PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet στο Ρεθυμνο?



NiKapa
11-09-09, 12:29
Παιδια ακουω εντυπωσεις..
Πριν λιγο επικοινωνησα με το τοπικο καταστημα και το παιδι ορκιζοταν οτι ολα βαινουν καλως στην πολη..
Ισχυει?

yan73
11-09-09, 21:05
Οχι, το "παιδι" κανει καλα τη δουλεια του αλλα η εταιρεια του...:down:
Οι ταχυτητες δεν ειναι κακες αλλα το lag απιστευτο.

NiKapa
11-09-09, 21:35
Πες κι αλλα..
Εισαι καιρο εκει? ειχες αλλα προβληματα ? εχεις και τηλεφωνια μαζι?

Ειμαι στο τσακ να φυγω απο τον Οτε και μεταξυ 4νετ & Hol..ειναι κι η Nova στην μεση αλλα δεν θα πιαστω μονο απ'αυτο..

ARIADNI_28512
12-09-09, 10:20
Καλημερα και
1) ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ που ανοιξες αυτο το θεμα διοτι ημουν ετοιμη να ανοιξω καινουργιο
2)ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ που καποιος απο αυτην την "πολη" (Ρεθυμνο), ασχολειται με το internet διοτι ειχα αρχισει να πιστευω οτι το μονο που κανουν ειναι να βοσκουν προβατα ή να ασχολονται με το Facebook! :down:

Τωρα...

Απο ΠΟΥ να αρχισω??

Ειμαι πολυ καιρο στην Forthnet (χρονια) και δεν ειμαι στο τσακ να αλλαξω, αλλα θα αλλαξω ΣΙΓΟΥΡΑ, το συντομοτερο δυνατον, μεταβαινοντας μαλλον σε HOL.Η συνδεση μου φαινεται στο προφιλ μου. Το ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγμα που επιθυμω να κανω με τον υπολογιστη μου (να κανω video chatting με φιλικα προσωπα σε διαφορες χωρες της ευρωπης) ΔΕΝ λειτουργει κανονικα, ενω το μονο που χρειαζεται ειναι μια σωστη και σταθερη γραμμη των 2Mbit (που να δουλευει ομως παντα τουλαχιστον σαν 2Mbit!)...

Εχω αναγκαστει κατα καιρους να βαλω διαφορα θεματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=316494)σε αυτο το forum, ρωτοντας διαφορα τεχνικα, μπας και βγαλω καποια ακρη... Φυσικα, ακρη δεν εβγαλα!


Δεν ξερω αν ειμαι μεμονωμενη περιπτωση.
Οι ταχυτητες (κατεβασματος) στην Forthnet ειναι σχετικα καλες τους τελευταιους μηνες (με την εννοια οτι κατεβαζω κοντα στο νουμερο που κλειδωνω). Εμενα ομως δεν με εξυπηρετει αυτο, διοτι δεν ειμαι crazy downloader… Το ΜΟΝΟ που προσδοκω να λειτουργει ΑΨΟΓΑ απο το PC μου και απο την συνδεση μου ειναι το video chatting μεσω Skype και αυτο ΔΕΝ δουλευει! (φυσικα εχω δοκιμασει τα παντα δηλαδη, πλειστες εκδοσεις skype, κλεινω ολα τα προγραμματα οταν κάνω video-call, και επισης εχω επιγνωση του οτι εχω σχετικα παλαιο Η/Υ). Αλλα και παλι...

Στην θεση σου, θα παρεμενα στο ΟΤΕ. Δεν ξερω ακριβως τις αναγκες σου, αν θες περισσοτερο να κατεβαζεις πραγματα, να παιζεις παιχνιδια, να βλεπεις video στο youtube ή ολα τα παραπανω, αλλα ο ΟΤΕ φαινεται να τα προσφερει ολα τα παραπανω, με καποιο παραπανω αντιτιμο βεβαια....

Ειδαλως, θα πηγαινα HOL (οπως και κατα 99% θα παω)!

Υστερογραφο: Μια λιακαδιτσα κανει στο Ρεθυμνακι (ισως και στην υπολοιπη Ελλαδιτσα) και γα....ται το συμπαν! Παρομοιως, μια βροχουλα κανει στο Ρεθυμνακι (και ισως και στην υπολοιπη Ελλαδιτσα) και ξανα-γα...ται το συμπαν!:down::down:

NiKapa
12-09-09, 12:05
Αριαδνη ζεις σε μια απο τις ωραιοτερες πολεις της Ελλαδας..δες τα θετικα της κι απολαυσε το..
Επι του θεματος..ημουν απο τους πρωτους που εβαλα adsl με Οτε και φυσικα δεν εχω κανενα παραπονο τοσα χρονια τωρα..
Αλλα..επειδη οι αναγκες αλλαζουν ,μ'ενδιαφερουν οι διεθνεις κλησεις και το πακετο του Οτε δεν καλυπτει τους προορισμους που θελω, με αποτελεσμα να χρησιμοποιω την προεπιλογη της Hol ...
Αν συγκρινω αυτα που ξοδευω τωρα τον χρονο σε νετ και τηλεφωνια και σε αυτα που θα εδινα στην 4νετ/Hol εχω ενα κερδος κοντα στα 550 ευρω ετησιως ..
Εαν δε,βαλω και την Νοβα μεσα και την εκπτωση που προσφερει σε συνδυασμο με την 4νετ ,εχω κερδος ετησιως κοντα στα 800 ευρω και παραπανω..ποσα τα οποια δεν μ'αφηνουν αδιαφορο ..
Οποτε το ρισκο αξιζει κατ'εμε..
Εχω αλλη μια συνδεση 24αρα conn-x την οποια χρησιμοποιω μονο τους μηνες της τουριστικης σαιζον ,οποτε θα την εχω και σαν μπακ-απ σε περιπτωση που κλαταρει η 4νετ..

Ετσι σκεφτομαι προς το παρον να πραξω..δεκτες οποιες γνωμες στο θεμα..

ARIADNI_28512
12-09-09, 12:28
Αριαδνη ζεις σε μια απο τις ωραιοτερες πολεις της Ελλαδας..δες τα θετικα της κι απολαυσε το..
Επι του θεματος..ημουν απο τους πρωτους που εβαλα adsl με Οτε και φυσικα δεν εχω κανενα παραπονο τοσα χρονια τωρα..
Αλλα..επειδη οι αναγκες αλλαζουν ,μ'ενδιαφερουν οι διεθνεις κλησεις και το πακετο του Οτε δεν καλυπτει τους προορισμους που θελω, με αποτελεσμα να χρησιμοποιω την προεπιλογη της Hol ...
Αν συγκρινω αυτα που ξοδευω τωρα τον χρονο σε νετ και τηλεφωνια και σε αυτα που θα εδινα στην 4νετ/Hol εχω ενα κερδος κοντα στα 550 ευρω ετησιως ..
Εαν δε,βαλω και την Νοβα μεσα και την εκπτωση που προσφερει σε συνδυασμο με την 4νετ ,εχω κερδος ετησιως κοντα στα 800 ευρω και παραπανω..ποσα τα οποια δεν μ'αφηνουν αδιαφορο ..
Οποτε το ρισκο αξιζει κατ'εμε..
Εχω αλλη μια συνδεση 24αρα conn-x την οποια χρησιμοποιω μονο τους μηνες της τουριστικης σαιζον ,οποτε θα την εχω και σαν μπακ-απ σε περιπτωση που κλαταρει η 4νετ..

Ετσι σκεφτομαι προς το παρον να πραξω..δεκτες οποιες γνωμες στο θεμα..

Συγνωμη επειδη δεν καταλαβα καλα, εσυ εχεις internet απο την HOL τωρα που μιλαμε?
Επειδη ενδιαφερομαι οπωσδηποτε να αλλαξω την Forthnet, αν εχεις νετ απο HOL, μπορεις να μου πεις πως παει?

Επισης το νετ για ποιο λογο το χρησιμοποιεις? Θελω να πω, κατεβαζεις (downloading)? Χρησιμοποιεις Skype και video? Παιζεις παιχνιδια on line? Βλεπεις video ή/και ακους internet radio? ΑΝ τα κανεις ολα αυτα με HOL, πολυ θα με ενδιεφερε η εμπειρια σου!!!

Οσον αφορα τις αποψεις που ζητας, επιτρεψε μου να προβλεψω τι θα γινει:
1) Το πολυ-πολυ να βρεθει αλλος ενας ή και δυο maximum απο Ρεθυμνο να σου απαντησουν (χαιρονται την ωραια τους πολη, lol)
2) Οσοι απαντησουν (ειτε απο Ρεθυμνο ειτε απο αλλου) θα σου πουν το γνωστο/τετριμενο (και ισως αληθινο): ολοι οι εναλλακτικοι ISPs είναι το ίδιο και κυρίως στις μικρές επαρχιακες πολεις δεν εχεις πολλες διαφορες να περιμενεις...

ps1: ναι, μια απο τις ωραιοτερες πολεις ειναι οταν μιλαμε για τοπια, βουναλακια, παραλιουλες κλπ κλπ κλπ ;)
ps2: δεν σου ειπα να μην το πραξεις... απλα ειπα οτι εγω θα παω σε HOL (και σου συστησα και εσενα, HOL). Ακομα και το ιδιο να ειναι -που δεν το πιστευω- ας δει και η HOL καποια χρηματα απο μενα. Τοσα χρονια με Forthnet δεν καταλαβα και τιποτα που τους πληρωνω... Επισης, νομιζεις οτι αν οι συμπολιτες σου (μας) ειχαν καποια στοιχειωδη επαφη με την τεχνολογια και με το internet, δεν θα εγραφαν εδω μεσα τα προβληματα τους με την Forthnet, οπως κανουν τοσοι αλλοι, στα τοσα θεματα που υπαρχουν σχετικα με αυτον τον ISP? Εδω θα ηταν και θα τα ελεγαν! Απλα, δεν ασχολουνται και ισως να μην ξερουν και τι πληρωνουν...

NiKapa
12-09-09, 12:45
Conn-x εχω και χρησιμοποιω την προεπιλογη της Hol για διεθνεις κλησεις..

ARIADNI_28512
12-09-09, 12:50
Conn-x εχω και χρησιμοποιω την προεπιλογη της Hol για διεθνεις κλησεις..

Α...οκ τοτε! Το μονο λοιπον που εχω να σου πω ειναι:
1) Συγχαρητηρια για την σταθεροτητα του ΟΤΕ που απολαμβανεις τοσα χρονια!
2) Εγω προτεινω HOL διοτι μετα απο τοσα χρονια με Forthnet δεν ειμαι συνολικα ευχαριστημενη!
3) ΜΑΚΑΡΙ να βρεθει και καποιος αλλος Χριστιανος απο την πολη μας ο οποιος θα μας φωτισει. Χλωμοτατο το κοβω, αλλα ιδωμεν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.