PDA

Επιστροφή στο Forum : Και από μένα μία ερώτηση...



masterplanner
04-09-09, 02:39
Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι help,όχι τπτ άλλο αλλά μου έχει σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα που θα πάει τσάμπα το λαπτοπάκι :p
Πριν μερικές μέρες φύγαμε από την ΗΟL (δόξα συ ο Θεός) και πήραμε Conn-x.
Για να μην μακρυγορώ το ερώτημα μου είναι το εξής:
Μου δώσανε το ενσύρματο πακέτο και εγώ πήγα και αγόρασα και το ασύρματο της
Sagem (το 2404/2444) . Μιας και έχουμε καταρχάς φοιτητικό πακέτο δε μπορώ να βάλω το όνομα πρόσβασης στο installation διότι έχει την κατάληξη otenet.edudsl.gr και όχι otenet.gr...πραγματικά lame. Τέσπα αυτό δεν κάνει τόσο τη διαφορά αφού γνωρίζω ότι το cd δεν είναι απαραίτητο..αυτό που μου τη σπαει είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω wifi παρά μόνο ethernet. Έχω τραβήξει τα βυζιά μου (sorry για τη γλώσσα δλδ) εδώ και πόσες ώρες αλλά δε μπορεί να κάνει connection..!!! Υπόψιν ότι και παλαιότερα είχα wifi και όλα gg. Δεν είμαι και πρωτάρης αλλά δεν είμαι και προ...
Αν είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και βρήκε πως να το λύσει να μου πει..
Τρέχω XP home. Και ναι (φαινομενικά) έχω κάνει όλες τις λογικές και αυτονόητες ρυθμίσεις...:mad:

Thnx guys...Όχι τπτ άλλο απλά μόλις πάρω την τεχνική θα μου σπάσουν τον...
Anyway :)

boliziner
04-09-09, 02:57
Ποιες λογικές και αυτονόητες ρυθμίσεις έκανες? Όταν λες δεν συνδέετε δηλαδή τι σφάλμα? Δεν βλέπει το SSID σου? Δεν δέχεται το κλειδί ? Ενώ περνάς το κλειδί δεν φορτώνει και σταματάει και βγάζει σφάλμα? Φαίνετε να συνδέετε αλλά δεν ανοίγει σελίδες?


Δοκίμασε αν δεν τα έχεις κάνει
1 να κάνεις disable το Network Authentication και προσπάθησε χωρίς κλειδί
2. καρφωτά tcp/ip στην ασυμαρτη
3. στα properties της ασυμαρτης κάρτας σβήσε τα ασυμαρτα δίκτυα
4. άλλαξε κανάλι μέσα από το sagem και βαλε πχ 6

masterplanner
04-09-09, 22:29
Αδερφέ δε θα το πιστέψεις...
Απλά έτσι όπως ήτανε γραμμένο το WPA key το Ο (όμικρον) φαινότανε μηδέν!!!
Απίστευτο!χαχαχαχα...Και το κατάλαβα όταν απενεργοποίησα την ασφάλεια και μπήκε μια χαρά.Λέω και εγώ τι παίζει.. Πάντως εμμέσως βοήθησες. Thnx αν και το λάθος ήτανε στον τρόπο που γραφότανε ο κωδικός :p :oops::oops::oops:

030366
05-09-09, 00:02
Αδερφέ δε θα το πιστέψεις...
Απλά έτσι όπως ήτανε γραμμένο το WPA key το Ο (όμικρον) φαινότανε μηδέν!!!
Απίστευτο!χαχαχαχα...Και το κατάλαβα όταν απενεργοποίησα την ασφάλεια και μπήκε μια χαρά.Λέω και εγώ τι παίζει.. Πάντως εμμέσως βοήθησες. Thnx αν και το λάθος ήτανε στον τρόπο που γραφότανε ο κωδικός :p :oops::oops::oops:

Η πλάκα είναι τελικά να τους είχες πάρει τηλέφωνο, να σου σπάγανε τον.. μόνο πού ουσιαστικά εσύ θα τους τον έσπαγες, αφου έκ μέρους σου ήταν το λάθος. :p

boliziner
05-09-09, 02:28
:clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.