PDA

Επιστροφή στο Forum : Μιά ερωτησούλα για ADSL Conn-X



vessis
10-09-09, 09:08
Μιά ερώτηση γιά τους έχοντες ADSL2+
Εχουμε ADSL και γίνεται αναβάθμιση σε ADSL2+ (αυτό του ΟΤΕ ντέ)
Στην σελίδα ελέγχου της διαθεσιμότητας του Conn-X μου δίνει ότι έχει διαθεσιμότητα ADSL2+ ζητάω αναβάθμιση μου λένε από το 134 εντάξει και μετά μία ώρα λέει δεν έχει τελειώσει ακόμα η αναβάθμιση και δουλεύουν επάνω (τα συνηθισμένα)
Η ερώτηση τώρα έχει ως εξής
Οταν γίνεται αναβάθμιση σε ADSL2+ φαντάζομαι ότι τα DSLAM ADSL απλού καταργούνται ή κάνω λάθος;
Και αν όλες οι συνδέσεις πάνε σε ADSL2+ τότε φαντάζομαι όταν γίμει η αναβάθμιση θα πρέπει να δώ στον ρούτερ εκεί δηλ που τώρα λέει ADSL θα πρέπει να λέει ADSL2+
Γιά φωτίστε με ρε παιδιά!

baskon
10-09-09, 09:19
να ρωτησω κατι..Δηλαδη παλια δε σου εδινε στον ελεγχο διαθεσιμοτητας καθολου 8 και 24 Mbps ενω τωρα δινει?
Συνηθως παραμενουν και τα παλια dslam στα οποια βρισκονται οι 2αρες ταχυτητες.Τα νεα ειναι μονο(στις περισσοτερες περιπτωσεις) για τις 8αρες και τις 24αρες..
Α και κατι ακομα..Τα στατιστικα σου στη 2αρα ειναι αυτα που λες?attenuation 45 snr 11?

xmperop1
11-09-09, 00:00
Μιά ερώτηση γιά τους έχοντες ADSL2+
Εχουμε ADSL και γίνεται αναβάθμιση σε ADSL2+ (αυτό του ΟΤΕ ντέ)
Στην σελίδα ελέγχου της διαθεσιμότητας του Conn-X μου δίνει ότι έχει διαθεσιμότητα ADSL2+ ζητάω αναβάθμιση μου λένε από το 134 εντάξει και μετά μία ώρα λέει δεν έχει τελειώσει ακόμα η αναβάθμιση και δουλεύουν επάνω (τα συνηθισμένα)
Η ερώτηση τώρα έχει ως εξής
Οταν γίνεται αναβάθμιση σε ADSL2+ φαντάζομαι ότι τα DSLAM ADSL απλού καταργούνται ή κάνω λάθος;
Και αν όλες οι συνδέσεις πάνε σε ADSL2+ τότε φαντάζομαι όταν γίμει η αναβάθμιση θα πρέπει να δώ στον ρούτερ εκεί δηλ που τώρα λέει ADSL θα πρέπει να λέει ADSL2+
Γιά φωτίστε με ρε παιδιά!

Με την κίνηση σου αυτή φοβάμαι ότι μόνο προβλήματα θα αποκομίσεις γιατί έχεις μεγάλο att.

vessis
11-09-09, 10:52
Με την κίνηση σου αυτή φοβάμαι ότι μόνο προβλήματα θα αποκομίσεις γιατί έχεις μεγάλο att.

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα αλλά και να με πάνε σε adsl2+ και δώ ότι έχω πρόβλημα θα το ξανακατεβάσω.
Σε κάποιο site Αγγλικό που το δίνουν εδώ στο adslgr σε έλεγχο που έκανα σε μεν adsl με το attenuation που έχω μου βγάζει ακριβώς τα ίδια attainable data rates με αυτά πούχει ο ρούτερ μου σε δε το adsl2+ μου βγάζει ότι θάχω από 4-8 mbits οπότε αν έχω και 4 στην 8 που θα ζητήσω καλό θα μούναι.Η περιοχή εδώ δεν έχει συμφόρηση και ο χαλκός είναι πρόσφατος το υπόγειο γιά το καφάο μου μπήκε το 1998 αυτό το βλέπω και σήμερα που με την 2άρα κατεβάζω με 220-240 (κλειδώνω σε 1760 επί των 1855 user data) άρα πιστεύω ότι κάτι καλά θα πάει και με το adsl2+.
Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να δώ πότε θα μπεί το νέο dslam αφού οι κάφροι του ΟΤΕ στην διαθεσιμότητα δίνουν ότι η περιοχή μου είναι μέχρι 24 ενώ στην πραγματικότητα ακόμα δεν είναι.Αυτό ζητούσα να μάθω.Θα μείνουν τα παλιά dslam adsl ή αντικαθίστανται γιά όλους(και γιά τις 2άρες) ώστε να μπορώ να δώ πότε θα γίνει η σύνδεση;

@ ADSLgr.com All rights reserved.