PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ΟΤΕ και rapidshare.com?



Shadowjump
06-09-09, 14:03
Καλησπερα παιδες. Υπαρχει καποιο προβλημα με το rapidshare και τον ΟΤΕ? Τις τελευταιες μερες, με το που κατεβασω 3 ως 5 parts σταματει να κατεβαζει.

Εχω δοκιμασει διαφορετικα PC, διαφορετικα router και διαφορετικη συνδεση στο internet (στα ιδια PC).

Μηπως κατι κανει block ο ΟΤΕ?

fadasma
06-09-09, 14:38
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Πως κατεβάζεις; Με κάποιο download manager ή με τον browser;

Shadowjump
06-09-09, 15:38
Με πολλους manager εχω δοκιμασει. Αλλα και με τον manager του ιδιου του rapidshare. To RapidShare Manager.

fadasma
06-09-09, 16:11
Κατεβάζοντας 1 ή 2 αρχεία ταυτόχρονα με Jdownloader και με 7 connections/αρχείο, φτάνω τη σύνδεση στο όριό της, πράγμα που σημαίνει οτι δεν βάζει κάποιο περιορισμό ο οτε.

Μήπως όταν κατεβάζεις περισσότερα αρχεία ταυτόχρονα, ανοίγεις περισσότερα connections και αυτό δημιουργεί πρόβλημα; Δοκίμασε με 2 maximum.

Ακόμη πήγαινε στο σελίδα του RS στα settings και άλλαξε το server του RS που χρησιμοποιείς. Εγώ έχω επιλέξει την Deutche Telecoms. ;)

leouliss
06-09-09, 20:10
το ιδιο και σε μενα σταματαει και ξεκιναει και ταχυτητες κλαφτα

Panagioths
07-09-09, 12:40
Μήπως σας κατεβάζει μερικά αρχεία και μετά σταματάει και όταν πάς με τον download manager δείχνει οτι πάει να κάνει σύνδεση αλλά δεν αρχίζει ποτέ να κατεβάζει μέχρι που εξαντλήται το timeout όριο και βγάζει Χ για το συγκεκριμένο αρχείο; Επίσης, εαν πας με τον browser και πατήσεις το λινκ αργεί πολύ (μερικά λεπτά τουλάχιστον) γιατί το κατεβάζει στην cache χωρίς να το δείχνει και στο τέλος σου κατεβάζει το αρχείο μέσα σε ένα δευτερόλεπτο (από την cache);

Shadowjump
07-09-09, 20:53
Μήπως σας κατεβάζει μερικά αρχεία και μετά σταματάει και όταν πάς με τον download manager δείχνει οτι πάει να κάνει σύνδεση αλλά δεν αρχίζει ποτέ να κατεβάζει μέχρι που εξαντλήται το timeout όριο και βγάζει Χ για το συγκεκριμένο αρχείο; Επίσης, εαν πας με τον browser και πατήσεις το λινκ αργεί πολύ (μερικά λεπτά τουλάχιστον) γιατί το κατεβάζει στην cache χωρίς να το δείχνει και στο τέλος σου κατεβάζει το αρχείο μέσα σε ένα δευτερόλεπτο (από την cache);

Ακριβως αυτο!!!! Αυτο ηθελα να ποσταρω τωρα!!!!!! :respekt:

Παρατηρησα, οτι ενω δεν κατεβαζει τα αρχεια, τα MB απο το rapidshare φευγουν σαν να τα εχω κατεβασει πραγματικα τα αρχεια και δεν σταματαει μεχρι να πατησω Stop στον download manager.

Γενικως στο PC που ειμαι τωρα, οτιδηποτε το κραταει στην cache μεχρι να το κατεβασει εντελως. Αλλα στα αλλα PC που εχω δοκιμασει και σταματαει να κατεβαζει ο download manager δεν κραταει κανενα νορμαλ download στην cache. Aπο rapidshare δεν εχω δοκιμασει, αλλα απο οπουδηποτε αλλου μου βγαζει κανονικα το download.

Panagioths
07-09-09, 20:56
Εμένα μου το κάνει εδώ και ένα μήνα που & που αλλά επειδή ο πάροχος είναι ΤΕΕ (αλλά περνάει μέσα από δίκτυο του ΟΤΕ) δεν ήξερα ποιός φταίει και νόμιζα οτι φταίει το ΤΕΕ. Αλλά κάτι παίζει ίσως με το δίκτυο του ΟΤΕ!

Shadowjump
07-09-09, 21:18
Και αυτο τι το κανω? Το δηλωνω σαν βλαβη? :-S

Σιγα μην καταλαβουν και σιγα μην θελουν να βοηθησουν οι τεχνικοι για κατι τετοιο!

Panagioths
07-09-09, 21:22
Δεν έχω ιδέα... Και δεν έχει κάποια λογική η περιοδικότητα του φαινομένου..

Shadowjump
07-09-09, 21:31
Ναι ρε συ. Αυτο το κανει και εμενα εδω και κανα μηνα. Αλλα 2-3 φορες εχω καταφερει να κατεβασω κανονικα. Ποιος ξερει τι γινεται...

Panagioths
07-09-09, 21:33
Μίλησε με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ μήπως και...

Tiven
11-09-09, 07:20
Ο ΟΤΕ είναι ένα χάλι εδώ και εβδομάδες..

Υπομονή μέχρι να νιώσουν.

kmpatra
12-09-09, 13:23
το ιδιο και σε μενα σταματαει και ξεκιναει και ταχυτητες κλαφτα
αν δεν εχεις premium account ειναι φυσιολογικό.

Δυο διευκρινήσεις,δεν ξέρω αν βοηθάνε,γιατι ίσως δεν εχω καταλάβει ακριβως το πρόβλημα:1)Εχει παρατηρηθεί οτι σε οσους χρησιμοποιούν το Avira antivirus,οταν κατεβάζουν κυρίως απο rs η ένδειξη της ταχύτητας ειναι λανθασμένη.Δηλ. ενω κατεβάζει με 200 kb/s δειχνει 100 και αυτο το λάθος γινεται αντιληπτό οταν φτάνουμε σε ένδειξη 50% οπου το υπόλοιπο αρχείο "δείχνει" να κατεβαίνει μεσα σε δευτερολεπτα και να ολοκληρώνεται με τρελή ταχύτητα.
2)Επίσης σε ορισμένους χρήστες εχει παρατηρηθει ενα είδους όριο καπου στα 10 GB στο κατέβασμα (γενικά και όχι μόνο από rs) μετά το οποίο η σύνδεση δείχνει να "παγώνει".Το οποίο όριο μηδενίζεται και ξαναμετράει όταν αλλάξει η ip.
Και τα 2 γεγονότα εχουν συζητηθεί μεσα στο φόρουμ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322323) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=208320)

MasterofMuppets
12-09-09, 14:27
Εμένα από χθες όταν πατάω σε ένα link του rapidshare είτε free είτε premium για να κατεβάσω βγάζει connection timeout.Το ίδιο φυσικά αν πάω από download manager να κατεβάσω.

Επίσης ούτε το steam community (https://steamcommunity.com/) μου ανοίγει.
:S

kmpatra
12-09-09, 14:35
Εμένα από χθες όταν πατάω σε ένα link του rapidshare είτε free είτε premium για να κατεβάσω βγάζει connection timeout.Το ίδιο φυσικά αν πάω από download manager να κατεβάσω.

Επίσης ούτε το steam community (https://steamcommunity.com/) μου ανοίγει.
:S
το τελευταιο σε εμενα ανοιγει...:hmm: προβλημα άραγε με dns ή proxy server της οτενετ κατα τόπους?

MasterofMuppets
12-09-09, 16:05
Μόλις έφτιαξε,και rapidshare και steam δουλεύουν τώρα.
Μάλλον dns ήταν..

fadasma
12-09-09, 18:00
Ίσως γι' άυτό δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, χρησιμοποιώ opendns (208.67.222.222 & 208.67.220.220) ;)

chaos38
13-09-09, 10:18
Εγω και 2-3 φιλοι με tellas εχουμε το ιδιο προβλημα.
Ολοι εχουμε kaspersky antivirus dns αλλοι opendns και αλλοι tellas.
Εχω χρησιμοποιησει flashget,internert download manager,cryptoload και συμβαινει το ιδιο
αρα δεν μαλλον δεν ειναι θεμα isp?
Tι φταιει αραγε ? το rapidshare?
το προβλημα το εχουμε 2-2,5 μηνες.

Shadowjump
14-09-09, 13:49
Και εγω καπου εκει εχο το προβλημα.

Αν παρατηρησεις, δεν ειναι μονο στο rapidshare.com που βγαζει αυτο το προβλημα, αλλα και σε αλλα site. Καμια φορα για να δω ενα video στο youtube πρεπει να φορτωσει ολο και μετα ξεκιναει να παιζει.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πρωτα κατεβαζει 5-6 parts και μετα ξεκιναει αυτο το αγνωστο προβλημα.

Δοκιμασα και με open dns αλλα και παλι τιποτα...

Panagioths
14-09-09, 20:41
Και εγω καπου εκει εχο το προβλημα.

Αν παρατηρησεις, δεν ειναι μονο στο rapidshare.com που βγαζει αυτο το προβλημα, αλλα και σε αλλα site. Καμια φορα για να δω ενα video στο youtube πρεπει να φορτωσει ολο και μετα ξεκιναει να παιζει.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πρωτα κατεβαζει 5-6 parts και μετα ξεκιναει αυτο το αγνωστο προβλημα.

Δοκιμασα και με open dns αλλα και παλι τιποτα...
Μήπως έχεις το kaspersky;

Shadowjump
15-09-09, 13:15
Ναι, το εχω, αλλα οχι το Internet Security. To Antivirus.

Panagioths
15-09-09, 13:18
Τα ίδια συμπτώματα αναφέρθηκαν από πολλούς χρήστες του KIS 2010 στο φόρουμ της Kaspersky. Επίσης εμένα ξεκίνησαν τα προβλήματα την ίδια χρονική στιγμή που έβαλα το KIS. Χτες το ξήλωσα και έβαλα άλλης εταιρείας και το παρακολουθώ...
Πάντως σίγουρα δεν είναι του δικτύου γιατί όταν το κάνει π.χ. στο ένα μηχάνημα τότε το άλλο μηχάνημα συνεχίζει να κατεβάζει ομαλά από rapidshare κτλ.

VasP
17-09-09, 01:44
Τους τελευταίους μήνες έχω και γω πρόβλημα με το rapidshare. Κατεβάζω μέσω του firefox.

Κάποιες φορές το 'κατεβασμα' κάποιου αρχείου γίνεται με διακοπές (χωρίς να ακυρώνεται το download).
Δηλαδή κατεβαίνει το 5% (π.χ.) του αρχείου σε full ταχύτητα και μετά σταματάει για ένα λεπτό. Έπειτα κατεβαίνει λίγο ακόμα από το αρχείο και ξανασταματάει κτλ μέχρι να ολοκληρωθεί το κατέβασμα.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα. Δεν το έχω παρατηρήσει αλλά μπορεί να συμβαίνει κάποιες συγκεκριμένες ώρες την ημέρα.

Με άλλα sites όπως το megaupload δεν έχω πρόβλημα.

kmpatra
17-09-09, 14:37
Τους τελευταίους μήνες έχω και γω πρόβλημα με το rapidshare. Κατεβάζω μέσω του firefox.

Κάποιες φορές το 'κατεβασμα' κάποιου αρχείου γίνεται με διακοπές (χωρίς να ακυρώνεται το download).
Δηλαδή κατεβαίνει το 5% (π.χ.) του αρχείου σε full ταχύτητα και μετά σταματάει για ένα λεπτό. Έπειτα κατεβαίνει λίγο ακόμα από το αρχείο και ξανασταματάει κτλ μέχρι να ολοκληρωθεί το κατέβασμα.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα. Δεν το έχω παρατηρήσει αλλά μπορεί να συμβαίνει κάποιες συγκεκριμένες ώρες την ημέρα.

Με άλλα sites όπως το megaupload δεν έχω πρόβλημα.
ειναι η πολιτική του rapidshare για τους free users.Οσοι εχουν premium account δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα.

Shadowjump
20-09-09, 04:15
ειναι η πολιτική του rapidshare για τους free users.Οσοι εχουν premium account δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα.

Εγω παντως με premium account εχω αυτο το προβλημα.

Οσο για το KIS, δεν ξερω. Το Antivirus παντως και disable που το εκανα, τα ιδια προβληματα εχω.

Panagioths
20-09-09, 15:17
Εγω παντως με premium account εχω αυτο το προβλημα.

Οσο για το KIS, δεν ξερω. Το Antivirus παντως και disable που το εκανα, τα ιδια προβληματα εχω.
Δεν πιάνει με το disable, δεν ξέρω γιατί. Εαν το απεγκαταστήσεις και κάνεις επανεκίνηση θα δεις οτι ξαφνικά κατεβάζεις απροβλημάτιστα. Επίσης εαν έχεις ένα 2ο μηχάνημα εκείνη τη στιγμή στο ίδιο δίκτυο θα δεις οτι κατεβάζει απρόσκοπτα ενώ το δικό σου όχι. Αυτό σημαίνει κάτι συμβαίνει στον υπολογιστή σου...

Shadowjump
23-09-09, 21:45
Το κανω uninstall τωρα. Θα δοκιμασω να δω τι γινεται και αν ειναι θα βαλω το 8 ή το 7 δεν θυμαμαι ποιο ειναι το προηγουμενο για να ησυχασω.

Shadowjump
25-09-09, 04:17
Τελικα το kaspersky ηταν.... κοιτα να δεις! Θα βαλω το 2009. Δεν ειχα τετοιο προβλημα με αυτο.

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για την πληροφορια!

lamdami
28-09-09, 16:45
Μια απο τα ίδια flashget,orbit download manager και cryptoload...Σβήνουν τα φωτάκια μερικά γίνονται κόκκινα...και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα...ξεκινά πάλι το modem...Μήπως είναι με τα connections??? Με torrent κατεβάζω χωρίς αποσυνδέσεις. :(

afric
28-09-09, 20:12
Τελικα το kaspersky ηταν.... κοιτα να δεις! Θα βαλω το 2009. Δεν ειχα τετοιο προβλημα με αυτο.

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για την πληροφορια!

και σε forthnet κάνει τα ίδια και 99% φταίει το kis 2010

:rofl::rofl::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.