PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξόφληση λογαριασμών hol χωρίς προμήθεια



Σελίδες : [1] 2

pacino1
10-09-09, 17:36
Ποσο ειναι οι κρατησεις οταν εξοφλουμε τον λογαριασμο της hol?
Μπορουμε να παμε καπου να εξοφλησουμε διχως κρατησεις? οσο ναναι ειναι λιγο νταβατζιλικι αυτο ετσι δεν ειναι? ενεργοποιουμε σε 15 μερες και θελω να ξερω,ευχαριστω παιδια!!

Squall
10-09-09, 17:44
Πηγα σε ολες τις τραπεζες και στα ΕΛΤΑ που συνεργαζονται με την HOL και ολες ειχαν ειχαν καποια χρεωση.

Η Alpha Bank ειχε 1.80 και τα ΕΛΤΑ ειχαν 1.10. Για τις αλλες δεν θυμαμαι.

vrahnos
10-09-09, 19:20
δεν νομιζω να μπορεις να το αποφυγεις...
εγω πληρωνω με web banking alpha bank, 0.50 εξοδα.
σκεψου το, γλυτωνεις και τις ουρες!

sdikr
10-09-09, 19:26
Εξοφληση λογαριασμων σε επιλεγμενα καταστηματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279893)

Musikwissenschaftler
10-09-09, 19:28
Συγγνώμη, vrahnos, αλλά αυτό που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω: πώς γίνεται να χρεώνεσαι με μισό ευρώ, αν εξοφλείς τους λογαριασμούς σου μέσω του web banking της Alpha; Αυτό κάνω και εγώ, τουλάχιστον τους τελευταίους 12 μήνες, και δεν έχω την παραμικρή χρέωση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στον φίλο που έθεσε το αρχικό ερώτημα!

treli@ris
10-09-09, 19:56
Στο ebanking δε χρεωνεσαι καθολου
Στα ΕΛΤΑ χρεωνεσαι επιπλεον 1.10€
Στις τραπεζες χρεωνεσαι επιπλεον 1.50€
Στα καταστηματα χρεωνεσαι επιπλεον 0.75€
Στα ΑΤΜ χρεωνεσαι απο 0.25€ εως καθολου
Στα μηχανηματα εντος τραπεζων δε χρεωνεσαι καθολου

Τα εχω κανει ολα και ετσι ειναι. Με επιφυλαξη για τα ΑΤΜ

seath
11-09-09, 13:47
easypay.gr (web banking)
Χωρίς χρέωση όπως λέει και ο Geofak :oneup:

amoyda
11-09-09, 13:55
Εξοφληση λογαριασμων σε επιλεγμενα καταστηματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279893)

και οταν φτασεις εκει εχει πεσει το συστημα:respekt:

στον Μαρινοπουλο

group131
11-09-09, 14:56
Οι λογαριασμοί κάθε πότε έρχονται?

mare
11-09-09, 15:38
Οι λογαριασμοί κάθε πότε έρχονται?

Κάθε μηνά εξόφληση λογαριασμού .το web banking στην ALPHA δεν έχει εξτρα χρεώσεις:worthy:

bill27
11-09-09, 16:57
συγνωμη ρε παιδια το web banking πως γινετε ?πρεπει να εχεις πιστωτικη?σου ζηταει να βαλεις κατι κωδικους,απο που τους περνεις?ευχαριστω:clap:

Musikwissenschaftler
11-09-09, 17:29
Καμμία σχέση με πιστωτική! Πηγαίνεις σε ένα υποκατάστημα της τράπεζας που επιθυμείς (ή επισκέπτεσαι την ιστοσελίδα της) και συμπληρώνεις μια αίτηση. Κατόπιν, σε καλούν σε ένα υποκατάστημα για να παραλάβεις κωδικούς, ενεργοποιείς την υπηρεσία και κάνεις την δουλειά σου. Ψάξε στο forum, θα βρεις πολλά συναφή θέματα και χρήσιμες οδηγίες.

kraniotis
21-09-09, 22:35
Η λυση για να αποφύγει κανείς την ουρα και τα νταβατζιλίκια των τραπεζών είναι το
e-banking. Γλιτώνεις χρόνο,χρήμα αλλά και άχρηστα αποκόμματα. Λιγότερο χαρτί, λιγότερα σκουπίδια λοιπόν. :oneup: Το να βγάλεις e-banging είναι απλή κι ανέξοδη διαδικασία.Οι περισσότερες τράπεζες το βγάζουν δωρεάν.

seventy_eight78
22-09-09, 00:21
Δεν είναι λύση, αλλά πληρώνοντας 2 - 3 λογαριασμούς μαζί ελαχιστοποιείς τα έξοδα. :p

wezor
22-09-09, 11:26
Θα συμφωνήσω με τον "seventy_eight78" ότι δεν είναι λύση αλλά αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώνει μέσω e-banking ή να τρέχει κάθε μηνά να πληρώνει λογαριασμούς μέσω ΕΛΤΑ ή ΤΡΑΠΕΖΕΣ είναι μια καλή λύση και 4 λογαριασμούς μπορείς να πληρώσεις μαζί. Δεν σου λένε κάτι από την HOL( από ότι ήξερα μέχρι πριν 2 μήνες γιατί τώρα έβαλα επιδοτούμενο) και να έχεις αφήσει απλήρωτο λογαριασμό για 4 μήνες δοκιμασμένο από έμενα για 1,5 χρόνο.. που είχα HOL. :oneup:

nikpanag
22-09-09, 11:52
Συγγνώμη, vrahnos, αλλά αυτό που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω: πώς γίνεται να χρεώνεσαι με μισό ευρώ, αν εξοφλείς τους λογαριασμούς σου μέσω του web banking της Alpha; Αυτό κάνω και εγώ, τουλάχιστον τους τελευταίους 12 μήνες, και δεν έχω την παραμικρή χρέωση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στον φίλο που έθεσε το αρχικό ερώτημα!


+1 : από Alpha Web Banking καμία προμήθεια

john84
22-09-09, 19:32
Εγω Πληρωσα εναν λογαριασμο σε ταμειο της Πειραιως και μου χρεωσαν προμηθεια. Αλλα οταν εκανα πληρωμη μεσω Web Banking (Πειραιως) δεν μου κρατησαν τιποτα. Γενικα το δευτερο ειναι ευκολο, πολυ αξιοπιστο και χωρις εξτρα χρεωσεις.
Τωρα ξερει κανεις στα Seven (Videonet) τι γινεται? εχει κατι ταμπελες απ'οτι εχω δει της hol. γινεται εκει να πληρωσεις λογαριασμο? με προμηθεια ή χωρις? :hmm:

billing
23-09-09, 00:41
easypay.gr : Δεχεται ολες τις καρτες (Visa, Electron, Mastercard) χωρις προμηθειες...

gipikey
01-10-09, 12:23
Μολις ηρθα απο ΠΕΙΡΑΙΩΣ, με παγια εντολή χρεώνουν 0,30 ανα μήνα.
Με πάγια εντολή στην πιστωτική τους καρτα (προφανως) δεν χρεώνουν τίποτα.

lehrer
01-10-09, 12:30
Ξερει κανεις αν ο λογαριασμος μπορει να πληρωθει σε καταστημα vodafone και αν εκει υπαρχει προμηθεια;

bored01
01-10-09, 13:49
Ξερει κανεις αν ο λογαριασμος μπορει να πληρωθει σε καταστημα vodafone και αν εκει υπαρχει προμηθεια;

Eπίσημα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι παρα μια ενημέρωση προς τους χρήστες Vodafone ADSL ότι πλέον που θα μεταφερθούν στη hol (και θα λαμβάνουν λογαριασμό hol όπως εμείς) θα μπορούν να τον πληρώνουν σε κατάστημα Vodafone χωρίς προμήθεια. Φαντάζομαι πως μέσα στον Οκτώβριο αυτό θα ισχύσει για όλους τους πελάτες της hol. Λίγη υπομονή.

matrix1
26-05-10, 22:49
Κανενα νεο σχετικα με την εξοφληση λογαριασμων ADSL HOL στην Vodafone;
Ειναι τελικα χωρις προμηθεια;

john84
27-05-10, 02:50
αυτον τον μηνα πηγα σε καταστημα vodafone και πληρωσα εκει τον λογαριασμο χωρις κρατησεις κλπ. Εγω εγω DP αλλα δεν ξερω να γινεται για σκετο ADSL αλλα δεν βλεπω τον λογο για το αντιθετο.

amoyda
27-05-10, 09:43
εδω και κατι μηνες πληρωνω σε vodafone καταστημα χωρις καμια χρεωση,
Hol DP,γρηγορα και ανετα.
μονο που δεν γινονται σε ολα τα καταστηματα πληρωμες
αρα παμε εδω για π.χ και τηλεφωνουμε για να δουμε ποιο καταστημα δεχεται πληρωμες.
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoresPerRegion.action?regionId=800073
εμενα βολευει το
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoreDetails.action?storeId=5500018
και για τους συντοπιτες μου που μενουν κοντα

akilleas
27-05-10, 10:13
εδω και κατι μηνες πληρωνω σε vodafone καταστημα χωρις καμια χρεωση,
Hol DP,γρηγορα και ανετα.
μονο που δεν γινονται σε ολα τα καταστηματα πληρωμες
αρα παμε εδω για π.χ και τηλεφωνουμε για να δουμε ποιο καταστημα δεχεται πληρωμες.
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoresPerRegion.action?regionId=800073
εμενα βολευει το
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoreDetails.action?storeId=5500018
και για τους συντοπιτες μου που μενουν κοντα

Πληρώνεις DP της HOL χωρίς να έχεις συνδυαστικό πακέτο προσφοράς μαζί με κινητο VF;
AAA δεν το ήξερα αυτό. Θα βγω σε λίγο και θα ρωτήσω στο τοπικό κατάστημα.

Πάντως το e-banking της Eurobank χρεώνει 30 λεπτά για κάθε πληρωμή. Και έτσι εγώ τα πληρώνω ανα 2μηνο...

amoyda
27-05-10, 10:18
Πληρώνεις DP της HOL χωρίς να έχεις συνδυαστικό πακέτο προσφοράς μαζί με κινητο VF;


βεβαιως:oneup:

john84
27-05-10, 11:54
εδω και κατι μηνες πληρωνω σε vodafone καταστημα χωρις καμια χρεωση,
Hol DP,γρηγορα και ανετα.
μονο που δεν γινονται σε ολα τα καταστηματα πληρωμες
αρα παμε εδω για π.χ και τηλεφωνουμε για να δουμε ποιο καταστημα δεχεται πληρωμες.
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoresPerRegion.action?regionId=800073
εμενα βολευει το
http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/selectCounty!getStoreDetails.action?storeId=5500018
και για τους συντοπιτες μου που μενουν κοντα

Δεν το ηξερα οτι σε καποια καταστηματα μπορει να μην διεκπερεωνουν πληρωμες HOL. Εγω σε 2 καταστηματα που πηγαινω δεν ειχα ποτε προβλημα...
Παντως και μεσω Web-banking που εχω κανει πληρωμες οταν δεν προλαβαινω δεν εχει προμηθεια. (winbank Πειραιως):p

akilleas
27-05-10, 12:15
Δεν το ηξερα οτι σε καποια καταστηματα μπορει να μην διεκπερεωνουν πληρωμες HOL. Εγω σε 2 καταστηματα που πηγαινω δεν ειχα ποτε προβλημα...
Παντως και μεσω Web-banking που εχω κανει πληρωμες οταν δεν προλαβαινω δεν εχει προμηθεια. (winbank Πειραιως):p

Για την πειραιώ το ξέρω. Κάνω από κει πληρωμές στην ΧΟΛ και για τα 2 σπίτια του πατέρα μου. Αλλά στην Eurobank που είμαι εγώ έχει 30 λεπτά.
72958

Τρέχω για Βονταφονε!!!!

matrix1
27-05-10, 13:32
Μολις πληρωσα σε καταστημα vodafone το ADSL/HOL χωρις προμηθεια. Το μονο που με ψιλοανησυχει ειναι οτι η αποδειξη που μου εδωσαν γραφει μονο το ονοματεπωνυμο μου, ουτε ΑΦΜ, ουτε αριθμο μητρωου συνδρομητη, κωδικο συναλαγης, κωδικο πελατη, κωδικο πληρωμης λογαριασμου ή αριθμο λογαριασμου που εχει πανω ο λογ. της hol.
Δεν προσεξα αν σκαναρισε barcode ουτε πως το περασε στο συστημα (σαν σουβλατζιδικου ειναι οι παγκοι τους, τι κρυβουν; :p )
Οσοι πληρωνετε συστηματικα εκει (HOL) παιρνετε αποδειξη μονο με το ονοματεπωνυμο;

Ελπιζω να μην δω το ποσό που πληρωσα στον επομενο λογαριασμο και "τρεχω" μετα...

amoyda
27-05-10, 14:30
Ελπιζω να μην δω το ποσό που πληρωσα στον επομενο λογαριασμο και "τρεχω" μετα...
ναι,σε χασαποχαρτο :lol:
μην ανησυχεις
http://www.hol.gr/default.asp?pid=204&la=1;)
ετσι και αλλοιως πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις για τυχον μ@μ@κιες λογιστηριου.

matrix1
27-05-10, 16:47
...
Οσοι πληρωνετε συστηματικα την HOL σε καταστημα vodafone παιρνετε αποδειξη μονο με το ονοματεπωνυμο σας και το ποσο, χωρις να γραφει κανενα αλλο στοιχειο δικο σας/πελατη;
...

Κοιταξτε καμια αποδειξη. Ρωταω, μηπως ο υπαλληλος ξεχασε να περασει κατι...

amoyda
27-05-10, 17:02
Κοιταξτε καμια αποδειξη. Ρωταω, μηπως ο υπαλληλος ξεχασε να περασει κατι...

οχι, δεν ξεχασε, και αιτιολογια:εναντι λογαριασμου hellas on line

matrix1
27-05-10, 17:54
οχι, δεν ξεχασε, και αιτιολογια:εναντι λογαριασμου hellas on line

Ok ευχαριστω. Το αιτιολογια "εναντι HOL" δεν λεει και τιποτα. Εναν πελατη εχει η hol; :p

Απλα μου φαινεται αστειο οταν το πληρωνω μεσω web-banking της visa/πειραιως να θελει το συστημα 5 "κωδικους" ταυτοποιησης του λογαριασμου και οταν το πληρωνεις σε καταστημα να περναει μονο το ονοματεπωνυμο. (Η μονη λογικη εξηγηση ειναι αυτη που εχω πει απο το πρωι: να εχει σκαναρει το barcode του λογαριασμου, το οποιο ομως λογω παγκου σουβλατζιδικου - Βλεπε και σινικο τειχος - δεν μπορεσα να δω αν εκανε η οχι)

yiannismark
28-05-10, 13:43
ΠΛήρωσα τον δικό μου σήμερα σε κατάστημα Βόδαφον, για πρώτη φορά (συνήθως πληρώνω μέσω e-banking eurobank, αλλά και εκεί έβαλαν προμήθεια 30 λεπτά). Ιδού η απόδειξη που έλαβα. Το μητρώο 000000 δεν είναι δικό μου (όχι, δεν είμαι ο βελζεβούλης), αλλά τουλάχιστον γράφει το όνομα.
Λεπτομέρεια: ο λογαριασμός ήταν 33,54. Τα 4 λεπτά μάλλον μού τα χάρισε η νεαρή, αν και είχα πάρει και άλλα μικροπραματάκια, άρα δεν τίθεται θέμα στρογγυλοποίησης.

jtsop
28-05-10, 14:17
πληρωμή μέσω ALPHA web banking δωρεάν.

vaggoulas
28-05-10, 14:17
Λεπτομέρεια: ο λογαριασμός ήταν 33,54. Τα 4 λεπτά μάλλον μού τα χάρισε η νεαρή, αν και είχα πάρει και άλλα μικροπραματάκια, άρα δεν τίθεται θέμα στρογγυλοποίησης.
Δεν σου τα χάρισε.Απλά στον επόμενο λογαριασμό θα φανεί υπόλοιπο προηγούμενου λογαριασμού 4 cent ;)

matrix1
29-05-10, 00:40
ΠΛήρωσα τον δικό μου σήμερα σε κατάστημα Βόδαφον, για πρώτη φορά...
Το μητρώο 000000 δεν είναι δικό μου (όχι, δεν είμαι ο βελζεβούλης), αλλά τουλάχιστον γράφει το όνομα.


Ακριβως ιδια αποδειξη με την δικη μου. Οποτε φανταζομαι δεν θα εχουμε προβλημα.

Μπορεσες να δεις αν σου σκαναρισε το barcode; Αν και για να μην παιρνει το σωστο ποσο αυτοματα (που στο εβαλε στρογγυλο το νουμερακι) δεν παιζει barcode...

yiannismark
29-05-10, 10:01
Ακριβως ιδια αποδειξη με την δικη μου. Οποτε φανταζομαι δεν θα εχουμε προβλημα.

Μπορεσες να δεις αν σου σκαναρισε το barcode; Αν και για να μην παιρνει το σωστο ποσο αυτοματα (που στο εβαλε στρογγυλο το νουμερακι) δεν παιζει barcode...

Αν δεν κάνω λάθος, όχι δεν σκανάρισε. Πληκτρολόγησε κάτι. Βέβαια, είχε ένα θέμα με τον υπολογιστή / εκτυπωτή εκείνη τη στιγμή και πέρασαν 2-3 λεπτά μέχρι να ασχοληθεί με το χαρτί που της έδωσα, αλλά δεν είδα να πιάνει "αναγνώστη" στο χέρι. Βέβαια, πάγκος σουβλατζίδικου και εκεί, άρα παίζει να κάνω λάθος. Τέλος, η αψυχολόγητη στρογγυλοποίηση επίσης δηλώνει χειροκίνητη καταχώρηση και όχι αυτόματη...

akilleas
01-06-10, 05:15
Στο τοπικό κατάστημα που πληρώνω τους λογαριασμούς της Vodafone, πάντα σκανάρουν τον λογαριασμό. Αλλά το ποσό το διορθώνουν/βάζουν χειροκίνητα.
Έχω στρογγυλοποιήσει πάρα πολλές φορές το ποσό, αφού ήδη είχανε σκανάρει...

ekrepali
05-07-16, 23:35
Ξεθάβω αυτό το thread για να μην ανοίξω καινούργιο.

Ενεργοποίησα ebill και αυτόματη πληρωμή μέσω κάρτας.

Οι λογαριασμοί μου εκδίδονται στις συνήθως στις 20-22 κάθε μήνα (τον τελευταία τον έχω πληρωμένο). Η αυτόματη πληρωμή του επόμενου λογαριασμού πότε θα γίνει;
α) Την ίδια μέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός 20/7 - 22/7
β) Στο τέλος του μήνα 29/7 ή
γ) Την ημερομηνία λήξης;

vaggoulas
05-07-16, 23:48
Στην ημερομηνία λήξης

johnadm
06-07-16, 14:54
Αν μπεις στο my home account και κατεβασεις τον λογαριασμο σε pdf, στην πρωτη σελιδα το λεει. Θα δεις : ¨Το συνολικό ποσό πληρωμής θα χρεωθεί την 18/07/2016 στην πιστωτική σας κάρτα ....¨

Συνηθως αυτη η ημερομηνια ειναι η ημερομινια ληξης

jkoukos
06-07-16, 15:11
Η ειδοποίηση αυτή ισχύει από τον πρώτο λογαριασμό μετά το αίτημα πάγιας εντολής. Στον τελευταίο λογαριασμό δεν υπάρχει η ειδοποίηση, αφού τώρα το έκανε. Θα την έχει ο επόμενος στις 20-22 Ιούλη.

ekrepali
06-07-16, 19:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

kourampies
02-08-16, 21:29
Έκανα πρόσφατα φορητότητα σταθερού και κινητού Vodafone. Πρώτη τους κίνηση με το που έφυγα ήταν να μου κλείσουν τα ebill και των 2. Ποια η λογική αυτής της κίνησης;

Περιμένουν ότι τώρα που δεν είμαι και πελάτης τους θα πάω σαν τις γριές στα γκισέ ή θα πληρώσω προμήθεια; Το προκάλεσαν μόνοι τους το πιστόλι. :2guns: :p

cranky
02-08-16, 21:41
Σε τί θα χρησίμευε το ebill, αφού δεν είσαι πελάτης ;

kourampies
02-08-16, 21:45
Σε τί θα χρησίμευε το ebill, αφού δεν είσαι πελάτης ;

Αναλυτική προβολή και πληρωμή χωρίς προμήθεια των λογαριασμών/υπολοίπων, μια και έχω επιλέξει εδώ και χρόνια να μη λαμβάνω τυπωμένο λογαριασμό.

cranky
02-08-16, 21:51
Ποιά πληρωμή, αφού είσαι στη Wind, τώρα ;

kourampies
02-08-16, 22:01
Ποιά πληρωμή, αφού είσαι στη Wind, τώρα ;

Χρώσταγα 1 μήνα με το που ξεκίνησα διαδικασίες, και λογικά έχει βγει άλλος ένας ολόκληρος για τον Ιούλιο και ένας αρνητικός/εκαθαριστικός θα βγει σε λίγες μέρες.

cranky
02-08-16, 22:05
Εμ, πέσ' τα απ' την αρχή, βρε σύ.
Με το τσιγκέλι σ' τα βγάζω. :p

Έχεις δίκιο, τότε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.