PDA

Επιστροφή στο Forum : Tagan 420



LordVader
14-02-06, 13:15
Αγορασα χτες το Tagan 420 απο το e-shop.
Αποσυνδεω το παλιο Levicom 420 και συνδεω το καινουριο.
Παταω το ΟΝ, αναβει το λαμπακι της Μ/Β λεω ΟΚ, παω να ανοιξω και το PC και περιστρεφεται για μισο sec ο cpu fan ομως δεν ξεκινα.
Δοκιμασα να συνδεσω αλλα αντιστοιχα καλωδια μηπως καποιο απο αυτα ειναι ελλατωματικο, αλλα παλι τα ιδια
Συνεδεσα παλι το παλιο και ειναι μια χαρα, και σε λιγο θα το παω πισω στο μαγαζι..
Δεν ειναι ΠΟΛΥ σπανιο να ειναι προβληματικο ενα τροφοδοτικο, ποσο μαλλον ενα TAGAN?

netlag
15-02-06, 05:16
εχω το ιδιο psu αλλα υποψιαζομαι οτι δεν εχεις συνδεσει σωστα τις τροφοδοσιες

LordVader
15-02-06, 17:46
Στην αρχη αυτο σκεφτηκα, αλλα μετα που συνεδεσα το παλιο τροφοδοτικο με την ιδια συνδεσμολογια ξεκινησε μια χαρα..
Ειναι αθορυβο?

netlag
15-02-06, 21:39
ναι ειναι πολυ ησυχο....επισης του εβαλα μια μεμβρανη μεταξυ psu και κουτιου που μειωνει το θορυβο η ετσι λεει τουλαχιστον.παντως οκ 3 χρονια εγγυηση εχει οποτε εισαι ανετος...απλα ετυχες μαλλον σε σκαρτο :(

LordVader
17-02-06, 15:48
Πηρα πριν απο λιγο το service του e-shop και μου ειπαν οτι το ελεγξαν και λειτουργει κανονικα.Ειπα στον τυπο ακριβως τι κανει και λεει οτι ειναι καποιο βραχυκυκλωμα και καλο θα ηταν να παω στα κεντρικα στο χαλανδρι το pc μου να το δοκιμασουν οι ιδιοι και να δουν τι συμβαινει..

Δευτερα λοιπον θα το παω μια βολτα απο εκει και λογικα θα βρουμε καποια λυση

(αληθεια ποια μεμβρανη πηρες για να την εχω υπ' οψιν μου?)

octap
17-02-06, 15:57
Τα Tagan δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα PSU. Και γω Tagan έχω αλλά τα έμαθα αργότερα αυτα, μετά την αγορά.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το δικό μου. Κάνει ένα θόρυβο σαν σιρσιμο αλλά δεν είναι απο τους ανεμιστήρες, το οποίο το κάνει σε λιγοτερη ένταση και όταν είναι κλειστό το PC (το PSU στην μπρίζα όμως).
Το περιμένω να παραδώσει πνέυμα σε λίγο...ευτυχώς έκλεισε χρόνο..γιοκ εγγύηση...

EDIT: 3 χρόνια έχει εγγύηση????!!!! :D ωραία...μια επίσκεψη στο HAC

WAntilles
17-02-06, 16:01
Τα Tagan δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα PSU.

Θα έλεγα ότι είναι από τα πλέον αξιόπιστα.

LordVader
17-02-06, 16:06
Ναι, αλλα πως γινεται να ειναι βραχυκυκλωμα εφοσον το παλιο λειτουργει κανονικα και το συνδεω σωστα?
Και θα το κρατησουν 2-3 μερες και ειπα αν θα μπορει να γινει επιτοπου η αυτοψια επειδη ειναι πολυ απλο και ειπε θα δουμε..Το ελπιζω γιατι ειναι υποθεση 5 λεπτων!

WAntilles
17-02-06, 16:29
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το δικό μου. Κάνει ένα θόρυβο σαν σιρσιμο αλλά δεν είναι απο τους ανεμιστήρες, το οποίο το κάνει σε λιγοτερη ένταση και όταν είναι κλειστό το PC (το PSU στην μπρίζα όμως).
Το περιμένω να παραδώσει πνέυμα σε λίγο...ευτυχώς έκλεισε χρόνο..γιοκ εγγύηση.

Κανένα πρόβλημα δεν έχεις. Κάποιες εκδόσεις των Tagan το κάνουν αυτό. Είναι το active PFC κύκλωμά τους. Είναι φυσιολογικότατο.

octap
17-02-06, 16:48
Θα έλεγα ότι είναι από τα πλέον αξιόπιστα.

Απο πού το συμπεραίνεις αυτό?
Δεν πιστέυω να βασίζεσαι σε reviews μόνο, γιατί και γω σε ένα συγκριτικό του RAM είχα βασιστεί πριν το πάρω. Έχω βρεί πάρα πολλά μηνύματα χρηστών σε εξειδικευμένα φόρουμ οι οποίοι αντιμετώπιζουν συγκεκριμένα προβλήματα. Έχει γίνει μεγάλο θέμα πχ στο overclockers.co.uk
Πολλά RMAs...


Κανένα πρόβλημα δεν έχεις. Κάποιες εκδόσεις των Tagan το κάνουν αυτό. Είναι το active PFC κύκλωμά τους. Είναι φυσιολογικότατο.

Δεν μου φάνηκε και τόσο φυσιολογικό όταν πριν καμιά εβδομάδα το έιχαν πιάσει τα ...καλά του και μου είχε πάρει το κεφάλι...μιλάμε για πολύ σπαστικό και δυνατό θόρυβο :cry:

WAntilles
17-02-06, 17:13
Απο πού το συμπεραίνεις αυτό?
Δεν πιστέυω να βασίζεσαι σε reviews μόνο...

Βασίζομαι στο ότι έχω 2 απαράλλαχτα 480 U-01 εδώ και 1 / 1.5 χρόνο αντίστοιχα, τα οποία τροφοδοτούν από τα 3 PC τα 2, και μάλιστα τα 2 ισχυρότερα, μεταξύ αυτών καί τον X2. Και λειτουργούν αψογότατα.


Έχω βρεί πάρα πολλά μηνύματα χρηστών σε εξειδικευμένα φόρουμ οι οποίοι αντιμετώπιζουν συγκεκριμένα προβλήματα. Έχει γίνει μεγάλο θέμα πχ στο overclockers.co.uk
Πολλά RMAs...

Παιδάκια που παίζουν με μπαταριούλες και ρευματάκια.

mich83
17-02-06, 17:19
ΠΕιπα στον τυπο ακριβως τι κανει και λεει οτι ειναι καποιο βραχυκυκλωμα και καλο θα ηταν να παω στα κεντρικα στο χαλανδρι το pc μου να το δοκιμασουν οι ιδιοι και να δουν τι συμβαινει..

Δευτερα λοιπον θα το παω μια βολτα απο εκει και λογικα θα βρουμε καποια λυση



Tώρα σώθηκες. Και δεν το λέω από άποψη τεχνικών. Οι τεχνικοί τους καλοί είναι και λογικά θα βρείτε άκρη. Το λέω από άποψη χρόνου. Ετοιμάσου να χάσεις αρκετή ώρα τη δευτέρα το πρωί. Και πάρε μαζί σου και περιοδικά να διαβάζεις στον -δερμάτινο και αναπαυτικότατο κατά τα άλλα- καναπέ τους. Αν πάς μέχρι τις 10 - 10.30 θα γλυτώσεις πολύ χρόνο.

Υ.Γ: Τα παραπάνω τα λέω εκ πείρας.

octap
17-02-06, 20:16
Παιδάκια που παίζουν με μπαταριούλες και ρευματάκια.

Δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να απαντήσω σοβαρά ή απλά να πω ...οκ

Δηλαδή επειδή εσυ έχεις 2 και σου δουλέυουν οκ σημαίνει οτι τα Tagan είναι άψογα...
Ε λοιπόν και γω έχω ένα και το δικό μου κάνει θόρυβο, με την δική σου λογική θα πρέπει να λέω..."μακρυά απο TAGAN !!!".
Τα παιδάκια που παίζουν με μπαταρίες, ειδικά αυτα του co.uk να είσαι σίγουρος ότι έχουν επιρεάσει και επιρεάζουν με τα reviews τους και τις κριτικές τα χαρακτηριστικά πολλών εξαρτημάτων που δουλέυεις εσύ σήμερα.
Και επίσης για μένα είναι πιο αξιόπιστη η γνώμη μιας μεγάλης ομάδας τέτοιων παιδιών που έχουνε δοκιμάσει τα άπειρα και μπορούν να κρίνουν πιο είναι απλά καλό, πιο καλύτερο και πιο είναι το top. Αντιθέτως δεν μπορώ να πάρω και τόσο στα σοβαρά την άποψη κάποιυ που πήρε 2 Tagan και επειδη του δουλέυουν απροβλημάτιστα 2 χρόνια τα θεωρεί "τα πλέον αξιόπιστα".
Το noname 350άρι τροφοδοτικό που είχα στο παλιό pc δούλεψε 6 χρονάκια, και σήκωνε μεγάλο αριθμό περιφεριακών...μπορώ λοιπόν να το προτείνω άνετα σε όλους...

WAntilles
17-02-06, 20:27
1. Το "πλέον" το χρησιμοποιήσα ως αντί-έμφαση σε αυτό που έλεγες ότι δεν είναι αξιόπιστα.

2. Εάν δεις 10άδες ποστ μου εδώ μέσα, έχω γράψει ότι όλα τα παρακάτω τροφοδοτικά τα θεωρώ εφάμιλλα:

- Antec
- Enermax
- Fortron
- Tagan

3. Όταν κάτι είναι σχεδιασμένο να αντέχει υπό φορτίο X, και εσύ του βάζεις Α*Χ, όπου Α>1 για μεγάλο χρονικό διάστημα (άρα δεν έχεις για δικαιολογία τους συντελεστές ασφαλείας), και μετά αυτό καίγεται και βγαίνεις και λες ότι αυτό το κάτι δεν είναι ποιοτικό, τότε πρέπει να λαμβάνω σοβαρά τη γνώμη σου υπόψη; Αυτή η παράγραφος δεν απευθύνεται σε σένα octap αλλά στους οβερκλοκάδες.

octap
17-02-06, 21:01
1. Το "πλέον" το χρησιμοποιήσα ως αντί-έμφαση σε αυτό που έλεγες ότι δεν είναι αξιόπιστα.

Κατανοητό και δεκτό. Αρχικά μου φάνηκε απόλυτο


2. Εάν δεις 10άδες ποστ μου εδώ μέσα, έχω γράψει ότι όλα τα παρακάτω τροφοδοτικά τα θεωρώ εφάμιλλα:

- Antec
- Enermax
- Fortron
- Tagan


Συμφωνώ....Συμφωνώ και με την σειρά που τα έβαλες



3. Όταν κάτι είναι σχεδιασμένο να αντέχει υπό φορτίο X, και εσύ του βάζεις Α*Χ, όπου Α>1 για μεγάλο χρονικό διάστημα (άρα δεν έχεις για δικαιολογία τους συντελεστές ασφαλείας), και μετά αυτό καίγεται και βγαίνεις και λες ότι αυτό το κάτι δεν είναι ποιοτικό, τότε πρέπει να λαμβάνω σοβαρά τη γνώμη σου υπόψη; Αυτή η παράγραφος δεν απευθύνεται σε σένα octap αλλά στους οβερκλοκάδες.

Δεκτό. Αλλά έχω να προσθέσω ότι αν κάποια PSUs αντέχουν και σε αυτές τις ακραίες καταστάσεις τότε το πιο πιθανό είναι σε νορμάλ λειτουργία να μην "καταλαβαίνουν" τίποτα (ποιότητα-σταθερότητα ρευμάτων κτλ)

WAntilles
17-02-06, 21:27
Συμφωνώ....Συμφωνώ και με την σειρά που τα έβαλες

Η σειρά είναι απλά αλφαβητική.


Δεκτό. Αλλά έχω να προσθέσω ότι αν κάποια PSUs αντέχουν και σε αυτές τις ακραίες καταστάσεις τότε το πιο πιθανό είναι σε νορμάλ λειτουργία να μην "καταλαβαίνουν" τίποτα (ποιότητα-σταθερότητα ρευμάτων κτλ)

Πολύ σωστό και αυτό.

Άλλωστε με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό συνιστώ πάντα motherboards DFI.

netlag
17-02-06, 23:11
οταν μιλατε για τροφοδοτικα μην ξεχνατε οτι παιζει ρολο και που βρισκεστε

ΠΧ...αν εχω tagan σε περιοχη που η δεη μου δινει τασεις οπου φυσαει ο ανεμος τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να καει απο το no name τροφοδοτικο μου που ειναι σε περιοχη με καλες τασεις, εχω ups, diesel γεννητρια και backup πυρηνικο αντιδραστηρα...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΤΑ TAGAN ειναι αξιοπιστα

Mπορει να σου κατσει toyota σκαρτο και lada αξιοπιστο...it's ok


Άλλωστε με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό συνιστώ πάντα motherboards DFI
η dfi εγινε σοβαρη εταιρια με τα lan party....σε καμια περιπτωση δεν ειναι asus/msi/abit/gigabyte κλπ

mich83
17-02-06, 23:26
η dfi εγινε σοβαρη εταιρια με τα lan party....σε καμια περιπτωση δεν ειναι asus/msi/abit/gigabyte κλπ

Καλά για gigabyte κράτα μια επιφύλαξη... Στο φαίνεσθαι όλα καλά. Στο πράττειν...

n!ckk
17-02-06, 23:38
Mπορει να σου κατσει toyota σκαρτο και lada αξιοπιστο...it's ok
Πολύ πολύ σωστά!


Πάντως από το Tagan των 480W που έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο είμαι ευχαριστημένος.
Κανένα πρόβλημα και μάλιστα σε σύστημα που αποδεδειγμένα είναι ευαίσθητο σε θέματα τροφοδοσίας (το προηγούμενο no name τροφοδοτικό μου είχε αλλάξει τα φώτα ---> Ένα σωρό αλλόκοτα προβλήματα και ασταθέστατο σύστημα μέχρι να καταλάβω τι έφταιγε.)

WAntilles
18-02-06, 00:19
οταν μιλατε για τροφοδοτικα μην ξεχνατε οτι παιζει ρολο και που βρισκεστε

ΠΧ...αν εχω tagan σε περιοχη που η δεη μου δινει τασεις οπου φυσαει ο ανεμος τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να καει απο το no name τροφοδοτικο μου που ειναι σε περιοχη με καλες τασεις, εχω ups, diesel γεννητρια και backup πυρηνικο αντιδραστηρα.

Όχι διότι τα έχω πάντα πίσω από 1200άρια APC Voltage Regulators.


ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΤΑ TAGAN ειναι αξιοπιστa

Συμφωνούμε.


η dfi εγινε σοβαρη εταιρια με τα lan party....

Πιο πριν δεν έχω γνώμη.

Αλλά 2 LANParty που έχω -> διαμάντια.


σε καμια περιπτωση δεν ειναι asus/msi/abit/gigabyte κλπ

Οι asus-abit έχουν καλές και κακές στιγμές.

Οι gigabyte από τους ΙΤΕ controllers και μετά είναι απαράδεκτες.

Τώρα για την msi δεν θα σχολιάσω τίποτα. Και μόνο το γεγονός ότι εμπεριέχουν ενσωματωμένες δημιουργικές λύσεις ήχου για μένα τις καθιστά προσάναμμα.

brwmogazos
18-02-06, 00:53
Tony montana (απο ινσομνια?)

Long time no see


Wantilles

επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου στο παραπανω ποστ.
Απο το 98? περιπου ειμαι εγγεγραμενος στο Overclockers.co.uk...κακα τα ψεμματα ισως το μεγαλυτερο φορουμ για υπολογιστες στην αγγλια αν δεν απατωμαι(περι οβερκλοκινγ)

Σε διαβεββαιω προσωπικα πως ΔΕΝ ειναι παιδακια που παιζουν με ρευματακια και μπαταριουλες...παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα...Συμφωνοι σε ολα τα φορουμ υπαρχουν οι πιτσιρικαδες αλλα ειναι οι πιτσιρικαδες που θα συνεχισουν την καυλα την δικια μας και θα βοη8ησουν και αυτοι σε γρηγοροτερα και ποιοτικοτερα hardware στο μελλον...και δεν αναφερομαι μονο στον τομεα υπερχρονισμου....Δεν νομιζω να μην υπαρχει μαρκα τροφοδοτικου που να μην εχει αγοραστει και τεσταριστει και σε πλατφορμες για οβερκλοκινγκ...

Προσωπικα δεν μαρεσουν τα Tagan...Το τροφοδοτικο ειναι υπευθυνο για πολλα πανω στον υπολογιστη μας κατι που αγνοουν πολλοι η διαλεγουν το ταδε τσιπικο κουτι που αχ ΟΚ εχει και τροφοδοτικο AMD και Intel compatible...ειμαστε καλυμενοι.Εχω δει πολλα τροφοδοτικα να ειναι DOA...εχω ηδη ενα Qtec φιλου μου 550 που ηρ8ε DOA...και επειδη δεν η8ελε ουτε RMA να το κανει το εκανα εγω και μου το χαρησε στο τελος...ουτε καν πανω στου αδερφου μου τον υπολογιστη δεν το εχω βαλει που δεν ασχολειται με υπερχρονισμο...

Τα Tagan μια περιοδο ειχε βρομισει το ocuk με χαλασμενα γιατι αλλωστε σε σοβαρα μηχανηματα και απαιτητηκα δεν μπαινει οχι tagan αλλα ....ουτε και....γιαυτο τετοια τροφοδοτικα δεν αναφερονται ΚΑΝ σε XS...Δεν ηταν παρτιδα με τζουφια...απλως δεν αντεχαν και τις αυξημενες απαιτησεις οβερκλοκινγ αλλα ουτε και stock χρηση.

Προσωπικα οταν αρχησα να ασχολουμαι σοβαρα με υπερχρονισμο πεταξα τα παλιοτροφοδοτικα που ειχα και πηρα ENERMAX...πλεον το εχω πουλησει οχι επειδη δεν ηταν αψογο...αλλα για να παρω το OCZ Powerstream που καλυπτε περισσοτερο τις αναγκες μου για ΣΤΑΘΕΡΕΣ γραμμες...αρκετα Α σε καθε γραμμη και ρυ8μιζομενα Pots....

Ποσοι εδω μεσα εχουν κοιταξει ποτε τους τις γραμμες του τροφοδοτικου τους?Αμφιβαλλω αν το εχει κανει το 5%....Και δεν εννοω να κοιταξουμε τις γραμμες μας απο το hardware monitor της μητρικης μας(αυτα τα κανουν οι newbies)...αλλα απο το ιδιο το μολεξ με πολυμετρο...αμφιβαλλω...

Εχω καψει παλαιοτερα 3 στικακια Κρουσιαλ μνημη DDR απο κακο τροφοδοτικο...ετσυ στα καλα κα8ουμενα...

Το τροφοδοτικο ειναι πολυ σημαντικο κομματι στον υπολογιστη μας..για την μακροζωια του αλλα κια για εμας που θελουμε οι +3.3, +5 Και +12 γραμμες μας να βαρανε στον θεο ειναι το A και το Ω.Το ενερμαξ μου απεδειξε καλα οτι μπορει να τροφοδοτησει καλα το συστημα μου στα 5ghz τον παλιο καλο καιρο...κατι που απεδειξε και το OCZ φτανοντας τα 5202mhz@304fsb με αρκετα ρευματακια τσιμπιμενα ;).
Ισως ναμαι και εγω ενα παιδακι που παιζω με μπαταριουλες και ρευματακια και να μην το ξερω τοσο καιρο...ομως τετοια παιδακια σαν και εμας Οπως ο Hipro5,Memesama,Macci κτλπ ειμαστε ολοι υπευθυνοι που οι μητρικες ολων μας σημερα εχουνε ενα σωρο overclocking options...ενα σωρο power regulators...ενα σωρο fsb increments και Σταθεροτητα, ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤA components τους πανω..πυκνωτες κτλπ(πλεον τα αναφερουν και στα features...) γιατι ο κοσμος και ΟΛΕΣ οι εταιριες που παραγουν Motherboards ειδαν πως ο τομεας που ξεχωριζουν πλεον οι μητρικες μεταξυ τους ΔΕΝ ειναι μονο τα features αλλα και το Overclocking που σηκωνουν....

Αυτα τα ολιγα για τωρα... :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/288185

http://briefcase.pathfinder.gr/download/288489

Χωρις κα8ολου tweaking και load προφανως μια παλια φοτο οταν πηρα το OCZ οταν πρωτοβγηκε...Περιττο να πω οτι το Pot του +12 για παραδειγμα ειναι σεταρισμενο ακριβως πριν αρχισει να μπαινει στην "επικινδυνη"(εχει ακομα αρκετα περι8ωρια ανεβασματος) περιποχη :p και δινει +12 γραμμη στα 12.52V :D

netlag
18-02-06, 01:48
καμια σχεση δεν εχω με insomnia.απορω πως τα ατομα εκει βγαζουν ακρη απο το φορουμ...θελει moderating asap...τελικα δεν ειμαι ο μονος Tony :(

πολλοι γουσταρουν τον al pacino!

btw δεν ηξερα οτι οι overclockers εχουν συνδικαλιστικη ιδεολογια...νομιζα απλα οτι θελουν αυξηση επιδοσεων φθηνα και καταξιωση στο ranking system του εκαστοτε 3d mark

YΓ1...το o/c δεν ειναι για μενα...αγαπαω τα μηχανηματα μου και εμπιστευομαι τους μηχανικους της μαμας εταιρειας
ΥΓ2... καλα τα εργαλεια σου...το γαλβανομετρο ομως δεν ειναι λιγο τσιπικο???το εμπιστευεσαι???

Gordon`s
18-02-06, 13:38
Φίλε brwmogazos συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες, ίσως με λιγότερο "φανατισμό". Επίσης να πω ότι το OCZ είναι πραγματικά διαμάντι. Κι εμένα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, εκτός από ένα καλωδιάκι που κόπηκε και όταν έψαξα να βρω ανταλλακτικό δυστυχώς δεν βρήκα. Έχεις καμιά ιδέα? Στείλε κανά Pm..

brwmogazos
18-02-06, 21:40
Κοιτα να δεις που ελεγα να το σχολιασω...και να καποιος που το ειδε!
Ναι καρατσιπικο ειναι του 7χιλιαρου περιπου...το ειχα παρει για να μετραω τα VRs και τα ρευματα απο τα Μοσφετ μετα απο τα Voltage modifications πανω στα boards.Βασικα ηταν το μονο που εβρισκα να αγορασω αγγλια τοτε γρηγορα που εψαχνα απο μαγαζι μιας και μου ειχαν στειλει μητρικες για Volt mods αλλοι οβερκλοκερ και η8ελα να μονταρω την δικη μου πρωτα πριν φτιαξω τις δικες τους και τις στειλω.Το εχω μετρησει με φιλου ηλεκτρολογου και δεν εδειξε διαφορες στις μετρησεις...στα VRs και μοσφετ που μετρησαμε φυσικα.
Το οβερκλοκινγ δεν ειναι μονο αρι8μοι...sandra...3dmark...max post...super pi κτλπ.Ειναι καθαρα και χομπι.Το benching με απασχολουσε στα πρωτα μου βηματα κυριως με υπερχρονισμο...αργοτερα δεν μου καιγοταν καρφι...Εννοειται οτι με καποιες αλλαγες σε hardware ετρεχα super pi για να δω τι γινεται κτλπ...αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.Αλλωστε με 3dmark και top Orb scores ποτε δεν ασχοληθηκα.

Εχω την αντιληψη πως 8εωρεις το οβερκλοκινγ μια "κουταμαρα" και εχεις φυσικα καθε δικαιωμα να το κανεις.

Οταν παρεις την καινουρια σου μητρικη μου ομως...για ριξε μια ματια στο κουτι της και πες μου ποσες πληροφοριες και features πανω της αναφερονται σε υπερχρονισμο...ποσο η βελτιωμενη ψυξη northbridge και southbridge εχει γινει επειδη προσπαθουν να ειναι οσο πιο σταθερες γινεται για υπερχορνισμο αλλα και ολλες οι αλλαγες στα ρευματα αφορουν τον υπερχρονισμο.
Κακα τα ψεμματα..πλεον οι μητρικες εξελισσονται σε μεγαλο βα8μο με βαση το ποσο ανθεκτικες...σταθερες...και γρηγορες ειναι ωστε σε benchmarks και υπερχρονισμο να χτυπουν τον ανταγωνισμο...Αλλιως δεν βλεπω λογο να αγοραζει ο κοσμος Abit και Asus και να μην παιρνει μαμα Intel πχ μητρικη....

File ποτη(Gordons)

Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για το καλωδιακι που σου κοπηκε...

προσπα8ησε επισης να επικοινωνησεις με την ιδια την OCZ η τον Ryan και Αndy απο τα XtremeSystems που θα σε βοηθησουν.

netlag
18-02-06, 22:08
οχι δεν το θεωρω κουταμαρα σε καμια περιπτωση....απλα εμενα δεν εκφραζει...συμφωνω και επαυξανω οτι ειναι hobby...

ειναι εντυπωσιακο να εχεις ενα μηχανημα στα 5202
η εστω να βλεπεις το βιντεακι απο το tom's hardware που σκαει ο τυπος με ειδικη στολη και ανοιγει την μπουκαλα με το υγρο αζωτο..

απλα ενας overclocker προφανως εχει καταστρεψει αρκετο hardware και αυτος ειναι ο λογος που με αποτρεπει απο το να ασχολειθω...(οταν λεω να ασχολειθω εννοω σοβαρα οχι να παιζω με το atitool...)

Patentman
19-02-06, 11:55
Λοιπον DOA ή προβληματικα σε σημειο να μην λειτουργουν εξαρχης κατα την παραδοση (αγορα) -ελληνιστι, εχουν ολες οι μαρκες. Εξαρταται και απο την μεταφορα τους βεβαια. Ομως οι σωστες εταιριες εχουν λιγοτερα DOA κοματια εως ελαχιστα.
Η ενασχοληση μου με το overclocking μου ανοιξε τα ματια. Εμαθα και ειδα και μονος μου πολλα πραγματα καθως ανακαλυψα και αρκετα. Τι εμαθα; να εμπιστευομαι και να αξιολογω το υλικο μου πριν καν το αγορασω. Γιατι η αποτυχημενη αγορα κοστιζει οχι μονο σε χρημα αλλα πιο πολυ σε χρονο. Οταν εχεις ενα συστημα νορμαλ δεν σημαινει οτι εχεις και ενα απροβληματιστο συστημα, πολλες μητρικες εχουν προχειροσχεδιαστει με αποτελεσμα να εχουν κοληματα, ασυμβατοτητες, χαμηλες επιδοσεις (κατω του μισου συνολικα) και χαμηλη μακροζωια. Και φυσικα δεν ειναι μονο οι μητρικες, απλα αυτες ειναι η καρδια του συστηματος και γι`αυτο και ειμαι intelακιας, επειδη εχουν τις καλυτερες μητρικες (αναμεσα σε σαβουρες). Αυτα δεν τα μαθαινεις χρησιμοποιωντας απλα τον υπολογιστη σου. Θελει ερευνα, γνωση του τι κανει το καθενα (μεχρι και μια αντισταση) και φυσικα αναφορες και απο τυχον προβληματα που εχει παρουσιασει σε διαφορους χρηστες. Δεν κοιταω μεμονωμενα περιστατικα βλαβων καθως αυτα παντα υπαρχουν αλλά αυτα που ειναι κοινα. Δεν αγοραζω μια μητρικη που μολις εχει πρωτοβγει, οχι μονο γιατι δεν ειδα αν εχει προβληματα αλλά επειδη ειμαι σιγουρος οτι εχει. Αγορααζω τελευταιο version μητρικης που εχει ολες τις απαραιτητες βελτιωσεις στα σημεια.
Το overclocking δεν ειναι μονο χομπυ λοιπον, δηλαδη οποιος μαθαινει και εκτιξευει στα υψη με ρυθμισεις και τεχνικες ενα προγραμμα ειναι χομπιστας? Απλα δεν ειναι software ειναι hardware.

Ετσι λοιπον και με το συσγκεκριμενο τροφοδοτικο του νηματος, μπορει και να ετυχε να ειναι προβληματικο. Δεν θα αγοραζα Tagan παντως, καποτε πιο παλια τα ειδα απο κοντα και δεν μου γεμισαν το ματι.

Δεν παιζω με μπαταριουλες ουτε ρευματακια (αν και μου αρεσει, αλλωστε διπλασιασα την ακτινα λειτουργιας του ασυρματου πληκτρολογιου δοκιμαζοντας πρωτα με την κεραια και υστερα με αυξηση της τασης του). Απλα λυνω ενα προβλημα ή εχω κατι (τεχνολογικα) πιο μπροστα απο οσους δεν ειναι overclockers. Το αν αξιζει ο χρονος και ο κοπος ειναι ενα θεμα που συνδεεται με το ποσο αξιζει να ασχολεισαι γενικα με πραγματα που χρησιμοποιεις. Σε τελικη αναλυση γλιτωνω πολυ πιο πολυ χρονο στο τελος αφου δεν εχω προβληματα κατα την διαρκεια χρησης του υπολογιστη και παραλληλα ειναι και πιο γρηγορος.
Ο ορισμος overclocker ειναι κατι παραπανω απο την σημασιολογια της λεξης, δεν αυξανει μονο το ρολοϊ (κυκλο ρολογιου/Hz σε οτι και αν αφορα), κανει πολλα περισσοτερα και παντα ο στοχος ειναι να ειναι σταθερο και πιο γρηγορο το συστημα παραλληλα. Γιατι το σταθερο ειναι και γρηγορο αν και το αντιθετο δεν ειναι κανονας. Παρεξηγημενος ορος απο οσους δεν ασχοληθηκαν να μαθουν τι κανουν οι overclockers.
Τα benchmarks ειναι απλα τα εργαλεια αξιοπιστης πιστοποιησης αποτελεσματος ενος overclocker, αφου ειναι ειδικα φτιαγμενα να μετρουν με συγκεκριμενη μεθοδο και να υπαρχει σταθερο συγκρισιμο αποτελεσμα. Οποιος ασχολειται με αυτα καθαρα τοτε ειναι και παιδακι που απλα παιζει. Μπορεις να κανεις ενα benchmark να δειχνει οτι εχεις αυξηση 100% και παραπανω αλλα στην ουσια να εχεις ενα αποτυχημενο συστημα, αυτο το κανουν τα παιδακια που δεν ξερουν τιποτα αλλο απο μπαταριες.

brwmogazos
19-02-06, 21:50
Ωραιο ποστ Patentman....με βρισκεις συμφωνο...

Πριν ακομα αρχισω να κλοκαρω ειδα πως το να μα8εις περισσοτερα πραγματα απο τους υπολογιστες και δεν μιλαω για software αλλα για hardware σε βοη8ουσαν πολυ ωστε να κρινεις μονος σου τι ειναι καλο και τι οχι και τι ταιριαζει στις δικες σου απαιτησεις η των αλλων.

Οταν με 5χιλιαρικα πχα παραπανω πχ εμαθα οτι μπορουσα να παρω μνημη που να εχει κορυφαια timings και αρκετο headroom για αυξηση της αποδοσης της και οχι μονο αυτο αλλα και στην διαφορα του κα8ε προιοντος απο μαρκα σε μαρκα ειδα πως οντως αξιζει να ξερεις και κατι παραπανω.Η ενασχοληση με υπερχρονισμο ηρ8ε απλως επειδη αρχισα να ψαχνομαι με τις 8ερμοκρασιες μου λιγο και τυχαια βρηκα το οβερκλοκερς αποπου η8ελα να παρω μια καλυτερη ψυχτρα για τον τοτε P3 500 Katmai μου...μαλιστα τα 15 χιλιαρικα της μου φενοντανυπερβολικα (για μια πολυ καλη globalwin τοτε) και ετσι προτιμησα κατι πιο φθηνο.
Γενικως δεν μαρεσε να κρεμομαι απο τα @@ του κα8ενος να μου φτιαχνει τον υπολογιστη οποτε ειχε προβλημα(με software βασικα) στα πρωτα μου βηματα και ετσι αφιερωσα περισσοτερο χρονο σε αυτο..υστερα ηρ8ε και η ενασχοληση με hardware μιας και μου αρεσε περισσοτερο....Ειναι κα8αρα θεμα του ποσο μας αρεσει ενα χομπι και κατα ποσο θελουμε να γινουμε καλυτεροι σε αυτο...Απο εκει και περα η εμπειρια και η γνωση σου δινουν την ανεση να διαλεγεις ακριβως οτι ειναι καλυτερο για τις δικες σου απαιτησεις.
Βεββαια με καινουρια hardware ποτε δεν διστασα...Abit KR7A R ...τοση θορυβο εκανε οταν βγηκε...και ειχα ηδη προπαραγγειλει μια για μενα...απο εκει και περα το ιδιο σεναριο με IT7MAX αν 8υμαμαι καλα...IC7...και ουτο κα8εξης...το μονο προβλημα που αντιμετωπησα ποτε ηταν η αναμονη για ανανεωμενα bios updates για τυχον ασυμβατοτητες...

jpentz
19-02-06, 23:38
True Story:

Αγορασα απο το fleamarket την προηγουμενη βδομαδα ενα Tagan 480W, το οποιο μολις το συνεδεσα, μου εριξε την ασφαλεια και απο τοτε δεν παιρνει μπρος. Ξερει κανεις αν υπαρχει service της Tagan καπου στην Αθηνα; Αυτο στο Χαλανδρι που λετε ειναι του e-shop?

mich83
19-02-06, 23:40
True Story:

Αγορασα απο το fleamarket την προηγουμενη βδομαδα ενα Tagan 480W, το οποιο μολις το συνεδεσα, μου εριξε την ασφαλεια και απο τοτε δεν παιρνει μπρος. Ξερει κανεις αν υπαρχει service της Tagan καπου στην Αθηνα; Αυτο στο Χαλανδρι που λετε ειναι του e-shop?

Ναι στο Χαλάνδρι είναι του e-shop. Aλλά πάρε τηλ κανά e-shop και ρώτα τους για tagan service.

octap
20-02-06, 00:40
True Story:

Αγορασα απο το fleamarket την προηγουμενη βδομαδα ενα Tagan 480W, το οποιο μολις το συνεδεσα, μου εριξε την ασφαλεια και απο τοτε δεν παιρνει μπρος. Ξερει κανεις αν υπαρχει service της Tagan καπου στην Αθηνα; Αυτο στο Χαλανδρι που λετε ειναι του e-shop?

Γιατι δεν το γυρνάς σε αυτόν που σου το πούλησε??? :blink: :banned:

jpentz
20-02-06, 21:33
Γιατι δεν εχω κρατησει το τηλεφωνο του και, δεν ξερω για εσας, αλλα στο fleamarket μπορω να μπω 1 φορα τη βδομαδα, που λεει ο λογος. Χαλια site!

LordVader
22-02-06, 00:25
Παω χτες στο Χαλανδρι το PC για να το κοιταξουν για να δουν γιατι δε συνεργαζεται με το Tagan.

Τους ρωταω αν γινεται να το κοιταξουν επιτοπου επειδη ειναι θεμα 5 λεπτων το πολυ και λενε οτι εχουν πολυ δουλεια και πιο σημαντικα θεματα να ασχοληθουν καθως και οτι ειναι μεγαλη επιχειρηση και υπαρχει σειρα προτεραιοτητας

Κατανοητο και σεβαστο αυτο.Θα κρατησουν το PC για 1-2 μερες, τι να κανω το αφηνω..

Τους παιρνω σημερα το μεσημερακι γυρω στις 12, λεει δεν το εχουν κοιταξει

Με παιρνουν στις 5 και λενε οτι ειναι ΟΚ και οτι θα το στειλουν αυριο.Παλι καλα που θυμαμαι στους ορους οτι αν δεν εντοπιστει προβλημα υπαρχει χρεωση 10 euros και τι να κανω, λεω αφου λειτουργει χαλαλι..

Ευτυχως καπως του επανελαβα την ιστορια και τι λεει ο υπαλληλος???

Οτι ενδεχεται να μη λειτουργει επειδη ειναι παλια η Μ/Β...

Και τοτε τι καταλαβα οτι εκαναν οι ^@$#&@& ??????

Ελεγξαν ξεχωριστα το PC απο το Tagan!

Το PC λειτουργουσε με το δικο μου παλιο τροφοδοτικο και το Tagan με ενα δικο τους!

Παω στις 8 και λενε ειναι ετοιμο, τους ρωτησα μετα απο ενα μισαωρο τι παιζει και λεει το πανε στην αποθηκη.Τους λεω παλι τι παιζει με το τροφοδοτικο και 21:10 το φερνουν πανω και λενε ειναι ετοιμο

Φυσικα ουτε λογος για τα 10 euros..

Πριν λιγο συνεδεσα το PC και το Τagan ειναι SUPER!Ακουγεται μονο ενας χαμηλος βομβος που δεν ειναι καθολου ενοχλητικος :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.