PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα



parpen
06-09-09, 11:45
Γεια χαρά. Βάζω το θέμα εδώ, επειδή έχω σύνδεση με Forthnet. Το πρόβλημα είναι πολύ περίεργο και θα παρακαλούσα μόνο όσοι έχουν γνώση να τοποθετηθούν.

Ξεκινάει περίπου από τις αρχές καλοκαιριού. Ο Router μου (USR 9113) για δυο περίπου χρόνια δούλευε σχεδόν απροβλημάτιστα. Είχα ξεχάσει την ύπαρξή του.

Άρχισε να μου κολλάει περίπου κάθε δυο μέρες. Έπρεπε να τον βγάλω από το ρεύμα και όχι μόνο αυτό, αλλά στη συνέχεια να τον κάνω και restart από το software για να επανασυνδεθεί.

Θεώρησα πως ήταν πρόβλημα υπερθέρμανσης. Από τις αρχές αυγούστου περίπου, το πρόβλημα περιορίστηκε κάπως , αφού συνέβαινε μια στις 5-6 μέρες. Φτάνοντας όμως στα τέλη αυγούστου το πρόβλημα οξύνθηκε (μέχρι και τώρα που μιλάμε). Πίστεψα ότι ο router παρέδωσε το πνεύμα του και αποφάσισα να φέρω εδώ έναν siemens CL-142 που τον είχα στη δουλειά πάλι σε γραμμή Forthnet και δούλευε απροβλημάτιστα.

Ο Siemens στήθηκε εχθές και σήμερα το πρωί είχα πάλι τα ίδια. Αποσύνδεση και ταυτόχρονα έχασα τον Router (Interface) ο οποίος επανήλθε μόνο με κλείσε άνοιξε και μάλιστα έπρεπε και πάλι να πατήσω Conect, από μόνος τους δεν συνδέθηκε.

Πριν λίγο μίλησα με Τ.Υ. Βλέπουν αποσυνδέσεις της γραμμής μου, ωστόσο μέτρησαν και την βρήκαν καθαρότατη ( τα στατιστικά μου είναι περίφημα και με τους δυο Router) αλλά δεν μπορούσαν να δώσουν εξήγηση στο πρόβλημα της συμπεριφοράς των router.
Μου είπαν ότι πιθανόν να είναι θέμα του εσωτερικού μου δικτύου, εφόσον οι αποσυνδέσεις της γραμμής δεν μπορεί να παγώνουν τους Routers.

Εαν κάποιος έχει καμιά ιδέα σε τι να ψαχτώ θα το εκτιμούσα.

deniSun
06-09-09, 16:54
Τα έχεις συνδεδεμένα με usb ή ethernet;
Ανοιχτές πόρτες έχεις;
Δουλεύεις με p2p;

parpen
06-09-09, 20:50
Τα έχεις συνδεδεμένα με usb ή ethernet;
Ανοιχτές πόρτες έχεις;
Δουλεύεις με p2p;

Ethernet, πόρτες ανοιχτές κάμποσες, p2p όχι, υπάρχει συνεχής ροή ustream λόγω λειτουργίας net-radio.

deniSun
06-09-09, 21:04
Ethernet, πόρτες ανοιχτές κάμποσες, p2p όχι, υπάρχει συνεχής ροή ustream λόγω λειτουργίας net-radio.

Το web interface κολλάει όταν έχεις πολλή φόρτο (πολλά connections).
Δοκίμασε ένα διάστημα με κλειστές πόρτες.

stefkon
07-09-09, 12:39
Ethernet, πόρτες ανοιχτές κάμποσες, p2p όχι, υπάρχει συνεχής ροή ustream λόγω λειτουργίας net-radio.

Δοκίμασε με λίγες πόρτες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.