PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Download Tαχύτητα 0.8 KB/s



tyberius7
16-02-06, 10:38
Γεια σας!

Απο εχθές το απόγευμα κατεβάζω με 0.8 KB/s (π.χ. ftp.ntua.gr) αλλα το upload μου παραμένει κανονικό για 128kbps.

Έκανα scan for viruses, ad-aware, άλλαξα modem, υπολογιστή και το πρόβλημα ακόμα υπάρχει.

Πήρα τηλέφωνο την Tellas και μετά απο πολύ κούραση μου είπε ένας τεχνικός τους οτι θα το πεί στον ΟΤΕ για να κοιτάξουν την γραμμή.

Έχει συμβεί σε κανέναν το παραπάνω? Έχετε καμία συμβουλή που μπορεί να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ!

papdoux
16-02-06, 11:07
Παρε ενα demo απο αλλο provider (π.χ. 4νετ) για να δοκιμασεις τις ταχυτητες. Αν εχεις τις ιδιες τοτε ειναι θεμα ΟΤΕ αλλιως ειναι θεμα Τελλας. Καλα τα λεει ο τυπος απο την Τελλας αλλα μην τους εμπιστευεσαι και τοσο γιατι το ποιημα ειναι γνωστο.

themisk
16-02-06, 11:22
Το ιδιο συμβαινει και σε μενα απο χθες το απογευμα. Συνδεση Otenet Αγ. Παρακευη.

tyberius7
16-02-06, 11:26
Themisk και εγώ Αγ. Παρασκευή είμαι! Άρα ίσως είναι θέμα περιοχής.

themisk
16-02-06, 11:49
Φιλε tyberious7 παρε στο 121 και δηλωσε οτι υπαρχει προβλημα με την γραμμη. Το ιδιο εκανα και εγω μηπως ξυπνησουν. Γιατι μου ελεγαν οτι δεν εχουν καποιο προβλημα... Μου ειπαν οτι θα το ελεγξουν μεσα στις επομενες 2-3 ωρες.

The_StarGazer
16-02-06, 14:31
@themisk

Κανε μια διορθωση ρε συ τα μηνυματα σου γιατι τα greeklish δεν επιτρεπονται στο Forum

@tyberius7
Εγω παντως (απο Ζωγραφου με Forthnet) χθες απο ftp.ntua.gr κατεβαζα σταθερα με 34-32 τετοια ωρα περιπου και το απογευματακι επεσα στα ~24-22

themisk
16-02-06, 14:49
Τελευταια (ενω γενικα ειχα υχηλες ταχυτητες) εδω και μια εβδομαδα το βραδυ με δυσκολια πηγαινα πανω απο 28 ενω το πρωι (9.00 π.χ) ειχα 42αρια... Απο χθες ουτε email δεν μπορουσα να δω.

Ας ελπισουμε οτι θα δουμε bandwith ξανα...

JediMasterMANIAC
16-02-06, 16:31
0.8 γουαου
.Θα ελεγα κ εγω αλλα εκανα χειρουργιο :ρ αρα δεν ημουν σπιτι παντως οτι ειχα βαλει να κατεβασει κατεβηκε στην ωρα του (με bittorent)

tyberius7
16-02-06, 16:44
Με πήραν πρίν λίγα λεπτά απ'την Τελλάς και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ είχε καποιο πρόβλημα στην περιοχή μου/μας (Αγ. Παρασευή) και ότι το πρόβλημα διορθώθηκε.

Δύστυχως δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτή την στιγμή .... Themisk εσύ είδες κάποια βελτίωση?


Πάντος με πήραν τηλέφωνο, :oneup: Τελλάς!

HellV1L
16-02-06, 16:47
Θα ελεγα κ εγω αλλα εκανα χειρουργιο

περαστικα jed :)

themisk
16-02-06, 16:58
Οχι γιατι ειμαι ακομα στην δουλεια... Εμενα δεν με εχουν παρει ακομα ουτε τηλεφωνο....! Τους πηρα και το εδωσα δευτερη φορα. Δεν ξερω τι τηλεφωνο εχουν σημειωσει.. Μαλλον ομως θα το εχουν φτιαξει... Θα ενημερωσω το βραδυ μολις φτασω σπιτι...

Gedo
16-02-06, 17:28
Themisk και εγώ Αγ. Παρασκευή είμαι! Άρα ίσως είναι θέμα περιοχής.

Κι εγω Αγ.Παρασκευη μενω αλλα δεν εχω κανενα προβλημα.

The_StarGazer
16-02-06, 20:30
0.8 γουαου
.Θα ελεγα κ εγω αλλα εκανα χειρουργιο :ρ αρα δεν ημουν σπιτι παντως οτι ειχα βαλει να κατεβασει κατεβηκε στην ωρα του (με bittorent)

Περαστικα σου ρε,και σιδερενιος

tyberius7
16-02-06, 20:59
Τώρα που γύρισα σπίτι μπορώ να βεβαιβώσω οτι το πρόβλημα έφτιαξε ΑΛΛΑ υπάρχει πολύ lag.

Το bandwidth επέστρεψε και το lag μεγάλωσε :mad:

al0000
16-02-06, 21:02
Εγώ πιστεύω δεν πρέπει να κάνεις απολύτως τίποτα.

Μια χαρά είναι 0,8k/sec

themisk
16-02-06, 21:59
Ειμαι ΟΚ τωρα... Tα DSLAM ειναι πιταρισμενα και τα παιζουν.... Η Αγ. Παρασκευη εχει 2ο Siemens αλλα οταν το ζωριζεις .. Θυμαμαι μεχρι και τον Οκτωβριο ειχα σταθερα 42 τωρα τα βραδια αγγιζουμε το μαγικο νουμερο των 30kb/s

...χμ lag..oxi.. τι εννοεις? Βεβαια ειμαι otenet ...

Sir Alex
18-02-06, 13:20
Το προβλημα ειναι στον ΟΤΕ, εγω το ειχα πριν απο 1 εβδομαδα και τους ειχα σκισει στην Tellas. Καθε μερα τους επαιρνα, και τελικα εδεησαν να στειλουν μια εντολη στον ΟΤΕ για ελεγχο - μεσα σε 1 ωρα η βλαβη ειχε αποκατασταθει. Σημειωτεον οτι και εγω απο τον ΟΤΕ Αγ.Παρασκευης παιρνω γραμμη. Τωρα κατεβαζω νορμαλ ταχυτητες για 384 (μεσο ορο 35Κ).

the_Mask
27-02-06, 12:44
Καθε μερα τους επαιρνα, και τελικα εδεησαν να στειλουν μια εντολη στον ΟΤΕ για ελεγχο - μεσα σε 1 ωρα η βλαβη ειχε αποκατασταθει
Απο την στιγμη που καλεις και αναφερεις την βλαβη το helpdesk ενημερωνει κατευθειαν το τμημα δυκτιου οποτε εκεινους θα επρεπε να πρηξεις κατι το οποιο ομως δεν γινεται γιατι δεν υπαρχουν διαθεσιμα τηλ. επικοινωνιας για το κοινο :down:

Yiannis32
27-02-06, 18:36
Βασικά, μη περιμένουμε και θαυματα από το ADSL. Η ταχύτητα με την οποία κατεβάζουμε, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κι όχι μόνο από την γραμμή/σύνδεση που πληρώνουμε σε κάποιο ISP. Εγώ είμαι με 1024 και κάποιες στιγμές σέρνομαι, αλλα είναι και στιγμές που πετάω! Και το βασικότερο απ'όλα!!! Βασιζόμαστε σε ένα χάλκινο δίκτυο, που κατά μεγάλο μέρος του είναι πάνω από 10 χρονών (Καλώδια με χάρτινη μόνωση, καλώδια που έχουν περισσότερα μπαλώματα από το παντελόνι της αξιαγάπητης φιγούρας του Καραγκιόζη), εξοπλισμό που είναι επιεικώς απαράδεκτος και υπάρχει απλώς γιατί ΕΠΡΕΠΕ να αγοραστεί από την ΤΑΔΕ ή ΔΕΙΝΑ εταιρεία και τόσα πολλά ακόμα, που θα μπορούσα να γεμίσω όλο το FORUM. Το θέμα είναι να βρισκόμαστε σε γενικά αποδεκτά επίπεδα υπηρεσιών, καθώς επίσης να ελπίζουμε σε στσαδιακή και σταθερή αναβάθμηση, βελτίωση και ουσιαστικό ανταγωνισμό από τους providers, ώστε να ωφελούμαστε! Ενδεικτικά παραθέτω ένα speedtest, που ίσως να σας φανεί τέλειο, όμως εγώ δε το θεωρώ καλό για τη γραμμή μου. Αλλα κατόπιν σκέφτομαι όλα τα στάδια που πέρασαν μέχρι να φτάσω εδώ, ξεκινώντας από τα 300bps λέω στον εαυτό μου "μιά χαρά είναι Γιάννη". Πρέπει να καταλάβουμε όλοι, ότι το ADSL, ειδικά στην Ελλαδίτσα μας, είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία, βυζαίνει ακόμα.... Ας το αφήσουμε να μεγαλώσει λιγάκι... και ίσως να φτάσει στα επίπεδα που όλοι μας επιθυμούμε!

SPEEDTEST

:::.. Download Stats ..:::
Connection is:: 837 Kbps about 0.8 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 102 kB/s
Tested From:: http://testmy.net (server1)
Test Time:: Mon Feb 27 17:13:16 UTC+0200 2006
Bottom Line:: 15X faster than 56K 1MB download in 10.04 sec
Diagnosis: Awesome! 20% + : 91.1 % faster than the average for host (vivodi.gr)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-HOT0MZKGW

:::.. Upload Stats ..:::
Connection is:: 228 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 2992 kB)
Upload Speed is:: 28 kB/s
Tested From:: http://testmy.net (server1)
Test Time:: Mon Feb 27 17:17:14 UTC+0200 2006
Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB upload in 36.57 sec
Diagnosis: Awesome! 20% + : 96.55 % faster than the average for host (vivodi.gr)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-SKE4ZMYIH

ttmalex
28-02-06, 20:23
Γνωρίζεται καποια διευθυνση για καποιο αξιόπιστο tester adsl?

fenomeno66
04-03-06, 00:07
καλισπερα καταρχας...εγω ειμαι της αποψεις απο εκει που κατεωαζεις να ελεγχεις αν εισαι active μετα να βλεπεις αν το ιδο στο κανει και στο download απο σελιδες και μετα να περνεις την tellas.η εταιρια πολυ συχνα κανει αναβαθμηση το δυκτιο της και γιαυτο ισως να σου κανει καμοματα καμια φορα αλλα ειναι για το καλο μας .απο εκει και περα οντως ο οτε σε μερικες περιοχες εχει τετεια προβληματα με τις γραμμες του..εγω περιμενω τωρα απαντηση απο τον οτε για να μου αναβαθμηση η tellas ton proviter απο 384kb/s σε 512kb/s για να δουμε....παντος το πρωτο ειναι να βλεπεις αν οντως εισαι active και μετα ολα τα αλλα...δεν ξερω αν οντως τα εχεις κοιταξει ετσι?απλα λεω την γνωμη μου...καλη σου τυχη

@ ADSLgr.com All rights reserved.