PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 Υπολογιστές με Vista σε δίκτυο - πρόβλημα πρόσβασης φακέλων



harisg7
11-09-09, 00:15
καλησπέρα σας,

Έχω συνδέσει δύο υπολογιστές με Vista σε ιδιωτικό δίκτυο μέσω router και έχουν κανονικά και οι δύο Internet. Το πρόβλημα είναι ότι όταν προσπαθώ να έχω πρόσβαση στους δίσκους που έχω ορίσει να βρίσκονται σε «κοινή χρήση» μου ζητάει κωδικό! Δοκίμασα από το «κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης» να απενεργοποιήσω την επιλογή «κοινή χρήση με προστασία κωδικού πρόσβασης» αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα.

Το περίεργο είναι ότι ο υπολογιστής από τον υπολογιστή Α έχει πρόσβαση κανονικά σε ένα σκληρό του υπολογιστή Β, ο οποίος τυχγάνει να είναι και εξωτερικός, αλλά σε κανέναν άλλο!!! Τι λάθος μπορεί να κάνω;

vasim
11-09-09, 07:44
Είναι στο ίδιο Workgroup?

harisg7
11-09-09, 09:59
Ναι, είναι στο ίδιο. Υπάρχουν κάποιο manual να δω μήπως έχω κάνει κάτι λάθος;

........Auto merged post: harisg7 πρόσθεσε 37 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall του router;

dagas
11-09-09, 10:22
Υπάρχει, εαν θυμάμαι καλά, μια ερώτηση καπου στις ιδιότητες του δικτύου εαν θέλεις κωδικό ασφαλείας αυτό φρόντισε να κάνεις ανενεργό

euri
11-09-09, 10:24
Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω το firewall του router;

Όχι, το firewall του router δε μεσολαβεί στην κίνηση εντός του τοπικού δικτύου.

---

Οι χρήστες και στα δύο μηχανήματα έχουν το ίδιο username/password;

andreasp
11-09-09, 10:49
Οι χρήστες και στα δύο μηχανήματα έχουν το ίδιο username/password;

Αυτή την γελοιότητα ποτέ δεν την κατάλαβα! Αν και ισχύει φυσικά όπως λές, και πρέπει να το κοιτάξει ο φίλος, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω , ποιος γκαζμάς σκέφτηκε, ότι πρέπει να υπάρχει ο ίδιος χρήστης με το ίδιο password σε όλους τους υπολογιστές ενός δυκτίου, για να δουλέψει σωστά το δύκτιο.

euri
11-09-09, 10:56
Αυτή την γελοιότητα ποτέ δεν την κατάλαβα! Αν και ισχύει φυσικά όπως λές, και πρέπει να το κοιτάξει ο φίλος, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω , ποιος γκαζμάς σκέφτηκε, ότι πρέπει να υπάρχει ο ίδιος χρήστης με το ίδιο password σε όλους τους υπολογιστές ενός δυκτίου, για να δουλέψει σωστά το δύκτιο.

Ο ίδιος γκαζμάς που σκέφτηκε ότι η γραμματέας του διευθυντή δεν πρέπει να έχει πρόσβαση στα αρχεία του λογιστηρίου. Με λίγα λόγια, για λόγους ασφάλειας και ελέγχου πρόσβασης.

Στην ουσία, όταν είσαι σε workgroup, αυτό είναι ένα τέχνασμα για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε απομακρυσμένες θέσεις χωρίς να σου ζητάει username/password. Αν δε θέλεις να έχεις τον ίδιο χρήστη παντού, δεν είσαι υποχρεωμένος. Αλλά κάθε φορά θα πρέπει να δίνεις το username/password για να συνδεθείς.

andreasp
11-09-09, 11:28
Ο ίδιος γκαζμάς που σκέφτηκε ότι η γραμματέας του διευθυντή δεν πρέπει να έχει πρόσβαση στα αρχεία του λογιστηρίου. Με λίγα λόγια, για λόγους ασφάλειας και ελέγχου πρόσβασης.

Στην ουσία, όταν είσαι σε workgroup, αυτό είναι ένα τέχνασμα για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε απομακρυσμένες θέσεις χωρίς να σου ζητάει username/password. Αν δε θέλεις να έχεις τον ίδιο χρήστη παντού, δεν είσαι υποχρεωμένος. Αλλά κάθε φορά θα πρέπει να δίνεις το username/password για να συνδεθείς.

Κολοκύθια τούμπανα! :)
Αν δεν έχεις ανοιχτούς τους ίδιους χρήστες, με τα ίδια password, απλά δεν μπαίνεις πουθενά!
Αλλά να ήταν και κανόνας αυτό, πάει στο διάολο...
Απλά μερικές φορές δουλεύει, μερικές μουλαρώνει!

ifaigios
11-09-09, 16:56
Δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670).

@ ADSLgr.com All rights reserved.