PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet προβλημα με Torrents



Randomness
10-09-09, 18:25
Καλησπέρα,πρόσφατα έβαλα Forthnet economy (μέχρι 24mbs) έκανα το speed test και παίζει ανάμεσα σε 13.5 με 14,8 ωραία ως εδώ. Έχω όμως το έξεις πρόβλημα. Όταν κατεβάζω torrents η ταχύτητα μου(με καλή αναλογία seed/peers) είναι χαμηλή αυτό φαντάζομαι οφείλεται στο μήνυμα που βγάζει η κάτω μπάρα του bitcomet

http://i26.tinypic.com/qn69z4.jpg

To πρόβλημα όμως συνεχίζεται και σε αλλά clients όπως μtorrent κ.α. Το firewall του router(Thomson TG585 V7) είναι στο standard αλλα και εντελώς απενεργοποιημένο να είναι το πρόβλημα υπάρχει. Να σημειώσω οτι δεν εχω εγκαταστημένη κάποια εφαρμογή firewall(μόνο το ΝΟD 32 για antivirus) ενω και το firewall των Windows(Vista SP2) είναι απενεργοποιημένο.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα;
Ευχαριστώ εκ' τον πρότερων.

mental
10-09-09, 18:51
Από bitcomet δε ξέρω πολλά, αλλά αυτό το εικόνιδιο νομίζω οτι σημαίνει κλειστή port. Στο utorrent, βάλε μια port 64000 ας πουμε και άνοιξε την και από το router. Μετά στο utorrent απο option - speed guide βάλε xx/1mbit ας πούμε και δές τι παίζει πάλι. Η γραμμή σου από ftp (nvidia πχ), με πόσο κατεβάζει?

Randomness
10-09-09, 19:04
Από bitcomet δε ξέρω πολλά, αλλά αυτό το εικόνιδιο νομίζω οτι σημαίνει κλειστή port. Στο utorrent, βάλε μια port 64000 ας πουμε και άνοιξε την και από το router. Μετά στο utorrent απο option - speed guide βάλε xx/1mbit ας πούμε και δές τι παίζει πάλι. Η γραμμή σου από ftp (nvidia πχ), με πόσο κατεβάζει?
Τελικά αποκαταστάθηκε το πρόβλημα αλλα μονο στο μTorrent και BitTorrent κατι που δεν με χαλάει. Έβαλα μονος μου port στο router και ολα δουλεύουν καλα.
Απο Nvidia συγκεκριμένα κατεβάζω με 480 kbs,καθολου άσχημα.:)

michpan
11-09-09, 02:12
Το καθόλου άσχημα είναι σχετικό.. στα πόσα κλειδώνεις; Να υποθέσω κοντά στα 5mbit;


Μιχάλης

panatas
13-09-09, 10:23
Τελικά αποκαταστάθηκε το πρόβλημα αλλα μονο στο μTorrent και BitTorrent κατι που δεν με χαλάει. Έβαλα μονος μου port στο router και ολα δουλεύουν καλα.
Απο Nvidia συγκεκριμένα κατεβάζω με 480 kbs,καθολου άσχημα.:)

φιλε αν εχεις 24ρα πρεπη να κατεβαζης με 2400 θεωρητικα οχι 480 αρα το ρουτερ σου κλειδονη στα 5μπιτ αρα πολυ χαλια εγω με οτε κλειδονω στα 16-17-18μπιτ και κανω download απο ελευθερους σερβερ απος ειναι η ατι-νβιντια με 1700kb

JULIANIK
13-09-09, 15:20
φιλε αν εχεις 24ρα πρεπη να κατεβαζης με 2400 θεωρητικα οχι 480
αρα το ρουτερ σου κλειδονη στα 5μπιτ :nono:
αρα πολυ χαλια
Ρε συ panatas... μα τι λες.....;;; :whistle: :hammered:
Η θεωρητική μέγιστη ταχύτητα των 24Mbit είναι 3Μb/s
(όχι 2.400 που αναφέρεις)
Πρακτικά, -αν αυτό εννοούσες- είναι υποκειμενικό το πόσο κατεβάζει κάποιος με συνδεση στα 24(!),
και ειδικά όταν μιλάμε για torrents.

Ότι κατεβάζει με 480Κ, ΔΕΝ σημαίνει ότι το ρούτερ του κλειδώνει στα 5Mbit...
Στα 24 να συγχρονίζει το ρουτερ, μπορεί να κατεβάζεις με 2Kb/s
γιατί π.χ. τόσο του δίνουν αυτοί που το μοιράζουν.

Το πρόβλημά του ήταν ότι είχε κλειστά ports. Τέλος.

-------
Randomness, η ταχύτητά σου είναι όντως χαμηλή.
480Kb/s αντιστοιχεί σε 3,84Mbit πραγματική ταχύτητα και όπως λες κλειδώνεις αρκετά πιο πάνω.
Δες μήπως κλείνοντας το DHT, έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Εγώ πάντα έχω μεγλύτερη ταχύτητα με το DHT κλειστό, και μόνο έτσι πιάνω μέγιστη 2Mb/s (σε ιδανικές συνθήκες).

Δες μήπως έχεις χαμηλό όριο στο download. Βγάλε τελείως το όριο, αν υπάρχει.
Δες μήπως δεν έχεις όριο το upload σου. Αν στέλνεις με μεγάλη ταχύτητα, το download σου πέφτει.
Προσωπικά βάζω όριο στο upload 7Kb/s και μόνο έτσι κατεβάζω γρήγορα.
Αν θέλω αργότερα να το μοιράσω, βγάζω το όριο στο upload και στέλνω με 100-120Kb/s

Δες επίσης μήπως έχεις ορίσει πολύ λίγες πηγές από τις οποίες μπορείς να κατεβάσεις.
Εγώ έχω αυτά τα settings και λειτουργούν πολύ καλά στη δικιά μου περίπτωση.
http://img219.imageshack.us/img219/4854/un31434titled1.jpg

Τέλος, μπορεί κάλλιστα να έχεις όλα τα settings σωστά, και να σέρνεσαι,
γιατί σέρνεται ο αναξιόπιστος provider που επέλεξες....
ή γιατί έχουν χαμηλό όριο upload αυτοί που σου μοιράζουν το αρχείο, ασχέτως αν είναι πολλοί.

:arrow: Τα torrents και όλα τα P2P γενικότερα, ΔΕΝ είναι μέτρο για τη μέτρηση της ταχύτητας.

mmoukiou
13-09-09, 16:47
Τα torrents σίγουρα δεν είναι αξιόπιστο μέτρο. Πάντως ο φίλος πιό πάνω, είπε πως κατέβαζε με 480Κb από NVidia. Άρα το πιθανότερο είναι να κλειδώνει και χαμηλά (πέρα από τα κλειστά ports)

michpan
15-09-09, 00:25
Τι σχέση έχουν τα κλειστά ports με το download από nvidia; Αν δεν μας πει στα πόσα κλειδώνει, όλα αυτά είναι φιλολογικά, έτσι κι αλλιώς..


Μιχάλης

zoug100
21-09-09, 00:17
Τι σχέση έχουν τα κλειστά ports με το download από nvidia; Αν δεν μας πει στα πόσα κλειδώνει, όλα αυτά είναι φιλολογικά, έτσι κι αλλιώς..


Μιχάλης

σωστα.και εγω με κλειστα ports κατεβαζα με full ταχυτητα σε τορεντ.το θεμα ειναι ο φιλος να μας πει που κλειδωνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.