PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα/ερώτηση σχετικά με TP-LINK TD-W8101G



nakostyfoon
11-09-09, 13:04
Παιδιά μόλις αγόρασα το TD-W8101G. Πρίν είχα το Siemens CL-110 που μου είχε δώσει η Forthnet το οποίο τα έπαιξε πριν 4 μέρες.
Λοιπόν.
Με το Siemens έπιανα 6,5Mbps/1017kbps περίπου.
Με το TP-LINK πιάνω 6,1Μbpsή5,7Mbps/950kbpsή850kbps(εξαιρτάται από την ώρα).

Το θέμα είναι το εξής. Από forthnet μου είχαν πεί και είχαν πάρει και οι ίδιοι τηλέφωνο μερικές φορές ότι κάποια συσκευή στο σπίτι προκαλεί παρεμβολή και γι'αυτό το Upstream δεν ήταν κάποιες φορές 1017 αλλά σχεδόν 900. Μου είχαν πεί ότι όσο μακριά και αν είμαι από το dslam πρέπει το Upstream να φτάνει το θεωρητικό.(είμαι πολύ μακριά.)
Όντως όταν έβγαζα τη συσκευή το Upstream έφτανε το 1017 που ανέφερα πιο πάνω.

Τώρα με το TP-LINK έχω βγάλει τα τηλέφωνα ίσως δημιουργούσαν πρόβλημα και έχω απώλεια και upstream αλλά και downstream.
Λέτε μετά από 2 χρόνια με dsl και ακριβώς την περίοδο που άλλαζα Modem να άρχισε να δημιουργεί θέμα ο συναγερμός ;
Τα noise margin και attenuation είναι οριακά έως πολύ χάλια γενικά αλλά αυτό ίσχυε πάντα και με το CL-110.

Μπορώ να θεωρήσω ότι απλά το TP-LINK έχει θέμα επιδόσεων απλά και δεν μπορεί να κλειδώσει ούτε upstream σωστό λόγω απόστασης;
Από ρυθμίσεις πιστεύω είμαι εντάξει εκτός και αν το TP-LINK έχει κάτι παραπάνω που πρέπει να ρύθμιζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.