PDA

Επιστροφή στο Forum : e-sata



xavidis
04-09-09, 19:57
Το καινουργιο μου case εχει υποδοχη για e-sata(ή eSata).

Δεν εχω ιδεα ουτε εχω ασχοληθει ποτε με το e-sata.
Βλεπω, εξωτερικα και εσωτερικα, οτι ειναι μια συνηθισμενη sata υποδοχη. Δηλαδη μπορω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο σε αυτη την υποδοχη και θα δουλευει κανονικα, χωρις ρευμα?
Θελει ειδικο σκληρο ή οποιοσδηποτε κανει?

Hodad
04-09-09, 20:02
Πρώτα απ όλα πρέπει η μητρική σου να έχει header (κατά κάποιο τρόπο εσωτερική υποδοχή) για να μπορέσεις να συνδέσεις την υποδοχή e-sata του κουτιού σου.
Η e-sata δεν μεταφέρει ρεύμα παρά μόνο δεδομένα οπότε το κουτί του (εξωτερικού) σκληρού δίσκου θα έχει και καλώδιο ρεύματος και φυσικά ειδικό καλώδιο e-sata.

xavidis
04-09-09, 20:12
Αρα λοιπον ο σκληρος δισκος που θα συνδεθει στην eSata υποδοχη θα πρεπει να εχει δικο του καλώδιο ρευματος για τροφοδοσια. Αρα θα πρεπει να ειναι ειδικος δισκος.

Το header που λες ειναι μια οποιαδηποτε συνηθισμενη sata υποδοχη ή κατι αλλο, διαφορετικο?

Hodad
04-09-09, 20:28
Συγνώμη δεν διευκρίνησα και το 'είπα' λίγο περίεργα. Ναι συνηθισμένη sata υποδοχή εννοώ.

Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι ειδικός δίσκος αλλά ειδικό εξωτερικό κουτί σκληρού δίσκου με θύρα e-sata (προφανώς θα έχει και καλώδιο ρεύματος) γα να βάλεις μέσα 'κανονικό' σκληρό δίσκο (sata πάντα και όχι ide).

........Auto merged post: Hodad πρόσθεσε 5 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

π.χ. SHARKOON RAPID CASE BLACK 3.5'' E-SATA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804961) + κάποιος σκληρός δίσκος
ή
WESTERN DIGITAL WDH1CS5000E MYBOOK HOME EDITION 500GB TRIPLE INTERFACE (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303919)

xavidis
04-09-09, 20:31
Aρα λοιπον χρειαζομαι "ειδικη θηκη", ok thanx:)

Απ οτι καταλαβαινω λοιπον, η eSata υποδοχη του case μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια κοινη sata υποδοχη, αλλα τοποθετημενη στο εξωτερικο μερος για αμεση προσβαση.

EDIT: To πρωτο σου link αναφερεται σε θηκη που δεν εχει καλωδιο ρευματος διοτι συνδεεται με usb?

Aναλογες θηκες για dvd υπαρχουν?

Hodad
04-09-09, 20:42
Απ οτι καταλαβαινω λοιπον, η eSata υποδοχη του case μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια κοινη sata υποδοχη, αλλα τοποθετημενη στο εξωτερικο μερος για αμεση προσβαση.
Ναι κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Η πρώτη θήκη έχει και καλώδιο ρεύματος.
Έτσι κι αλλιώς οι USB 2.0 θύρες έχουν περιορισμό στο πόσο ρεύμα μπορούν να δώσουν οπότε σχεδόν όλες οι θήκες έχουν και ξεχωριστή τροφοδοσία.

Υπάρχει και για DVD αλλά δεν πρέπει να υπάρχει σε ελληνικό κατάστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.