα ήταν λογικό να βλέπεις.
Κάτι δε μας λες καλά.


Άρα να πάρω και πάλι να τους πώ να μου μειώσουν το SNR ? Ή λέτε οτι στο 10 είναι καλά?

Δε νομίζω ότι θα στο ρίξουν παρακάτω.


Επίσης κάπου διάβασα ότι ίσως έχω υψηλότερες ταχύτητες άν τους ζητήσω να με ρίξουν στην 8άρα, ισχύει αυτό ?

Όχι.
Απλά θα πληρώνεις λιγότερα.


Πάντως οικονομικά συμφέρει, δεδομένου κιόλας ότι δεν υπάρχει περίπτωση κατα τα φαινόμενα να ανέβω πάνω απο 8 ποτέ... Αλλά ο τύπος μου είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να με αλλάξει στα 8, ότι δεν είναι συμβατή με την 24αρα, κάτι τέτοια.. Τί είναι αυτά?

Ανοησίες σου είπαν.
Απλά παίρνεις το 134 και ζητάς να χρεώνεσαι για 8αρα επειδή λόγω απόστασης δεν πιάνεις την ταχύτητα.
Το μόνο που δεν θα έχεις είναι upload 1Mbps. Αλλά και τώρα λες ότι έχεις 440Kbps. Οπότε ζήτα 8αρα να πληρώνεις και λιγότερο.


Μήπως ο τεχνικός εννούσε αυτό όταν έλεγε "αλλαγή κέντρου" ? Να στείλει τεχνικό να αλλάξει ζευγάρι στο ΚΑΦΑΟ? ή λέω βλακείες? Αυτό αν το ζητήσω το κάνουν τζάμπα?

Η μόνη χρέωση που μπορεί να υπάρξει είναι για "άσκοπη μετάβαση τεχνικού" αν δεν θεωρήσουν ότι ήταν αιτιολογημένη η επίσκεψη.
Θα πρότεινα ωστόσο να το δοκιμάσεις.

Irwan
04-09-09, 13:03
ok~ ! :oneup: Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα τους πώ άρα πρώτα να αλλάξουν ζευγάρι στο ΚΑΦΑΟ και μετά να με ρίξουν στην 8άρα , έτσι ? Ή να τους πώ κατευθείαν για την 8άρα?

Πάντως παραμένει το γεγονός ότι σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις στην αρχή και ότι στην ουσία ψεύδονται, είτε ηθελημένα είτε όχι.. Οπότε θα κάνω και τις σχετικές καταγγελίες, γιατί τελικά φταίμε και εμείς που ανεχόμαστε τις ανεπάρκειές των παρόχων και συμβάλουμε μ'αυτόν τον τρόπο στο ότι συνεχίζουν να φέρονται έτσι..

Tα παρακάτω λεει το ρούτερ μου, παρεπιπτόντως :

---------------------------------------------------------------Receive direction---------Send direction
Attainable data rate Kbit/s-----------------------------------4020---------------------18680
ATM data rate Kbit/s------------------------------------------4008--------------------463
User data rate Kbit/s------------------------------------------3630--------------------420

Signal/Noise ratio dB----------------------------------------------10----------------------10
Line attenuation dB-------------------------------------------------41----------------------34

Όντως μου φαίνεται αδύνατον το 18,6 mbps , γι'αυτό το ανέφερα!

Ευχαριστώ και πάλι!

Manos29
04-09-09, 13:04
Τί μπορώ να κάνω τώρα...? Τίποτα απολύτως? Κόλλησα με τον υποτίθεται "ανωτερο" σε όλα ΟΤΕ για 12 μήνες λόγω συμβολαίου? Είναι δυνατόν στο μαρούσι η ανώτερη δυνατή ταχύτητα που προσφέρει ο ΟΤΕ να είναι 4 mbit? Και τότε δέν είναι τουλάχιστον παράνομο, αν όχι ανήθικο, να σου πουλάνε 24 όταν ξέρουν εκ των προτέρων ότι δεν μπορούν να στα προσφέρουν?

Ανώτερος ο ΟΤΕ? χα χα χα χα χα ναι στην τιμή !!!

Ναι είναι δυνατον η ανώτερη ταχύτητα να ειναι τα 4mbit και παίζουν πολλά ρόλο
όπως η΄απόσταση σου απο το Κεντρο που καταλήγει η γραμμη σου DSLAM
αν ειναι καλή η πόρτα (θύρα),Splitters και οτι αλλο εμπλέκεται στο DSLAM
αν ο βρόγχος σου ειναι καλός (ποότητα χαλκού , καποιο βραχυκύκλωμα, θόρυβος στην γραμμη βρασιμο οταν μιλας αν πεφτει η σύνδεση όταν σε καλούνε ή οταν συκώνεις το ακουστικο)
αν εχεις βάλει φίλτρα στις τηλεφωνικες σου συσκευες
αν επίσης η εσωτερικη καλωδίωση του σπιτιου σου ειναι καλή πράγμα που για να το καταλάβεις θα πρεπει να έρθει τεχνικος απο τον Οτε και να βάλεις τον Router στον κατανεμητη της πολυκατοικιας που διανεμεις εκει αν πάρει τα ίδια αποτελέσματα οπως εισαι τώρα ΄τοτε δεν φταιει η καλωδίωση αλλα ο Βρογχος όλα αυτα βέβαια σε περίπτωση που είσαι όντως στα 2κμ γιατι στα 4κμ καλη την κόβω για 4mbit

τώρα αν υποθέσουμε οτι όλα ειναι Σωστα και καλης ποιότητας εσυ πιστευεις οτι πηγαινοντας σε μια αλλη εταιρεια όποια και να ειναι αυτη θα πάρεις πιο μεγάλη ταχύτητα απο κάποια άλλη? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ
οτι μπορεις να παρεις απο την εταιρεια Α παίρνεις και απο την Β εκτος βέβαια και αν ήθελες TV ας πουμε οπου την παρέχουν καποιοι providers και όχι όλοι

Η μόνη περίπτωση να σου δώσουν λιγότερο(αν όλα ήταν τελεια και είχες το κεντρο του provider διπλα σου) θα ήταν να φορτώσουν ενα DSLAM για παραδειγμα το οποιο μπορει να σηκώσει 50 χρήστες στα 24 Μβιτ αυτοι να βάλουν 100 χρήστες και με την προυπόθεση οτι και οι 100 ειναι διπλα και μπορουν να πιασουν 24μβιτ ε τοτε και μόνο τοτε θα πιασουν το μισο δηλαδη 12μβιτ

Με λιγα λογια καταλήγω ότι το πιο σημαντικο σε μια συνδεση ειναι η κατάσταση των καλωδιώσεων απο το ROUTER έως και το DSLAM αν η καλωδίωση αυτη λοιπον ειναι SUPER θα πιάσεις το μέγιστο δυνατο για την αποσταση σου απο ROUTER εως DSLAM απο εκει και περα αρχιζουν τα προβληματα

και θα πει κάποιος οκ θα αλλαξω καλωδίωση σπιτι μου απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας εως και τις πριζες καλη κινηση δεν λεω μια χαρα.

ΟΙ καλωδιώσεις απο τον ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ εως και τα DSLAM του εκαστοτε Παράχου σε ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ???

ariadgr
04-09-09, 13:06
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα τους πώ άρα πρώτα να αλλάξουν ζευγάρι στο ΚΑΦΑΟ και μετά να με ρίξουν στην 8άρα , έτσι ? Ή να τους πώ κατευθείαν για την 8άρα?

Πρώτα το ζευγάρι, να δούμε αν θα υπάρχει αλλαγή, μετά η υποβάθμιση.

agrelaphon
05-09-09, 05:06
...
Όχι.
Απλά θα πληρώνεις λιγότερα.
...

Mε την 8άρα θα συγχρονίζει υψηλότερα, λόγω χαμηλότερου upload

Irwan
07-09-09, 02:06
Για τη συνέχεια της υποθεσης :

με κάλεσε τεχνικός ο οποίος πάλι μου είπε διαφορετικά πράγματα... οπότε η ασυνέπεια συνεχίζεται..

Μου είπε λοιπόν οτι δέν γίνεται αλλαγή κέντρου, όπως σωστά μου είπατε. Και οτι στην περιοχή μου δέν υπάρχει περίπτωση να πιάσω πάνω απο 4 λόγω καλωδίωσης και απόστασης απο το κέντρο.. Όσο για αλλαγή ζευγαριού στο ΚΑΦΑΟ απλά μου είπε οτι δεν έχει νόημα..

Δηλαδή αυτά που μου ειχαν πεί απο την αρχή τα βγάλανε απο τη φαντασία τους?
Αφού είχαν γνώση της εικόνας της περιοχής μου και των δυνατοτήτων ταχύτητας, γιατί δεν μου το έλεγαν απο την αρχή να μήν μπώ καν στον κόπο να βάλω την 24άρα? Μήπως, λέω ίσως, ποντάραν στο ότι δεν θα παρατηρούσα τη χαμηλή ταχύτητα και θα συνέχιζα να τους πληρώνω για κάτι που δεν μου προσφέρουν...

Πάντως ο τεχνικός μου είπε απλά να τους ενημερώσω να με βάλουν στο πακέτο των 8mbit για να μην πληρώνω την 24αρα. Απο τα λεγόμενά του κατάλαβα οτι θα αλλάξει απλά η χρέωση. Θα αλλάξει και κάτι αλλο στο setup της γραμμής? (δηλαδή το upload και download)? Θα το προτιμούσα αυτό πάντως, να ανέβει λίγο το down και ας κατέβει το up!

@ ADSLgr.com All rights reserved.