PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε προγραμμα με ελληνικους χαρακτηρες



katafitos
16-02-06, 00:31
Η απαντηση μπορει να ειναι ευκολη αλλα παιδια δεν εχω προβλημα με το today (εορτολογιο). Οσοι το ξερετε εχει ελληνικους χαρακτηρες και εγω εχω xp αγγλικα με αποτελεσμα οταν το ανοιγω να εμφανιζονται αλαμπουρνεζικα. Πρεπει να εχει σχεση με το text services and input languages αλλα δεν μπορω να βρω λυση. Οποιος μπορει ας βοηθησει :redface:

sdikr
16-02-06, 00:34
regional setting

επιλέγεις τα πάντα να είναι greece, μετά στο advanced, στο select language for non unicode programs βάζεςι greek , restart και λογικά είσαι έτοιμος

slow
16-02-06, 00:46
Έχεις πάει φαντάζομαι στο control panel / regional and language options και έχεις βάλει Ελληνικά.

Αν όχι στην πρώτη καρτέλα regional options/ στο standards and formats επιλέγεις Greek πιο κάτω στο location επίσης Greece. Στην δεύτερη καρτέλα Languages στο text services & input languages/details πατάς το add και βάζεις Greek/keyboard Greece για να μπορείς να χρησιμοποιείς τα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο σου (Alt+Shift αλλαγή ελληνικά-αγγλικά) και στην καρτέλα advanced/language for non Unicode programs ξανά Greek.

Αν και βασικά μόνο το τελευταίο νομίζω πως σου χρειάζεται για να δουλεύει με ελληνικά το πρόγραμμα σου καλά είναι να τα βάλεις όλα. ;)



ΟΥΠΣ άργησα... :)

katafitos
16-02-06, 01:08
παιδια σας ευχαριστω για την αμεσοτατη απαντηση σας

alexisazen
13-04-06, 14:48
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Dreamweaver 4. Δοκίμασα τα παραπάνω αλλά τζίφος. ¨Εχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

alexisazen
13-04-06, 15:18
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Dreamweaver 4. Δοκίμασα τα παραπάνω αλλά τζίφος. ¨Εχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λύθηκε, με βάση αυτό (http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=120401) . Βασικά ρυθμίζεις το encoding της σελίδας σε Greek ISO.


{(από το σενάριο) Εδώ τελειώνει ο μονόλογος και αρχίζει το χορευτικό}

tony78
13-05-06, 03:09
Έχω κι εγώ πρόβλημα με τις γλώσσες, αλλά όχι σε συγκεκριμένο πρόγραμμα. Έχω τα ΧΡ Αγγλικά και μου εμφανίζει ορισμένες γραμμές του start menu, control panel, desktop και κάποια άλλα μενού με ελληνικά. Είναι δλδ μπερδεμένα τα αγγλικά με τα ελληνικά (έχω αγγλοελληνικά πλέον;;;:hmm: ). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Πως θα διώξω τελείως οτιδήποτε ελληνικό μενού;

@ ADSLgr.com All rights reserved.