PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά γραμμής - Βοήθεια



sotirisko
08-09-09, 23:36
Γεια σας και από εμένα.
Είμαι και εγώ ένας δυστυχισμένος πελάτης της Hol:)
Αναλυτικά έχω το Double-play και τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:

στο Download
Signal-to-noise ratio dB 11
Line attenuation dB 27
και στο Upload
Signal-to-noise ratio dB 12
Line attenuation dB 12

Συνήθως συνδέεται στα 9 Mbps αλλά αν είναι στις καλές του φτάνει μέχρι και τα 10.
Με αυτά τα στατιστικά σε τι ταχύτητες θα έπρεπε να κλειδώνει το Fritz μου ;

Επειδή εχτές τους πήρα τηλέφωνο επειδή είχα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις, μου "κατέβασαν προφίλ", το γύρισαν σε ADSL2 (ITU G.992.3) από ADSL2+ (ITU G.992.5) και τώρα πιάνει 7Mbps μέγιστο.

Αύριο θα τους ξαναπάρω να μου το γυρίσουν πάλι σε ADSL2+.

dikal
09-09-09, 09:45
Άστο έτσι μερικές μέρες για να δεις αν σε ADSL2 είσαι σταθερός, και αποφασίζεις μετά.

sotirisko
09-09-09, 09:49
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το θέμα είναι ότι και πριν σχετικά σταθερό ήταν !
Το DSL δεν αποσυνδεόταν ποτέ, αυτό που έβγαζε συνέχεια PPoE error ήταν το Internet, αλλά γι αυτό δεν νομίζω να φταίει μόνο η γραμμή μου...

Επιπλέον αφού πληρώνω για έως 24Mbps δεν είναι πραγματικά άδικο να συνδέομαι στα 7 ;
Με αυτά τα στατιστικά που παραθέτω στο προηγούμενο post, σε τι ταχύτητες θα έπρεπε να συγχρόνιζα;

dikal
09-09-09, 11:42
Το θέμα είναι ότι και πριν σχετικά σταθερό ήταν !
Το DSL δεν αποσυνδεόταν ποτέ, αυτό που έβγαζε συνέχεια PPoE error ήταν το Internet, αλλά γι αυτό δεν νομίζω να φταίει μόνο η γραμμή μου...
Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να εννοείς ότι φταίει για τα PPPοΕ εκτός από τη γραμμή σου. Λέγοντας όμως "γραμμή", θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τις γειτονικές γραμμές με το θόρυβο που δημιουργούν στη δική σου. Άρα το "γραμμή" θα πρέπει να είναι μια πιο "ευρεία" έννοια, κατά τη γνώμη μου.


Επιπλέον αφού πληρώνω για έως 24Mbps δεν είναι πραγματικά άδικο να συνδέομαι στα 7 ;
Με αυτά τα στατιστικά που παραθέτω στο προηγούμενο post, σε τι ταχύτητες θα έπρεπε να συγχρόνιζα;
Μα το 7 είναι "έως 24", έτσι δεν είναι; Δε λέω ότι πρέπει να είσαι ευχαριστημένος. Όμως δεν είσαι μοναδική περίπτωση. Εγώ πχ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα, όμως αν γυρίσω σε ADSL2 για σταθερή γραμμή, συγχρονίζω στα 2700.
Mε τα στατιστικά που έχω θα έπρεπε να συγχρονίζω γύρω στα 15, πράγμα που έχει συμβεί σε κάποιες περιόδους που η γραμμή δεν είχε θόρυβο. Όμως δεν καθορίζουν το συγχρονισμό μόνο τα στατιστικά της δικής μας γραμμής.

Αν λοιπόν ήμουν στη θέση σου, θα το άφηνα σε ADSL2. :)

sotirisko
09-09-09, 12:21
Πίστευα, λάθος, ότι για τα PPoE errors ευθείνεται ο server της Hol και όχι η γραμμή μου.

Σχετικά με την ταχύτητα τώρα, άν είναι να συνδέεται στα 7Mbps τότε να αλλάξω πακέτο από το Double-play (40€/μήνα) και να πάω στο Double-play lite που κοστίζει 24€ τον μήνα και έχει ταχύτητα 6Mbps (Χωρίς "έως");

Και όλα αυτά για χάρη του VoIP. Γιατί ρε Hol; Γιατί δεν με αλλάζεις σε POTS να μην υπάρχει πρόβλημα;

Τέλος πιστεύω ότι αν πάω σε άλλο πάροχο μάλλον θα συγχρονίζει σε πολύ καλύτερες ταχύτητες και με ADSL2+, οπότε από Οκτώβριο που λήγουν οι 12 μήνες, μάλλον με βλέπω να φεύγω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.